Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
همشهری: آقای وزیر مجرم و فعال اقتصادی یکی نیستند
همشهری: آقای وزیر مجرم و فعال اقتصادی یکی نیستند
یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد: سخنان وزیر اطلاعات درباره مجرمان اقتصادی سؤال برانگیز است.

آکاایران: همشهری: آقای وزیر مجرم و فعال اقتصادی یکی نیستند

آکاایران: یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد: سخنان وزیر اطلاعات درباره مجرمان اقتصادی سؤال برانگیز است.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت:

به گزارش آکاایران: روزنامه همشهری در سرمقاله خود نوشت: این روزها وقتی پای صحبت دوستان که یا فعال اقتصادی هستند یا پژوهشگر و دانشگاهی، می نشینیم، به نظر می رسد همه یا طعمه شارلاتان ها بوده اند یا قربانی کلاهبرداری شده اند... حال آنکه اعتماد و اعتبار اساس و مبنای هر فعالیت اقتصادی است.


به خاطر اعتماد است که خریدار از فروشنده کالایی می خرد و فروشنده می تواند به پرداخت توسط خریدار اطمینان داشته باشد. این اعتماد نه زاییده نرخ برابری دلار و ریال است و نه ناشی از سیاست های پولی، بلکه محصول فضای کسب وکار در جامعه است و نتیجه چارچوب قانونی مبارزه با خلافکاری ها و مجازات کلاهبرداران. به خاطر این اعتماد است که فعالیت اقتصادی به آسانی صورت می گیرد، تولیدکننده می تواند سرمایه گذاری برای فعالیت هایش بیابد، توزیع کننده می تواند تولیدکننده را راضی کند که توزیع محصولش را به او واگذار کند و مشتری اطمینان دارد که فردا و هفته دیگر هم این محصول در بازار موجود است.


چالش اصلی اقتصاد امروز این ناامنی حاکم بر آن و آزاد بودن دست اندازی مجرمان و خلافکاران است. برای همین است که سخنان اخیر وزیر اطلاعات درباره مجرمین اقتصادی برای بسیاری از قربانیان و مالباختگان سؤال برانگیز و برای فعالان اقتصادی هراس آور است.


سؤال اول این است که چطور وزیر محترم اطلاعات فعال اقتصادی را با مجرم اقتصادی یکی دانسته اند. بین فعالی که پیش بینی هایش درست از آب درنیامده و نتوانسته به تعهداتش عمل کند و تبهکاری که با صحنه سازی و دادن اطلاعات نادرست و جلب اعتماد اقدام به اغفال افراد می کند تفاوت جدی وجود دارد. این دو یکی نیستند؛ اولی یک فعال اقتصادی است که نیاز به حمایت قانون دارد اما دومی کسی است که به ناامنی دامن زده است و حکم یک تروریست اقتصادی را دارد.


یک اقتصاد پویا و مقاوم که در آن چارچوب های قانونی مشخص و نهادهای اجرایی و قضایی مسئولانه در حال جلوگیری از آشفتگی بازار و ایجاد امنیت هستند، از هر گردنه ای می گذرد. اگر دلار گران می شود اقتصاد لزوما ضربه نمی خورد ولی وقتی اعتماد از بین می رود و اعتبار جای خود را به ظاهرسازی های دروغین می دهد دیگر نه سرمایه گذار سرمایه اش را به کار می اندازد و نه تولیدکننده درپی تولید است.

وقت آن است که مسئولان محترم برای ناامنی موجود در فضای اقتصاد چاره سازی کنند و فراموش نکنند اقتصاد وقتی موفق است که برای همه بازیگران قانونمند جا داشته باشد؛ وگرنه فضایی آلوده که در آن شهروندان قربانی خلافکاران می شوند و خلافکاران فعال اقتصادی به شمار می آیند، هر اقتصادی را به زمین می زند.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :