پس از سرنگونی پهپاد، روحانی سایه جنگ را از ایران دور کرد!/ روزنامه اصلاح طلب: خودکفایی در گندم، خودزنی است!
رسانه ها و فعالین اصلاح طلب که پیش از این مدعی بودند که «نابودی داعش دستاورد برجام بود»! حالا در جدیدترین شاهکار خود، در پی مصادره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی
آکاایران: پس از سرنگونی پهپاد، روحانی سایه جنگ را از ایران دور کرد!/ روزنامه اصلاح طلب: خودکفایی در گندم، خودزنی است!

آکاایران: پس از سرنگونی پهپاد، روحانی سایه جنگ را از ایران دور کرد!/ روزنامه اصلاح طلب: خودکفایی در گندم، خودزنی است!

رسانه ها و فعالین اصلاح طلب که پیش از این مدعی بودند که «نابودی داعش دستاورد برجام بود»! حالا در جدیدترین شاهکار خود، در پی مصادره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی هستند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می توان از لابه لای گزارش ها و عناوین خبری رسانه های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می تواند برای مخاطبین قابل استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه های مشرق" نکات و تأملات قابل استخراج از رسانه ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه های مشرق» همراه شوید.

*******

** پس از سرنگونی پهپاد، روحانی سایه جنگ را از ایران دور کرد!

«محمد قوچانی» عضو حزب کارگزاران و سردبیر روزنامه سازندگی در یادداشتی در این روزنامه نوشت: «تاریخ به یاد خواهد داشت که پیام روحانی به ترامپ که پس از سرنگون ساختن پهپاد آمریکایی از طریق سفارت سوئیس به کاخ سفید مخابره شد، چگونه ترامپ را از حاشیه های یک پاسخ نظامی منصرف ساخت و روحانی چه اندازه در جلوگیری از جنگ ظرافت به خرج داد تا جایی که یکی از سرداران سپاه هم سرنگونی پهپاد را در زمره سیاست آتش به اختیار دانست تا پیام رئیس جمهور را تقویت و اعلام کند، گرچه ایران آماده دفاع است اما سر حمله ندارد».

,سرنگونی پهپاد جاسوسی,پهپاد آمریکایی,ویژه های مشرق

رسانه ها و فعالین اصلاح طلب که پیش از این مدعی بودند که «نابودی داعش دستاورد برجام بود»! حالا در جدیدترین شاهکار خود، در پی مصادره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی هستند.

پهپاد متجاوز آمریکایی که یکی از پیشرفته ترین پهپادهای حال حاضر در جهان است توسط غیورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد. با این اقدام مقتدرانه، یکبار دیگر هیمنه پوشالی آمریکا در هم شکست.

پیش از این سردار «غلامرضا جلالی» رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفته بود: «پس از سرنگونی پهپاد متجاوز، آمریکا از طریق واسطه های دیپلماتیک اعلام کرد که من برای حفظ آبروی خود می خواهم عملیاتی محدود و در منطقه ای کم ارزش انجام دهم و شما به آن پاسخ ندهید؛ پاسخ نظام جمهوری اسلامی این بود که ما هر عملیاتی را شروع جنگ تلقی می کنیم و به آن پاسخ خواهیم داد و زمین جنگ را ما طراحی می کنیم و اگر شما آن را شروع کردید، پایانش را ما اعلام می کنیم».

سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی و رفتارهای واشنگتن-تشکر ترامپ از ایران بابت هدف قرارندادن هواپیمای سرنشین دار متجاوز- بار دیگر ثابت کرد که این این اقتدار است که احترام می آورد، نه انفعال.

** روزنامه اصلاح طلب: خودکفایی در گندم، خودزنی است!

روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «خودکفایی یا خودزنی؟» نوشت: «در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد منابع آبی کشور در زمینه کشاورزی مصرف می شود، اما به دلیل اینکه همچنان از روش های سنتی در کشاورزی بهره می بریم و مصرف آب را از حالت قدیمی به شیوه مدرن تغییر نداده ایم می توان گفت تولید گندم در کشور برای ما مطلوب نیست و به نظر می رسد که در شرایط فعلی بحث خودکفایی گندم منطقی نیست... به نظر می رسد در شرایط فعلی دستیابی به خودکفایی گندم خودزنی است».

,سرنگونی پهپاد جاسوسی,پهپاد آمریکایی,ویژه های مشرق

«محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش در پاسخ به مخالفان خودکفایی در تولید گندم گفته بود: «مشاهده می شود که وقتی تولید یک محصول (گندم) در کشور بالا می رود برخی سریع می آیند و می گویند تولید این محصول باعث افزایش مصرف آب در کشور شده است اما باید به آنها گفت که با افزایش تولید گندم مصرف آب بیشتر نشده است بلکه کمتر شده است زیرا توانسته ایم با افزایش تولید گندم سطح زیر کشت را کاهش دهیم تا مصرف آب کمتر از گذشته به خودکفایی تولید گندم دست یابیم. اکنون مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر شده است به طوریکه تولید گندم را برای اولین بار به صورت آبیاری تیپ (آبیاری تحت فشار نواری) در کشور انجام دادیم اما باز هم برخی می آیند و سر و صدا می کنند».

لازم به ذکر است که «عیسی کلانتری» رئیس سازمان محیط زیست، پیش از این در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود که «خودکفایی در کشاورزی مزخرف است».

طیف اصلاح طلب با اظهاراتی همچون «ما به جز آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی قدرت رقابت نداریم»! و «خودکفایی کشاورزی مزخرف است»!، «من به برخی از شرکت ها پیشنهاد واردات مدیران خارجی را دادم»!، «دلیل سفرم به آلمان، جراحی پیچیده گوش است، تکنولوژی این عمل ۸۰ سال دیگر به ایران می رسد»!، «آمریکا می تواند با یک بمب، تمام سیستم دفاعی ایران را از کار بیندازد»! و... بارها توان و استعدادهای عظیم داخلی را تحقیر کرده است.

این دیدگاه غلط، عقیم و بی فایده می گوید «ما نمی توانیم؛ رونق و پیشرفت اقتصادی تنها و تنها با نگاه به بیرون از مرزها امکان پذیر است». این در حالی است که تمام کشورهایی که امروزه حرفی برای گفتن در هر عرصه ای دارند، جز با تکیه بر ظرفیت های داخلی خود به این جایگاه نرسیده اند. این همان رازی است که در فرهنگ ملی ما و با تعبیر رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» نامیده شد.

** افزایش ۱۳۰ درصدی قیمت مسکن در دولت تدبیر و امید

روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان «نبض بازار مسکن نمی زند» نوشت: «در اردیبهشت ماه سال ۹۷، آمریکا از برجام خارج شد و به دنبال ایجاد یک فضای روانی در جامعه، تمام محاسبات بر هم ریخت. این اقدام آمریکا در ابتدا منجر به ایجاد شوک در بازار ارز شد و در نتیجه برهم خوردن تعادل ارز، معادلات بازار مسکن نیز تحت تأثیر قرار گرفت. افزایش نرخ ارز که بازارهای مختلف را بر هم ریخته بود در حوزه مسکن نیز سبب افزایش چندبرابری نرخ ملک شد که برخی از صاحب نظران این حوزه آن را تا حدی غیرطبیعی و خارج از منطق دوره رونق بازار مسکن برآورد کردند. در اغلب مناطق تهران به عنوان شهر معیار برای تحولات بازار مسکن، این رشد بالای ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد نیز برآورد شد. در همین حال، افزایش قیمت در همه بازارها- که در تناسب با درآمد خانوارها رشد نکرده بود- به ویژه در حوزه مسکن با کاهش قدرت خرید مردم نیز همراه شد تا سبب ایجاد تورم رکودی در بازار املاک شود».

,سرنگونی پهپاد جاسوسی,پهپاد آمریکایی,ویژه های مشرق

دولت روحانی تاکید کرده بود که برنامه ویژه ای برای مسکن دارد، اما بی عملی دولت در حوزه مسکن، افزایش سرسام آور قیمت خرید و اجاره بها را در پی داشت.

«عباس آخوندی» وزیر سابق راه و شهرسازی چندی پیش در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود: «اساساً سرمایه گذاری، تولید و ساخت مسکن کار بخش خصوصی است، پس چرا باید دولت دخالت کند؟»!

این در حالی است که آخوندی- مرداد ۹۲- در جلسه رأی اعتماد در مجلس گفته بود: «شخص من هرگز با مسکن مهر مخالف نبوده و نیستم و من جزو اولین کسانی بودم که این موضوع را وارد نظام برنامه ریزی ایران کردم که بعد از آن، این مسئله ردیف یافت کرد و مباحث دیگری چون بهسازی مسکن روستایی و مسکن اجتماعی تا قبل از دوره مسئولیت من در تاریخ ایران سابقه ندارد».

لازم به ذکر است که آخوندی، مقصر اصلی افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن در سالهای اخیر است.

.

منبع : mashreghnews.ir

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :