Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
ساحل و بندر بوشهر فرصتی بزرگ برای کشور/نیازها شناسایی و تأمین شود
ساحل و بندر بوشهر فرصتی بزرگ برای کشور/نیازها شناسایی و تأمین شود
قابلیت های بندری و ساحلی استان بوشهر و همجواری با خلیج فارس شرایط خوبی برای درآمدزایی، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کل کشور ایجاد کرده است که باید از این ظرفیت ه
آکاایران: ساحل و بندر بوشهر فرصتی بزرگ برای کشور/نیازها شناسایی و تأمین شود

آکاایران: ساحل و بندر بوشهر فرصتی بزرگ برای کشور/نیازها شناسایی و تأمین شود

قابلیت های بندری و ساحلی استان بوشهر و همجواری با خلیج فارس شرایط خوبی برای درآمدزایی، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کل کشور ایجاد کرده است که باید از این ظرفیت ها به خوبی استفاده کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- نساء کروندی: شمال تا جنوب استان بوشهر را دریا محاصره کرده است؛ برخورداری از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس ظرفیتی بی نظیر برای استان بوشهر فراهم کرده که تاکنون به خوبی از آن استفاده نشده است.

به گزارش آکاایران: خلیج فارس سرشار از ظرفیت ها و فرصت های ممتازی است که هم جواری با تنها چند کیلومتر آن برای بسیاری از کشورها یک آرزو است ولی استان بوشهر به تنهایی ۹۰۰ کیلومتر مرز با این خلیج بی نظیر دارد. ظرفیت هایی که می توانست با مدیریت صحیح و کارشناسی شده موجب توسعه در ابعاد مختلف اقتصادی شود که اگر چنین می شد شاید امروز دغدغه جوانان این مرزوبوم اشتغال و معیشت نبود.

امروز مدیریت سواحل کشور به طورکلی دچار چالش جدی و ضعف در هماهنگی های بین بخشی و کمبود زیرساخت های فیزیکی است.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

هرچند در سال های اخیر اقدامات خوبی برای استفاده از ظرفیت های خلیج فارس صورت گرفته است ولی هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده آل و استفاده از همه ظرفیت های خلیج فارس فاصله بسیار زیادی داریم.

بنادر و سواحل استان بوشهر در عرصه گردشگری، تجارت و بازرگانی، نفت و گاز و پتروشیمی، بنادر و دریانوردی، ساخت و تعمیر و نگهداری سازه های دریایی، ساخت و تعمیر شناور، حمل ونقل دریایی، صادرات و واردات، صید و آبزی پروری و ... دارای ظرفیت های بی شماری هستند که به اختصار این موارد را بررسی می کنیم.

زیرساخت تجارت دریایی

تجارت در استان بوشهر قدمت تاریخی دارد و در گذشته به دلیل بالا بودن میزان صادرات و واردات، لقب دروازه تجارت ایران را داشته اما اکنون تا رسیدن به این عنوان نیازمند فعالیت های بهتر و بیشتری است.

تجارت دریایی در عرصه بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار است به همین دلیل حمل ونقل دریایی عضو جدانشدنی و جزو پارامترهای تأثیرگذار محسوب می شود. در این حوزه اگر زیرساخت های لازم وجود داشته باشد هزینه تجارت را کاهش داده و از استقبال بیشتری از سوی تاجران برخوردار خواهد بود.

تعمیق کانال و ایجاد شرایط بندری در بوشهر برای پهلوگیری کشتی های بزرگ در بندر بوشهر از مهمترین نیازهای توسعه حمل و نقل دریایی است

وقتی از زیرساخت های موردنیاز برای تجارت دریایی حرف می زنیم، منظورمان ایجاد شرایطی در دریا و خشکی است که هم توان عبور از کانال بندر و پهلوگیری کشتی های پهن پیکر در کنار ساحل فراهم شود و هم در خشکی امکانات تخلیه و بارگیری فراهم و شرایط برای حمل ونقل کالا به مرکز کشور ایجاد شود.

تعمیق کانال و بهبود شرایط بندری در بوشهر برای پهلوگیری کشتی های بزرگ در حال انجام است و در آینده نیز باید اقدامات بیشتری صورت گیرد که شرایط حضور کشتی های بزرگ در بندر بوشهر فراهم شود.

برای ارتباط بین بندر تا مرکز کشور نیز اقدامات اساسی چه در بندر و چه در زمینه حمل ونقل باید صورت گیرد که یکی از اقدامات مهمی که بندر بوشهر را به خوبی به مرکز کشور متصل می کند، اتصال استان بوشهر به خط ریلی کشور است.

راه آهن یکی از مواردی است که بیشتر از نیاز برای حمل ونقل عمومی برای رونق در تجارت حائز اهمیت است؛ طرحی که سال ها پیش آغازشده ولی فعلاً راکد است و همچنان تاریخ بهره برداری از آن مشخص نیست.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

لزوم حذف موانع پیش روی تاجران

تجار و بازرگانان یکی از مهم ترین راه ها برای تجارت خود را استفاده از حمل ونقل دریایی می دانند و با توجه به نزدیکی بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس فرصت خوبی در این حوزه فراهم است ولی باید هزینه های حمل ونقل برای تجار کاهش یابد.

یکی از فعالان اقتصادی و تجارت در استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر با برخورداری از بنادر متعدد و به ویژه ظرفیت های مهم بندر بوشهر دارای قابلیت بسیار بالایی برای تجارت دریایی است.

عبدالرحمن فرهمند خاطرنشان کرد: بوشهر یکی از استان ها با پتانسیل بالا برای تجارت است که در صورت کاهش برخی بروکراسی های اداری می توان سرمایه گذاران زیادی را برای فعالیت های تجاری جذب کرد.

وی در ادامه بر لزوم تلاش برای حذف مشکلات و موانع پیش روی تجار تأکید و عنوان کرد: ما باید با تسهیل گری در امر تجارت بتوانیم استان بوشهر را به جایگاه منحصربه فرد گذشته بازگردانیم.

وی افزود: حذف مالیات بر ارزش افزوده در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، کاهش نرخ تعرفه شرکت های فعال، به کارگیری شناورهای تندرو برای صادرات و توسعه بندری در شهرستان های مختلف استان به ویژه گناوه ازجمله فعالیت هایی است که می تواند تأثیر ویژه ای در افزایش صادرات در استان داشته باشد.

افزایش دو برابری ظرفیت بندر بوشهر

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر از توسعه زیرساخت های بندری در بوشهر به عنوان یک اولویت مهم یاد کرد و اظهار داشت: با تکمیل طرح های در دست اجرا ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر بوشهر به دو برابر افزایش می یابد.

محمد راستاد یکی از مهم ترین اقدامات در استان بوشهر را توسعه مجتمع بندری «نگین» به عنوان پس کرانه بندر بوشهر عنوان کرد و ادامه داد: این مجتمع بندری دارای ۴۵۰ هکتار مساحت است که تکمیل آن به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار است.

ترمینال کانتینری، چندمنظوره، ترمینال فله ای و پایانه صادراتی مواد معدنی در مجتمع بندری نگین ایجاد می شود

وی با اشاره به اجرای ترمینال کانتینری، چندمنظوره، ترمینال فله ای و پایانه صادراتی مواد معدنی در مجتمع بندری نگین خاطرنشان کرد: با تکمیل ترمینال کانتینری و لایروبی و افزایش عمق کانال شرایط پهلوگیری کشتی های بزرگ در بوشهر فراهم می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور اجرای طرح توسعه کانال دسترسی بندر بوشهر برای افزایش عمق آن و پذیرش کشتی های ۳۰ هزار تنی اختصاص یافته است.

وی از توسعه فعالیت های تولیدی و دارای ارزش افزوده در پس کرانه های بندر بوشهر به عنوان دیگر اقدام مدنظر نام برد و افزود: اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت ها و پایانه صادرات مواد معدنی نیز در این بندر انجام می شود.

راستاد از تبدیل بندر نگین به بندر نسل سومی خبر داد و بیان کرد: افزایش بهره وری بندری، زمینه کاهش هزینه تمام شده حمل ونقل دریایی را فراهم می سازد تا رقابت پذیری بهتر و بیشتری در بنادر ایجاد شود.

وی ادامه داد: افق خوبی برای توسعه بندر بوشهر طراحی شده و اقدامات خوبی در آینده صورت می گیرد که می تواند زمینه ساز توسعه چشمگیر فعالیت های بندری در بندر بوشهر باشد.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

گردشگری دریایی مغفول مانده است

گردشگری دریایی یکی از مهم ترین ظرفیت ها برای کشورهای دارای دریا و ساحل شناخته می شود. استان بوشهر با دارا بودن ساحل دلپذیر و طولانی با خلیج فارس بیشترین طول نوار ساحلی را دارد که متأسفانه تاکنون نتوانسته از این ظرفیت خدادادی بهره کافی داشته باشد.

یکی از صنایع مهمی که در جهان در حال رشد است، صنعت گردشگری دریایی است. تورهای گردش دریایی، تفریح ها و ورزش های آبی و دیگر سرگرمی های مرتبط با ساحل از مواردی است که کشورها تلاش می کنند با دارا بودن هر میزان ساحل از آن، برای گسترش صنعت گردشگری استفاده کنند.

استان بوشهر دارای سواحل بسیار زیبایی است که از شمال تا جنوب استان گستردگی دارد ولی اغلب این سواحل بلااستفاده مانده و استفاده مناسبی برای اجرای طرح های گردشگری دریایی از آن نشده است.

سرمایه گذاری در حوزه صنعت گردشگری و ایجاد زیرساخت های این صنعت در استان نه تنها موجب رونق اقتصادی و ورود توریست به بوشهر می شود بلکه موجب ایجاد اشتغال و رونق در زمینه کسب وکار نیز خواهد شد.

نقشه راه رونق گردشگری دریایی تدوین شود

یکی از فعالان در حوزه گردشگری در استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باید از سواحل و دریای استان بوشهر استفاده مناسبی برای توسعه گردشگری دریایی صورت گیرد.

فرهاد غلامی بیان کرد: برای ایجاد رونق در حوزه صنعت گردشگری همکاری نهادهای مختلف مانند محیط زیست، شهرداری ها، میراث فرهنگی، بنادر و دریانوردی و منابع طبیعی نیاز است تا در زمان اجرا با مشکل عدم هماهنگی و اعتراض های مختلف روبرو نشود.

وی افزود: همچنین باید یک سند و یا نقشه راه توسعه در این حوزه وجود داشته باشد چراکه در غیر این صورت کارها یا فاقد بازدهی و یا موازی کاری خواهد بود.

وی عنوان کرد: می توانیم با اصلاح شیوه های نادرست گذشته و اجرای برنامه های منسجم در این راستا یاری رسان هم بوده و باعث جان گرفتن این صنعت در استان و رشد اقتصادی در سطح استان و کشور شویم.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

توسعه گردشگری دریایی در استان

استاندار بوشهر تأکید ویژه ای بر توسعه گردشگری دریایی در استان بوشهر دارد و همواره یکی از قابلیت های استان بوشهر با توجه به هم جواری با خلیج فارس را ظرفیت های بندری می داند.

عبدالکریم گراوند با اشاره به اینکه با استفاده از دریا و ساحل می توان از این ظرفیت در راستای توسعه کارآفرینی، اشتغال و رونق اقتصادی استفاده کرد، افزود: گردشگری دریایی یکی از مهم ترین محورهای توسعه استان بوشهر است.

وی با اذعان به اینکه هم اکنون در زمینه برخورداری از شرایط مناسب از نظر گردشگری دریایی کمبودهایی وجود دارد، اضافه کرد: زیرساخت های گردشگری دریایی در استان بوشهر باید پاسخگوی نیازهای مردم استان و کشور باشد.

گراوند با اشاره به اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت های زیادی در حوزه صنعت گردشگری دریایی است، تصریح کرد: توسعه این بخش یکی از برنامه های مهم ما در استان بوشهر است و تلاش می شود این توسعه به صورت متوازن و در همه شهرستان های ساحلی استان انجام شود.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه گردشگری دریایی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به ظرفیت سواحل و دریای استان بوشهر و هم جواری با خلیج فارس، بیان کرد: موقعیت جغرافیایی استان بوشهر ظرفیت های بالایی را در زمینه گردشگری دریایی ایجاد کرده است که باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده شود.

طرح های گردشگری دریایی و ایجاد دهکده های ساحلی در بوشهر شهرستان های بوشهر، عسلویه، تنگستان، کنگان، دیلم و گناوه انجام شده است

ناصر امیرزاده با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند نقش مؤثری در توسعه این حوزه داشته باشد، افزود: اکنون طرح های گردشگری دریایی و ایجاد دهکده های ساحلی در شهرستان های بوشهر، عسلویه، تنگستان، کنگان، دیلم و گناوه تهیه شده که با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت آب و هوایی استان بوشهر بیان کرد: استان بوشهر با توجه به وضعیت آب وهوا، هشت ماه در سال را می تواند میزبان گردشگران باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر بیان کرد: سواحل بکر و تاریخی در استان نشان دهنده قدمت این استان بوده و از ظرفیت های گردشگری است.

امیرزاده با عنوان اینکه از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری دریایی حمایت می کنیم، افزود: برنامه های توسعه مختلفی در این زمینه در استان تدوین شده است.

وی از آغاز بکار کشتی تفریحی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده خبر داد و گفت: توسعه در این بخش موجب اشتغال و تبدیل استان بوشهر به قطب گردشگری دریایی می شود. 

گردشگری دریایی یکی از پردرآمدترین شاخه صنعت گردشگری است که در استان به آن بی توجهی شده است، چراکه در کشورهای دیگر با دارا بودن حداقل نوار ساحلی شاهد هستیم که سالانه میلیون ها توریست به دلیل وجود زیرساخت های مناسب جذب شده و موجب رونق در کسب وکار و اقتصاد می شوند.

آبزی پروری در خلیج فارس توسعه یابد

صید و صیادی و پرورش آبزیان از دیگر ظرفیت های مهم مناطق ساحلی است که استان بوشهر نیز به خوبی از این ظرفیت ها بهره می برد.

بیش از ۱۰ هزار صیاد در استان بوشهر با استفاده از شناورهای کوچک و بزرگ هرساله به صید ماهی و میگو و دیگر آبزیان در خلیج فارس می پردازند و به گفته معاون شیلات استان بوشهر، سالانه افزون بر ۶۰ هزار تن انواع آبزیان توسط صیادان استان صید و به بازار عرضه می شود.

حدود ۶۰ درصد از میگوی پرورشی کشور در این استان تولید می شود ولی تاکنون به خوبی برای توسعه پرورش ماهی تلاش نشده است

البته صید و صیادی تنها ظرفیت شیلاتی استان بوشهر و خلیج فارس نیست و برنامه های دیگر همچون آبزی پروری نیز در دستور کار است و تاکنون در زمینه پرورش میگو کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است.

استان بوشهر به عنوان قطب پرورش میگوی کشور شناخته شده و چیزی حدود ۶۰ درصد از میگوی پرورشی کشور در این استان تولید می شود ولی تاکنون به خوبی برای توسعه پرورش ماهی در استان تلاش نشده است.

طرح هایی برای پرورش ماهی در قفس در چند نقطه استان آغازشده است ولی این ها تنها بخش کوچکی از ظرفیت خلیج فارس است و باید با توسعه این طرح ها زمینه اشتغال زایی و تولید و درآمدزایی در خلیج فارس بیش ازپیش گسترش یابد.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

افزایش پرورش آبزیان در استان

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به ظرفیت های بی نظیر استان بوشهر در تولید و پرورش آبزیان اظهار داشت: حمایت مناسبی از سرمایه گذاری در پرورش آبزیان به ویژه ماهی و میگو خواهیم داشت.

تا پایان برنامه ششم توسعه پرورش ماهی در قفس استان بوشهر به ۲۰ هزار تن خواهد رسیدعباسعلی زنده بودی با اشاره به اجرای طرح پرورش میگو در پنج هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود امسال حدود ۱۷ هزار تن میگو از استخرهای استان بوشهر برداشت شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به شناسایی و تدوین طرح های سرمایه گذاری پرورش ماهی در قفس برای سرمایه گذاران، اضافه کرد: بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار تاکنون برای مشارکت در پروژه پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر اعلام آمادگی کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح های آبزی پروری زمینه ساز توسعه اشتغال در سطح استان خواهد بود، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه پرورش ماهی در قفس استان بوشهر به ۲۰ هزار تن خواهد رسید.

زنده بودی با اشاره به ایجاد پنج شهرک پشتیبان طرح های آبزی پروری در استان بوشهر برای مدیریت و ارائه خدمات به سرمایه گذاران ادامه داد: سود و نرخ تسهیلات اعتباری به پرورش ماهی در قفس در مناطق روستایی و مرزی کمتر از دیگر نقاط است.

ظرفیت بالای بوشهر در سازه های دریایی

یکی از مهم ترین ظرفیت های استان بوشهر را می توان ساخت و توسعه سازه های دریایی و ارائه خدمات در این حوزه عنوان کرد به طوری که در سال های اخیر شاهد توسعه ساخت سکوهای پارس جنوبی در بوشهر هستیم.

چند سالی بود که فعالیت های کشتی سازی و ساخت سازه های دریایی در بوشهر با رکود روبرو شده بود ولی با ورود سپاه به عرصه فعالیت های دریایی در بوشهر شاهد رونق گسترده ای در این حوزه هستیم.

به گفته مدیر منطقه جنوب شرکت صنعتی دریایی ایران صدرا، ساخت ۱۰ سکوی پارس جنوبی در این شرکت در حال انجام است و شرکت صدرا سکوهای گازی فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۳ پارس جنوبی را می سازد.

البته ساخت شناورهای بزرگ و کوچک نیز از دیگر ظرفیت های استان بوشهر است که باید با حمایت مناسب از این بخش زمینه توسعه هرچه بیشتر صنایع دریایی در استان فراهم شود.

,اداره کل شیلات بوشهر,استانداری بوشهر,بنادر و دریانوردی بوشهر

توسعه صنایع کشتی سازی در بوشهر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر پیش ازاین در مورد این موضوع اظهار داشته است: شرکت های شناورسازی مستقر در استان با ظرفیت های مختلف در زمینه تعمیر و ساخت انواع شناورها، توانسته است بیش از سه هزار نفر را مشغول به فعالیت کند.

سید حسین حسینی محمدی ابراز امیدواری کرده که با کمک های ویژه و سیاست های حمایتی صندوق توسعه صنایع دریایی نظیر تسهیلات ساخت شناور، تعمیرات شناور، سرمایه در گردش، تسهیلات کارمزد ضمانت نامه، شاهد رشد و توسعه مطلوبی در آینده نزدیک هم راستا با سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» باشیم.

وی با اشاره به اینکه صنعت کشتی سازی به عنوان یکی از صنایع استراتژیک عامل توسعه و رشد صنایع جانبی مختلف است عنوان کرد: استان بوشهر در بخش شناورسازی دارای ظرفیت ها و مزیت های بالفعلی است که می توان با برنامه ریزی و سیاست گذاری مدون اشتغال قابل توجهی ایجاد کرد.

توسعه چشمگیر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

استان بوشهر قطب انرژی کشور محسوب می شود و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به خوبی در این استان گسترش یافته است؛ صنایعی که تکیه ویژه ای بر استفاده از ظرفیت های دریا دارند.

میدان گازی پارس جنوبی در عمق خلیج فارس قرارگرفته و با خط لوله ۱۰۰ کیلومتری به ساحل منتقل می شود و نفت ایران نیز با انتقال از طریق خطوط دریایی به جزیره خارگ منتقل شده و از آنجا صادر می شود.

ساحل و بندر بوشهر ظرفیت بی نظیری است که باید به خوبی از منابع و داشته های آن در بخش های مختلف بهره برد تا شاهد توسعه اشتغال زایی، کسب درآمد و رونق اقتصادی باشیم.

.

منبع : mehrnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :