آکاایران: عضو سابق کمیسیون انرژی مجس، گفت: در روش فعلی که سهمیه بنزین به خودرو ها اختصاص می یابد، افرادی که خودرو ندارند از این سهمیه محروم هستند، بنابراین روش فعلی به نوعی باعث بی عدالتی می شود.

- اخبار سیاسی -

هدایت الله خادمی عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به موضوع سهمیه بندی بنزین ، اظهار داشت:در روش فعلی که سهمیه بنزین به خودرو ها اختصاص می یابد، افرادی که خودرو ندارند از این سهمیه محروم هستند در این میان برخی از خانواده ها چند خودرو دارند که استفاده بیشتری از سهمیه می کنند، بنابراین روش فعلی به نوعی باعث بی عدالتی می شود.

رحمانی فضلی: کشور در شرایط ویژه ای قرار دارد/تغییر قیمت بنزین یک رویداد بزرگ بود

وی افزود: البته در مجلس گذشته راه کار دیگری نیز از سوی دولت مطرح شد مبنی بر اینکه به هر ایرانی روزانه یک لیتر بنزین اختصاص داده شود که افرادی که خودرو دارند آن را به مصرف می رسانند و افرادی که فاقد خودرو هستند می توانند آن را به فروش برسانند، این روش به دلیل اینکه  ایراداتی داشت از جمله اینکه شرایط و بستر لازم برای فروش بنزین مازاد فراهم نبود و همچنین امکان قیمت گذاری کاذب وجود داشت، بنابراین این روش مورد موافقت اعضای کمیسیون انرژی و بسیاری از کارشناسان و حتی افرادی در درون دولت قرار نگرفت که در نهایت هم کنار گذاشته شد.

عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه راهکار حل این مشکل این است که از خام فروشی نفت دست برداشته شود، گفت: باید به جای خام فروشی، نفت تولیدی را به فراورده های دیگر به ویژه بنزین تبدیل کنیم زمانی که تولید بنزین را افزایش دهیم اولاً امکان صادرات آن را داریم که در نتیجه برای کشور ارزآوری دارد که می توانیم آن را در زمینه تولید و کمک به اقشار آسیب پذیر و... هزینه کنیم ثانیاً به دلیل اینکه میزان تولید افزایش یافته در نتیجه قیمت آن کاهش می یابد که می توانیم بنزین را فاقد سهمیه بندی و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرارداد.

خادمی اظهار داشت: به دلیل اینکه بالا رفتن قیمت بنزین به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر افزایش قیمت سایر محصولات و اجناس تأثیرگذار است، بنابراین در قیمت گذاری آن باید همه زمینه ها را در نظر گرفت تا تبعات اقتصادی و اجتماعی آن را کاهش داد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com