تعارف سرمایه کشور به دشمن در ظرف مجازی!
دشمنانی که از هر فرصتی برای نفوذ در ذهن و روح فرزندان این کشور استفاده می کنند، از تعارف این سرمایه های عزیز و ارزشمند کشور در ظرف مجازی از سوی متولیان رها شده
آکاایران: تعارف سرمایه کشور به دشمن در ظرف مجازی!

آکاایران: تعارف سرمایه کشور به دشمن در ظرف مجازی!

دشمنانی که از هر فرصتی برای نفوذ در ذهن و روح فرزندان این کشور استفاده می کنند، از تعارف این سرمایه های عزیز و ارزشمند کشور در ظرف مجازی از سوی متولیان رها شده به شدت استقبال می کنند

به گزارش مشرق، عباس شمسعلی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

فضای مجازی پدیده برجسته عصر حاضر است که در کنار مزایا و فرصت های کم نظیر و کاربردی آن نمی توان از خطرات و تهدیدهای موجود در این فضا به ویژه برای گروه هایی با سن و سال کم یا فاقد تبحر، تسلط و سواد رسانه ای به راحتی گذشت. امروزه در تمام دنیا کارشناسان عرصه ارتباطات و رسانه و فضای مجازی بر روی خطرات حضور فاقد کنترل کودکان و نوجوانان در فضای بیکران مجازی اتفاق نظر دارند، تا حدی که حتی در کشورهای غربی نیز پروتکل ها و قوانین سرسختانه ای از جمله تعیین سن برای استفاده از برخی پیام رسان ها یا شبکه های اجتماعی برای پیشگیری از آسیب دیدن کودکان و نوجوانان تعیین شده است. از جمله این قوانین می توان به محدودیت سنی استفاده از اینستاگرام در بسیاری از کشورها اشاره کرد.

اینستاگرام که بیشتر مبتنی بر انتشار و اشتراک تصاویر و تعامل و تبادل نظر پیرامون آنها می باشد در کنار برخی بهره برداری های مثبت، امروزه تبدیل به دنیایی رنگارنگ و فریبنده از انواع خطرات و تهدیدهای فرهنگی، اجتماعی و تربیتی شده است. ترویج تصاویر و محتواهای غیراخلاقی، مستهجن، خشن، مضر و گمراه کننده و حتی خرید و فروش سلاح، مواد مخدر و... در این بستر به حدی است که در کشورهای غربی از اینستاگرام به عنوان یکی از آلوده ترین شبکه های اجتماعی یاد می شود و همان طور که اشاره شد برای جلوگیری از ورود و آسیب به کودکان و نوجوانان در این فضا قوانین و محدودیت هایی اتخاذ شده است.

در کشور ما نیز سال هاست در سایه غفلت از معرفی نمونه های بومی موجود و مشابه و قابل اتکا و نبود حمایت متولیان امر از آنها، اینستاگرام طرفداران فراوانی پیدا کرده است و بسیاری از افراد هر روز و شاید هر ساعت به هر بهانه مشغول ثبت تصاویر و لحظات زندگی روزمره خود در این فضا هستند. فضایی که متأسفانه به علت نبود نظارت و فاصله زیاد ارزش های حاکم بر آن با ارزش ها و فرهنگ اصیل ایرانی-  اسلامی حاکم بر جامعه و مورد قبول و باور مردم، روزبه روز شاهد عمیق تر شدن تهدیدات و اثرات نامطلوب آن در سطح جامعه هستیم که می توان به ترویج رسمی فساد و خشونت تا تبلیغ منفی علیه ارزش ها و باورهایی همچون حجاب و اعتقادات مذهبی، تغییر محسوس سبک زندگی  و موارد متعدد دیگر به عنوان نمونه هایی از این اثرات اشاره کرد.

البته همچون هر بخش دیگری از فضای مجازی نمی توان از استفاده صحیح بسیاری از افراد از این بستر از جمله ایجاد یا تقویت کسب وکار و فعالیت اقتصادی سالم، برخی فعالیت های صحیح تبلیغی و فرهنگی و موارد مشابه دیگر بی تفاوت گذشت (هرچند برخی معتقدند در این عرصه ها نیز چون زمین بازی در اختیار دشمن است نمی توان انتظار اثرگذاری گسترده و مثبتی داشت) ولی موضوع اصلی روح حاکم بر این فضا و هدایت هدفمند آن از سوی کسانی است که نه از روی خیرخواهی بلکه با هدف بهره برداری های خاص سر این رشته را در اتاق های فکر غربی در دست دارند. سردمدارانی که بارها با بستن صفحات مروج ارزش های اصیل اسلامی یا افراد و گروه های مخالف با جریان استکبار جهانی و صهیونیست از جمله در مواردی همچون حذف تصاویر شهید سردار سلیمانی یا حذف سخنان علیه رژیم صهیونیستی و یا حذف (موقت) پیام اخیر رهبر معظم انقلاب به جوانان فرانسوی و موارد متعدد دیگر از یک سو و باز گذاشتن دست گروه های ضددین و معاندین و منافقین و سایر دشمنان مردم ایران از سوی دیگر، خوی و آبشخور فکری خود را به نمایش گذاشته اند. بر این اساس، کارشناسان زیادی تاکنون نسبت به خطرات فعالیت فاقد قید و شرط شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام در کشور و نبود نظارت کافی و اثرگذار بر روی آنها هشدار داده اند، اما هر روز که می گذرد شاهد رواج بیشتر و البته اثرگذاری نامطلوب تر ملموس و این رهاشدگی منفعلانه شبکه های اجتماعی غیربومی همچون اینستاگرام در کشور هستیم.

یکی از نکات مهم در این زمینه، ترویج و میدان دادن گسترده و بیش از حد معقول به این شبکه های اجتماعی و اینستاگرام در رسانه ملی است.

«حتماً به صفحه اینستاگرام ما سربزنید»، «منتظر دیدن نظرات شما در صفحه اینستاگرام مان هستیم»، «ما را در اینستاگرام دنبال کنید»، اینها تبلیغات مربوط به یک کالا یا فروشگاه نیست بلکه دعوت مکرر از مخاطبان برنامه های مختلف صداوسیما برای حضور فعال در شبکه اجتماعی اینستاگرام است. حجم گسترده دعوت های پرتکرار از مخاطبان بزرگسال به این شبکه اجتماعی خاص که در جای خود  قابل تأمل و نیازمند بررسی است موضوع این نوشتار نیست، آنچه در این ماجرا بیش از هر چیز جلب توجه می کند و البته شاید تعجب آور باشد این است که بخش عمده ای از این درخواست ها و دعوت ها که گاه به خواهش و التماس هم نزدیک می شود! در برنامه های پرمخاطب ویژه خردسال و کودک و نوجوان مطرح می شود.

آیا اینکه برنامه های فلان عمو و خاله تلویزیونی که دارای مخاطب چندین میلیونی و مستمر در بین کودکان و نوجوانان هستند هر روز اقدام به تبلیغ و دعوت از مخاطبان کم سن و سال خود برای عضویت و حضور در اینستاگرام می کنند با توجه به خطرات مذکور نباید نگران کننده باشد؟

به راستی یک برنامه تلویزیونی مخصوص کودکان و نوجوانان با مخاطب چندمیلیونی چه نیازی به عضوگیری از آنها در اینستاگرام  دارد؟ اگر هدف تعامل و استفاده از نظرات است آیا تنها راه اینستاگرام پرخطر است؟

اصرار سازندگان و گردانندگان این برنامه ها برای کشاندن مخاطبان خود به فضای آلوده ای همچون اینستاگرام بر اساس کدام مصلحت و سند فرهنگی است؟ مگر وظیفه و رسالت یک برنامه تلویزیونی به ویژه در گروه کودک و نوجوان چیزی جز آموزش و ارتقای سطح تربیتی مخاطب است؛ پس چرا بسیاری از برنامه ها اصرار بر کشاندن مخاطب کم سن و سال خود به فضای ناامن مجازی دارند؟

از برادر ارجمند جناب آقای دکتر علی‎عسگری رئیس متعهد سازمان صداوسیما و سایر مدیران دغدغه مند رسانه ملی انتظار می رود با جدیت بیشتری به این هشدار دلسوزانه توجه کرده و مانع آسیب به نسل آینده ساز و سرمایه ارزشمند کشور یعنی کودکان و نوجوانان پاک و عزیزمان شوند. اینکه در یک شبکه رسانه ملی از مضرات رهاشدگی فضای مجازی گفته شود و در شبکه ای دیگر فرزندان این کشور به همین فضای رها شده دعوت شوند زیبنده نیست.

تلاش مصرانه برای کشاندن کودکان و نوجوانان به ورطه فاقد کنترل و رهاشده ای همچون اینستاگرام، موضوع مهمی است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد. تلاشی که در کنار برنامه های پرمخاطب ویژه کودکان و نوجوانان در رسانه ملی، از طریق روش های مختلف از جمله تبلیغ اینستاگرام بر روی خوراکی ها تا فعالیت برخی مراکز و موسسات آموزشی دولتی و غیردولتی و آموزشگاه های مختلف با مخاطبان گسترده از کودکان و نوجوانان در اینستاگرام و موارد دیگر قابل مشاهده است.

 اینکه فعالیت مدارس در شبکه مجازی غیربومی از سوی آموزش و پرورش ممنوع اعلام می شود اما مدارس زیادی به ویژه مدارس غیردولتی دارای صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام و واتس آپ و... هستند یعنی سپردن سرنوشت تربیت کودکان و نوجوانان به بخشنامه های فرمالیته و کم رمق!

اصرار بر کشاندن کودکان و نوجوانان به فضای باتلاق گونه ای همچون اینستاگرام از طرق مختلف در حالی است که این روزها به علت شرایط و محدودیت های کرونایی آموزش مدارس به ناچار در بستر فضای مجازی در حال اجراست و طبیعتاًًً دانش آموزان امکان و فرصت بیشتری برای حضور در این فضا دارند، پیش از این هم بارها از سوی کارشناسان و به ویژه رهبر انقلاب نسبت به لزوم توجه به خطرات حضور پر دامنه دانش آموزان در فضای مجازی در کنار مزایای پوشش آموزش از راه دور تذکر و هشدار داده شده است.

از دیگر خطرات فضایی همچون اینستاگرام برای کودکان و نوجوانان، ترویج سبک زندگی نامانوس با ارزش های جامعه است. متأسفانه اینستاگرام امروزه تبدیل به ویترین تبلور گسترده چشم و هم چشمی و ارتقای جایگاه آن از سطح خانواده و فامیل یا محله و اداره به سطح کشور و حتی جهان شده است. امروزه اشتراک تصاویر غذاهای آنچنانی و تفاخر به لباس و مبلمان و... در اینستاگرام بیداد می کند. آیا این فضا با این ویژگی می تواند کودک و نوجوان ما را هماهنگ با باورهای مترقی دین و آیین ما یعنی ارزشگذاری انسان ها بر اساس تقوا، انسانیت، اخلاق و سایر مکارم تربیت کند یا آنها را در مسیر غلط ارزشگذاری بر اساس مال و تصاویر خودرو و خوراک و پوشاک وارد می کند؟ نقل است که شهید بزرگوار «غلامعلی پیچک» بستنی ای که مادرش برای وی خریده بود را برای رعایت حال سایر بچه های محله تا رسیدن به خانه در آستینش پنهان کرده بود؛ وقتی به خانه رسیدند به مادرش گفت: «بستنیم آب شد ولی دل بچه های تو کوچه آب نشد»، آیا سبک زندگی بر پایه خودنمایی و تفاخر در اینستاگرام اجازه معرفی چنین الگوهایی که حتی به اندازه یک بستنی طاقت چشم خیره دیگران را نداشتند به فرزندان ما می دهد؟ از سوی دیگر قهرمان سازی های پوشالی در اینستاگرام و ارزشگذاری برخی انسان های تهی و کم مایه بر اساس تعداد لایک و فالوور، باعث انحراف اذهان کودکان ما از قهرمانان واقعی و انسان های مفید می شود.

آیا از کودک و نوجوانی که با اصرارهای مشکوک وارد اینستاگرام شده و حال تحت تأثیر نظام ارزشگذاری و قهرمان سازی و چهره سازی از افراد کم ارزش بر اساس تعداد  لایک و فالوور قرار گرفته است می توان انتظار داشت از اساطیر و قهرمانان و مفاخر واقعی گذشته و حال خود شناخت داشته باشد؟

در این بین متأسفانه برخی خانواده ها و والدین نیز بی توجه به خطرات موجود و حاکم بر فضایی همچون اینستاگرام با توجیه به روز بودن زمینه ورود فاقد کنترل فرزندشان را به این فضای پرخطر فراهم می کنند.

نکته پایانی اینکه دشمنانی که از هر فرصتی برای نفوذ در ذهن و روح فرزندان و آینده سازان این کشور استفاده می کنند، از تعارف این سرمایه های عزیز و ارزشمند کشور در ظرف مجازی از سوی متولیان و مسئولان فضای مجازی رها شده به شدت استقبال می کنند و تاکنون کرده اند.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :