رحمانی فضلی در تماس با وزیر کشور ترکیه: آمریکا درصدد دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است- اخبار سیاسی
رحمانی فضلی در گفتگوی تلفنی با همتای ترکیه ای خود از موضع وی در محکوم کردن اقدام آمریکا تشکر کرد و گفت: دولت آمریکا درصدد است به هر طریق در امور داخلی کشورهای د

آکاایران: رحمانی فضلی در تماس با وزیر کشور ترکیه: آمریکا درصدد دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در تماس تلفنی «سلیمان سویلو» با وزیر کشور ترکیه به مذاکره پرداخت.
وزیر کشور ترکیه در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک عید فطر، با اشاره به اقدام اخیر امریکا در تحریم رحمانی فضلی گفت: از نظر ما، این اقدام صحیح نیست و ما این اقدام را محکوم می کنیم.
وزیر کشور ترکیه در همین زمینه با اشاره به اینکه امریکایی ها هر زمان که ذهنشان با مساله ای مواجه می شود، به تهدید و تخریب و تحریم دست می زنند، خاطرنشان کرد: ما در کنار شما هستیم و بر این موضع ثابت قدم هستیم.
رحمانی فضلی نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تبریک عید سعید فطر به وزیر کشور، دولت و مردم ترکیه و ضمن تشکر از تماس تلفنی همتای ترکیه ای خود از موضع وزیر کشور ترکیه در محکوم کردن اقدام آمریکا تشکر کرد و گفت: دولت آمریکا درصدد است به هر طریق در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت کند.
وزیر کشور ریشه اصلی اعلام تحریم های اخیر آمریکا را شکست طرح آنها برای مداخله داخلی در ایران دانست و گفت: آمریکا در ایجاد بی ثباتی، ناامنی و جنگ داخلی در ایران شکست خورده است.
رحمانی فضلی با یادآوری حمایت های آمریکا از تروریست های دشمن مردم ایران از جمله؛ منافقین و سلطنت طلب ها و سایر معاندین گفت: در جریان اغتشاشات آبان ماه سال گذشته، رسانه های آمریکایی در تحریک اغتشاشات و کمک به آن، هر آنچه که در توان داشتند به میدان آوردند اما به نتیجه مطلوبشان نرسیدند.

رئیس شورای امنیت کشور یادآوری کرد: امنیت داخلی کشور برای مردم ما، دولت و برای رهبری ما امر بسیار مهمی است و به هیچ وجه به کشورهای بیگانه بویژه آمریکا اجازه مداخله در مسائل کشور، داده نمی شود.

گفتگوی تلفنی ذوالفقاری با همتای ترکیه ای و بررسی آخرین تحولات در مبارزه با کرونا
واعظی در تماس تلفنی با وزیر تجارت ترکیه مطرح کرد؛ ضرورت از سرگیری تبادلات حمل و نقل جاده ‎ای با رعایت پروتکل های بهداشتی
قدردانی وزیر دفاع ترکیه از موفقیت ایران در مقابله با کرونا


رحمانی فضلی تصریح کرد: آمریکا تمام مردم ایران را حتی در این شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا تحریم کرده است و بنده و فرماندهان ناجا هم بخشی از مردم هستیم که تحریم شدیم.
وزیر کشور با محکوم کردن حمایت های آمریکایی ها از تروریست های منطقه مثل داعش و تکفیری ها اظهار داشت: کشورهای منطقه از جمله کشورهای همسایه باید تلاش کنیم در جهت تقویت امنیت منطقه و تعمیق مناسبات سیاسی اقتصادی و امنیتی، بیش از گذشته فعال باشیم. 
وزیر کشور با اشاره به شکست آمریکایی ها در سیاست های یکجانبه و ظالمانه آنها در منطقه خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر دولت آمریکا، مصرف داخلی دارد و مرتبط با انتخابات آمریکا است و به طور قطع، نتیجه ای برای طراحان در پی نخواهد داشت. 

وی ضمن ابراز خرسندی از همکاری های خوب بین ایران و ترکیه در حوزه های مختلف، از جمله در زمینه مسائل مرزی، مقابله با جرایم سازمان یافته و تروریسم اظهار داشت: ارتباط و تعاملات نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی دو کشور بسیار خوب است و باید در این خصوص، نقاط تماس را تقویت کنیم و همکاری مشترک را بیشتر کنیم.
رحمانی فضلی با تاکید بر لزوم ممانعت از انجام اقدامات خرابکارانه از سوی نیروهای تروریستی در مرزهای مشترک ایران با کشورهای همسایه افزود: در این زمینه، برای انجام هرگونه همکاری آماده هستیم و دغدغه های طرفین حتماً در تعاملات سطوح ذیربط دو وزارتخانه پیگیری خواهد شد.
وزیر کشور در بخش دیگری از مکالمه تلفنی همتای ترکیه ای خود خواستار افزایش فعالیت های مناطق مرزی اقتصادی، بازارچه ها و گذرگاه ها در جهت تقویت بیش از پیش روابط اقتصادی دو کشور شد.

وی در همین زمینه با اشاره به گشایش ایجاد شده برای کامیون های برخی از دیگر کشورها و در عین حال، مشکلات موجود برای تردد کامیون های ایرانی در مرزهای ترکیه خواستار اقدام مؤثر همتای خود در این زمینه و تسهیل و گشایش در این خصوص شد.
وی همچنین با اشاره به مشکلات حادث در خط لوله گاز میان ایران و ترکیه توسط تروریست ها در خاک ترکیه، خواستار پیگیری های جدی همتای خود برای تسریع در روند تعمیرات این خط لوله شد.

رحمانی فضلی ضمن تشکر از همکاری های مرزی ابراز امیدواری کرد با توجه به ارتقاء و انتصاب فرمانده سابق مرزبانی ایران به عنوان جانشین ناجا، همکاری های بین مرزبانان دو کشور تقویت شود.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با مرور تلاش های آقای سلیمان سویلو برای گسترش همکاری ها گفت: ما جنابعالی را  دوست و برادر خودمان می دانیم و از همکاری ها محبت های شما تشکر می کنیم.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به توفیقات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با بیماری کرونا و یادآوری اینکه به یاری خدا بسیاری از شهرهای ایران در وضعیت سفید قرار گرفته است گفت: در تمامی زمینه ها مخصوصا مقابله با کرونا آمادگی کمک به کشور دوست و برادر ترکیه را داریم.
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در همین زمینه افزود: هم اکنون اکثر فعالیت ها در ایران با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ترویج استفاده از ماسک و اقلام بهداشتی و سایر آموزش های لازم به مردم در حال بازگشایی است.
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این تماس تلفنی، با ابراز خرسندی از موفقیت های ایران در مهار ویروس کرونا بر لزوم تبادل تجربیات و همکاری های دو کشور در این زمینه تاکید کرد. وی همچنین نسبت به پیگیری موارد مطرح شده از سوی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد: دیدارهای حضوری مسئولان وزارت کشور دو طرف در آینده نزدیک تجدید شود.

رحمانی فضلی نیز با تبریک مجدد عید فطر بر آمادگی برای میزبانی از همتای خود در ایران تأکید کرد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :