روزنامه دولت خجالت نمی کشد برای توهین اروپا به ایران جشن می گیرد؟
در حالی که اروپایی ها بدعهدی های برجامی را به اوج رسانده و حتی کانال بی محتوای اینستکس را هم عملیاتی نکرده اند، روزنامه دولتی ایران برای اروپا و سفیر سوئیس رپرت
آکاایران: روزنامه دولت خجالت نمی کشد برای توهین اروپا به ایران جشن می گیرد؟

آکاایران: روزنامه دولت خجالت نمی کشد برای توهین اروپا به ایران جشن می گیرد؟

در حالی که اروپایی ها بدعهدی های برجامی را به اوج رسانده و حتی کانال بی محتوای اینستکس را هم عملیاتی نکرده اند، روزنامه دولتی ایران برای اروپا و سفیر سوئیس رپرتاژ آگهی در قواره خبر منتشر کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت:

این روزنامه ضمن چاپ تصویر موهن سفیر سوئیس کنار چند کارتن دارو نوشت: مجوز نخستین تراکنش مالی با بانک مرکزی ایران در رابطه با تجارت اقلام خاص انسان دوستانه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در پنجشنبه گذشته صادر شد. ساز و کاری که براساس آن امکان تجارت برخی اقلام خاص از جمله داروهای حیاتی میان ایران و کشورهای اروپایی وجود خواهد داشت. بنابر گزارش ایرنا، سوئیس اعلام کرده است که ساز و کار بشردوستانه برای صادرات مواد غذایی و دارو به ایران از روز هفتم بهمن فعال شده و در گام نخست محموله ای شامل داروهای ضد سرطان و داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضای بدن به ایران منتقل شده است. مقام های کشورمان نیز تأیید کرده اند که مبادله ای به ارزش ۲ و نیم میلیون دلار برای خرید دارو از طریق یک شرکت سوئیسی در چارچوب این ساز و کار صورت گرفته است.


کانال بشردوستانه موسوم به «شتا» (SHTA) که زیر نظر خزانه داری آمریکا فعالیت خواهد کرد، از ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ در سوئیس آغاز به کار کرده تا دارو و تجهیزات پزشکی، اقلام کشاورزی و خوراکی مستثنی از تحریم های ایالات متحده به ایران صادر شوند. بانک BCP مستقر در ژنو و شرکت تولید مواد دارویی نوارتیس Novartis آغازگر این ساز و کار نوین بوده اند.


رفتار عجیب روزنامه ایران در حالی است که رئیس بانک مرکزی ۱۴ بهمن ضمن انتقاد از رفتار تبلیغاتی سفیر سوئیس گفته بود: واردات دارو و ملزومات پزشکی ما در ۱۰ ماه گذشته، ۲ هزار برابر حجم واردات انجام شده از کانال مالی سوئیس است.


از سوی دیگر قبل از ادعای اخیر، ایران در یک سال اخیر بیش از ۲۷۲ میلیون دلار از سوئیس واردات داشته و کانال کذایی دروغی بیش نیست ثالثاً برجام قرار بود تمام تحریم های مالی و بانکی و نفتی ایران را در ازای انبوه امتیازات هسته ای واگذار شده را بردارد، اما پس از رفتار کلاهبردارانه آمریکا و اروپا، ابتدا به اس پی وی و اینستکس (مبادله غذا و دارو در ازای نفت فروخته شده ایران به کشورهای غیر اروپایی) تقلیل یافت و سپس، همان نیز اجرایی نشد. این در حالی است که عراق در دوره تحریم های سازمان ملل، از تحریم های غذایی و دارویی مستثنی شده بود. اما از صدقه سربرجام، اکنون سطح مذاکره و آمد و شدهای بی خاصیت دوساله، به رفتار موهن سفیر سوئیس و جشن مضحک روزنامه دولتی ایران تقلیل یافته است.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :