نعل وارونه حزب اشرافی درباره پوپولیسم/ دستگیری مبلغ فرقه ضاله در رشت/ تأیید حکم ۲۱ ماه حبس برای محمود صادقی
یک روزنامه دنباله روی مدعیان اصلاحات و اعتدال ادعا کرد عملکرد شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدها، خلاف اصل برائت در قانون اساسی است!
آکاایران: نعل وارونه حزب اشرافی درباره پوپولیسم/ دستگیری مبلغ فرقه ضاله در رشت/ تأیید حکم ۲۱ ماه حبس برای محمود صادقی

آکاایران: نعل وارونه حزب اشرافی درباره پوپولیسم/ دستگیری مبلغ فرقه ضاله در رشت/ تأیید حکم ۲۱ ماه حبس برای محمود صادقی

یک روزنامه دنباله روی مدعیان اصلاحات و اعتدال ادعا کرد عملکرد شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدها، خلاف اصل برائت در قانون اساسی است!

سرویس سیاست مشرق- روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می کند.

***********

,اخبار مهم,اخبار ویژه روزنامه ها,روزنامه های کشور

کیهان

  واقعاً تفاوت «اصل برائت» را با احراز صلاحیت نمی فهمید؟!

یک روزنامه دنباله روی مدعیان اصلاحات و اعتدال ادعا کرد عملکرد شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدها، خلاف اصل برائت در قانون اساسی است!

روزنامه جمهوری اسلامی دریادداشتی به قلم مدیر مسئول نوشت: «اصل برائت که راه را به مجرم دانستن افراد قبل از اثبات جرم می بندد و حکم می کند که تمام انسان ها از هر جرمی پاک هستند مگر آنکه خلاف آن ثابت شود، یک اصل پذیرفته شده در تمام مکاتب حقوقی در سطح جهان است و ادیان نیز آن را قبول دارند.

قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران در اصل ۳۷ با صراحت تمام مقرر داشته است: «اصل، برائت است و هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.»

اینکه به اصل برائت چقدر عمل می کنیم، موضوع مهمی است که بسیاری از مشکلات امروز جامعه ما به آن مربوط می شود. در احراز صلاحیت ها این اصل، کاربرد زیادی دارد و چون استفاده صحیح از آن دست کسانی که می خواهند سلیقه ای عمل کنند را می بندد، عنوان «عدم احراز» را جایگزین آن کرده اند و با استفاده از این عنوان جعلی، خود را از پای بندی به اصل برائت نجات داده اند.

البته آن ها تصور می کنند خود را نجات داده اند، ولی واقعیت اینست که هم خود را و هم کشور و ملتی را از مهم ترین اصل عقلی و شرعی و اخلاقی دور می نمایند و مهم تر اینکه بنیانی ترین پایه اعتقادی مردم را که «عدالت» است خدشه دار می کنند.

عدالت، فقط اقتصادی نیست. سیاست، اخلاق، قضاء و اجتماعیات، عرصه های مهم عدالت هستند و یک جامعه فقط هنگامی از عدالت برخوردار خواهد بود که در تمام این زمینه ها عادلانه رفتار شود.

در روایات اخلاقی منقول از پیشوایان معصوم داریم که فرموده اند: «ضَعْ أمرَ أخیکَ علی أحسَنِهِ» یعنی آنچه از برادر دینی تان سر می زند را با بهترین برداشت ممکن تفسیر کنید.

اصل برائت فقط می گوید کسی را فاقد آنکه جرم او به اثبات رسیده باشد، مجرم ندانید، ولی این توصیه اخلاقی دینی می گوید نه تنها به کسی بدبین نباشید و نه تنها به همه خوشبین باشید، بلکه این خوش بینی را به بالاترین مرحله ممکن برسانید.

شوربختانه باید اعتراف کنیم که امروز ما از جامعه ای با این ویژگی ها برخوردار نیستیم. نگاه ها به همدیگر به جای اینکه بهترین نگاه باشد، بدترین نگاه است.

نویسنده سپس مدعی شده که همین نگاه، راه را بر انواع مفاسد باز کرده است.

درباره این یادداشت گفتنی است که به نظر می رسد نویسنده، تجاهل العارف کرده است. وگرنه جزو مبانی حقوقی و مدیریتی است که در همه نظام های حقوقی و سیاسی و مدیریتی دنیا، میان دو مفهوم «برائت» و «صلاحیت» تفاوت روش قائل باشند.

اصل برائت می گوید افراد تا زمانی که در محکمه ثابت نشده باشد، مجرم نیستند و نمی توان آنها را مجازات کرد. اما در سپردن مسئولیت های سیاسی و اجتماعی و اداری، صرفاً برائت کفایت نمی کند.

یعنی یک فرد به صرف گرفتن عدم سوء پیشینه نمی تواند به کار پزشکی و جراحی، مهندسی و معماری و بسیاری از مشاغل معمولی اجتماعی بپردازد، تا چه رسد به نمایندگی مجلس یا سایر مناصب سیاسی.

مثال ساده، رانندگی است که فرد به صرف نداشتن سوء پیشینه نمی تواند رانندگی کند بلکه باید آموزش ببیند و مجوز (صلاحیت) بگیرد. یا مثلاً در امر انتخاب همسر، هیچ انسانی با عقل متوسط نمی گوید که اصل بر برائت است، بلکه حتماً در حد مقدرات به دنبال کشف حداقل معیارهای صلاحیت در فرد نامزد می گردد.

چپ های ورشکسته پس از ۲۳ سال یاد شعار عدالت اجتماعی افتادند

 افراطیون مدعی اصلاحات پس از ناکامی بزرگ در انتخابات مجلس، به فکر کنار گذاشتن شعارهای سیاسی و تاکید بر عدالت و معیشت مردم افتاده اند.

اخیرا روزنامه زنجیره ای اعتماد (شریک مفاسد شهرام جزایری) مدعی شده رویکرد اصلاح طلب از توسعه سیاسی، به توسعه اقتصادی و عدالت تغییر می کند. روزنامه ایران نیز از قول جلایی پور درباره تغییر راهبردی این طیف می گوید آنها همزمان بر دموکراسی و عدالت اجتماعی تاکید خواهند کرد.

روزنامه اعتماد در این زمینه از قول حسین نورامی نژاد سخنگوی حزب اتحاد ملت نوشت: تغییر به سمت نگرش «لیبرالیستی چپ» خواهد بود. او می نویسد: اصلاح طلبان باید بتوانند مطالبات دموکراسی خواهانه و توسعه سیاسی را با نان شب مردم گره بزنند.

تاکید این سخنگو بر دو واژه متناقض لیبرالیستی و چپ نشان می هد که طیف مذکور جز تفکر عاریه ای و وصله پینه کردن آنها با هم هیچ آورده و رشته ای از خود و فرهنگ اسلامی و ملی ندارند. این رفتار التقاطی متاسفانه بارها از سوی گروهک های مختلف چپ و راست بروز یافته است.

 نکته جالب دیگر این که ادعای بازگشت امثال حزب اتحاد ملت به مردم، متناقض با رفتار اعضای آن است چنان که شکوری راد دبیر کل حزب چند ماه قبل از این که گرانی بنزین باعث فشار به طبقات پایین شده و به پایگاه رای اصولگرایان آسیب زده، ابراز خوشحالی کرده بود! روزنامه اعتماد همچنین یاد گذشته فراموش شده و بایگانی شده مدعیان اصلاحات با عناوینی چون «خط امام» و «چپ سیاسی- اقتصادی» افتاده و حال آن که دهه هاست این طیف نه با خط امام نسبتی (مگر به تعارض و مخالفت و عناد) دارند و نه اعتنایی به رویکردهای غالب به اصطلاح چپ در دنیا که موضوعات اقتصادی و شعار عدالت است، داشته اند.

جالب و تلخ این که طیف موسوم به چپ با وجود حملات تند و هشت ساله به دولت سازندگی (موسوم به راست) با کارگزاران سازندگی که کس همان دولت بود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ ائتلاف قدرت تشکیل دادند. سپس در سال ۷۸ به شکل بولدوزری به مرحوم هاشمی که نامزد انتخابات مجلس بود، حمله ور شدند. و پس از آن کلاً زیر بلیت کارگزاران و اعتدال و توسعه رفتند و پرچم شعارهای کذایی را کلاً پایین کشیدند.

همزمان با اشاره به روزنامه اعتماد به بیانیه حزب اتحاد ملت (با تاکید بر مطالبات و مشکلات کارگری و صنفی)، روزنامه ایران هم با جلایی پور عضو حزب مذکور مصاحبه کرده و از طرف وی نوشت: اصلاح طلبان در تغییر راهبرد همزمان بر دموکراسی و عدالت اجتماعی تاکید دارند.

وی می افزاید: اکنون لااقل با پیشروی اصلاح طلبان متوجه خطا شده است و به ویژه در شرایطی که از سال ۹۶ جمعیت فقیر در جامعه افزایش داشته است می خواهد در گفتمان و برنامه هایش، در کنار دموکراسی، به عدالت هم توجه ویژه نشان دهد. اصلاح طلبان پیشرو می خواهند صدای محرومان، معلمان، زنان، کارگران، دانشجویان و جمعیت ساکن در بافت  فرسوده و گروه های محروم و تحت تبعیض باشند.

یادآور می شود حزب اتحاد ملت (بقایای حزب منحله مشارکت) مدتی است با حمله به حزب کارگزاران، خود را از مسئولیت مشکلات تبرئه کنند و این در حالی است که از خرداد ۷۶ تا امروز به مدت ۲۳ سال، پیوسته در ائتلاف با کارگزاران و برنامه های آنها در انتخابات مختلف بوده اند. به عبارت دیگر طیف سابقا چپ، برای چپ نمایی مجدد خود، ابتدا باید درباره این ۲۳ سال ائتلاف و تشکیل شرکت سهامی قدرت و ثروت توضیح بدهد و به ویژه پاسخگوی خسارات ۸ ساله دولت فعلی بر معیشت مردم باشد و پس از آن ادعای تغییر کند.

نعل وارونه حزب اشرافی درباره پوپولیسم

روزنامه حزب کارگزاران می گوید: باید مراقب بازگشت پوپولیسم در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ مثل سال ۱۳۸۴ باشیم. روزنامه سازندگی قلم از قول فرزانه ترکان عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نوشت:

«روی کارآمدن مجلس نوین به نوعی ناشی از موج سواری افرادی است که با رویکردهای پوپولیستی وارد رقابت های انتخاباتی شدند. در حالت عادی پوپولیسم  بر موجی از شعارهای بی محتوا تو خالی و غیرقابل اجرا سوار است و می تواند احساسات مردمی را تحریک کند. این نگرانی و تشبیه بین مجلس یازدهم و مجلس هفتم چندان بی جا نیست چرا که همین افراد می توانند زمینه ساز روی کارآمدن پدیده نو ظهور  و عجیبی در ۱۴۰۰ باشند. همانند آنچه در سال ۸۴ رخ داد و زمینه ساز ورود آقای احمدی نژاد به عرصه سیاست کشور شد؛ هزینه ای بزرگ که بعد از ورود ایشان و جریان فکری شان داده شد برای کشور بسیار سنگین بود.

در مجموع باید گفت که موضوع رشد پوپولیسم یکی از خطرات اصلی انتخابات اسفند ماه مجلس بود و این خطر برای انتخابات آتی حتی بزرگتر نیز شده است. بنابراین شرایط ویژه ای که در عرصه های سیاسی و اقتصادی کشور وجود دارد، امکان ظهور و بروز پوپولیست ها در انتخابات وجود دارد. این مسئله جای بسی نگرانی است چرا که با وقوع چنین شرایطی مشکلات اجتماعی ما چندین هزار برابر می شود.

جامعه و نظام از تجربه سال ۸۴ ضربه خورده است و باید امروز پیشگیری لازم قبل از بروز و ظهور این جریان ها و چهره ها انجام شود. به نظر می رسد تا زمانی که مسئولان در مسائل مختلف در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی به یک اشتراک نظر نرسند، مشکلات ادامه داشته باشد. لذا باید از طریقی همگرایی میان قوا، جناح های سیاسی و مردم از گردنه مشکلات عبور کنیم. در حال حاضر افراد میانه رو چه از جناح اصلاح طلب و چه از جناح اصول گرا هدف شان این است که جامعه را به وحدت برسانند چرا که مباحث تحریم ها و خطرات خارجی مسائل بسیار بزرگی است که مقابله با آنها نیازمند یک عزم فراجناحی است.»

درباره این تحلیل روزنامه حزب اشرافی کارگزاران اولا باید پرسید ائتلاف مدعی اعتدال و اصلاحات و حاکم بر دولت و مجلس چه کارنامه ضعیفی به جای گذاشته که نگران تکرار اتفاق سال ۸۴ (شکست ائتلاف اشرافی از مردم) است؟ در آن سال هم عملکرد افتضاح دولت های سازندگی و اصلاحات باعث انزجار مردم شده بود.

ثانیا آیا پوپولیست تر (عوام فریب تر) از همین مدعیان اعتدال و اصلاحات وجود دارد؟! کافی است بر وعده های دهان پرکن این طیف در انتخابات ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ رجوع کنیم که چگونه ادعا می کردند اقتصاد رونق می دهند، مردم را به واسطه تولید درآمد سرشار، از یارانه بی نیاز می سازند، اشتغال ایجاد می کنند، به مشکلات جوانان می رسند، ارزش و قدرت خرید پول ملی را در مقابل ارز خارجی بالا می برند و...

این طیف ادعا می کرد به واسطه توافق با دشمن و امتیاز دادن به او، هم بر اقتصاد رونق خواهد داد و هم چرخ سانتریفیوژها خواهد چرخید. در عین حال هیچ راهکار اقتصادی درون زا .... نشان می داد و شرط رونق اقتصاد را بستن با طرف های آمریکایی معرفی می کرد. آیا چنین رویکردی، علمی و فنی و کارشناسی بود یا پوپولیستی و مردم فریبانه؟!

همچنین درباره زد و بند برخی جناح های سیاسی که در پایان تحلیل روزنامه کارگزاران است، باید اشاره کرد که مردم از این زد و بندها و ائتلاف ها، نه در سال ۷۶ (ائتلاف چپ و کارگزاران) و ۸۰ خبری دیدند و نه در سال ۹۲ و ۹۶.

دشمنان آرمان شهید مطهری چرا برای شما هورا می کشند؟!

یک نماینده رد صلاحیت شده مجلس می گوید چون امام گفتند کومونیست ها هم حق آزادی بیان دارند، پس باید در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات هم شل گرفت.

علی مطهری در متنی که نام آن را نامه سرگشاده گذاشته، نوشت: رفتار شورای نگهبان در موضوع بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، با دوره های قبل متفاوت بود و اراده ای برای قلع و قمع افراد منتقد و اهل اظهارنظر درباره مسئله کلان کشور وجود داشت.

او می افزاید: مطلب این است که اساساً ضرورتی برای این رویة خلاف آزادی بیان و توأم با سوءظن نسبت به نامزدها موجود نیست و می بینیم که در طول این ده دوره هم نتیجه نداده است. باید بخش اعظم انتخاب را به عهده مردم بگذاریم نه به عهده شورای نگهبان.

همین که کسی قانون اساسی را قبول دارد و فساد مالی و اخلاقی ندارد و شرایط عمومی انتخاب شوندگان را نیز داراست باید بتواند کاندیدا شود. مردم خودشان به افراد ناصالح رأی نمی دهند. اجازه دهیم مردم با انتخاب آزاد رشد اجتماعی پیدا کنند.

این که افراد زیادی به دلیل عدم احراز صلاحیت به خاطر نقص اطلاعات یا کمبود زمان بررسی شورای نگهبان رد صلاحیت می شوند موجب راه نیافتن دهها فرد اصلح به مجلس و از سوی دیگر موجب رواج تظاهر و ریا و تملق و چاپلوسی برای تأیید صلاحیت در آینده شده و می شود.

مجلس جایی است که همه اقشار جامعه حتی قشر سهل انگار نسبت به دین باید در آن نماینده دارا باشند زیرا مجلس نماینده کل ملت است نه نماینده یک قشر خاص و البته ایمان اسلامی مردم همیشه باعث می شود که مجلس یک اکثریت قابل توجه معتقد به اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی داشته باشد.

وی همچنین می گوید: امام خمینی(ره) قبل از پیروزی انقلاب فرمودند؛ در جمهوری اسلامی کمونیست ها هم حق آزادی بیان دارند و البته آنها خودشان راه اقدام مسلحانه را انتخاب کردند. همچنین شهید آیت الله مطهری در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند: در جمهوری اسلامی حتی احزاب غیر اسلامی حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.باید به آقای مطهری یادآور شد این همان شورای نگهبانی است که زمانی هم شما را تایید کرد. چرا زمانی که شما بارها تایید شده بودید و خیلی ها صلاحیت شان احراز نشده یا رد شده بود، از این حرف ها نمی زدید.

ثانیا موضوع آزادی بیان (ولو مخالفان) با موضوع مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی، دو موضوع متفاوتی است که آقای مطهری آنها را با یکدیگر خلط می کند.

چه در حوزه انتخابات سیاسی و چه در بسیاری از حوزه های دیگر، قبل از مردم، جایگاه های نظارتی حضور دارند که به بررسی صلاحیت افراد بپردازند؛ چنانکه در نظام مهندسی، نظام پزشکی و بسیاری از نظام های صنفی دیگر شاهدیم. منطقا نمایندگی مجلس موضوعی به جرات خطیرتر از کار یک مهندس یا پزشک است و با سرنوشت یک ملت سروکار دارد.

عبارت «مردم خودشان به افراد ناصالح رای نمی دهند»، اگرچه پوپولیستی و عوام فریبانه باشد، اما واقعیت ندارد. چنانکه در انتخابات بنی صدر مشاهده کردیم؛ هرچند که همین مردم پس از خیانت و مزدوری بنی صدر، در کنار نظام و در مقابل منافقین نفوذی ایستادند. جالب اینکه همین فرد با منفورترین گروه تروریستی طول تاریخ ایران پیوند خورده بود.

درباره تظاهر و ریا نیز شاید آقای مطهری قیاس به نفس می کند؛ چه اینکه ابتدا تظاهر به اصولگرایی می کرد و تندترین انتقادها را نسبت به مدعیان اصلاحات و تجدیدنظرطلبان داشت اما بعدها با وجود اینکه خیانت های افراطیون طیف مذکور شدت گرفت، او به این جماعت نزدیک شد و سال هاست به عنوان پادوی رسانه ای آنها عمل می کند.

همچنین باید گفت، مجلس با عنایت به خیانت انجام گرفته در مشروطه، در نظام جمهوری اسلامی به عنوان «مجلس شورای اسلامی» شناخته شد و بنابراین سپردن نمایندگی به سهل انگاران و شل انگاران دینی معنا ندارد. چرا که اینجا جایگاه مسئولیت است و نه فرد عادی جامعه.

و درباره بند آخر نوشته آقای مطهری باید خاطرنشان کرد: امام(ره) از حق آزادی بیان گروهک ها دفاع کردند اما همان ها این حق را تبدیل به مسجد ضرار، خیانت، جنایت، ترور، براندازی و آشوب کردند و امام(ره) هم دستور سرکوب شان را داد. در عین حال نه امام و نه شهید مطهری هرگز - حتی یک سطر - درباره راه دادن گروهک ها و التقاطی ها به مناصب حکومتی سخن نگفته اند، بلکه به عنوان آفات نهضت، از این کار برحذر داشته اند.

استاد مطهری نیز به اعتبار همین صلاحیت و سلامت فکری و پایمردی در دفاع از نظام و انقلاب، مغضوب یکی از همین گروهک های التقاطی قرار گرفت و ترور شد. آیا عجیب نیست که همان گروهک های مخالف شهید مطهری و آرمان های او حامی و تحسین کننده انحرافات علی مطهری شده اند؟! کدام شاخص مهم تر از اینکه معارضان انقلاب، پوست خربزه زیر پای علی مطهری می گذارند و برای او هورا می کشند؟!

,اخبار مهم,اخبار ویژه روزنامه ها,روزنامه های کشور

ایران

خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی هنوز فرصت شکایت دارند

 خبر اول اینکه، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بررسی دقیق و جامع ابعاد مختلف پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد. به گزارش ایلنا، حجت الاسلام بهرامی گفت: از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقیقات دقیق و گسترده‎ای در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است. وی افزود: چندین گروه کارشناسی کار بررسی جنبه های مختلف این سانحه را برعهده دارند و تعداد زیادی از خانواده های شهدا به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه و شکایت خویش را مطرح کرده اند. وی تأکید کرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی به تظلم‎خواهی و احقاق حق اولیای دم این پرونده است و خانواده هایی که هنوز شکایت خود را مطرح نکرده اند، می‎توانند به دادسرای نظامی تهران مراجعه و شکایت خویش را مطرح نمایند.از سوی دیگر «دمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد در صورت عدم توافق با ایران درباره حادثه هواپیما امکان دارد به همراه کشورهای مرتبط با این حادثه یک روند قانونی را علیه ایران به جریان بیندازند.

در حوادث آبان ۹۸ قصوری متوجه وزارت کشور نبود

 خبر دیگر اینکه، در جلسه علنی دیروز مجلس نامه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به مجلس شورای اسلامی در واکنش به ادعای اخیر علی مطهری نماینده تهران درباره نقش وزارت کشور در حوادث آبان ۹۸ قرائت شد. به گزارش ایرنا، در بخشی از این نامه آمده است: حوادث آبان ماه مسأله ای ملی و فرابخشی است که هر یک از دستگاه های مسئول براساس وظایف ذاتی پاسخگوی اقدامات خود خواهند بود. در حال حاضر بررسی همه جانبه موضوع توسط نهادهای ذی ربط و نظارتی انجام یافته است و در هیچ کدام از گزارشات صادره قصور یا تقصیر متوجه وزارت کشور نشده است. در ادامه این نامه به جلسه کمیسیون مشترک متشکل از اعضای دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و همچنین امور داخلی کشور و شوراها  و بررسی طرح استیضاح وزیر کشور اشاره شده که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس پس از استماع پاسخ های وزیر کشور آن را قانع کننده دانسته و امضاهای خود را بازپس گرفتند. رحمانی فضلی افزوده: ادعای جناب آقای مطهری نیازمند اثبات و ارائه دلیل و مدرک است؛ از ایشان می خواهیم مدارک و اسناد مربوط به ادعای خود را ارائه نماید درغیراین صورت به منظور صیانت از خدمات و زحمات خدمتگزاران ملت در وزارت کشور ناچار به پیگیری حقوقی موضوع از مراجع صالحه خواهیم بود.

تأیید حکم ۲۱ ماه حبس برای محمود صادقی

 دست آخر اینکه،  محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس از رد شدن درخواست تجدید نظر وی درباره حکم ۲۱ ماه حبس خبر داد. به گزارش «ایران»، او در صفحه «توئیتر» خود نوشت: ‏«شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تجدید نظرخواهی اینجانب از رأی دادگاه شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت را رد کرد و رأی دادگاه بدوی مبنی بر ده میلیون جزای نقدی و ۲۱ ماه حبس را عینا تأیید کرد. دادگاه قبلاً وقت احتیاطی برای ۲۸ تیر تعیین کرده بود اما امروز (دوشنبه) به صورت غیرمنتظره مبادرت به صدور رأی کرد.»

,اخبار مهم,اخبار ویژه روزنامه ها,روزنامه های کشور

خراسان

دستور رئیسی برای رعایت حقوق ایرانیان خارج از کشور

رئیس قوه قضاییه در بخشنامه روزهای اخیر خود خطاب به مسئولان قضایی، با اشاره به وصول گزارش هایی مبنی بر این که برخی مراجع قضایی برای دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور، اقدام به صدور محرومیت آن ها از خدمات کنسولی می کنند، متذکر شده این خدمات از جمله حقوق مدتی هر فرد است که مطابق فصل سوم قانون اساسی برای اتباع ایرانی تضمین شده است و نمی تواند به عنوان مجازات تعیین شود بنابراین مسئولان قضایی باید ضمن خودداری از این کار، دستورات سابق در این زمینه را نیز لغو کنند.

کامیون های پلاک قرمز پیر شدند

یک مقام مسئول در کابینه با ارسال گزارشی برای تعدادی از مدیران ارشد اجرایی، با اشاره به این که طبق الزامات قانون هوای پاک، سن فرسودگی کامیون ها و کامیونت ها، ۲۲ سال تعیین شده و دستگاه های اجرایی موظف اند خودروهای فرسوده خود را در زمان مقرر از رده خارج کنند، اعلام کرده هم اکنون تعدادی از کامیون های مورد استفاده در ناوگان برخی سازمان های دولتی به دلیل قرار گرفتن در سن فرسودگی، باید از رده خارج شوند ولی با توجه به برخی محدودیت های اعتباری و فنی موجود، نوسازی این تعداد کامیون مقدور نیست و باید فکری به حال تغییر در الزامات قانونی فوق کرد.

,اخبار مهم,اخبار ویژه روزنامه ها,روزنامه های کشور

آرمان

رونمایی از وصیت نامه تختی

کمیته ملی المپیک کشورمان از وصیت نامه جهان پهلوان غلامرضا تختی رونمایی کرده است. دوشنبه از وصیت نامه جهان پهلوان غلامرضا تختی که توسط بابک تختی فرزند او به صورت امانی به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک اهدا شده بود رونمایی شده است.

بازیگر بچه مهندس خواننده شد

گویا روزبه حصاری بازیگر اصلی سریال بچه مهندس، به جز بازیگری دغدغه خوانندگی هم دارد. گفتنی است او به تازگی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از این دغدغه سخن گفته و تصاویری از حس و حالش برای ضبط آهنگی نوین را به اشتراک گذاشته و در این باره نوشته است: از زمانی که یادم میاد، موسیقی جزو دغدغه هام بوده؛ تو این چندسال هم هر زمان مجالی پیدا کردم نزد بزرگان عرصه موسیقی کشور، شاگردی کردم و می کنم.

کیهان کلهر به وعده اش عمل کرد

کیهان کلهر پنجشنبه شب (اول خردادماه) با تکنوازی سه تار به صورت زنده از طریق فضای مجازی میهمان خانه های مخاطبان جهانی خود خواهد بود. این اجرا که احتمال می رود به صورت بداهه نوازی باشد، همزمان از اکانت اینستاگرام کیهان کلهر و دانشگاه استنفورد آمریکا پخش خواهد شد. گفتنی است پیش از این قرار بود کیهان کلهر در شامگاه دوشنبه - ۲۵ فروردین- اجرایی به صورت زنده با دیگر اعضای گروه جاده ابریشم به صورت مجازی در نقاط مختلف جهان برگزار کند که کلهر امکان انجام این کار را نداشت.

انهدام بزرگ ترین باند قاچاق دختران

بزرگ ترین باند قاچاق دختران ایرانی به خارج از کشور توسط پلیس امنیت عمومی ناجا منهدم شده است. این گروه تبهکار به سرکردگی فردی با نام مستعار الکس، به مدت ۳ سال و با توجه به ارتباطات گسترده خود در کشورهای مختلف، دختران ایرانی را به منظور بهره کشی جنسی از آنان به خارج از کشور قاچاق می کرد و به فروش می رساند. فعالیت های مجرمانه و ضدملی این گروه تبهکار در تمام مدت ۳ سال تحت رصد اطلاعاتی نیروی انتظامی قرار داشت و این نهاد پس از انجام اقدامات پیچیده اطلاعاتی و هماهنگی های لازم با پلیس اینترپل، الکس، سرکرده این باند جنایتکار را در مالزی دستگیر و به کشور منتقل کرده است.

پرداخت از جیب داور برای خرید پرژکتور!

یکی از کانال ها در فضای مجازی با انتشار خبری مدعی شده است آکادمی داوران تهران برای آموزش مجازی نوآموزان زن، ضمن نقض طرح کنفدراسیون، به متقاضیان حضور در این کلاس ها اعلام کرده است برای خریداری ویدئو پروژکتور باید ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند! این در حالی است که رسانه های رسمی برای دریافت صحت و سقم این ادعا با حسین عرب براقی، رئیس دپارتمان داوری تهران که پدر همسر علیرضا فغانی، داور بین المللی کشورمان است تماس برقرار کردند که او با تعجب نسبت به وقوع چنین اتفاقی اعلام کرد: «برای اولین بار است که این موضوع را می شنوم. حتی دپارتمان داوری استان تهران برای نوآموزان کلاسی را هم برگزار نکرده است. ما حتی آکادمی داوران هم نداریم و من اینکه این اقدام از سوی دپارتمان داوران استان انجام شده باشد را تکذیب می کنم».

گوجه و خیار غذای ستاد نماینده اصفهان

حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس اظهار داشت: در دوره نمایندگی خود و همسرم (نیره اخوان) از هیچ امتیازی استفاده نکردیم. وی در ادامه افزود: در این دوره از انتخابات رای نیاوردم؛ اما برای منتخبان آرزوی توفیق و عاقبت بخیری دارم. نماینده اصفهان در مجلس در این باره تصریح کرد: بنده و خانم اخوان در طول دوران نمایندگی سه شیفت از اذان صبح تا ۱۲ شب کار کردیم. کامران گفت: برای ستاد انتخاباتی ام ریالی هزینه نکرده ام و حقوق هم نداده ایم؛ فقط خیار، گوجه و پنیر به عنوان غذا داده ایم و چند بنر و بروشور و پوستر پخش شده است.

ارسال دستگاه زباله سوز چینی به قم؟

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران از تلاش برخی نمایندگان مجلس برای ارسال زباله سوز چینی به شهر قم خبر داد و گفت: زباله سوز چینی هدیه کشور چین به مردم تهران است و اجازه نمی دهیم این هدیه به شهر قم ارسال شود. زهرا نژادبهرام اظهار داشت: دستگاه زباله سوز چینی هدیه ای است که در پی دیپلماسی شهری بین پکن و تهران به شهروندان تهرانی اختصاص یافته است. عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در ادامه گفت: برخی نمایندگان مجلس از سفیر ایران در چین خواسته اند که نامه ای تنظیم کند تا این هدیه به شهر قم ارسال شود. نژادبهرام در این باره اظهار داشت: رئیس مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قم است؛ اما باید نگاه ملی داشته باشد، به دنبال این موضوع است که هدیه پایتخت به قم ارسال می شود.

دستگیری مبلغ فرقه ضاله در رشت

سرپرست پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی گیلان در مورد دستگیری مبلغ فرقه ضاله در رشت گفت: دختری ۲۲ ساله که اقدام به تبلیغ فرقه ضاله و عرفان های نوظهور در فضای مجازی کرده بود در رشت دستگیر شده است. سرهنگ علی صداقت در این باره اظهارکرد: کارشناسان پلیس امنیت عمومی با رصد فضای مجازی، دختری ۲۲ ساله را که در شبکه اجتماعی اینستاگرام فرقه ای ضاله را تبلیغ می کرد، شناسایی و ماموران انتظامی در رشت دستگیر کردند. وی در ادامه افزود: متهم با بارگذاری تصاویر غیراخلاقی از خود و نمادهایی از شیطان پرستی در شبکه اجتماعی موبایلی، عقاید منحط غربی را تبلیغ می کرده است.

کشف ۱۳۸ خودروی صفر کیلومتر در قم

فرمانده انتظامی استان قم با اعلام خبر کشف دپوی ۱۳۸ دستگاه خودروی صفر کیلومتر در قم اظهارکرد: با توجه به نوسانات قیمت خودرو در بازار داخل، طرح تشدید مبارزه و مقابله با دپوی خودروهای صفر کیلومتر به صورت ویژه در دستور کار مأموران انتظامی استان قم قرار گرفت. سردار محمود میرفیضی در این باره گفت: در ادامه با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی استان، دو پارکینگ خصوصی و همچنین با تلاش مأموران کلانتری های ۲۲ و ۲۴ پردیسان یک گاراژ دپوی خودروهای صفر کیلومتر شناسایی شده است و با همکاری کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و هماهنگی سازمان تعزیرات حکومتی استان مورد بازرسی قرار گرفته است.

احتمال بازگشایی سینماها

سینماهای کشور مانند برخی دیگر از فعالیت های اجتماعی و صنفی، به علت شیوع ویروس کرونا چند ماهی است که در تعطیلی به سر می برند و هنوز زمان قطعی فعالیت دوباره آنها مشخص نیست. گفتنی است سازمان سینمایی آمادگی اکران فیلم های سینمایی و بازگشایی سالن ها را دارد، اما ستاد ملی مبارزه با کرونا هنوز جواب قطعی در خصوص زمان فعالیت مجدد همه سینماها را نداده است؛ این در حالی است که احتمال دارد سینماهای شهرهایی با وضعیت سفید، اول خرداد ماه شروع به فعالیت کنند. البته با توجه به برگزار نشدن جلسه شورای صنفی نمایش در روز یکشنبه (۲۸ اردیبهشت ماه)، احتمال بازگشایی سینماها در این روز (اول خرداد) ضعیف به نظر می رسد.

تشکیل فراکسیون «زیارت» در مجلس

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: جمعی از نمایندگان مجلس درصدد هستند فراکسیونی در حوزه زیارت تشکیل دهند. وی افزود: این فراکسیون که با توافق نمایندگان، فراکسیون زیارت نام گرفته است به زودی اسامی خود را اعلام می کند. محمدرضا رضایی کوچی تصریح کرد: بر اساس توافقات صورت گرفته اجماع نظر برای ریاست این فراکسیون الیاس نادران است. نماینده جهرم در مجلس عنوان کرد: قرار است این فراکسیون به منظور کمک رسانی و مساعدت به زائران عتبات عالیات و دیگر اماکن مذهبی تشکیل شده و همچنین بحث توسعه سفرهای زیارتی را اهم در برنامه های کاری خود داشته باشد.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :