همتی: با روسیه و ترکیه بدون دلار مبادله می کنیم/ کنترل کامل بر بازار ارز برقرار است- اخبار سیاسی
رئیس کل بانک مرکزی گفت: با روسیه با روبل و با ترکیه با لیر در حال مبادله هستیم و این روند به تدریج دلار را از چرخه مبادلات حذف می کند.

آکاایران: همتی: با روسیه و ترکیه فاقد دلار مبادله می کنیم/ کنترل کامل بر بازار ارز برقرار است

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره مبادلات بانکی و تجاری با ترکیه و روسیه از طریق پول ملی، اظهار داشت: اکنون با این کشورها با دلار تعامل تجاری نمی‌کنیم.

واکنش زنگنه به ادعای حضورش در هیئت مدیره "هپکو"
واکنش آذری جهرمی به خبر هدیه 200 لپ‌تاپ به نهاد ریاست‌جمهوری
ربیعی: با دست پر در سازمان ملل حضور یافتیم/حاضر نیستیم به‌خاطر آمریکا منافع داخلی خود را هدر بدهیم
توضیحات وزیر ارشاد درباره فیلم «مست عشق»
توضیحات دژپسند درباره عدم‌ترخیص 1000 خودروی موجود در گمرکات
امیری: وزارت بازرگانی تا قبل از عید نوروز تشکیل می‌شود

وی افزود: اگر برخی مواقع نیز از یورو نام می‌بریم، در واقع یورو را به‌عنوان مبنای تبدیل در نظر گرفته‌ایم تا اگر پول ملی دو کشور افت‌وخیز داشته باشد، طرف مقابل ضرر نکند. ما با روسیه با روبل و با ترکیه با لیر در حال مبادله هستیم و این روند به‌تدریج دلار را از چرخه مبادلات حذف می‌کند، بسیاری از کشورها اکنون تمایل دارند تا با پول ملی خود مبادله تجاری کنند تا آمریکا بر روند مبادلاتشان نظارت نداشته باشد. اکنون همه مبادلات مالی ما با روسیه از طریق پول ملی است، حدود 30 تا 40 درصد مبادلات با ترکیه نیز با پول ملی انجام می‌شود و بقیه آن نیز با یورو در حال انجام است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درخصوص تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا، تصریح کرد: بانک مرکزی را تحت عنوان یک سرفصل دیگر تحریم کرده‌اند که البته این اقدامات از نظر ما تبلیغاتی است. واقعیت این است که مشکلات جدی برای ما از نظر روابط بانکی ایجاد کرده ولی ما راه‌های دیگری را برای اجرای کارهای خود یافته‌ایم. ما دنبال دورزدن تحریم  نیستیم و اکنون در حال انجام تجارت فاقد تحریم هستیم.

همتی گفت: روز گذشته کویت بودم که در آنجا با بسیاری از رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای منطقه مذاکره کردیم. به‌نظرم تحریم مجدد بانک مرکزی با هدف ایجاد یک جو روانی است و اتفاق جدیدی نمی‌افتد و ما در حال انجام کارهای خود هستیم، در آینده روابط تجاری و مالی و بانکی را با استفاده از روش‌هایی جدا از روش‌هایی که مدنظر آمریکاست برقرار می‌کنیم. مشکلی تاکنون برای ما رخ نداده و اگر چهار بار دیگر نیز ما را تحریم کنند تأثیر جدیدی نخواهد داشت.

وی افزود: بار اول که تحریم کردند ما پیش‌بینی‌هایی کردیم تا خارج از مقرراتی که آنها در نظر گرفته بودند بتوانیم کارهای خود را پیش ببریم.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درباره انتشار اوراق نوین در عملیات بازار باز گفت: این اوراق را باید مردم خریداری کنند. خزانه‌داری این اوراق را برای کسری بودجه خود در بازار می‌فروشد. عملیات بازار باز یک ابزار سیاست پولی بوده و قرار نیست با عملیات بازار باز هرچه دولت اوراق می‌فروشد ما خریداری کنیم. ما با دخالت خود در بازار اوراق، اجازه نمی‌دهیم که نرخ آن افزایش یابد.

همتی اضافه کرد: ما در حد اصلاح و کنترل نرخ بهره دخالت می‌کنیم و بقیه را مردم خریداری خواهند کرد. در سال‌های بعد که وضع دولت بهتر شود، اوراق را پس می‌گیرد. این یک روش عادی در دنیاست که خزانه‌داری اوراق را منتشر می‌کند و بانک‌های مرکزی نیز از طریق عملیات بازار باز، نرخ بهره را کنترل می‌کنند تا اهداف تورمی بانک مرکزی لطمه نبیند.

وی در ادامه درباره ادعای اینکه ثبات نرخ دلار در هفته‌های اخیر آرامش قبل طوفان است، اظهار داشت: کنترل کامل بر بازار ارز برقرار است. روند صادرات غیرنفتی ادامه دارد و عرضه مداوم ارز در نیما در حال انجام است. ادعای آرامش قبل از طوفان که مطرح شده فقط باعث خالی کردن دل مردم می‌شود. اکنون روند خوبی حاکم شده و در آینده بهتر نیز می‌شود و هدف ما تأمین ارز مورد نیاز کالاهای ضروری است.

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز اینکه برخی می‌گویند بانک مرکزی تقاضاهای ارزی را محدود کرده است، تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی و فشارهای سنگین اقتصادی قرار نیست که واردات کالاهای لوکس و غیرضروری را آزاد بگذاریم و یا خروج سرمایه از کشور را مجاز کنیم، بنابراین دنبال محدود کردن مصرف ارز در بخش‌های غیرضروری بوده‌ایم. اکنون کنترل کاملی بر بازار داشته و نگرانی از این بابت نداریم و در آینده نیز این ثبات ادامه می‌یابد.

وی همچنین درباره گلایه بانک‌ها از بانک مرکزی درباره اینکه بابت قرضی که از بانک مرکزی می‌گیرند سود می‌دهند ولی دولت نه طلب و نه سود این بانک‌ها را نمی‌دهد، گفت: دولت سود معمول بانک‌ها را محاسبه می‌کند، البته اکنون نیز بانک مرکزی به بانک‌ها چندان قرض نمی‌دهد.

همتی درباره رقم دقیق بدهی دولت به بانک‌ها، گفت: اختلاف نظر وجود دارد و سازمان حسابرسی باید تعیین کند.

انتهای پیام/+

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :