افغانستان و جنون آدم کشی آمریکایی ها
انتشار ویدیویی از صحبت های هدایت کنندگان پهپادهای آمریکایی در مورد حمله به مناطق غیرنظامی نشان می دهد که فرماندهان ارتش ایالات متحده گرفتار جنون در کشتن افراد ب
آکاایران: افغانستان و جنون آدم کشی آمریکایی ها

آکاایران: افغانستان و جنون آدم کشی آمریکایی ها

انتشار ویدیویی از صحبت های هدایت کنندگان پهپادهای آمریکایی در مورد حمله به مناطق غیرنظامی نشان می دهد که فرماندهان ارتش ایالات متحده گرفتار جنون در کشتن افراد بیگناه شده اند.

به گزارش مشرق، جنایات نیروهای بلک واتر در بغداد در سال ۲۰۰۷، بد رفتاری و شکنجه زندانیان بدست نظامیان آمریکای در افغانستان، عراق و زندان گوانتانامو در سال های گذشته و اکنون انتشار تصاویر متعدد از هدایت کنندگان پهپادهای تهاجمی آمریکا و خنده های مستانه آنها بعد از هدف قرار دادن اهداف مختلف حکایت از شیوع جنون آدم کشی در میان نظامیان آمریکایی دارد.

در این میان اخیراً دو تصویر ویدئویی منتشر شده که حاوی صحنه های دلخراشی است. یکی از این دو تصویر مربوط به حمله پهپادی در عراق است که هدایت کننده این پهپاد گویا در حال انجام یک بازی رایانه ای بوده و با همکاری خود در این رابطه و اینکه چگونه اهداف را منهدم می کند بحث و شادمانی می کند.

ویدئویی دوم اما متفاوت از سایر تصاویری است که در این رابطه منتشر شده است. در این ویدئو یکی از هدایت کنندگان پهپادهای مهاجم آمریکایی در افغانستان که از ارتش آمریکا استعفا داده به گفتگو با خبرنگاران نشسته و حقایق تلخی را در مورد هدف قرار دادن اهداف غیر نظامی در افغانستان بازگو می کند.

«برندن برایانت» که به مدت شش سال در نیروی هوایی آمریکا اپراتور حملات هوایی فاقد سرنشین بود ضمن فاش کردن جنایاتی که در زمان حضورش در ارتش مجبور به انجام آن شده بود ارتش آمریکا را بدتر از نازی ها دانست.

برایانت گفت که پس از کشتن یک کودک در افغانستان که نیروهای مافوق وی گفتند «یک سگ» بوده، تصمیم به ترک نیروهای هوایی گرفت.

وی پس از کشته شدن این کودک در یکی از حملات، مقام های ارشدش را در جریان گذاشته بود اما آنها تصریح کردند که تصویر مربوط به یک سگ بوده و به پیگیری این موضوع پایان دهد.

بر اساس این گزارش، این نظامی پیشین امریکایی می گوید، که در زمان حضورش در نیروی هوایی به طور مستقیم در کشته شدن دستکم ۱۳ غیرنظامی نقش داشته و جوخه وی نیز در طی این زمان به یکهزار و ۶۲۶ هدف از جمله زنان و کودکان شلیک کردند.

وی درباره یک سانحه دیگر نیز خاطرنشان کرد، که پس از شلیک به هدف مردی را دید که از ناحیه پا خونریزی داشت و از روی صفحه تصویربرداری حرارتی اش دید شاهد سرد شدن بدنش و مرگ وی بر اثر خونریزی بود.

برایانت گفت، که پس از فرونشستن گرد و خاک انفجار تکه های بدن دو نفر را دید، «یکی از آن ها که پایش از بالای زانو قطع شده بود محل زخم را نگه داشته بود و روی زمین افتاده بود و خون از پایش بیرون می زد، زمان زیادی طول کشید تا مرد و من تنها نگاهش می کردم».

وی افزود: آن تصویر هنوز در ذهنم هست، هر وقت به آن فکر می کنم عذابم می دهد. وقتی ماشه را کشیدم می دانستم که این کار اشتباه است و وقتی راکت اصابت کرد می دانستم که به یک قاتل تبدیل شده ام.

در این میان نیروهای امریکایی بارها پس از هدف قرار گرفتن غیرنظامیان افغانستانی مدعی شده اند، که مخالفان مسلح دولت افغانستان را هدف قرار گرفته اند، این نیروها همچنین همواره کشته شدن غیرنظامیان افغانستانی در حملات هوایی را تکذیب می کنند و با توجه به مصونیت قضائی نظامیان امریکایی در افغانستان نهادهای قضائی افغانستان نمی توانند این جنایات را پیگیری کنند.

آمریکا رکورد بمب های ریخته شده در افغانستان را شکست

این وضعیت در حالی است که در سال ۲۰۱۹ در افغانستان ۷ هزار و ۴۲۳ بمب و مهمات دیگر ریختند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این آمار به نقل از داده های نیروی هوایی ارتش آمریکا می نویسد این میزان مهمات جنگی استفاده شده در افغانستان در ده سال اخیر یک رکورد به حساب می آید. این میزان هفت برابر مهماتی است که آمریکا در سال ۲۰۱۵ بر سر افغانستان ریخته است.

هواپیماهای آمریکایی در سال ۲۰۱۵ در افغانستان ۹۴۷ بمب و در سال ۲۰۱۸، ۷ هزار و ۳۶۲ بمب و مواد منفجره دیگر ریخته اند. میزان بمب های استفاده شده آمریکا در حملات هوایی در سال ۲۰۱۹ همچنین ۸۰ درصد بیشتر از بمب های استفاده شده در سال ۲۰۰۹ است. در آن سال در دولت باراک اوباما که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به شدت افزایش یافت، آمار مهمات مصرفی نیروی هوایی آمریکایی در افغانستان ۴ هزار و ۱۴۷ بمب بود.

در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی تعداد نیروهای ائتلاف حاضر در افغانستان به رهبری آمریکا بالغ بر حدود ۱۳۰ هزار نفر بود که ۱۰۰ هزار نفر از آنان را نظامیان آمریکایی تشکیل می دادند. در حال حاضر تنها ۱۳ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده شمار حملات هوایی در افغانستان بسیار بیشتر شده است. این در حالی است که آمریکا از حدود یک سال پیش مذاکره با گروه طالبان را آغاز کرده است. هدف از این مذاکرات رسیدن به توافق بر سر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین امنیت این کشور از سوی طالبان است.

آمار تلفات جانی غیرنظامیان در افغانستان

بر اساس گزارشی که سازمان ملل متحد در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرد، فقط در ۹ ماه نخست آن سال در حملات هوایی ارتش آمریکا و اردوی ملی در افغانستان دست کم ۵۷۹ نفر از شهروندان غیرنظامی کشته شدند.

در گزارش سازمان ملل نوشته شده بود: «از سال ۲۰۱۴ به این سو افزایش دائمی مرگ و میر شهروندان عادی [در افغانستان] در جریان حملات هوایی نگران کننده است و در این میان از سال ۲۰۱۸ به این سو، نیروهای نظامی بین المللی مسئول بیشترین موارد مرگ این شهروندان بوده اند.»

به گزارش سازمان ملل، از ابتدای سال گذشته میلادی تا روز اول سپتامبر همان سال شمار افراد کشته شده به دست نیروهای دولتی در افغانستان ۷۱۷ نفر بوده در حالی که قربانیان حملات نیروهای شورشی در همان بازه زمانی ۵۳۱ نفر بوده است.

عملیات موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» یا «ریزالت ساپورت» که نام عملیات جاری نیروهای ناتو در افغانستان است، شامل کمک به نیروهای ارتش افغانستان و آموزش آنهاست. نیروهای آمریکایی در ازای این همکاری به حملات خود علیه طالبان و نیز ستیزه جویان داعش در افغانستان ادامه می دهند. حملات آمریکایی ها غالباً با همراهی نظامیان افغانستان انجام می شود.

به گزارش مهر، این وضعیت نشان می دهد تا زمانیکه نظامیان آمریکایی در منطقه حضور دارا باشند باید همچنان شاهد کشتار افراد بیگناه بدست نظامیان دیوانه ایالات متحده باشیم.

در این حرکت هایی در عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی آغاز شده و بخش قابل توجهی از مردم افغانستان نیز خواستار تحقق این امر در کشورشان هستند. در همین رابطه در ماه گذشته (ژانویه ۲۰۲۰) اعلام شد که نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که تقریباً نیمی از افغان ها معتقدند، نیروهای آمریکایی پس از صلح با گروه طالبان باید افغانستان را ترک کنند.

بنا به این نظرسنجی که توسط مؤسسه مطالعات جنگ و صلح آمریکا وابسته به دانشگاه کلمبیا انجام شده حدود ۴۶ درصد مردم افغانستان خواهان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو بعد از صلح احتمالی با طالبان هستند. همچنین بیش از ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته اند که تنها راه حل پایان دادن به جنگ در افغانستان، مذاکره و راه حل های سیاسی است.

این در حالی است که از زمان حضور نیروهای خارجی و آمریکایی ۱۸ سال می گذرد و هنوز سایه جنگ و ناآرامی و خشونت بر این کشور سنگینی می کند.

منبع: مهر
.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :