آکاایران: آقای وزیر! تکلیف قیمت خودرو در حاشیه بازار را روشن کنید

نماینده مردم همدان در مجلس گفت: وزیر صمت باید تکلیف قیمت خودرو در حاشیه بازار را روشن کند.

به گزارش مشرق، امیر خجسته نماینده مردم همدان در نشست علنی امروز سه شنبه (3 دی 98) مجلس شورای اسلامی  در جریان سؤال خود از رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت در خصوص علت عدم توجه به قیمت های کاذب خودرو در بازار اظهار داشت: بحث خودروسازان بسیار مفصل است و یک داستان پرغصه در طول سنوات گذشته دارد.

وی افزود: ما بحث های متعددی در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و کمیسیون اصل نود داشتیم و نارضایتی ها به دلیل افزایش قیمت خودرو ایجاد شده بود چرا که می گفتند قیمت خودرو 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار باشد که این هم عملیاتی نشده بود. 

نماینده مردم همدان در مجلس عدم انجام تعهدات به موجب قرارداد مشخص شده در هنگام خرید خودرو، بستن قراردادهای یکطرفه و ضرر به مردم و همچنین اوضاع به هم ریخته خودروسازان را از محورهای اصلی سؤال خود از وزیر صمت خواند و گفت: اوضاع خودروسازان به قدری به هم ریخته بود که موجب شد مقابل مجلس تجمع کنند. همچنین بدهی ها هم معوقه شده بود.

خجسته ادامه داد: نوع خودرویی که قرار بود به مردم واگذار شود نیز مشخص نبود بنابراین یک نوع آشفتگی بین خودروسازان و خریداران خودرو ایجاد شد.

وی نابسامانی در احوال و نوع خودرو را از جمله موارد مورد سؤال خود از وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح کرد و گفت: بدهکاران و خودروسازان 30 هزار میلیارد تومان به بانک ها و 20 هزار میلیارد به بخش خصوصی بدهکار هستند و یک میلیون و 100 هزار خودرو معوقه داشتیم که پول مردم را گرفته بودند و کار را رها کرده بودند.

نماینده مردم همدان در مجلس در بخش دیگری از سخنانش ظرفیت تولید خودرو به صورت سالانه را 2 میلیون و 200 هزار خودرو دانست و گفت: متاسفانه اکنون در شرایط فعلی این تعداد خودرو تولید نمی شود و اشتغال در خودروسازی اگر مدیریت نشود مشکلات عدیده ای را به بار خواهد آورد.

خجسته همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به مشاهدات انجام شده در رابطه با گمرکات و بازدیدهای صورت گرفته و موضوع قاچاق کالا را به طور علنی بازدید کردیم. بندر امام را هم بازدید کردیم و طی آخرین مرحله علیرغم مسائل حاد خودروسازان یک امید ایجاد شده بود که طبق بازدیدهای انجام شده دریافتیم تمام ظرفیت های خودروسازان به کارگیری شده است.

وی همچنین اعلام کرد: از تولید روزانه 800 هزار دستگاه به 3600 دستگاه خودرو رسیده ایم. همچنین پیش فروش  فوری و الکی خودرو به زیر 50 درصد رسیده است.

نماینده مردم همدان در مجلس همچنین یادآور شد: طبق گزارشات ارائه شده از یک میلیون و 300 هزار خودروی معوقه، 800 هزار خودرو تحویل داده شده است. لذا مدیریت نوین خودروسازی صحیح بود.

خجسته اضافه کرد: بر اساس بازدیدهای صورت گرفته 3600 خودرو در طول روز تولید می شود که خوب است اما باید استمرار داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حرکت های خوب خودروسازان را تحسین می کنیم، گفت: چه برنامه ای برای معوقات و افرادی که سرگردان هستند دارید و قیمت حاشیه بازار کار خوبی نیست. لذا وزیر باید تکلیف این موضوع را روشن کند.  

خجسته در بخش دوم سؤال خود از وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به دخالت 14 درصدی دولت در شرکت خودروسازی سایپا و 16 درصدی در شرکت خودروسازی ایران خودرو بیان کرد:دولت پای خود را در کفش خودروسازان کرده است و در حقیقت مدیریت خودروسازان دولتی است. 

وی همچنین متذکر شد: باید صنعت خودرو به بخش خصوصی واگذار شود تا سامان یابد. آقای وزیر! چه برنامه ای برای خودروسازان به بخش خصوصی دارید؟

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با اشاره به اشتغال 600 هزار نفر در صنعت خودرو گفت: ما اگر در این حوزه غفلت کنیم برای این تعداد افراد مشکل ایجاد خواهیم کرد.

خجسته در بخش پایانی سخنانش از وزیر صمت خواست تا موضوع سرمایه گذاری در کشورهای خارجی در حوزه صنعت خودرو را تعیین تکلیف کند و همچنین تعهدات خودروسازان نسبت به مشکلات این حوزه را ارائه کند.

منبع: فارس
.

منبع : mashreghnews.ir