طهرانچی: نگاه غلط به دانشگاه موجب کاهش جمعیت دانشجویان شده است- اخبار سیاسی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بخشی از کاهش تعداد دانشجویان طبیعی است  و بخشی از آن به نوع نگاه غلطی که برخی دوستان به دانشگاه داشتند، باز می گ

آکاایران: طهرانچی: نگاه غلط به دانشگاه موجب کاهش جمعیت دانشجویان شده است

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در نشست سراسری  معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد که صبح امروز (چهارشنبه 27 شهریور) در سالن اجتماعات کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد طی سخنانی گفت: امروز دانشگاه در شرایط ویژه‌ای قرار دارد و از یک میلیون و هفتصد هزار نفر به یک میلیون و صد هزار دانشجو رسیده که البته بخشی از این کاهش دانشجو  طبیعی است  و بخشی از آن به نوع نگاه غلطی که برخی دوستان به دانشگاه داشتند، باز می‌گردد.

طهرانچی خبرداد: خدمات ویژه دانشگاه آزاد برای اربعین

وی افزود: بین توسعه و پیشرفت و آموزش عالی در همه مکاتب یک همبستگی وجود دارد در حالی که در کشور ما افتراقی بین این اصول ایجاد شده که علت آن شعار غلطی بوده که برخی دوستان از آموزش عالی داشتند؛ شعار آنکه آموزش عالی تنها مسئول ارتقا فرهنگی آنهم از نوع خاص آن است و کاری به آینده شغلی دانشجویان ندارد. 

طهرانچی خاطرنشان کرد: دانشگاه فراگیر در غرب کارگزار اصلی در جامعه برای ساخت و تحول اجتماع به محوریت نظامات شغلی است ولی قرار نیست در ایران هم دانشگاهی فراگیر و گسترده مانند دانشگاه آزاد صرفا چنین کارکردی داشته باشد و قرار نیست که ما  خانواده و دین را از مسیر اجتماعی جدا کنیم. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: امروز در حوزه آموزش عالی از منظر تولید محتوا و جهت دهی علمی که از سوی رهبر انقلاب برای دانشگاه معین شده، مشکلی موجود نیست و گزاره‌های حکمت آمیزی که بر گرفته از بنیان فکری عمیقی که از ایشان داریم در طول تاریخ ایران در حوزه علم سراغ نداریم. ما کشوری نیستیم که در حوزه علم غریبه باشیم و از دوران باستان دستاوردهای علمی زیادی داشته‌ایم اما به جرئت عرض می‌کنم هیچگاه رهبری در این سطح  نداشتیم که تا این حد به گزاره‌های علمی و فرهنگی توجه داشته باشد. بنابراین برای ما کارگزاران راه مشخص است و اگر کاهلی در کارها باشد مقصر ما هستیم.

وی با بیان اینکه معاونان فرهنگی دانشگاه صدای بلند دانشجویان در دانشگاه هستید، گفت: قرار نیست شما توجیه کننده کاستی‌های موجود در دانشگاه باشید و باید در هیئت رئیسه دانشگاه به دنبال ایجاد خدمات دانشجویی بهتر برای دانشجویان باشید. 

طهرانچی  با تاکید بر اینکه توجه به کرامت دانشجویان باید اولین دستور کار معاونان فرهنگی دانشگاه باشد، یادآور شد: در بودجه امسال برای این منظور قدری فضا دقیقتر و روشن تر شده است. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به معاونان فرهنگی دانشگاه گفت: شما هماهنگ‌کننده و تنظیم‌کننده حوزه فرهنگی دانشگاه هستید و نباید جای تشکل ها و بسیج کار کنید و تنها باید ناظر و پشتیبان خوبی برای تشکل ها باشید.

وی در ادامه اظهارانش با بیان اینکه تربیت امری نیست که به تاخیر بیفتد و بگوئید باشد فردا انجامش می‌دهم، تصریح کرد: تربیت ظرف محدودی دارد. اگر این ظرف محدود با آب آلوده پر شود دیگر جایی برای آب پاکیزه نمی‌ماند. امروز آموزه‌های اخلاقی در دانشگاه‌های ما تضعیف شده است در حالی که در دانشگاه‌های معتبر دنیا از جمله هاروارد به مسئله آموزه‌های اخلاقی توجه ویژه‌ای دارند. 

طهرانچی تاکید کرد: ما نباید مدرک فروش باشیم چراکه رسالتی فرهنگی بر عهده داریم که باید این رسالت را به نحو احسن انجام دهیم. اگر ما مقید به حفظ فضای توجه به کرامت انسانی و رشد یافته دانشگاه باشیم قطعا بر تعداد دانشجویان نیز افزوده می‌شود‌. اگر والدین بدانند که شما به کرامت فرزندانشان توجه می کنید قطعا  اعتماد آنها به شما نیز بیشتر می‌شود.  

وی گفت: دانشگاه‌ها در زمینه رشد دادن دانشجویان خوب عمل نمی‌کنند. شما نباید از اینکه بگوئید وظیفه دانشگاه تربیتی است، خجالت بکشید. در حالی که دانشگاه‌های غربی فاقد هیچ رودربایستی به این مسئله تاکید می‌کنند و اذعان میکنند که در این وظیفه موفق نبوده‌اند. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان وظایف تربیتی دانشگاه در قبال دانشجویان تاکید کرد: دوره کارشناسی دوره آموزشی تربیتی است و در این مقطع آموزش ذیل تربیت قرار می‌گیرد و نباید ابایی از بیان این مسئله داشته باشیم و باید به این نکته توجه کنیم که رسالت ما در بحث تربیت پایانی ندارد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :