آکاایران: مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری طرح حرمهای مطهر از اعطای تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن به ساکنین و مجاورین بافت پیرامون حرم های مطهر به ازای هر واحد خبر داد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی صندوق سرمایه‌گذاری طرح حرمهای مطهر؛ میلاد امینی درباره اعطای تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن به مجاورین و ساکنین بافت پیرامون حرمهای مطهر اظهار کرد: یکی از مسائل و مشکلات که در اطراف حرمهای مطهر شکل گرفته است بحث بیرون رانده شدن ساکنین و مجاورین از اطراف حرمهای مطهر بوده است.

وی با بیان اینکه به واسطه این مشکل، نابسامانی‌ها و ناکارآمدیهای زیادی در بافت پیرامونی حرمهای مطهر رخ نمایی می‌کند، تصریح کرد: این مشکل در واقع به هویت تاریخی و معنوی حرمهای مطهر هم لطمه جدی وارد میکند و موجب کمرنگ شدن فرهنگ مجاورت در این بافت‌ها می‌شود.

امینی با اشاره به اینکه محدوده یک هزار هکتاری بافت پیرامون حرمهای مطهر به استناد طرحهای جامع تفصیلی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از رانده شدن ساکنین و مجاورین از اطراف حرمهای مطهر و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در اجرای سیاستهای کلی نظام در حوزه شهرسازی و جلوگیری از هرگونه اقدام برای تغییر در کاربری پهنه‌های مسکونی و اقدام احتمالی خارج از طرح های مصوب برنامه حمایت از تولید مسکن در بافت پیرامونی حرم‌های مطهر در قالب ارائه بسته تشویقی و برنامه جامع اقدام کلید خورده است.

مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری طرح حرم‌های مطهر با اشاره به اینکه یکی از موضوعات فعالیت صندوق اعطا تسهیلات مو یارانه سود تسهیلات است، تصریح کرد: از این رو صندوق با توجه به ظرفیت‌های قانونی نسبت به برنامه‌ریزی عملیاتی برای تولید 15 هزار واحد مسکونی در محدوده مصوب یک هزار هکتاری اطراف حرم‌های مطهر در قالب سیاست حمایت و تسهیلگری وارد عمل شده است.

وی گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته، انعقاد قرارداد عاملیت سه جانبه بین صندوق سرمایه‌گذاری طرح حرمهای مطهر، شرکت بازآفرینی شهری ایران و بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل جهت اعطای تسهیلات تلفیقی نوسازی مسکن است.

امینی افزود: براساس این قرارداد سه جانبه، مقرر شد به منظور توانمندسازی اقتصادی ساکنین و مجاورین محدوده یک هزار هکتاری تسهیلات کم بهره یک میلیارد و 400 میلیون ریالی به ازای هر واحد مسکونی با بازپرداخت 10 ساله اعطا شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب مجاورین و ساکنین فعلی محدوده هزار هکتاری اطراف 4 حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس، حضرت معصومه(س) در قم، حضرت احمد بن موسی (ع) در شیراز و حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در تهران می‌توانند با استفاده از این تسهیلات نسبت به ساخت و نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند.

مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری طرح حرم های مطهر خاطرنشان کرد: یکی از مزایای بهره‌مندی از این تسهیلات نسبت به سایر تسهیلات مشابه افزایش رقم از یک میلیارد به یک میلیارد و 400 میلیون ریال بوده و دیگری کاهش نرخ سود تسهیلات است.

وی یادآور شد: با تفاهمی که در آینده نزدیک میان صندوق و کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور منعقد خواهد شد، صندوق در قالب تأمین یارانه سود تسهیلات به حمایت از ساخت مسکن حمایتی نیازمندان اقدام خواهد کرد.
انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com