گزارش تاریخ|چگونه هسته های مقاومت در سوریه و لبنان تشکیل شد؟- اخبار سیاسی
امام خمینی 17 خرداد 1361، در پیامی در پی حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، ناراحتی و تأثر شدید خود را از بی ‏تفاوتی و سکوت دولت‏ های اسلامی ابراز کردند. در این

آکاایران: گزارش تاریخ|چگونه هسته های مقاومت در سوریه و لبنان تشکیل شد؟

آکاایران: - اخبار سیاسی -

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم – خرداد ماه سال 1361 و پس از پیروزی ایران در عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان حمله کرد.

این حمله در حالی صورت گرفت که رژیم صهیونیستی چندی پیش در توافق نامه کمپ دیوید با مصر به توافق رسیده و توانسته بود، این کشور را از دایره تهدیدات و دشمنان خود خارج کند.

حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان با هدف حذف نیروهای مقاومت فلسطینی پناهنده شده به لبنان و توسعه فضای حیاتی استراتژیک این رژیم انجام گرفت.

این حمله موجب واکنش گسترده مسلمانان شد. شورای عالی دفاع ایران نیز تصمیم گرفت برای دفاع از شیعیان جنوب لبنان و نیروهای مقاومت فلسطینی نیروی نظامی به آن کشور اعزام کند. در همین راستا نیروهای تیپ محمد رسول الله (ص) سپاه و تیپ ذوالفقار ارتش در قالب قوای محمد رسول الله (ص) به فرماندهی احمد متوسلیان عازم سوریه شدند.

حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، فرصت مغتنمی برای صدام و رژیم بعث عراق بود. هرچند ارتباط مستقیمی بین بعثی ها و صهیونیست ها وجود نداشت، اما بسیاری معتقدند که این همکاری با دخالت عنصر سومی یعنی آمریکا انجام گرفت.

,امام خمینی(ره)

رزمندگان ایرانی با تصمیم شورای عالی دفاع و برای مقابله با حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، عازم سوریه شدند تا از آنجا راهی لبنان شوند.

عراق پس از پیروزی ایران در عملیات بیت المقدس، با هدف تجدید قوا و تحکیم مواضع پدافندی خود، پیشنهاد آتش بس مطرح کرد. ایران که به سیاست های صدام آشنا بود، درخواست او را نپذیرفت و به این دلیل که سازمان های بین المللی حاضر به پذیرفتن حقوق ایران و معرفی عراق به عنوان آغازگر جنگ نبودند و همچنان بخش هایی از سرزمین ایران در اشغال ارتش بعث عراق بود، سیاست تنبیه متجاوز را با هدف اجرای یک عملیاتِ بزرگِ پیروز و پایان دادن به جنگ در پی گرفت.

اما حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، فرصتی یکی دو ماه به صدام داد تا بتواند به تقویت نیروها و مستحکم کردن مواضع خود بپردازد و در اجرای عملیات بعدی ایران، تاخیر ایجاد کند. به اعتقاد برخی از کارشناسان جنگ ایران و عراق، اگر عملیات رمضان (اولین عملیات برون مرزی ایران) زودتر اجرا می شد، رزمندگان ایرانی با موانع کمتری روبرو می شدند و ممکن بود به موفقیت دست یابند.

امام خمینی (ره) پس از اینکه از تصمیم شورای عالی دفاع مطلع شدند و بنا بر شناختی که از ماهیت های رژیم بعث عراق و رژیم صهیونیستی داشتند، دستور به بازگشت نیروها دادند. 

,امام خمینی(ره)

امام خمینی بی تفاوتی کشورهای عربی به حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان را مصداق مصیبت بزرگ دانستند و پیامی را که به همین مناسبت صادر کردند را با "انا لله و انا الیه راجعون" آغاز کردند.

برخی دستور امام خمینی (ره) مبنی بر بازگشت نیروها به ایران را نشانه کم اهمیتی موضوع لبنان و فلسطین در آن برهه می دانند! به طور مثال میرحسین موسوی سال 88 در مناظره تلویزیونی با احمدی نژاد به این ماجرا اشاره کرد و دستور امام را اینگونه تعبیر کرد که "ایران باید به امور کشور خودش بپردازد و کاری به لبنان نداشته باشد."

در حالی که امام با شناختی که از ماهیت رژیم بعث و رژیم صهیونیستی داشتند و همواره در سخنان خود تاکید داشتند که آمریکا حامی اصلی اسرائیل و صدام است، حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان را توطئه ای برای منحرف کردن ایران از جنگ با عراق دانستند. از این رو دستور به بازگشت بخشی از نیروها دادند؛ نه اینکه نسبت به موضوع شیعیان لبنان، فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی اظهار بی تفاوتی کنند.

امام خمینی پیش از آنکه انقلاب اسلامی به پیروزی برسد، همواره بر موضوع فلسطین تاکید داشتند. پس از پیروزی انقلاب نیز آخرین روز جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» نامگذاری کردند.

ایشان همچنین در روز 17 خرداد سال 61 و در پی تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، پیامی صادر کردند. این پیام با عبارت قرآنی "انا للَّه و انا الیه راجعون" آغاز شده بود. این عبارت زمانی به کار می رود که مصیبتی بزرگ وارد شده باشد.

امام در توضیح اینکه چرا این پیام را اینگونه آغاز کرده است، نوشت: «من کلمه مبارکه استرجاع (انا للَّه و انا الیه راجعون) را نه برای جنایات اسرائیل و آسیب مردم مسلمان جنوب لبنان، و نه برای آواره شدن هزاران فلسطینی و نه برای شهادت جمعی از هم وطنان در جریان بمباران رژیم بعث عراق می ‏گویم گرچه این موارد استرجاع هم دارد، بلکه برای بی‏تفاوتی کشورهای اسلامی یعنی حکومت ‏های آن ها استرجاع می‏کنم و ای کاش فقط بی تفاوتی بود.»

حال چگونه امام که برای بی تفاوت بودن کشورهای اسلامی، عبارت قرآنی "انا للَّه و انا الیه راجعون" به کار می برد، خود می تواند در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان بی تفاوت باشد؟

,امام خمینی(ره)

منصور کوچک محسنی دومین فرمانده نیروهای اعزامی به سوریه گفت:  «خود حاج احمد (متوسلیان) به من گفت که حضرت امام گفته بودند به هیچ وجه نباید این کار (اجرای عملیات) بشود. ولی حالا رفته اید، یک سری نیروهای کارکشته در آنجا بمانند و کار فرهنگی و آموزش و تربیت و بسیج نیروها را در لبنان انجام بدهید.»

امام خمینی (ره) همچنین در این پیام به اینکه آمریکا در راس اسرائیل و رژیم بعث عراق قرار دارد، اشاره  و فرموده بودند: «من استرجاع برای پشتیبانی بسیاری از حکومت ها از اسرائیل و صدام، این دو ولد نامشروع آمریکا می کنم. من و هر مسلمانی در هر جا هست باید استرجاع کنیم برای کمک های مادی و معنوی دولت های کشورهای اسلامی به آمریکا راس جنایتکاران و اسرائیل و بعث عفلقی عراق، پیاده کننده منویّات شوم آمریکا و صهیونیسم جهانی.»

اگرچه بیشتر نیروهای ایرانی بازگشتند، اما برخی از آنان برای انجام کارهای فرهنگی و آموزشی در سوریه ماندند. منصور کوچک محسنی که پس از احمد متوسلیان فرمانده نیروهای ایرانی در سوریه و لبنان شد، در گفتگو با ماهنامه رمز عبور گفته است: «خود حاج احمد به من گفت که حضرت امام گفته بودند به هیچ وجه نباید این کار (اجرای عملیات) بشود. ولی حالا رفته اید، یک سری نیروهای کارکشته در آنجا بمانند و کار فرهنگی و آموزش و تربیت و بسیج نیروها را در لبنان انجام بدهید.»

بدین ترتیب تعدادی از رزمندگان ایرانی از جمله علیرضا موحد دانش و کاظم نجفی رستگار در لبنان ماندند و مقدمات گردهم آمدن گروه های مقاومت و حزب الله لبنان را که توسط احمد متوسلیان و پیشتر از آن توسط امام موسی صدر و شهید مصطفی چمران آغاز شده بود، فراهم کردند. به گفته کوچک محسنی، نام «حزب الله» نیز توسط احمد متوسلیان برای سازمان مقاومت شیعیان لبنان انتخاب شد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :