Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
کاهش ۵۰ درصدی تولید برق ناشی از افت ذخایر آبی است
کاهش ۵۰ درصدی تولید برق ناشی از افت ذخایر آبی است
وزیر نیرو گفت: توان تولید نیروگاه های برق آبی ما ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است که این به علت افت ذخایر آب در مخازن سدهاست.
آکاایران: کاهش ۵۰ درصدی تولید برق ناشی از افت ذخایر آبی است

آکاایران: کاهش ۵۰ درصدی تولید برق ناشی از افت ذخایر آبی است

وزیر نیرو گفت: توان تولید نیروگاه های برق آبی ما ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است که این به علت افت ذخایر آب در مخازن سدهاست.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: توان تولید نیروگاه های برق آبی ما ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است که این به علت افت ذخایر آب در مخازن سدهاست و ما امکان تولید برق به میزانی که سال پیش تولید کردیم را از این طریق نداریم. به عنوان مثال سدهای بزرگ ما که برق تولید می کنند در سال گذشته در همین زمان ۴ میلیارد مترمکعب آب داشتند و امسال به ۲.۳ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده اند.

به گزارش آکاایران: وی افزود: سال گذشته ۹ هزار و ۳۰۰ مگابایت برق از نیروگاه های آبی گرفتیم اما امسال حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مگابایت بیشتر نمی توانیم از این طریق برق تولید کنیم. این مقدار آبی که پشت سدها است طبیعتا باید برای تأمین آب شرب مردم نگهداری شود تا به بارش های آبی سال آینده برسیم.

اردکانیان با بیان اینکه گرمای پایدار مسئله دیگری است که ما با آن روبرو هستیم، گفت: اینکه در سال چند روز گرم شود طبیعی است اما امسال وضعیت متفاوت است که خاص ایران و منطقه ما نیست. این موضوع تقریبا نقاط مختلف دنیا را درگیر خود کرده است.

وزیر نیرو گفت: این گرمای پایدار باعث شده توان تولید هم تحت تأثیر قرار گیرد. افزایش یک درجه ای گرما ۱۵۰۰ مگابایت مصرف برق را بالا می برد.

وزیر نیرو یادآور شد: در حالت عادی در هوای گرم دستگاه های سرمایشی کار بیشتری می کنند و حدود ۲۱ هزار مگابایت از ۵۵ هزار مگابایت اوج مصرف ما به دلیل کارکرد همین دستگاه های سرمایشی است. امروز ۵۲ هزار مگابایت توان تولیدی ماست و پیش بینی ما هم این است که امسال اوج بار مصرف ما حدود ۵۸ هزار مگابایت باشد. امیدواریم این میزان کمبود از ۵۲ تا ۵۸ هزار مگابایت را با مدیریت مصرف و همکاری که همه مصرف کنندگان می کنند بتوانیم پر کنیم. یعنی اگر ۱۰ درصد بتوانیم مصرف را کاهش بدهیم می توانستیم فاقد خاموشی، تابستان را بگذرانیم.

وی افزود: با صنایع بزرگ مذاکراتی را در ماه های پایانی سال گذشته شروع کردیم و قراردادهایی با آنها منعقد کردیم که در مواقع اوج مصرف، با هماهنگی خودشان و فاقد اینکه لطمه ای به تولیدشان وارد شود از مدار مصرف خارج شود و در ساعت غیر اوج، برق ارزان تری را دریافت کنند. با کشاورزان به توافق رسیده ایم که در ساعات اوج مصرف موتورهای برق را خاموش کنند و در ساعات خارج از اوج مصرف، برق رایگان دریافت کنند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: بخش دیگر درخواست ما متوجه مصرف کنندگان خانگی است. مردم می توانند در مصرف برق نقش چشمگیری دارا باشند و دمای کولرهای گازی و محیط را به حدود ۲۵ درصد برسانند که این مساله نقش بسیار موثری در کاهش برق مصرفی دارد. امیدواریم با گذر از روزهای گرم از این شرایط عبور کنیم تا توان تولیدی کشور جوابگوی نیازها باشد.

وزیر نیرو اظهار داشت: برنامه های ویژه ای را برای به مدار آوردن دو نیروگاه نوین داریم و امیداوریم دو نیروگاه نوین به مدار اضافه شود؛ یکی نیروگاه کاسپین در شمال کشور و دیگری نیروگاه پرند. این نیروگاهها کمک خواهد کرد سایر نیروگاه ها مطابق برنامه فعالیت خود را انجام دهند.

.

منبع : mehrnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :