هاشمی طبا: روحانی از اختیارات فعلی اش استفاده نمی کند، اختیارات بیشتر پیشکش/ روزنامه حامی دولت: اروپا همصدا با آمریکا به دنبال خلع سلاح ایران است
اصلاح طلبان تاکنون بارها اذعان کرده اند که مشکل دولت روحانی، کمبود اختیارات نیست بلکه نداشتن اراده و اهتمام برای استفاده از اختیارات است. در حقیقت مشکل اصلی دول
آکاایران: هاشمی طبا: روحانی از اختیارات فعلی اش استفاده نمی کند، اختیارات بیشتر پیشکش/ روزنامه حامی دولت: اروپا همصدا با آمریکا به دنبال خلع سلاح ایران است

آکاایران: هاشمی طبا: روحانی از اختیارات فعلی اش استفاده نمی کند، اختیارات بیشتر پیشکش/ روزنامه حامی دولت: اروپا همصدا با آمریکا به دنبال خلع سلاح ایران است

اصلاح طلبان تاکنون بارها اذعان کرده اند که مشکل دولت روحانی، کمبود اختیارات نیست بلکه نداشتن اراده و اهتمام برای استفاده از اختیارات است. در حقیقت مشکل اصلی دولت، سوءمدیریت است، نه کمبود اختیارات.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می توان از لابه لای گزارش ها و عناوین خبری رسانه های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می تواند برای مخاطبین قابل استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه های مشرق" نکات و تأملات قابل استخراج از رسانه ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه های مشرق» همراه شوید.

*******

** هاشمی طبا: روحانی از اختیارات خودش هم استفاده نمی کند، اختیارات بیشتر پیشکش

«مصطفی هاشمی طبا» کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری 96 در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «معتقدم آقای رئیس جمهور به جای اینکه هر بار به صورت کلی بگویند که اختیارات باید افزایش پیدا کند و مشخص نکنند منظورشان از اختیارات چیست، بهتر است بگویند کدام اختیار را برای نیل به چه مقصود و هدفی نیاز دارند. ایشان که حتی از اختیارات خودش هم استفاده نمی کند. برای مثال در همین مساله یارانه ها قرار بود دولت به کسانی که توانایی مالی دارند یارانه ندهد اما هنوز این یارانه ها پرداخت می شوند. 5 سال گذشته و تغییری حاصل نشده...رئیس جمهور بهتر است از اختیارات خود استفاده کند و مشکلات را کاهش دهد، بعد به سراغ اختیارات بیشتر برود».

هاشمی طبا در ادامه گفت: «در شرایط امروز فکر می کنم هیچ نتیجه ای از مذاکرات احتمالی رئیس جمهور و دونالد ترامپ حاصل نخواهد شد. از طرف دیگر باید گفت با چنین مذاکره ای روی آمریکایی ها زیاد خواهد شد و آنها فکر می کنند می توانند هر جور که خواستند به ما زور بگویند و ایران را تحت فشار قرار دهند. به طور کلی باید بگویم با این مذاکره موافق نیستم؛ چراکه اگر توافقی حاصل شود بلافاصله بعد از آن به سراغ مساله موشک های بالستیک و حقوق بشر و اینها خواهند رفت».

روحانی- خرداد ۹۲- گفته بود: «اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی مشخص است. اینکه رئیس جمهور چطور بتواند به آن عمل کند، به توانمندی اش وابسته است». وی در همان مقطع در اظهارنظری دیگر گفته بود: «ریشه همه مشکلات به مدیریت و کارآمدی دولت بازمی گردد».

اصلاح طلبان تاکنون بارها اذعان کرده اند که مشکل دولت روحانی، کمبود اختیارات نیست بلکه نداشتن اراده و اهتمام برای استفاده از اختیارات است. در حقیقت مشکل اصلی دولت، سوءمدیریت است، نه کمبود اختیارات.

** قوچانی: دموکرات ها، پدران تحریم هستند

«محمد قوچانی» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در یادداشتی در روزنامه سازندگی نوشت: «تاریخ مذاکرات در ایران نشان می دهد که پدران تحریم ها همین دموکرات ها (کارتر و کلینتون) هستند...به همین علت در رأس دولت روحانی این باور جدی وجود دارد که روشن نبود هیلاری کلینتون خیلی بهتر از دونالد ترامپ باشد».

قوچانی در ادامه نوشت: «غرب گرایان فکر می کنند کلید توسعه ایران در رابطه با غرب است و به محض مذاکره، رابطه برقرار می شود و به محض رابطه، پرنده کوچک خوشبختی بر شانه ایران می نشیند».

«عباس عبدی» از فعالین اصلاح طلب چندی پیش نوشته بود: «به نظر بنده حتی اگر ترامپ هم نمی آمد و کلینتون انتخاب می شد، باز هم در اجرای برجام دچار مشکل و حتی مشکلات بدتری می شدیم».

همچنین «احمد زیدآبادی» از فعالین اصلاح طلب چندی پیش گفته بود: «به نظر من اگر خانم کلینتون نیز در آمریکا به قدرت می رسید سرنوشت برجام مانند امروز بود و هیچ تفاوتی بین ترامپ و کلینتون در این زمینه موجود نیست. به صورت کلی آمریکایی ها با این انگیزه وارد مذاکره با ایران شدند که سیاست ایران در موارد دیگر هم تغییر کند. به همین دلیل نیز هنگامی که این خواسته برآورده نشد، آمریکا تلاش کرد با اضافه کردن تبصره های مختلف به برجام عرصه را برای ایران تنگ کند. این رویکرد در دولت اوباما آغاز شد و قرار بود در دولت کلینتون ادامه پیدا کند. در نتیجه برای آمریکا این مسأله که چه کسی در آینده به قدرت می رسید دارای اهمیت نبود و در اولویت بعدی قرار داشت».

برخی دولتمردان و فعالین و رسانه های اصلاح طلب بارها با طرح دوگانه دروغین «دموکرات خوب- جمهوری خواه بد» اینگونه القاء کرده اند که دموکرات ها با ایران همراه هستند و جمهوری خواهان با ایران دشمن، این در حالی است که دموکرات ها و جمهوری خواهان در هر مسئله ای با یکدیگر اختلاف دارا باشند، در دشمنی با ایران هیچ اختلافی با همدیگر ندارند.

** اعتراف دیرهنگام روزنامه اصلاح طلب: اروپا همصدا با آمریکا به دنبال خلع سلاح ایران است

روزنامه آفتاب یزد که پیش از این تیتر تأمل برانگیز «موگرینی: هر چه تهران بگوید» را در صفحه اول خود کار کرده بود، در اعترافی دیرهنگام نوشت: «اروپا با شعارهایی که می دهد نقش پلیس خوب را بازی می کند. آن ها عملاً با آمریکایی ها بیشتر همکاری می کنند. آن ها به دنبال این هستند که در بلند مدت نتایج خواسته های ترامپ را به ایران تحمیل کنند، این یک واقعیت است. نمونه اش اقدامات اخیر فرانسه است. با این بازی درواقع در صدد هستند تا توان اقتصادی ایران تحلیل برود و زمانی که این توان تحلیل رفت، آن گاه خواسته های آمریکا و اروپایی ها در بحث مذاکرات و تعهدات نوین شکل می گیرد. بنابراین آنها زمان می خرند. اروپا با زبان چانه زنی و دیپلماسی و آمریکایی ها با زبان فشارو تهدید. ولی هردو یک هدف را تعقیب می کنند و آن این است که ایران را بیشتر از این محدود کرده و خلع سلاح کلی کشورمان را در حوزه هایی که نسبت به آن حساس هستند به ثمر بنشانند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «عقل سلیم و ایضاً علم سیاست...(می گوید) تهران گام سوم را فاقد فوت وقت بردارد و اتفاقاً بهتر است این گام جدی تر از گام های پیشین باشد...سران قاره سبز زمانی به حرکت درآمدند که تهران گام به گام از تعهدات برجامی خود فاصله گرفت و اگر بنا باشد ایران در آستانه امتیازگیری از اروپا، خود را خلع سلاح کند چه بسا غربی ها با بهانه ای از پیشنهاد خود عقب نشینی نمایند و این موضوع قطعاً سنگ روی یخ کردن تهران تعبیر می شود!»

چندی پیش روزنامه اصلاح طلب آرمان در مطلی نوشته بود: «شکاف های موجود بین برخی از کشورهای اروپایی با آمریکا بیشتر شکل رسانه ای دارد و در واقعیت هیچ شکافی موجود نیست...اتفاقاً صدای واحدی از همه آنها به گوش می رسد. در شرایط کنونی کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده اند که برجام باید باقی بماند؛ با این وجود این توافق نیاز به تقویت و متمم دارد که باید هر چه سریع تر انجام شود. به نظر می رسد آمریکا و کشورهای اروپایی در مقابل ایران تقسیم کار انجام داده اند. آمریکا فشارهای خود را نسبت به ایران افزایش داده و در مقابل کشورهای اروپایی تلاش می کنند در شرایطی که ایران تحت فشار است با ایران وارد مذاکره شوند تا نتیجه دلخواه هر دو گروه حاصل شود. همه کشورهای غربی نیز به دنبال این هستند که ایران از مواضع خود عقب نشینی کند تا شرایط برای شکل گیری یک "برجام ۲" و یا اضافه کردن مکمل به برجام به وجود بیاید».

اصلاح طلبان بعد از سپری شدن 16 ماه از خروج آمریکا از برجام تازه به حرف منتقدان رسیده اند. این در حالی است که این طیف بارها ادعا کرده است که به زبان دیپلماسی مسلط است.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :