راه های غنی سازی اوقات فراغت/ آیا به وزارت اوقات فراغت نیاز داریم؟
معاون پرورشی اسبق وزارت آموزش و پرورش گفت: برای توجه به دانش آموزان که در تابستان 8 الی 11 ساعت اوقات فراغت دارند، نیاز است مانند برخی کشورهای توسعه یافته وزارت
آکاایران: راه های غنی سازی اوقات فراغت/ آیا به وزارت اوقات فراغت نیاز داریم؟

معاون پرورشی اسبق وزارت آموزش و پرورش گفت: برای توجه به دانش آموزان که در تابستان 8 الی 11 ساعت اوقات فراغت دارند، نیاز است مانند برخی کشورهای توسعه یافته وزارت اوقات فراغت ایجاد شود.

آکاایران: راه های غنی سازی اوقات فراغت/ آیا به وزارت اوقات فراغت نیاز داریم؟

خبرگزاری فارس-گروه آموزش و پرورش: با توجه به جوان بودن کشور ما و اینکه نوجوانان و جوانان بیش ترین جمعیت میهن عزیزمان را تشکیل می دهند، اوقات فراغت از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر برای آن برنامه ریزی درستی از سوی نظام آموزش و پرورش یا خانواده ها صورت نگیرد، نه تنها این وقفه در زندگی، آنان را برای رفتن به مدارج بالاتر رهنمون نخواهد شد، بلکه بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانان را با آسیب های متعددی مواجه خواهد کرد.

آسیب هایی که طی سال های اخیر شدت بیشتری یافته و دشمن با استفاده از این فضا و موقعیت ها سعی در نفوذ بین نوجوانان کرده است؛ اینکه دشمن مستقیم نسل نوجوان و جوان ما را نشانه گرفته است، نشان می دهد که باید برنامه های فراغتی، تربیتی و تفریحی هماهنگ و سازمان یافته متناسب با نوجوانان و جوانان ارائه کنیم.

برای بررسی وضعیت اوقات فراغت در کشورمان و همچنین نیازهای دستگاه ها برای ارائه فراغت مناسب به دانش آموزانی که از سنین کودکی تا نوجوانی و جوانی را شامل می شوند، با حسین هراتی نماینده ادوار مجلس و معاون پرورشی اسبق وزارت آموزش و پرورش گفت وگو کردیم که در ادامه می خوانید.

,اوقات فراغت،آموزش،تعلیم و تربیت،نوجوانان

فارس: در کشور ما نسبت به اوقات فراغت چه دیدگاه هایی وجود دارد؟

هراتی: مسئله اوقات فراغت یکی از موضوعات اصلی و کلیدی برای کلیه افراد جامعه و به  ویژه نوجوانان وجوانان است و در زندگی افراد اهمیت و نقش بسیارمهم و تاثیرگذاری دارد. ما باید ابتدا بدانیم که تعریف اوقات فراغت چیست؟ که فرصت و زمان پس از به انجام رسیدن کار، شغل، تحصیل روزانه و ...که برای هر فردی باقی می ماند را اصطلاحا به عنوان اوقات فراعت مطرح می کنند.

در ارتباط با اوقات فراعت دیدگاه هایی در سه بخش وجود دارد. برخی اوقات فراغت را مسئله ای حاشیه ای و تفننی تصور می کنند و می گویند اصلا اوقات فراغت به چه دردی می خورد؛ زیرا این کار حاشیه ای و تفننی نقشی در زندگی نداردو نباید به آن فکر کرد.

گروه دوم می گویند باید اوقات فراغت را پر کرد و پر کردن آنان به این معنی است که به محتوا و تاثیر اوقات فراغت در زندگی فردی و اجتماعی توجه لازم را ندارد.

سومین گروه که دیدگاه های علمی، منطقی و عقلایی دارند اعلام می کنند که فراغت را باید غنی سازی و پربار کرد و نهایت استفاده مطلوب را از آن برد.

اوقات فراغت در کشور ما مسأله فراگیر ملّی به شمار می آید/ بهترین فرصت دشمن برای نفوذ بر نوجوانان و جوانان اوقات فراغت است

فارس: اوقات فراغت در کشور ما از چه جهاتی قابل بررسی است؟

هراتی: اوقات فراغت در کشور ما اهمیت زیادی دارد و به نظر بنده از چند منظر قابل بررسی است که به آن اشاره می کنم. اولین موضوع این است که ما جزو کشورهای جوان در دنیا محسوب می شویم و این بالا بودن تعداد نوجوانان و جوانان ایجاب می کند که برای آنان برنامه ریزی مؤثر، بیشتر و دقیق تری داشته باشیم. 

موضوع مهم در اهمیت اوقات فراغت در کشورمان، طولانی بودن تعطیلات تابستانی است که این طولانی بودن، اوقات فراغت وسیعی را برای نوجوانان و جوانان ایجاب می کند.

نکته دیگر خصوصیات، اقتضائات و ویژگی های است که فرد در دوره نوجوانی و جوانی به لحاظ تاثیرپذیری گسترده از عوامل بیرونی دارد و باید توجه عمیق تری به نوجوان و جوان شود. 

موضوع دیگری که وجود دارد این است که اوقات فراغت در کشورمان مسئله فراگیر ملی است و به قشر خاص و محدودی ارتباط پیدا نمی کند بلکه به هر نحوی ذهن خانواده هایی که کودک نوجوان و جوان دارند را مشغول کرده است و نه در حد منطقه ای بلکه در حد یک مسئله ملی مشهود است.

نکته دیگر هجمه فرهنگی است که استکبار جهانی علیه کشور ما سال های سال برای استحاله فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داده است. بهترین فرصتی که دشمن می تواند سرمایه گذاری کند و اندیشه ها و افکار را به مسیرهای آن چنانی هدایت کند، در ایام فراغت است.

 اوقات فراغت مناسب از جنجال ها و هنجارشکنی ها در جامعه مانع می شود

فارس: زمانی که شما در وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار بودید، چه اقداماتی انجام دادید؟

هراتی: با توجه به ویژگی های فصل تابستان و گرما در این زمان وضعیت به گونه ای است که نوعا افراد بیرون از خانه حضور دارند و به طور کلی در تابستان حضور افراد در خارج از محیط خانه گسترده تر از سایر فصول است، عدم اطلاع از نقش و تاثیر اوقات فراغت در زندگی فردی، خانوادگی و جمعی می تواند مشکل ساز باشد. 

بنده زمانی که در سمت معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش بودم با وزیر کشور دیداری کردم و از وی خواستم وزارت کشور در زمینه اوقات فراغت حداقل در فصل تابستان متولی شود. به وی گفتم اندیشمندان، روانشناسان و جامعه شناسان تاثیر اوقات فراغت غنی و پربار را در اقتصاد بیان و اعلام کرده اند که سبب بهره وری بیشتر می شود و از بعد روانشناسی سبب آرامش روانی است.

همچنین اندیشمندان، روانشناسان و جامعه شناسان از بعد سیاسی می گویند، غنی سازی اوقات فراغت می تواند از جنجال ها و هنجارشکنی ها در جامعه جلوگیری کند، یا اینکه در بعد اجتماعی می گویند غنی سازی اوقات فراغت از یک سری بحران های اجتماعی مانع می شود؛ یعنی اگر بخواهیم برای معضلات اجتماعی پیش بینی، پیشگیری و پیش تدبیری کنیم باید بتوانیم اوقات فراغت مناسب را در جامعه تأمین کنیم.

,اوقات فراغت،آموزش،تعلیم و تربیت،نوجوانان

فارس: در امور تربیتی و دینی تا چه حد به اوقات فراغت توجه شده است؟

هراتی: در آموزه های دینی به غنی سازی اوقات فراغت توجه خاصی شده است؛ اصولا زندگی انسان ها را در روایت اسلام به 4 درسته تقسیم می کنند که شامل یک بخش کار، یک بخش عبادت، یک بخش خواب و بخش دیگر اوقات فراغت است.

نکته جالب در روایات اسلامی این است که اگر اوقات فراغت به خوبی و سلامت باشد تاثیر مستقیم بر سه بعد دیگر یعنی کار، عبادت و خواب می گذرد و بالعکس. اگر اوقات فراغت مناسب وجود نداشته باشد در کار، عبادت و خواب تاثیر منفی می گذارد.

حتی برخی تشبیه کردند و می گویند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان خصوصا در کشور ما شبیه به دره اُحُد است که دشمن تمام سعی خود را می کند تا از این زاویه وارد شود و به این زاویه زمانی که جوان یا  نوجوان اوقات فراغت دارد، کار مشخصی ندارد و دچار خلاء است راه می یابد.

این فرصت خوبی است تا دشمن بتواند طرح ها و ایده های خود را پیاده سازی کند. در طول سال تحصیلی دانش آموزان بین 3 تا 4 ساعت زمان اوقات فراغت دارند. در تابستان این اوقات بین 8 تا 11 ساعت است یعنی میلیاردها ساعت اوقات فراغت وجود دارد که زمانی برای آن برنامه نداشته باشیم و خلا وجود داشته باشد، بهترین بستر است تا  دشمن از این زاویه بتواند نفوذ کند چه به صورت آشکار و چه زیرپوستی اهداف خود را در این راه محقق سازد.

برنامه های اوقات فراغت باید نشاط انگیز، شادی آفرین و لذت بخش باشد

فارس: چه عواملی در اوقات فراغت مناسب تأثیرگذار هستند؟

هراتی: اگر بخواهیم اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اثر بخش و متناسب باشد، باید در برنامه ریزی ها 5 عنصر را مورد توجه قرار دهیم. اول اینکه آن برنامه باید متناسب با خصوصیات، جنسیت و ویژگی های مخاطب در برنامه فراغتی باشد. 

دوم اینکه برنامه اوقات فراغت باید با کار مستمر روزانه شخص متفاوت و دارای جذابیت باشد. به طور مثال در اوقات فراغت دانش آموز در فصل تابستان نباید برنامه هایی مانند برنامه های 9 ماه گذشته وجود داشته باشد. 

سوم باید برنامه های فراغتی متنوع وجود داشت باشد زیرا افراد دارای سلایق گوناگونی هستند و ما باید بتوانیم افراد با سلیقه های مختلف را در برنامه های فراغتی جذب کنیم و به کار ببریم.

چهارمین مسئله این است که برنامه های اوقات فراغت نشاط انگیز، شادی آفرین و لذت بخش باشد لذا اگر توام با شادی و نشاط نباشد نمی تواند نقش اصلی خود را ایفا  کند.

پنجمین مسئله موجود این است که در غنی سازی اوقات فراغت شخص نباید ساکت، آرام و بی حرکت باشد که صرفا مخاطب قرار گیرد. بلکه باید در برنامه تعاملی نقش کنشگر و فعال داشته باشد.

ارتباطات در برنامه های ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان باید دوسویه باشد

فارس: برنامه های صداوسیما را در اوقات فراغت دانش آموزان چه طور می بینید؟

هراتی: یکی از مهم ترین مشکلاتی که اکنون در غنی سازی اوقات فراغت در برخی شبکه های سیما مشاهده می کنیم این است که مخاطب آرام و فاقد تعامل پای تلویزیون شکل می گیرد در حالی که اوقات فراغت کودک، نوجوان یا جوان باید به شکلی باشد که نقش کنشگر و فعال داشته باشد تا در سایه این تعامل بتواند پیام ها را به خوبی درک و همچنین اعتقادات و باورها را دریافت و همچنین بتواند نقش لازم را ایفا کند.

نباید فراموش کنیم در برنامه اوقات فراغت افراد دو ویژگی حساس و مهم موجود است. اول اینکه فرد موظف نیست برنامه فراغت را بر اساس کار روزانه و مستمر خویش انجام دهد و با رغبت درونی به سمت برنامه های در نظر گرفته شده، می رود.

دوم اینکه در انتخاب اوقات فراغت آزادی دارد که این آزادی به همراه رغبت به منزله دو بالی است که امکان عروج و تکامل فرد را فراهم می کند. چون ممکن است بقیه اقداماتش از روی اجبار باشد ولی افراد اوقات فراغت را با رغبت و آزادی انتخاب می کنند.

بنده خاطره ای دارم که عنوان می کنم: چند سال گذشته همایشی درباره اوقات فراغت برگزار شد،در آنجا بنده از جوانی که در حال گذران دوران سربازی در نیروهای مسلح بوده و تمام آیات قرآن را به سبک شعر تبدیل کرده بود. سؤال کردم که این کار را چه زمانی انجام دادی. آن سرباز اعلام کرد بنده چون به حفظ قرآن رغبت و در زمان فراغت انتخاب آزادانه داشتم همه کارها را در آن زمان انجام دادم بنابراین اوقات فراغت زمینه خلاقیت ها و رشد را برای افراد جامعه فراهم می کند.

,اوقات فراغت،آموزش،تعلیم و تربیت،نوجوانان

فارس: اوقات فراغت غنی چه اثراتی را در زندگی افراد خواهد داشت؟ 

هراتی: روان شناسان معتقدند اگر اوقات فراغت غنی و پربار باشد ۵ اثر جدی و نقش آفرین در زندگی افراد خواهد داشت. اول تامین کننده بهداشت روانی و آرامش درونی است که بستر بسیاری از موفقیت کار را ایجاد می کند. در مرحله دوم اگر اوقات فراغت غنی باشد استعداد ها را پرورش می دهد؛ به دلیل اینکه شخص با رغبت، آزادی و میل درونی اوقات فراغت خود را انتخاب می کند و این آزادی انتخاب می تواند بستر رشد و پرورش استعدادهای گوناگون فنی علمی هنری ادبیات و... افراد را فراهم کند.

سومین موضوع مهم رشد خلاقیت است، هنگامی که فرد با انگیزه و میل درونی به سمت علاقه خود می رود، یک سری از خلاقیت، نوآوری و افتخارات می تواند در زمان اوقات فراغت شکل بگیرد؛ چهارم توسعه مهارت های شناختی موردی مهم است باید به سمت آن حرکت کنیم تا بتوانیم آگاهی و معرفت مان را نسبت به مسائلی که با آن مواجه هستیم، افزایش دهیم.

در نهایت پنجمین نقش و اثر غنی سازی اوقات فراغت اصلاح رفتار و تعالی شخصیتها است یعنی در آن ایام فراغت فرصت دارد تفکر کند، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد و این بستری است که بتواند نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کند. روان شناسان درباره اوقات فراغت بحث های بسیاری دارند که بنده تنها به دو نکته از آن اشاره می کنم.

برخی از دانشمندان عقیده دارند و مطرح می کنند که بگویید اوقات فراغت تان را چگونه می گذراندید تا بگوییم چه شخصیتی دارید؟؛ به این دلیل چنین حرفی می زنند که فرد با رغبت و آزادی، فراغت خود را انتخاب کرده و در حال متجلی کردن شخصیت درونی خود است. یا اندیشمندان دیگری نظیر تاگور می گویند اصولا تمدن نتیجه کاشت، داشت و برداشت اوقات فراغت است و اصولاً هر تمدنی که شکل گرفته در بستر اوقات فراغت بوده است.

باید توجه داشته باشیم اگر خدای ناکرده اوقات فراغت فرزندانمان به بیهودگی و بطالت بگذرد دو نکته مهم به وجود خواهد آمد، اول اینکه می گویند شیطان برای دست های بیکار کار می تراشد و دوم مغز انسان بیکار لانه شیطان است؛ لذا روایتی وجود دارد که پیامبر صلی الله در آن فرموده اند خداوند در غضب و خشم است از جوانی که با بیکاری، بیهودگی و بطالت اوقات فراغت خود را می گذراند.

ورزش اعتماد به نفس و روحیه مشارکت را تقویت می کند

فارس: آیا ورزش جزو ایام فراغت به حساب می آید؟

هراتی: به نکته قابل تأملی اشاره کردید. در ارتباط با فراغت نکته ای که بر آن تاکید دارم از آن بهره ببریم، موضوع ورزش برای جوانان است، برخی گمان می کنند کارکرد ورزش تنها تقویت بدنی و جسمی است، در حالی که ورزش ۷ اثر روحی، روانی و رفتاری برای هر فردی دارد؛ اگر ورزش تحت نظر مربیان مجرب، متعهد و متدین صورت گیرد، در اولین وهله به انسان سلامتی، نشاط و شادکامی می بخشد. کارکرد ورزش این است که نظم گرایی را به انسان نشان می دهد و اگر به بازی های ورزشی بنگریم، اصولی را مشاهده می کنیم که نظم را به صورت عملی به مخاطب می آموزد.

در وهله سوم ورزش افراد را قانون پذیر می کند و فرد احساس می کند اگر در صحنه فوتبال، والیبال، بسکتبال یا... قوانین را رعایت کند موفق می شود و اگر قواعد را رعایت نکند حتی اگر گلی به ثمر برساند به عنوان خطا تلقی می شود، بنابراین یک تمرین عملی برای قانون پذیری است. نکته چهارم مهم در ورزش کردن به ویژه در ورزش های گروهی این است که روحیه گروهی ارائه می دهد و فرد احساس می کند که به تنهایی نمی تواند موفق شود، بلکه باید از دیگر عوامل نظیر دوستان همکاران و ... بهره ببرد.

تاثیر پنجم ورزش مبارزه با اعتیادات مضر است، اگر فردی که در آستانه ابتلا به یک سری اعتیادات مضر یا به آن گرفتار شده باشد، ورزش می تواند با آن مقابله و حتی از آن پیشگیری کند. نکته ششم نقش ورزش کنترل غرایض درونی است و اگر کنترل و هدایت نشوند افراد را به طرف مفاسد و انحرافات می کشاند.

در نهایت هفتمین تاثیری که ورزش توأم با ارزش دارد، تقویت اعتماد به نفس است. وقتی شخصی ورزش می کند اگر موفق شود به اعتماد به نفسش افزوده می شود و اگر شکست بخورد از آن درس هایی برای موفقیت در آینده می گیرد، یعنی در برد و باخت آن تجربیاتی وجود دارد.

برنامه های اردویی مناسب افراد را برای فعالیت های اجتماعی و ایفای نقش در آن آماده می کند

فارس: مهم ترین نقش غنی سازی اوقات فراغت چیست؟

هراتی: آموزش مهارت های زندگی در اوقات فراغت به نوجوانان و جوانان  است که چهار مولفه دارد، اول اینکه انسان بداند قدم اول در مهارت های زندگی دانستن و آگاهی و قدم دوم عمل کردن به آگاهی های به دست آمده است، یعنی هنگامی که شخص به آگاهی رسید آنها را در زندگی خود عملی کند؛ موضوع دیگر این است که انسان با آموزش دیدن سعی کند با دیگران بودن را تمرین کند، خود را تافته جدا بافته ندانند و سعادت خود را در جمع تعریف کند؛ فردی که مهارت های زندگی را فرا بگیرد می تواند به بالاترین قله کمال در آموختن مهارت های زندگی برسد.

نکته مهم دیگر در مهارت های زندگی، فعالیت های گروهی به ویژه در برنامه های اردویی است، نه اینکه صرفاً بچه ها اردویی بروند و خوش بگذرانند بلکه باید اردوهایی بروند که از ابتدا تا انتها برنامه های مناسبی برای سن و نیازهای نوجوانان و جوانان در آن وجود داشته باشد. همچنین نوجوانان و جوانان باید برای فعالیت های اجتماعی و ایفای نقش در آن آماده شوند، در زندگی سه نوع جدایی داریم، جدایی از رحم مادر، جدایی از شیر مادر و در بخش سوم از شیر گرفتن روانی است که آغاز دوران بلوغ به حساب می آید.

اگر بتوانیم به ویژه در سن بلوغ نوجوانان را در برنامه های گروهی ارزشمند فعال کنیم، اثرات مفیدی خواهد داشت. اول اینکه روحیه جمعی افراد را تقویت می کند، دوم فرد به تجربیات نو در زندگی دسترسی می یابد که می تواند چراغ راه آینده اش باشد؛ سوم فرد توسعه دیدگاه و مهارت پیدا می کند و یک سری مهارت هایی را می آموزد که سبب اعتماد به  نفس و بهره درست از زندگی می شود.

اثر چهارم مهم شرکت نوجوانان و جوانان در برنامه گروهی این است که ارتباطات مهم و ثمربخشی به آنها نشان می دهد. در زمانی دکارت می گفت من فکر می کنم، پس هستم ولی در دنیای امروز می گویند من ارتباط دارم، پس هستم؛ بنابراین افرادی موفق هستند که ارتباطات گسترده ای دارا باشند.

,اوقات فراغت،آموزش،تعلیم و تربیت،نوجوانان

اوقات فراغت در کشور گسترده تر از زمان تحصیل و نیازمند وزارتخانه ای جداگانه است 

فارس: مهم ترین اقداماتی که می توان برای بهبود وضعیت اوقات فراغت انجام داد، چیست؟

هراتی:اکنون به صورت متوسط دانش آموزان بین 4 تا 5 ساعت در بیش از 100 هزار مدرسه حضور می یابند، برای این 4 تا 5 ساعت حضور که کنترل و نظارت از طریق مدیر، معاون، معلم، مربی امور تربیتی، بهداشت و ... وجود دارد وزارت عریض وطویل و گسترده ای به نام آموزش و پرورش در نظام جمهوری اسلامی ایجاد کردیم؛ حال سؤال اینجاست در تابستانی که کودک یا نوجوان و جوان بین 8 تا 11 ساعت اوقات فراغت دارد، آیا نباید سازمان و نهادی مسئول و متکفل موضوع شود و مواردی که مربوط به اوقات فراغت در زمینه مسائل اجتماعی و فردی اعلام شده است را بر عهده گیرد که این سؤال مهمی است.

نباید فراموش کنیم اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دنیا وزارتی به نام وزارت اوقات فراغت وجود دارد و از بعد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... نقش بسیار مؤثری را ایفا می کنند. بنده خاطره ای از شهید رجایی که بنیانگذار امور تربیتی در وزارت آموزش و پرورش است،تعریف می کنم.

مسئله مهمی که امروز خانواده ها با  آن روبرو هستند این است که اعلام می کنم بسیار از فرزندان درگیر برخی از برنامه ها و شبکه های اینترنتی و اجتماعی شده اند و به دنبال راهکار  می گردند تا خدای ناکرده فرزندشان توسط برخی شبکه های منحرف دچار آسیب نشود و به فساد نیفتد.

شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در صورت مدیریت شدن مفید خواهد بود

فارس: حضور در شبکه های اجتماعی به عنوان اوقات فراغت مناسب است یا خیر؟

هراتی: نقاط مثبت و قوت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را همه می دانند که اگر مدیریت و هدایت شده باشد مفید خواهد بود.بنده به آسیب ها در این زمینه اشاره می کنم.

متاسفانه شبکه های اجتماعی در شبکه ما سه آسیب را به وجود آوردند. اولین آسیب به وجود آمده کاهش سطح ارتباطات عاطفی بین فرزندان و پدر و مادرهاست. حتی برخی از پژوهش ها به ما می گوید تعدادی از پدران ومادران در طول شبانه روز کمتر از 15 دقیقه با فرزندان خود صحبت و ارتباط دارند. 

دومین آسیب شبکه های اجتماعی و فضای مجازی از بین رفتن حریم خانواده و بروز پدیده طلاق و به ویژه عاطفی است. بنابراین متاسفانه خانواده ها را نیز متزلزل کرده است و بدبینی و سوء ظن هایی به وجود می آورد که دشمن بر اساس آن برنامه ریزی می کند. لذا برخی آمارها نشان می دهد که بیش از 50 درصد طلاق ها در نتیجه شبکه های اجتماعی منحرف و آلوده به وجود آمده است. 

سومین اثر منفی شبکه های اجتماعی و مجازی این است که سطح اعتماد در خانواده ها را به شدت کاهش می دهد و در خانواده هایی که به صورت افراطی و فاقد مدیریت به فضای مجازی وارد می شوند سبب خواهد شد مرد نسبت به زن، زن نسبت به مرد، پدر و مادر نسبت به فرزند خود و فرزند نسبت به پدر و مادرش اعتماد نداشته باشد؛  فرزندان نسبت به یکدیگر اعتمادشان کاهش می یابد و اگر در خانواده ای این بی اعتمادی به وجود آید، کانون خانواده را متزلزل می کند که در پی آن جامعه متزلزل، منحرف و به بیراهه کشیده خواهد شد.

,اوقات فراغت،آموزش،تعلیم و تربیت،نوجوانان

باید به احساسات وعواطف فرزندانمان احترام بگذاریم

فارس: نظارت پدر و مادرها بر فرزندان علی الخصوص در ایام فراغت چگونه باید باشد؟

هراتی: بنده چند راهکار که بر اساس تحیقات، پژوهش ها و واکاوی های علمی به وجود آمده است را اعلام می کنم. اولین موضوع این است که در واقع باید مدیریت زمان و استفاده از هر گونه امکانات، فواید و ضررهای آن را به فرزندان آموزش دهیم. لذا اگر پدر و مادر نظارت غیرمستقیمی در این عرصه دارا باشند این مورد یکی از موضوعات مهم به شمار می آید.

دوم اینکه پدر و مادرها در طول شبانه روز زمانی را برای اظهار نظر و بحث کردن قرار دهند و پدر می تواند بر اساس نیازهای فرزندش موضوعاتی را پیشبینی کند و بر اساس نیاز محوری در مورد آنها بحث کند و به یک جمع بندی برسد. 

سوم پدر و مادرها نه فقط در بیرون از خانه بلکه در بیرون در فضای تفریحی یک سری پیام ها را لابلای بازی ها برای بچه ها مطرح کنند. چون در لحظه بازی بچه ها آرامش روحی بیشتری دارند و پیام ها را به خوبی دریافت می کنند. لذا نباید در مورد موضوعات و آسیب های مربوط به حوزه کودک و نوجوانان به صورت علمی و یا خشک رفتار کرد؛ بلکه گاهی اوقات می توان با استفاده از لطیفه، ضرب المثل، داستان و یا ... به گونه ای موضوع مدنظر را با لطافت بیان کنیم.

پدر و مادرها باید به فرزندان احترام بگذارند و آنان را تکریم شخصیت کنند. بچه ها نیازهایی دارند که سه گزینه مهم از آن محبت، احترام و تکریم شخصیت است و باید این عناصر را برای بچه ها قائل شویم.، زیرا این سه موضوع ارتباطات عاطفی، اخلاقی و معنوی را افزایش می دهد و بستر تاثیرگذاری کلام و رفتار را بیشتر فراهم می کند؛ باید به احساسات وعواطف فرزندانمان احترام بگذاریم و به نوعی شوق و امید را پیوسته در آن به وجود آوریم و این طور نباشد که اگر فرزندمان خطا یا لغزشی داشت آن را بزرگ نمایی کنیم بلکه باید بدانیم بچه ها دوران آزمون و خطا را می گذارنند و باید با نقاط قوت، نقاط ضعف آنها را برطرف کنیم. 

باید به فرزندانمان شخصیت ببخشیم و برای این کار آنان را طرف مشورت قرار دهیم به طوری که از آنها خواهش کنیم نظریات و دیدگاه هایشان را مطرح کنند و اگر زمانی آمادگی برای این کار نداشتند به آنان فرصت بررسی، مطالعه یا یاداشت برداری داد تا بالاخره دیدگاه ها و نظریات خود را بیان کنند.

ما باید از فرزندان خود نظرخواهی کنیم و فکر نکنیم ما متکلم وحده و بچه ها متکلم مع الغیر هستند بلکه باید فکر کنیم در یک سایه تعامل ضمن احترام به احساس وعواطف شان از آنها مشورت بخواهیم و نظرخواهی کنیم.

انتهای پیام/

اوقات فراغت آموزش تعلیم و تربیت نوجوانان
.

منبع : farsnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :