گفتگو| سفیر اسبق ایران در لبنان: ظرفیت استراتژیک ایران پس از نقش آفرینی در سوریه دو برابر شد- اخبار سیاسی
احمد دستمالچیان معتقد است، جمهوری اسلامی با حضور و نقش آفرینی مثبت خود در بحران سوریه، ظرفیت استراژیک خود در سطح منطقه را دوچندان کرد به طوری که امروز در صدر مع

آکاایران: گفتگو| سفیر اسبق ایران در لبنان: ظرفیت استراتژیک ایران پس از نقش آفرینی در سوریه دو برابر شد

آکاایران: - اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم-20 سال از درگذشت حافظ اسد رئیس جمهور سوریه و یکی از مهمترین چهره های دنیای عرب می گذرد؛ رهبری که در دوران حکومت خود، روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرد و در این مسیر حتی در مقابل دیگر کشورهای عربی نیز ایستاد.

روابط ایران و سوریه در دوران حکومت اسد (چه حافظ اسد و چه بعدها بشار) به یک رابطه استراتژیک تبدیل شد به طوری که در سال های اخیر که ائتلافی از دشمنان سوریه قصد برانداز ی حکومت رسمی این کشور را داشتند، این ایران بود که به کمک آنها رفت و اجازه سقوط دولت بشار را نداد.

خبرگزاری تسنیم به بهانه بیستمین سال درگذشت حافظ اسد، به سراغ احمد دستمالچیان سفیر اسبق ایران در لبنان رفته و در گفت وگو با این دیپلماتیک باسابقه جویای علل ارتباط و همکاری های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران با حکومت سوریه در برهه های مختلف در 4 دهه اخیر شدیم.

بیشتر بخوانید:

اسرار یک اتحاد؛ نگاهی به 4دهه روابط ایران و سوریه به بهانه بیستمین سالمرگ حافظ اسد
گفتگو با سفیر اسبق ایران در دمشق: ایستادگی سوریه در کنار ایران بخاطر «حافظ اسد» بود/ پرونده سوریه از ابتدا تحت مدیریت آیت الله خامنه ای قرار داشت

متن کامل این گفت وگو را در ادامه می خوانید: 

تسنیم: آقای دکتر در ابتدا از فرصتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار دادید، تشکر می کنیم. با توجه به سالروز درگذشت حافظ اسد قصد داریم که به بازخوانی روابط جمهوری اسلامی با حکومت سوریه از سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بپردازیم.  در همین رابطه به عنوان سوال اول بفرمایید که چه عاملی باعث شد که در میان کشورهای عربی، سوریه جزو اولین کشورهایی باشد که جمهوری اسلامی را به رسمیت شناخت؟ همچین سوریه در دوران جنگ تحمیلی نیز از معدود کشورهایی که چه در بعد نظامی و چه سیاسی حمایت های زیادی از ایران داشت.

دستمالچیان: جمهوری عربی سوریه که سالیان درازی با رژیم صهیونیستی در مبارزه و رویارویی است لازم بود که در برابر تجاوزهای این رژیم ایستادگی و از حیثیت و کیان مستقل خود دفاع کند، بویژه اینکه حاکمیت سوریه بعد از روی کار آمدن آقای حافظ اسد به دنبال شرکایی بود تا بتواند در این مواجهه ایستادگی نماید. بعد از سازش اعراب و تشکیل جبهه الثمود یا همان جبهه پایداری،  جمهوری سوریه کمک های بی دریغ و شایانی به فلسطینی ها در سوریه، لبنان و دیگر مناطق  انجام داد و به مبارزین انقلابی پناه و آموزش می داد. هم چنین از امثال آقای امام موسی صدر و شهید چمران در لبنان حمایت می کرد که اینها همه از سیاست های دفاعی آقای حافظ اسد در برابر رژیم صهیونیستی بود.

گفتگو با سفیر اسبق ایران در دمشق: ایستادگی سوریه در کنار ایران بخاطر «حافظ اسد» بود/ پرونده سوریه از ابتدا تحت مدیریت آیت الله خامنه ای قرار داشت

با توجه به مبارزات ضدصهیونیستی که حضرت امام(ره) از سال 1342 آغاز نهضت را پایه گذاری کرده بودند و این آرمان ها در بهمن 1357 به پیروزی رسید، آقای حافظ اسد به خوبی می دانست جمهوری اسلامی ایران می تواند یکی از حامیان قوی و قابل اعتماد جمهوری عربی سوریه در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی باشد؛ به همین دلیل نیز اولین کشور عربی بود که توانست رابطه خوب و محکمی با ایران برقرار کند. البته جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل همپوشانی منافع استراتژیک در عرصه سیاست خارجی توانست با جمهوری عربی سوریه به ریاست آقای حافظ اسد رابطه خوبی برقرار کند و روابط دو کشور در طول تاریخ و مسیر زمان به رابطه استراتژیک و هم پیمانی گسترده و نزدیک شد.

عامل مهم دیگری که طی سالیان اول انقلاب موجب شد رابطه ایران و جمهوری عربی سوریه خوب و نزدیک شود، مشترک بودن دشمن این دو کشور یعنی صدام حسین بود. صدام حسین دشمن و رقیب اصلی حافظ اسد در حزب بعث بود و می خواست رهبری حزب بعث را در جهان عرب از آن خود کند لذا با حافظ اسد در تضاد بود و بارها علیه یگدیگر کودتا کردند و اقدامات خشونت آمیزی بین دو کشور به وقوع پیوست. با شروع جنگ تحمیلی، حافظ اسد این موضوع را متوجه شد و ایران نیز چون به چنین رابطه مستحکمی در جهان علیه دشمن خود نیاز داشت، این پیوند عمیق تر شد و این رابطه تا به امروز ادامه دارد.

همچنین از جمله دلایل دیگری که پیوند عمیق، گسترده و استراتژیکی بین ایران و سوریه به وجود آورده این است که حافظ اسد استراتژی مقاومت علیه رژیم صهیونیستی را به دلیل منافع ملی و امنیت ملی سوریه اتخاذ کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل دیدگاه های آرمانی و انقلابی و منافع استراتژیک، با سوریه در این دیدگاه شریک و همراه شد و ادامه این روند باعث شد که نهضت مقاومت در لبنان و فلسطین شکل اساسی تری به خود بگیرد. 

تسنیم: بسیاری از کارشناسان معتقد بودند با درگذشت حافط اسد و روی کار آمدن بشار، دیگر رویکرد همکاری استراتژیک ایران و سوریه ادامه نمی یابد ولی رهبر معظم انقلاب پیش بینی کرده بودند که حتی بشار اسد می تواند از پدرش نیز برای تحکیم روابط راهبردی بین ایران و سوریه بهتر عمل کند.  سوال این است که رهبر انقلاب چگونه این پیش بینی را داشتند که بشار اسد می تواند از لحاظ راهبردی راه پدرش را بهتر ادامه دهد؟

دستمالچیان: این دقیقا بر خلاف تصور رایجی بود که در اذهان پس از درگذشت حافط اسد شکل گرفته بود مبنی بر این که احتمالا بشار اسد راه پدر را ادامه نمی دهد. احتمالاً یکی از دلیلی که رهبر انقلاب  معتقد به این بودند که بشار اسد حتی بهتر از پدر خود می تواند راهبرد مقاومت را در منطقه به پیش ببرد این بود که جمهوری عربی سوریه هیچ گاه نمی تواند از استراتژی مقاومت علیه رژیم صهیونیستی دست بکشد و امنیت ملی خود را در گرو این استراتژی می داند. زیرا اگر از این منطق دوری کرده و تمام سنگرهای دفاعی خود در منطقه  را از دست بدهد چیزی برای مقابله با دشمن نخواهد داشت.

چرا که اولاً بلندی های استراتژیک جولان در اختیار رژیم صهیونیستی است که تسلط و اشراف کاملی بر دمشق دارد و جبهه عربی که تبدیل به جبهه سازش شده هرگز آقای بشار اسد و یا رژیم بعث عربی در سوریه را نمی تواند تحمل کند و در نتیجه تمام پشتیبانی های که بشار اسد از رژیم بعث عربی در سوریه می تواند داشته باشد را از دست خواهد داد.

بی تردید وقتی  جمهوری عربی سوریه اینگونه عمل کند پشتیبانی استراتژیک ایران و محور مقاومت را نیز از دست می دهد. پس منطق مقاومت سلاح استراتژیک برای جمهوری سوریه است و بشار اسد به همین دلیل بیش از حافظ اسد  نیاز داشت که به این منطق روی بیاورد.

از سوی دیگر از آنجا که حافظ اسد یک نقش کاریزمایی در سوریه و جهان عرب داشت، این قدرت را داشت که  گاهی مانورهایی را در عالم سیاست انجام دهد فاقد اینکه به اصل استراتژیک مقاومت صدمه ای وارد شود اما بشار اسد به دیل فقدان این نقش کاریزما حتی این کار را نیز نمی تواند انجام دهد. چون به محض اینکه وارد بحث مذاکره و سازش می شد به دلیل اینکه عقبه کاریزمایی نداشت آبرو و حیثیتش خدشه دار می شد و نمی توانست رهبری کشور عربی سوریه را ادامه دهد. 

فراموش نکنیم که کیسینجر مطلب تاریخی و طلایی را گفته که تابحال این واقعیت موجود است؛ او گفته هیچ گاه در منطقه خاورمیانه فاقد حضور مصر جنگی صورت نمی گیرد و فاقد حضور سوریه هیچ صلحی پایدار نخواهد بود و سوری ها این را به خوبی می دانند و با این سلاح استراتژیک تابحال موفق بوده اند و موفق تر هم خواهند بود چون می توانند با همین منطق سیاست های خود را به پیش ببرند.

تسنیم:  در ارتباط با چرایی درگیر شدن ایران در ماجراهای سال های اخیر سوریه که با دخالت مستقیم کشورهای غربی بویژه آمریکا با هدف سرنگونی نظام حاکم به رهبری بشار اسد  تبدیل به یک بحران تمام عیار شد، دو طیف در داخل کشور شبهات و سوالاتی را مطرح می کردند، گروه اول سوالشان این بود که به طور کلی اصلا مسئله سوریه چه ارتباطی به ایران دارد که باید خود را درگیر آن کند و گروه دوم نیز برغم اینکه در ظاهر  با حضور ایران در سوریه به عنوان یک راهبرد مشکلی نداشتند ولی معتقد بودند که این حضور در نهایت تاثیری در نتیجه ای که کشورهای غربی برای آینده سوریه متصور بودند (یعنی براندازی حکومت اسد) ندارد و نقش آفرینی ایران در راستای بازگشت ثبات و آرامش به سوریه جز هزینه برای جمهوری اسلامی، دستاوردی نخواهد داشت. با توجه به شرایط فعلی منطقه و ثبات نسبی که در سوریه حاکم شده است و دست برتر محور مقاومت به رهبری ایران، این دو رویکرد که به آن اشاره شد را چطور تحلیل می کنید؟

دستمالچیان: همانطور که اشاره کردید در اوایل کلید خوردن بحران سوریه دو نظر جدی در ایران شکل گرفت و تا مدت ها این گیجی استراتژیک در میان نخبگان کشور راجع بود. به طوری که  عده ای معتقد بودند بحران سوریه امری داخلی است و ارتباطی به ایران ندارد و ایران نباید دخالت مستقیمی در این کشور داشته باشد. عده دیگری از نخبگان نیز بر این باور بودند که آنچه در سوریه کلید زده شد، تغییر بزرگی بود که تحت پوشش طرح بزرگ خاورمیانه با طراحی مثلث شوم عبری عربی غربی شکل گرفته و قصد دارد خود را به منصه ظهور بگذارد. 

بنده از روزهای اول شکل گیری بحران سوریه معتقد بودم که طرح تغییر در خاورمیانه از بحران سوریه کلید خورده و خیلی از محافل این ایده و طرح و نظر را برنمی تافتند اما امروز همگان به این واقعیت میدانی پی بردند که چنین هدف راهبردی در میان سردمداران غربی وجود داشت ولی با هدایت و تیزهوشی و مدیریت بسیار دقیقی که رهبر انقلاب از تحلیل در صحنه داشتند این طرح بزرگ و خطرناک خنثی شد.

اما در پاسخ به آن عده از افرادی که معتقدند بودند دلیلی برای حضور ایران در سوریه موجود نیست، می توان تحلیلی ساده ارائه داد و آن اینکه فارغ از اینکه بشار اسد به شخصه هم پیمان استراتژیک جمهوری اسلامی به حساب می آید، کشور سوریه از نظر ژئوپلیتیک کشوری است که به عنوان سنگر خط دفاعی در برابر دشمن و حامی مقاومت در لبنان و گلوگاه استراتژیک لجستیکی محور مقاومت در لبنان و فلسطین مطرح است و با در نظر گرفتن این مولفه های اساسی، عقلاً و منطقاً امکان چشم پوشی از سوریه برای جمهوری اسلامی وجود نداشت. 

چرا که در صورت سقوط حاکمیت سوریه به دست عوامل آمریکا و رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران که مقاومت در عرصه سیاست خارجی بود به سادگی نابود می شد. اصل طرح آمریکا و غرب برای سرنگونی نظام حاکم در سوریه، روی کار آوردن رژیم ارتجاعی دست نشانده در سوریه با هدف محاصره مقاومت لبنان از شمال توسط این رژیم دست نشانده و از جنوب  توسط رژیم صهیونیستی و در نهایت نابودی مقاومت لبنان بود. 

با در نظر گرفتن چنین شرایطی چگونه ممکن بود که جمهوری اسلامی در برابر این توطئه خطرناک و شوم کوتاه بیاید. ضمن این که مشخص شده بود لشکرکشی هایی که توسط تکفیری ها در سوریه و عراق صورت گرفته بود، در بعد لجستیکی توسط عربستان و در بعد طراحی از سوی آمریکا بود. همچنین در بعد فنی و اطلاعاتی نیز سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به شکل فعال در عرصه میدانی حضور داشتند. 

در این میان متاسفانه کشوری چون ترکیه در این توطئه فریب خورد و آلت دست این کشورها شد و تبدیل به بزرگترین زیان کننده در عرصه سوریه شد که هم اکنون در دام طرح های شوم کشورهای غربی و عربستان افتاده و امکان خارج شدن از این باتلاق را ندارد.

تسنیم : با توجه به این که هم اکنون تقریباً به تمامی سوالات و شائبه های یک دهه اخیر درباره علت حضور ایران در سوریه در صحنه عمل پاسخ داده شده و جمهوری اسلامی توانسته با همکاری محور مقاومت تنش های داخلی در سوریه را به حداقل برساند، این موضوع چه تاثیری در آینده محور مقاومت دارد بویژه اینکه این محور به رهبری ایران توانست راهبرد خود مبنی بر استمرار حاکمیت سیاسی در سوریه را در برابر نظر آمریکا و کشورهای غربی به کرسی بنشاند.

دستمالچیان: اولاٌ جا دارد که از نقش برجسته و سازنده سردار بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی یاد کنیم که توانست به خوبی فرمان و راهبرد رهبر انقلاب در صحنه میدانی سوریه را پیاده کند.

از سوی دیگر دستاورد بزرگ دیگری که حضور شهید سلیمانی در این عرصه داشت ساختار سازی در جبهه مقاومت بود که برای طولانی مدت محور مقاومت را بیمه و او را از متکی بودن به شخص خارج کرد. به طوری که  امروز در لبنان ساختار منظمی به نام حزب الله وجود دارد که این الگو و ساختار در سوریه در قالب عماریون و فاطمیون، در عراق در قالب حشدالشعبی و در یمن در قالب انصارالله متشکل شده  و در برابر توطئه های عظیمی که با آن درگیر بوده، به مرحله بلوغ رسیده است. 

از آنجا که هدف کشورهای غربی از بین بردن کامل محور مقاومت در منطقه بود با حضور قدرتمند جمهوری اسلامی در تحولات منطقه نه تنها این هدف برای غربی ها میسر نشد،  بلکه محور مقاومت از بندر صور در جنوب لبنان تا باب المندب کشیده شد و اگر یک روزی محور مقاومت تنها با سلاح های بسیار ساده و آموزش های ابتدایی، در میدان های سخت درگیری حضور داشت، امروز در جنگ های بزرگ و مخربی که توسط تکفیری ها صورت گرفت از نظر جنگ شهری و استفاده از سلاح های متنوع و پیچیده آبدیده و سازماندهی شده و امروز در جایگاه یک لشکر بسیار مجهز قرار دارد که در زمین مسلط بر اوضاع است.

بنابراین دستاورد بزرگ محور مقاومت تسلط او بر روی زمین است که به واسطه همین دستاور ارزشمند امروز فاقد در نظر گرفتن نظر انصارالله در یمن، حزب الله در لبنان و حشدالشعبی در عراق تصمیمی در این کشورها قابل اجرا نیست. 

بنابراین جمهوری اسلامی با حضور و نقش آفرینی مثبت خود در مسئله بحران سوریه، ظرفیت استراژیک خود در سطح منطقه را دوچندان کرد و امروز در صدر معادلات سیاسی منطقه قرار دارد. 

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :