Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
کار وزارت بهداشت بنگاه داری نیست/جزئیات سرمایه گذاری ۱۰۰۰میلیاردی
کار وزارت بهداشت بنگاه داری نیست/جزئیات سرمایه گذاری ۱۰۰۰میلیاردی
وزیر بهداشت، گفت: دولت در حوزه سلامت باید به نظارت و خرید خدمت بپردازد و کار وزارت بهداشت، بنگاه داری و تصدی گری نیست.
آکاایران: کار وزارت بهداشت بنگاه داری نیست/جزئیات سرمایه گذاری ۱۰۰۰میلیاردی

آکاایران: کار وزارت بهداشت بنگاه داری نیست/جزئیات سرمایه گذاری ۱۰۰۰میلیاردی

وزیر بهداشت، گفت: دولت در حوزه سلامت باید به نظارت و خرید خدمت بپردازد و کار وزارت بهداشت، بنگاه داری و تصدی گری نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در نشست امضای تفاهم نامه با یکی از موسسات مالی برای تکمیل و ساخت چندین بیمارستان در شهرهای رشت، تهران و مشهد، اظهار داشت: متاسفانه مدیران بنگاه های اقتصادی در کشور، در اکثر موارد به حوزه خدمات اجتماعی، توجه کافی ندارند که این ممکن است در کوتاه مدت آسیب نرساند، اما در بلندمدت، افراد و نهادهایی برنده هستند که در حوزه اجتماعی و کاهش درد و رنج مردم، گام برداشته باشند. 

به گزارش آکاایران: وی با اشاره به امضای این تفاهم نامه، ابراز امیدواری کرد که قراردادهای اجرایی تکمیل و ساخت بیمارستان های توافق شده، ظرف دو ماه آینده بسته شود و بزرگ ترین بیمارستان آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ظرفیت ۷۵۰ تخت بیمارستانی (بیمارستان شهدای تجریش) بزودی تکمیل و افتتاح شود.

هاشمی از دیگر پروژه های توافق شده را احداث و بهره برداری از بیمارستان جایگزین معتضدی کرمانشاه و تکمیل مجموعه تشخیصی درمانی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: این موسسه ۲ بیمارستان در مشهد مقدس با ظرفیت ۶۰۰ تخت خواهد ساخت و تا ۸۰۰ تخت بیمارستانی نیز قابل افزایش است. همچنین این موسسه در شهر رشت، به ساخت و بهره برداری از بیمارستانی با ظرفیت ۳۰۰ تخت اقدام خواهد کرد.

وزیر بهداشت درخصوص سرمایه گذاری تکمیل و ساخت این پروژه ها، گفت: این بیمارستان ها در قالب شرکت پروژه، تکمیل و ساخته می شود و مانند سایر پروژه های اقتصادی دیگر، دانشگاه و موسسه به نسبت آورده، سهام خواهد داشت و در همه امور آن شامل ساخت، تجهیز و مدیریت آن مشارکت دارند و وزارت بهداشت تمایل دارد که سهم کمتری در پروژه های مشارکتی داشته باشد تا بتواند پروژه های بیشتری را تکمیل کند.

هاشمی با اشاره به اختیارات مناسب تبصره ۱۹ بودجه سال ۹۷، اضافه کرد: در مورد تعرفه گذاری، شرکت مشترک، اختیارات لازم را خواهد داشت و کاملا متفاوت از سایر بیمارستان ها و پروژه های وزارت بهداشت است و دیروز نیز در جلسه سران قوا، در مورد تسهیلات و معافیت از مالیات، تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که امیدواریم برای پروژه های نیمه تمام دولت از جمله در حوزه سلامت، انگیزه ای قوی باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این پروژه ها با ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری احداث می شود، گفت: از این موسسه تشکر می کنم که به عنوان نماینده بانک های خصوصی کشور، اقدام به ساخت بیمارستان نوین اسلام آباد غرب خواهد کرد و امیدواریم که عملیات اجرایی آن به سرعت آغاز شود.

هاشمی تصریح کرد: تلاش زیادی شد تا بانک ها تا قبل از فرارسیدن سالروز زلزله استان کرمانشاه، ساخت بیمارستان نوین اسلام آباد غرب را آغاز کنند، اما مشکلاتی در دستگاه های اجرایی مانند راه و شهرسازی، استانداری، وزارت بهداشت و مسئولان محلی وجود داشت که برطرف شده است.

وی اظهار داشت: ورود موسسه مالی به حوزه سلامت را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که شرکت ها و موسسات مالی و اقتصادی، قدر سرمایه گذاری در حوزه سلامت را بدانند، چون بیشترین سرمایه گذاری بنگاه های اقتصادی در دنیا در حوزه سلامت است، اما در کشور ما در دوران گذشته، قوانین مزاحم و نگاه سوسیالیستی در حوزه سلامت حاکم بوده که اجازه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت را نمی داد، اما این نگاه، سال هاست که در وزارت بهداشت تغییر یافته است.

هاشمی ضمن ابراز امیدواری به افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: دولت در حوزه سلامت باید به نظارت و خرید خدمت بپردازد و کار وزارت بهداشت، بنگاه داری و تصدی گری نیست، اما وظیفه اصلی ما، حراست از حقوق مردم است، چراکه ممکن است اشکالاتی در نظارت وزارت بهداشت بر بیمارستان های دولتی وجود داشته باشد. 

وی تصریح کرد: ایده آل است که بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان به صورت مشارکتی یا مستقل عمل کند و وزارت بهداشت نیز به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی، بپردازد.

وزیر بهداشت در خصوص تعرفه های ارائه خدمات توسط بیمارستان هایی که با مشارکت این موسسه در کشور تکمیل و ساخته می شود، گفت: تعرفه ها، توافقی است و دولت می تواند خرید خدمت کند، اما وابسته است که بیمارستان در چه نقطه ای از کشور و برای چه تعداد از شهروندان ساخته شود و اگر بیمارستانی در تهران ساخته یا تکمیل شود می تواند تعرفه ای بین خصوصی و دولتی داشته باشد، اما اگر بیمارستان در اهواز، سیسیتان و بلوچستان یا کرمان ساخته شود به دلیل تعداد تخت های بیمارستانی ناکافی، ما به التفاوت را سازمان برنامه و بودجه در بودجه سنواتی در نظر می گیرد و دولت خرید خدمت خواهد کرد تا به مردم فشار و آسیب مالی وارد نشود.

.

منبع : mehrnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :