Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
نوسانات نرخ ارز و تشدید تحریم ها، فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته تا با تحت الشعاع قرار دادن بازار «دارو»، سلامت مردم را نشانه گرفته و به دنبال دستیابی به مقا
آکاایران: بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند

آکاایران: بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند

نوسانات نرخ ارز و تشدید تحریم ها، فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته تا با تحت الشعاع قرار دادن بازار «دارو»، سلامت مردم را نشانه گرفته و به دنبال دستیابی به مقاصد و منافع شخصی باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه سلامت یکی از حیاتی ترین حوزه ها برای تهدید امنیت تلقی می شود و در این بین، بیشترین شایعات پیرامون کمبودها و مشکلات «دارویی» رقم می خورد. بطوریکه، سودجویان با در نظر گرفتن نیازهای بیماران به تامین دارو، سعی دارند شرایط را به گونه ای جلوه دهند که از این طریق، درآمد بیشتری کسب کنند و فرقی نمی کند که آثار و تبعات شایعات دارویی، تا چه اندازه می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

به گزارش آکاایران: وضعیت نرخ ارز در یکی دو ماه اخیر و به دنبال آن، موضوع تشدید تحریم ها، دو حربه سودجویان برای نشانه گرفتن سلامت مردم است. آنها تلاش می کنند با انتشار اخبار نادرست، وضعیت را به گونه ای ترسیم کنند که گویی، قحطی دارو در راه است و بیماران، دچار مشکل خواهند شد. شاید، همین شرایط است که باعث شده وزیر بهداشت، در تازه ترین واکنش خود به وضعیت حوزه سلامت، عنوان کند که شایعات حوزه سلامت افزایش خواهد یافت و به نوعی بازار شایعات سلامت داغ تر خواهد شد. زیرا، خوب می داند که عده ای فاقد توجه به مشکلات و کمبودها، تنها به منافع شخصی خود می اندیشند و می خواهند از فرصت ایجاد شده، بهترین بهره برداری شخصی را دارا باشند.

وزیر بهداشت: شایعه سازی در حوزه سلامت زیاد است و در ماه های آینده نیز افزایش خواهد داشت

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در واکنش به سودجویی هایی که در این برهه زمانی اتفاق می افتد، با بیان اینکه شایعه سازی در حوزه سلامت زیاد است و در ماه های آینده نیز افزایش خواهد داشت، می گوید: ما اعتبار خود را هزینه ناتوانی برخی افراد یا سودجویی بعضی از دلالان یا تعدادی از واردکنندگانی که از این مسیر سود بیشتری به خود و آسیب بیشتری به مردم می رسانند، نخواهیم کرد، چراکه وزارت بهداشت مورد اعتماد قاطبه مردم است، و برای روزهای سخت تدبیر خواهیم کرد و مردم مطمئن باشند، آنچه برای ما مهم بوده، رعایت کامل مقررات است. هیچ مجموعه ای در صورت تخلف حاشیه امن نخواهد داشت. در این راستا قوه قضائیه هم در کنار ما خواهد بود و تمام مسائل را رصد خواهیم کرد.

در همین حال، دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، نیز به سودجویان هشدار داده و عنوان می کند شرکت هایی که در زمان تحریم تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام ندهند در لیست سیاه ما قرار گرفته و امکان حضور مجدد در بازار ایران را ندارند.

شرکت هایی که در زمان تحریم تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام ندهند در لیست سیاه وزارت بهداشت قرار می گیرند​بر همین اساس، رئیس سازمان غذا و دارو، در نامه ای به تمامی شرکت های وارد کننده دارو، شرکت های تولید کننده و وارد کننده مواد اولیه و ملزومات بسته بندی، شرکت های فوریتی و شرکت های تولید کننده و وارد کننده ملزومات دارویی، نحوه تعامل با شرکت های تامین کننده در شرایط تحریم را ابلاغ کرد.

در متن این نامه آمده است: با توجه به شرایط جاری کشور و فشارهای یک جانبه امریکا بر کشورمان به قصد محروم کردن بیماران از دسترسی به داروهای مورد نیازشان، شرکت هایی که تعهدات خود را بر اساس قوانین تجارت متقابل انجام نداده و یا با تاخیر انجام می دهند، در لیست سیاه سازمان غذا و دارو قرار خواهند گرفت و بعد از رفع مشکلات جاری کشور، امکان حضور مجدد در بازار دارویی ایران را نخواهند داشت.

این در حالی است که طی روزهای اخیر، اخبار زیادی از وضعیت دارو در فضای مجازی منتشر شده که بعضا با نیت جوسازی و ایجاد استرس و نگرانی برای بیماران و مردم، بوده است. بطوریکه در آخرین نوع از این اخبار، موضوع حذف مواد اولیه دارویی از دریافت ارز دولتی مطرح شده است که کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، این موضوع را تکذیب کرده و عنوان می کند که تصمیمی مبنی بر عدم تخصیص دلار دولتی به مواد اولیه و واسطه ای تولید و عدم شمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و هدایت به بازار ثانویه موجود نیست و این موضوع تنها یک خبرسازی است.

مشاور اطلاع رسانی رئیس سازمان غذا و دارو، می گوید: قرار بر این بوده و هست که دلار ۴۲۰۰ تومانی دولتی، کما فی السابق به واردات مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی اختصاص یابد و تنها مابقی نیازها، با نرخ بازار ثانویه که محلی برای تعامل صادرکنندگان و واردکنندگان است، تامین می شود.

در همین حال، منوچهر جمالی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه می توان از طریق داروخانه ها، شرکت های داروسازی و تعریف فرآیندهای مناسب قاچاق دارو به خارج از کشور را کنترل کرد، می گوید: جای نگرانی موجود نیست و در حال حاضر باید توجه کرد که شرکت های تولید کننده دارو برای تامین مواد اولیه دچار مشکل نشوند، بنابراین بحث قاچاق در شرایط فعلی خیلی اهمیت ندارد؛ البته که در شرایط سخت و با تفاوت قیمت ها قاچاق و تخلف همواره وجود دارد.

وی معتقد است؛ در حال حاضر باید مشکلات شرکت های دارویی در جهت تامین مواد اولیه  را رفع کرد، و مهم ترین بحث تامین ارز دولتی برای تامین دارو و جلوگیری از هزینه کرد آن در محل های دیگر است.

این در حالی است که دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، در گفتگو با مهر، عنوان کرد: با توجه به تشدید تحریم ها که احتمال بروز کمبودهای دارویی را ممکن می سازد، موضوع مستثنی شدن شرکت های گروه دارویی عمومی از محدودیت ارزی مطرح و مقرر شد صنایع دارویی، به مدت ۶ ماه بتوانند تا ۴۰ درصد سرمایه پایه بانک ها، یعنی ۲ برابر حد مقرر فعلی، و معافیت از آیین نامه تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط، از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.

در واقع، وزارت بهداشت، تمام هم و غم خود را بر تامین داروهای مورد نیاز مردم و بیماران قرار داده و در این راه، تلاش می کند کمترین آسیب و سختی، متوجه مردم و بیماران شود. بطوریکه، موضوع ذخیره داروهای حیاتی و تخصیص ارز دولتی، از جمله اقدامات این وزارتخانه در یک ماه اخیر بوده است. اما، با تمام این اوصاف، شایعه سازان و سودجویان همچنان به دنبال بازار گرمی برای القای بحران دارویی هستند. در واقع، آنها می خواهند از این طریق، سود بیشتری به جیب بزنند.

در همین حال، نشتی دارو به خارج از داروخانه ها، موضوعی است که سخنگوی سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، آن را تایید کرد و گفت: ما قبول داریم که چنین اتفاقاتی در حوزه دارو رخ می دهد، اما تلاش کرده ایم با تشدید نظارت ها و همچنین با استفاده از کد رهگیری، جلوی این قبیل تخلفات را بگیریم.

.

منبع : mehrnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :