دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی دانشگاه آزاد در پیاده روی اربعین ابلاغ شد- اخبار سیاسی
حجت الاسلام کلانتری و صالحی آرا دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی(ع) دانشگاه آزاد اسلامی در پیاده روی اربعین را ابلاغ کردند.

آکاایران: دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی دانشگاه آزاد در پیاده روی اربعین ابلاغ شد

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و مهندس احمد صالحی‌آرا رئیس ستاد اربعین حسینی (ع)، دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی در پیاده‌روی اربعین 1398 را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.
در این دستورالعمل آمده است: دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه خود می‌داند برای بسترسازی حضور حداکثری دانشجویان مشتاق حضور در این میعادگاه عظیم عاشوراییان، امکانات لازم را فراهم آورد.
این دستورالعمل با هدف تعمیق فرهنگ عاشورا و تقویت روحیه جهادی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی، حضور حداکثری اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در همایش حماسی اربعین، خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی با ایجاد و اداره موکب‌های مختلف در مسیر راهپیمایی، معرفت و بصیرت‌افزایی درباره اهداف قیام حسینی، زنده نگه داشتن شور و حماسه حسینی، انسجام‌بخشی با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات بخش‌های مختلف ستادی و صف دانشگاه آزاد اسلامی و تجهیز موکب‌های این دانشگاه به ویژه واحد‌های مرتبط با مرز کشور عراق و ارائه تسهیلات به دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است.


نحوه ثبت‌نام زائران جهت عزیمت به پیاده‌روی اربعین

صفحه اربعین سال 1398 در سامانه http://sagha_noor.ir از تاریخ اول مهرماه آماده ثبت‌نام زائران است. تمامی زائران باید ابتدا در سامانه سماح به آدرس http://samah.haj.ir مربوط به سازمان حج و زیارت به عنوان جایگزین ویزای خروج از کشور ثبت‌نام کنند.
تمام زائرانی که می‌خواهند در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده و از تسهیلات (وام قرض‌الحسنه و مرخصی تشویقی) برخوردار شوند، باید در سامانه ساجد – صفحه اربعین حسینی ثبت‌نام کنند.
به منظور فراهم نمودن تسهیلات رفاهی برای دانشجویان مشمول شرکت کننده در سفر زیارتی اربعین بخشنامه معافیت هزینه مدارک (27 مهر 1396) کماکان به قوت خود باقی است. همچنین به منظور تسریع و تسهیل خروج مشمولان از کشور برای زیارت اربعین مسئولان امور مشمولان واحد‌ها موظفند نسبت به پاسخ به استعلامات الکترونیکی و فیزیکی سازمان نظام وظیفه حداکثر مساعدت و تلاش خود را انجام دهند.
براساس این دستورالعمل، دانشگاه آزاد اسلامی با عنایت به ایجاد تسهیلات (کمک هزینه سفر، مرخصی تشویقی و...) فاقد هرگونه اعزام گروهی و کاروانی است. زائران (دانشجویان، کارکنان و اساتید) در صورت تمایل مجازند با استفاده از وام دریافتی در قالب‌های هیت‌های عزاداری و ... به مراسم اربعین عزیمت کنند.
دانشجویان به منظور موجه کردن غیبت آموزشی باید پس از بازگشت، نسبت به ارائه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در ایام اربعین سال 98 به کشور، حداکثر تا تاریخ 11 آبان ماه 98 به اداره آموزش دانشکده مربوطه مراجعه کنند.
در این دستورالعمل تأکید شده است: با دستور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، روز‌های 23، 24 و 28 مهرماه برای تمامی کارکنان و اساتید شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین مرخصی تشویقی لحاظ می‌شود. مسئولان واحد‌ها باید همکاری لازم را برای استفاده کارکنان از مرخصی استحقاقی جهت سفر اربعین به عمل آورند. نحوه هماهنگی و اعزام کارکنان باید به صورتی باشد که فعالیت‌های جاری اداری و ارباب رجوع با اختلال مواجه نشود.


تسهیلات صندوق رفاه

براساس بند‌های این دستورالعمل، به منظور تسهیل در عزیمت دانشجویان به سفر اربعین، صندوق رفاه مبلغ 10 میلیون ریال معادل یک میلیون تومان به دانشجویان متقاضی که به منظور شرکت در پیاده‌روی اربعین در سامانه ساجد ثبت‌نام کرده‌اند، به صورت قرض‌الحسنه و در اقساط 20 ماهه پرداخت خواهد کرد.
استید و کارکنان نیز به منظور بهره مندی از تسهیلات وام صندوق رفاه می‌توانند پس از (ثبت نام در سامانه سماح) در سامانه ساجد ثبت نام کرده و از تسهیلات وام قرض الحسنه جهت سفر معنوی اربعین بهره‌مند شوند.

نتایج کارشناسی فاقد آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد
نتایج دوره فاقد آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد
راه اندازی 10 اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات در دانشگاه آزاد


تمامی زائرانی که از تسهیلات وام قرض الحسنه سفر معنوی اربعین 98 استفاده کرده اند باید پس از بازگشت، نسبت به ارائه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در ایام اربعین سال 98 به کشور، حداکثر تا تاریخ 11 آبان ماه 98 به اداره صندوق رفاه مراجعه کنند.
تمامی واحد‌ها در استان‌های لرستان (خرم‌آباد)، ایلام (مهران)، خوزستان (شلمچه و چزابه) و کرمانشاه (خسروی) با همکاری بسیج دانشجویی جهت پذیرایی از زائران نسبت به راه‌اندازی موکب در مسیر زائران و پایانه‌های مرزی اقدام کنند. همچنین تمام واحد‌ها در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و آذربایجان شرقی در حد امکان نسبت به راه‌اندازی موکب‌های استقبال از زائران کشور‌های پاکستان، افغانستان، ترکیه و آذربایجان در پایانه مرزی استان‌های خود اقدام کنند.
تعدادی از واحد‌های دانشگاهی جهت مدیریت مواکب برون‌مرزی تعیین شده‌اند که متعاقباً اعلام خواهد شد.


اقدامات فرهنگی سفر معنوی اربعین

براساس بند‌های این دستورالعمل؛ واحد‌های دانشگاهی موظفند از تاریخ 8 مهرماه نسبت به برپایی یک ایستگاه صلواتی به منظور ترغیب و تشویق (دانشجویان، اساتید و کارکنان) برای شرکت در مراسم اربعین حسینی (ع) با همکاری بسیج کارکنان و دانشجویی اقدام کنند. همچنین ایستگاه‌های صلواتی باید نسبت به پخش نوحه‌های عزاداری و یا استفاده از رادیو اربعین به نحوی که خللی در روند اداری و آموزشی ایجاد نکند، استقرار ایستگاه در مکانی مناسب در مسیر تردد کارکنان و دانشجویان، ثبت‌نام از خادمین داوطلب در مواکب، فراهم کردن امکان پذیرایی از مراجعین و راه‌اندازی سامانه ساجد به منظور فراهم شدن ثبت‌نام زائرین (دانشجویان، کارکنان و اساتید) اقدام کنند.
همچنین مراسم بدرقه نمادین از زائرین در تاریخ 17 مهرماه با حضور اساتید و دانشجویان برگزار می‌شود. واحد‌هایی که متولی اداره موکب در نقاط مرزی و برون مرزی هستند، باید نسبت به پیش‌بینی دعوت از شخصیت‌های مؤثر معنوی و فرهنگی (سخنران و مداح) در مواکب دانشگاهی به منظور ارتقای سطح آگاهی زائرین و معرفت‌شناسی قیام امام حسین (ع) اقدام کنند.
سوگواره از آثار برگزیده زائرین در زمینه‌های دلنوشته، عکس، کلیپ و گزارش مستند از طرف کمیته رسانه - فضای مجازی ستاد اربعین برگزار می‌شود که مراتب متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.
همچنین تمامی واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی موظفند پس از بازگشت زائرین از سفر اربعین، گزارش کامل را تهیه و تا تاریخ 15 آبان ماه به ستاد اربعین سازمان مرکزی ارسال کنند.
گفتنی است، احمد صالحی آرا رئیس ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور احکامی جداگانه، رؤسای کمیته‌های مختلف ستاد اربعین سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی را منصوب کرد.
براساس این احکام، سیدمسعود فاطمی به عنوان رئیس کمیته بهداشت و درمان، رضا نصیری به سمت رئیس کمیته فرهنگی، مجتبی توانگر به عنوان رئیس کمیته رسانه و فضای مجازی، سیدمحمود هاشمی به عنوان رئیس کمیته اعزام و علیرضا طاهری‌زاده به سمت رئیس کمیته پشتیبانی مالی ستاد اربعین سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :