Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
ایران دارای بالاترین نرخ رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵ کشور برتر
ایران دارای بالاترین نرخ رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵ کشور برتر
آخرین اطلاعات مستخرج از یک پایگاه استنادی بین المللی نشان می دهد بر اساس آمار رشد تولید علم در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران در بین ۲۵ کشور برتر دنیا رتبه نخست
آکاایران: ایران دارای بالاترین نرخ رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵ کشور برتر

آکاایران: ایران دارای بالاترین نرخ رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵ کشور برتر

آخرین اطلاعات مستخرج از یک پایگاه استنادی بین المللی نشان می دهد بر اساس آمار رشد تولید علم در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران در بین ۲۵ کشور برتر دنیا رتبه نخست دنیا را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی کلاریویت آنالیتکس (Clarivate Analytics یا wos) کمیت تولید علم کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۵۲ هزار و ۱۸۳ مورد رسیده است.

به گزارش آکاایران: وی افزود: این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ کمیت تولید علم کشور در این پایگاه ۴۷ هزار و ۹۰۱ مورد بود. بنابراین میزان رشد کشور در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ برابر با ۸.۹ درصد است و از این حیث جمهوری اسلامی ایران در بین ۲۵ کشور برتر دنیا رتبه نخست دنیا قرار دارد.

دهقانی گفت: کشورهای روسیه و چین با رشد ۶.۷ درصدی و ۴.۳ درصدی در جایگاه های بعدی قرار دارند.

,پایگاه استنادی جهان اسلام,تولید علم,محمدجواد دهقانی

وی اظهار داشت: با توجه به آمار ثبت شده در پایگاه استنادی بین المللی WoS میزان تولید علم ایران در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی به ترتیب ۳۰۹۴۷، ۳۱۴۱۰، ۳۳۹۳۱، ۴۰۷۳۶، ۴۷۹۰۱ و ۵۲۱۸۳ بوده است. به این ترتیب میزان تولید علم کشور از ۳۰۹۴۷ در سال ۲۰۱۲ به ۵۲۱۸۳ در سال ۲۰۱۷ یعنی بیش از ۱.۶ برابر افزایش یافته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: رشد تولید علم در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا  در سال ۲۰۱۷ برابر با ۸.۹ درصد بوده و در مقایسه با سایر کشورها در رتبه اول دنیا قرار گرفته است.

وی گفت: بعد از ایران، کشور روسیه با ۶.۷ درصد بیشترین رشد کمیت علم دنیا را داشته است. چین با ۴.۳ درصد در رتبه سوم و برزیل و سوئیس هرکدام به ترتیب  با ۳.۱ درصد و ۱.۱ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. برخی از کشورها در سال ۲۰۱۷ دارای رشد منفی هستند یعنی مدارک ثبت شده آنها در سال ۲۰۱۷ از سال قبل کمتر بوده است.

,پایگاه استنادی جهان اسلام,تولید علم,محمدجواد دهقانی

دهقانی گفت: همانطور که اشاره شد با توجه به آمار ثبت شده در پایگاه استنادی بین المللی WoS میزان تولید علم ایران در طول شش سال گذشته (۲۰۱۲-۲۰۱۷) همواره روند صعودی داشته به طوری که از ۳۰۹۴۷ در سال ۲۰۱۲ به  ۵۲۱۸۳ در سال ۲۰۱۷ یعنی بیش از ۱.۶ برابر افزایش یافته است. بر این اساس متوسط رشد سالانه تولید علم در ۶ سال مورد نظر یعنی (۲۰۱۲-۲۰۱۷)  برابر با ۹.۱ درصد بوده است.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که میانگین رشد تولید علم کشورهای برتر تولید کننده علم دنیا در ۶ سال گذشته حداکثر ۱۳ درصد بوده است. به طوری که کشور روسیه با میانگین ۱۳ درصد، هندوستان با میانگین ۱۰.۵ درصد و جمهوری اسلامی ایران با میانگین ۹.۱ درصد به ترتیب رتبه های اول تا سوم را دارند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) افزود: کشورهای چین و برزیل با ۷.۴ درصد و ۶.۷ درصد رشد به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.

,پایگاه استنادی جهان اسلام,تولید علم,محمدجواد دهقانی

دهقانی گفت: رشد کمیت تولید علم یکی از عوامل توسعه علمی به حساب می آید، اما اگر این کمیت به سمت نیازهای کشور هدایت نشود نمی توان با قاطعیت در خصوص میزان ارزشمندی آن سخن گفت.

وی خاطرنشان کرد: سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز بر بین المللی بودن علم تاکید دارند و به همین دلیل مرجعیت علم دنیا را مورد تاکید قرار داده اند. علم در بسیاری از ابعاد یک پدیده بین المللی است. با این نگاه، تولید علمی می تواند ارزش آفرین باشد که بتوان از آن در جهت بالندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی بهره جست.

.

منبع : mehrnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :