آکاایران: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشست عصر امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

- اخبار سیاسی -

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه عصر امروز این کمیسیون با محوریت موضوع بررسی ابعاد مختلف تعرض جنگنده های امریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی در فضای سوریه، گفت:این جلسه  با حضور مسئولینی از سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی ماهان و وزارت امور خارجه برگزار شد.

فردا؛ بررسی تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای ایرانی در کمیسیون امنیت ملی

وی ادامه داد:آقای عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این جلسه ضمن مروری بر واقعه رخ داده درباره هواپیمای ماهان در شامگاه 2 مردادماه، تاکید کرد که این هواپیما در مسیر از پیش تعیین شده و معرفی شده در فضای سوریه در حرکت بوده که متوجه حضور جنگنده های امریکایی در نزدیکی خود شده است.  هواپیمای امریکایی بر خلاف همه قواعد رفتار خطرافرینی داشته و تا 500 پایی به هواپیمای ایرانی نزدیک شده است.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: رئیس سازمان هواپیمایی کشور در این جلسه عنوان کرد، در پی این رفتار تحریک آمیز هواپیمای امریکایی، خلبان ایرانی به درستی بر اساس دستورالعمل ها، در ارتفاع هواپیما تغییر ایجاد کرده است که این تغییر سریع در ارتفاع موجب آسیب به تعدادی از مسافران و کادر پرواز شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: بهاروند، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه هم درباره ابعاد حقوقی اقدام جنگنده های امریکایی گفت که این تعرض، از چند منظر خلاف حقوق بین المللی بوده است، اولا حضور غیرقانونی نیروهای امریکایی در فضا و خاک سوریه است که به انها حقی برای رهگیری هواپیمایی را نمی دهد. ثانیا ایمنی پرواز، به عنوان یک اصل اساسی حقوق هوانوردی مورد خدشه قرار گرفته است. ثالثا نحوه نزدیک شدن جنگنده هلی امریکایی کاملا غیرحرفه ای و خطرافرین بوده است.

عموئی با بیان اینکه در این جلسه مسئولان هواپیمایی و وزارت امور خارجه بر پیگیری موضوع از طریق سازمان هوانوردی بین المللی (ایکائو) تاکید کردند، اظهار داشت: بهاروند خاطرنشان کرد که موضوع را از طریق دبیرکل سازمان ملل هم دنبال می کنیم.

وی افزود: نماینده هواپیمایی ماهان هم در این جلسه  تاکید کرد که پروازهای ما به منطقه، پس از این واقعه، طبق برنامه ادامه داشته است.

نماینده  تهران در مجلس تصریح کرد:در این نشست اعصای کمیسیون امنیت ملی هم ضمن اعتراض به رفتار غیرقانونی و بی منطق امریکایی ها، بر پیگیری این موضوع در مجامع بین المللی تاکید کردند. همچنین از اقدامات هواپیمایی ماهان و کادر حرفه ای پرواز آن هم مورد تقدیر قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: مقرر شد کمیته های امنیت، حقوق بشر و روابط خارجی راهکارهای مواجهه با این اقدام خطرافرین امریکا را پیگیری کنند.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com