همه تلاش ایران این است دولت فراگیری در افغانستان تشکیل شود/ حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و اینجا منطقه ماست
سخنگوی وزارت خارجه گفت: همه تلاش ایران این است دولت فراگیری در افغانستان تشکیل شود که به صلح و ثبات در این کشور کمک کند.
آکاایران: همه تلاش ایران این است دولت فراگیری در افغانستان تشکیل شود/ حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و اینجا منطقه ماست

آکاایران: همه تلاش ایران این است دولت فراگیری در افغانستان تشکیل شود/ حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و اینجا منطقه ماست

سخنگوی وزارت خارجه گفت: همه تلاش ایران این است دولت فراگیری در افغانستان تشکیل شود که به صلح و ثبات در این کشور کمک کند.

به گزارش مشرق، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با رسانه ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست خبری اول اردیبهشت را تبریک گفت و افزود: به داشتن سعدی که هنوز که هست بشریت نیازمند گفتار و نصایح این شاعر پرآوازه ایران زمین است ببالیم. وی یاد سهراب سپهری و اقبال لاهوری را گرامی داشت.

موسوی همچنین با همه خانواده ها و بازماندگان کسانی که در این ایام عزیزان خود را در سراسر دنیا از دست دادند، از طرف دولت و ملت ایران ابراز همدردی و ابراز امیدواری کرد این ویروس منحوس شرش از سر بشریت دست بردارد.

وی افزود: به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده دیپلماسی کماکان ادامه دارد و مانعی نشده در دیپلماسی ایران وقفه ای ایجاد شود و ظریف و رئیس جمهور تماس هایی داشتند و برنامه های دیگری در دستور کار مقامات کشور ماست که اطلاع رسانی خواهد شد.

موسوی خاطرنشان کرد: ظریف ۱۴ تماس تلفنی با مقامات و شخصیت های بین المللی و سیاسی دنیا داشته و عمده مباحث درباره شرایط جاری دنیا، کرونا، تروریسم و تحریم های آمریکا ضد کشورهای مستقل وضع کرده است و یکی دو مورد هم بحث افغانستان و یمن را در دستورکار جدی دیپلماسی کشور است که در حال پیگیری آن موضوع است.

وی گفت: ظریف امروز عازم دمشق پایتخت سوریه شد و با مقامات سوریه از جمله بشار الاسد دیدار می کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اوضاع افغانستان و اقدامات ایران برای حل مسائل افغانستان عنوان کرد: ایران به عنوان کشور همسایه مایل است افغانستان امن، آرام و باثبات در کنار مرزهای شرقی ما باشد. متاسفانه اختلافات سیاسی در افغانستان بعد از انتخابات در این کشور، ایران را بر آن داشته به عنوان کشور دوست همیشگی افغانستان، اقدامات خود را شروع کند. تماس هایی ظریف با مقامات افغانستان داشت و دستیار وزیر خارجه در امور افغانستان چند سفر به افغانستان داشت و با مقامات بلندپایه افغانستان و شخصیت های آن کشور دیدار کرده و می کند. همه تلاش ایران این است دولت فراگیری تشکیل شود که به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند و این گام اساسی برای داشتن یک افغانستان امن و آرام در کنار مرزهای ماست و همواره همسایگان در اولویت ما بودند.

وی افزود: تلاش های ایران مستقل است که در چارچوب منافع دولت و ملت افغانستان است و به عنوان کشور همسایه وظیفه خود می دانیم در این شرایط اگر کاری از دستمان برمی آید برای بازگشت آرامش به آن کشور انجام دهیم. 

موسوی همچنین درباره سفر ظریف به سوریه گفت که در سفر ظریف به دمشق طیف وسیعی از مسائل مطرح می شود و لازم بود سفری صورت بگیرد و این سفر اخیرا برنامه ریزی شد و ظریف در آنجا راجع به تحولاتی که در منطقه رخ داده و تحولات در داخل خاک سوریه در مبارزه آنها علیه تروریسم است رایزنی و تبادل نظر خواهد کرد.

وی افزود: روند آستانه به عنوان مهمترین روند سیاسی که ممکن است به شرایط بهتری در این وضعیت فعلی بینجامد همچنان موضوع و در دستورکار کشورهای عضو از جمله ایران قرار دارد و بنا بود نشست سران عضو روند آستانه را در تهران داشته باشیم که به دلیل کرونا این امر به تعویق افتاده ولی این بدان معنا نیست که رایزنی ها و هماهنگی های ما در این زمینه مختل شود. این سفر لازمی بود که در این شرایط انجام شد و امیدوارم به نتایج خوبی منجر شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات پامپئو عنوان کرد: حضور نیروهای بیگانه به ویژه آمریکا را عامل تنش و بی ثباتی و ناامنی در منطقه می دانیم. حضورشان غیرقانونی است و اینجا منطقه ماست و اگر قرار است نیروهای مسلح ما گشت زنی کنند باید با آرامش و طیب خاطر این کار را انجام دهند. نیروهای آمریکایی مانع از گشت زنی قانونی و عادی نیروهای ما در منطقه شده بودند و این باعث شد که نیروهای گشتی ما هم واکنش نشان داده و هشدارهای لازم را به آنها بدهند.

وی افزود: هزاران سال است که ایران در این منطقه حضور دارد و امنیت این منطقه  به دست ایران و کشورهای همجوار خلیج فارس به ویژه عمان که روبروی تنگه هرمز با مشارکت هم حفظ امنیت این آبراه حیاتی دنیا را برعهده داریم.همانطور که برادران در سپاه گفتند از نیروهای بیگانه که به صورت نامشروع در منطقه ما هستند می خواهیم در منطقه ما نباشند و ثانیا مقررات دریایی و عبور و مرور را رعایت و نیروهای ما را ناچار نکنند به آنها هشدار و تذکر دهند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما از این حضور ابراز ناخرسندی و نارضایتی می کنیم و امیدواریم مجاب شوند که هر چه زودتر منطقه ما را ترک کنند.

منبع: فارس
.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :