روزنامه ها فردای ١٥ خرداد ٤٢ چه نوشتند؟/ مقابله تانک ها با تظاهرات مردم- اخبار سیاسی
روزنامه اطلاعات که سال 42 وابسته به رژیم پهلوی بود، در گزارش مفصلی که روز 16 خرداد از وقایع روز گذشته اش منتشر کرد، به حضور تانک های نظامی و تیراندازی به سوی مر

آکاایران: روزنامه ها فردای ١٥ خرداد ٤٢ چه نوشتند؟/ مقابله تانک ها با تظاهرات مردم

آکاایران: - اخبار سیاسی -

گروه تاریخ انقلابخبرگزاری تسنیم – قیام مردم ایران در روز 15 خرداد سال 1342 به قدری گسترده بود که رسانه های حکومتی نتوانستند آن را نادیده بگیرند و این واقعه از چشم رسانه های خارجی هم دور نماند؛ البته هم رسانه های داخلی و هم رسانه های خارجی تلاش کردند، قیام مردم ایران را به تحرک عده ای آشوب طلب در شهرهای ایران همچون تهران، قم، شیراز، مشهد و تبریز تغییر بدهند.

روزنامه اطلاعات در روز 16 خرداد سال 42 به نقل از خبرنگاران خود، اخبار و اتفاقات روز قبل در تهران و دیگر شهرها را گزارش داد؛ گزارشی که هرچند یکجانبه و به نفع حکومت بود، اما به ناچار مطالبی را بیان کرده بود که ابعاد این حادثه و قیام مردم را نشان می دهد.

روزنامه اطلاعات از روز قبل و به دنبال دادن شعارهای سیاسی توسط دسته های عزاداری، اقدام به انتشار اعلامیه شهربانی کل کشور کرد.

همچنین در همان روز سخنان سرلشکر پاکروان معاون نخست وزیر و رئیس سازمان امنیت در یک جلسه مطبوعاتی که از دستگیری امام خمینی خبر داده بود، منتشر کرد. پاکروان در آن نشست مطبوعاتی امام را متهم به دریافت پول و وابستگی به یکی از کشورهای خارجی کرد، اما در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چه کشوری به امام پول داده است، نتوانست پاسخ روشنی بدهد و گفت: جواب این سوال را بعد خواهیم داد.

,امام خمینی(ره)

پاکروان رئیس اداره امنیت رژیم پهلوی در یک نشست مطبوعاتی امام خمینی را متهم به دریافت پول و وابستگی به یکی از کشورهای خارجی کرد، اما در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چه کشوری به امام پول داده است، نتوانست پاسخ روشنی بدهد و گفت: جواب این سوال را بعد خواهیم داد.

در شماره همان روز نیز جزئیات کوتاهی از اتفاقات روز 15 خرداد در بازار تهران منتشر شد: «از بامداد امروز در حوالی بازار تهران اجتماعاتی تشکیل شد و تدریجاً برخوردهایی بین عده ای از تظاهرکنندگان و قوای انتظامی روی داد که دامنه آن بالا گرفت و در حدود ساعت 10 بامداد بر اثر زد و خوردهای خیابانی رفت و آمد در قسمت مرکزی و جنوبی شهر قطع شد.

عبور و مرور وسائط نقلیه این قسمت خیابان ها قطع شد. صدای تیراندازی در خیابان های ناصرخسرو، بازار، بوذرجمهوری، خیام، گلوبندک و میدان ارک شنیده می شد و گاهی نیز دود و آتش به آسمان زبانه می کشد. عبور و مرور در خیابان ها و محلات مزبور بکلی قطع شده است.»

,امام خمینی(ره)

تصویری از صفحه اول روزنامه اطلاعات در روز 15 خرداد 1342

روزنامه اطلاعات در روز 16 خرداد سال 42 با تیتر یک «جریان مشروح تظاهرات و زد و خوردهای تهران» منتشر شد. در توضیح این تیتر آمده بود: «تا ظهر امروز 66 نفر در تظاهرات تهران کشته شده و عده زیادی نیز مجروح گردیدند.» دو تیتر دیگر صفحه نخست این روزنامه در روز 16 خرداد «تظاهرات در قم، مشهد و شیراز» و «انعکاس وقایع ایران در دنیا» بود. (عکس نخست گزارش، تصویری از صفحه یک روزنامه اطلاعات در روز 16 خرداد 1342 است.)

بنابر نوشته روزنامه اطلاعات در قم عده ای کشته شدند و در شیراز حکومت نظام اعلامی شد. در تبریز، مشهد و کاشان نیز عده ای دست به تظاهرات زدند. در تهران نیز حکومت نظامی اعلام شد.

روزنامه اطلاعات در گزارش های روز 16 خرداد به علت و چرایی شکل گیری اعتراضات مردم اشاره ای نکرد و فقط در بخش وقایع مربوط به قم، نوشت: «از ساعت 5 صبح که خبر انتقال آیت الله خمینی از قم به تهران در شهر قم منتشر گردیده بود وضع این شهر متشنج و غیرعادی شد. تمام مغازه ها تعطیل کردند و با آنکه پلیس سراسر شهر را تحت کنترل داشت، معهذا تظاهراتی بطور پراکنده در نقاط مختلف قم صورت می گرفت... در این زد و خورد، بر اثر تیراندازی مامورین عده ای کشته و مجروح گردیدند که هم اکنون مجروحین در بیمارستان های نکوئی و فاطمی قم بستری هستند.»

گزارش مشروح روزنامه اطلاعات در روز 16 خرداد، مجموع گزارش هایی بود که گزارشگران و خبرنگاران این روزنامه از نقاط مختلف شهر تهیه کرده بودند. در گزارش یکی از خبرنگاران آمده است: «نیروهای کمکی ارتش رسید، بلافاصله سربازان در نقاط مختلف میدان ارگ موضع گرفتند و تیراندازی شروع شد و جمعیت ناچار عقب نشینی کرد و به دو قسمت شد. قسمتی به سمت دادگستری و عده ای بطرف بازار حرکت کردند.

جمعیتی که به قسمت دادگستری و عمارت وزارت صنایع و معاون رانده شده بودند، دسته جمعی داخل پارک شهر شدند و نهال های جوان و بوته های گل از زمین خارج می شد، شاخه های درختان شکسته می شد و محصلینی که بمناسبت فصل امتحانات در داخل پارک شهر مشغول درس خواندن بودند حرکت می کردند جمعیت چون سیلی بداخل پارک شهر هجوم برد چند لحظه بعد دود غلیظی از سالن ورزش پارک شهر بلند شد، عده ای که وحشت زده پا بفرار گذاشته بودند، می گفتند: فرار کنید! فرار کنید! پارک شهر غرق در آتش شده است.»

در این گزارش یکی از خبرنگاران حضور تانک در خیابان های تهران را تایید کرده است: «یکی از خبرنگاران ما که از پل چوبی می گذشته گزارش می دهد که در این قسمت یک تانک با یک اتومبیل سواری دوفین تصادف نمود و اتومبیل را درهم شکست.» و جالب اینکه در ادامه نوشته است: «ظاهرا سرنشین اتومبیل موفق بفرار شده بود.»!

,امام خمینی(ره)

روزنامه اطلاعات در روز 16 خرداد 42 به نقل از خبرنگاران و گزارشگران خود، اقدام به انتشار گزارش مشروحی از تظاهرات روز 15 خرداد در تهران کرد؛ گزارشی که هرچند به نفع رژیم پهلوی و در راستای آشوبگر نشان دادن تظاهرکنندگان بود، اما به ناچار مجبور شده بود حضور تانک های نظامی در سطح شهر و تیراندازی نیروهای نظامی به سوی معترضان که جمعیت بسیاری بودند را تایید کند.

در بخش دیگری از این گزارش به نقل از یکی از کارکنان روزنامه اطلاعات آمده است: «ساعت یک و نیم از اداره خارج شدم و می خواستم خود را به چهارراه حسن آباد برسانم و از آنجا هم به منزلم که درست در مقابل پارک شهر است برسانم از هر طرفی که می رفتم مامورین انتظامی ممانعت می کردند، به هرحال راهی را که من به طور معمول در ده دقیقه طی می کنم بر اثر جنگ و گریز افراد و مامورین و بستن راه ها در سه ساعت طی کردم.»

خبرنگار دیگری که به روبروی وزارت کشور رفته بود، نوشت: «صحنه مقابل چشمم روبروی وزارت کشور در وهله اول بنظرم جالب رسید تک تک افراد سیاهپوشی بدست پلیس می افتادند و کتک می خوردند.

حدود ساعت و نه و نیم؛ حمله و زد و خورد بین پلیس و افراد مسلح به چوب و پاره آجر آغاز شد. افراد پلیس امدادی در حدود صد نفر و افراد نظامی در حدود 50 نفر برای مقابله با حملات تظاهرکنندگان خود را آماده می کردند.»

گزارشگر دیگر این روزنامه نوشته است: «پلیس به شدت عمل پرداخت و چون جان افراد در خطر بود تیراندازی آغاز گردید. افراد نظامی تیراندازی را شروع کردند و در همان حملات اولیه عده ای از تظاهرکنندگان هدف گلوله قرار گرفتند. همین حمله شدید باعث شد که تظاهرکنندگان بطرف گلوبندک و کوچه پس کوچه های اطراف بازار گلوبندک متواری شوند. از این لحظه به بعد تیراندازی ادامه یافت و چند دقیقه بعد افراد تازه نفس نظامی سر رسیدند. مجدداً حدود میدان ارک و مقابل وزارت کشور خلوت شد و بدست افراد انتظامی افتاد.»

خبرنگار دیگری هم عنوان کرده است: «در ساعت یازده و نیم از جلو شهربانی عبور کردم، جلو شهربانی وضع عادی بود و هیچ نوع عملیات تقویتی دیده نمی شد. هنگامی که وارد خیابان خیام شدم ناگهان شلیک گلوله بلند شد و جمعیتی که در اطراف پارک شهر ازدحام کرده بود بطرف ابتدای خیابان خیام هجوم برد. در این جریان چند جوان مجروح شدند و عده ای از متظاهرین دست و پای مجروحین را گرفته بودند و هر اتومبیلی را که از آن حوالی عبور می کرد متوقف می ساختند تا مجروحین را سوار آن کرده به بیمارستان برسانند.»

در بخش دیگری از این گزارش نیز به حضور تانک های نظامی در شهر اشاره شده است: «حدود ساعت یک بعد از ظهر دیروز قوای انتظامی بشدت تقویت شد و تعدادی تانک از لشکر یک به خیابان های مرکزی شهر هدایت شد. این تانک ها در میدان سپه روبروی مرکز پلیس تهران و تقاطع خیابان های پرجمعیت استقرار یافتند.»

در خصوص هراس مردم از برخورد نیروهای نظامی با مردم آمده است: «از ساعت 2 بعد از ظهر دیروز تمام خیابان های تهران را سکوت وحشتناکی فراگرفته بود. مردم از ترس بخانه ها پناه برده بودند. تظاهرکنندگان که پس از یک سلسله فعالیت خسته شده به پناهگاه های خود رفته بودند بهمین جهت خیابان ها خلوت بود.»

در گزارشی هم که از اتفاقات روز 16 خرداد منتشر شده آمده است: «پیش از ظهر امروز جمعیتی که کفن پوشیده بودند از انتهای بازار بزرگ دسته ای تشکیل دادند و به طرف خیابان بوذرجمهوری روانه شدند. پلیس و مامورین فرمانداری نظامی به موجب مقررات حکومت نظامی به جمعیت مزبور اخطار کردند که بلافاصله متفرق شوند چون این عده مقاومت می کردند مامورین با تیراندازی آن ها را متفرق کردند.»

هرچند مقامات رسمی در آن روز تعداد کشته شدگان را 66 نفر اعلام کردند، اما آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد که بنابر آمار غیر رسمی در تظاهرات دیروز عده زیادی کشته و در حدود یک هزار نفر مجروح شدند. همچنین در این گزارش آمده بود که نیمه شب دیشب تانک های سنگین بیشتری برای تقویت آنچه که قبلاً در گوشه های خیابان ها مستقر شده بودند از یک مرکز نظامی به شهر وارد شدند.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :