روحانی در مهرآباد: تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا ناپایدارند- اخبار سیاسی
رئیس جمهور پیش از ترک تهران به مقصد مالزی گفت: تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا ناپایدارند؛ کشورهای دنیا خواهان روابط نزدیک و خوب با ایران هستند.

آکاایران: روحانی در مهرآباد: تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا ناپایدارند

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، روز سه شنبه در فرودگاه مهرآباد و در پاسخ به پرسشی درباره اهداف سفر به مالزی و ژاپن به خبرنگاران گفت: در مرحله نخست سفر که به دعوت آقای ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی انجام می گیرد، عمدتاً روابط چندجانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می گیرد.

ربیعی: بحث استعفای روحانی در دولت مطرح نیست/ واکنش به استیضاح وزرای کشور و نفت
"کاظم جلالی" سفیر نوین ایران در روسیه با روحانی دیدار کرد
روحانی: مصرف بنزین 20 میلیون لیتر کاهش یافته است

وی افزود: در اجلاس سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور، کشورهای مهمی از دنیای اسلام در سطح سران شرکت می کنند. ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی جزو کشورهایی هستند که در سطح سران در این اجلاس حضور دارند.

رئیس جمهور در آغاز سفر به دو کشور مالزی و ژاپن اعلام کرد:  سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک تر با کشورهای مهم آسیایی همواره جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده و سفر به کوالالامپور و توکیو که به دعوت مقام های ارشد این دو کشور انجام می گیرد، در راستای این سیاست تهران است.

روحانی با بیان اینکه این اجلاس مسبوق به سابقه است، گفت: در سال های پیش در سطح نخبگان و روشنفکران 5 اجلاس در همین ارتباط در  مالزی برگزار شده است اما این اولین اجلاس در سطح سران کشورهای اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه دنیای اسلام پتانسیل های بسیار زیادی از لحاظ جغرافیایی، انرژی، جمعیت، صنعت، فرهنگ و تمدن دارد که متأسفانه به رغم این توانمندی های گسترده، همچنان با مشکلاتی مواجه است، ابراز کرد: تروریسم، جنگ و خونریزی، مداخلات خارجی ها و عدم شرایط لازم برای توسعه مورد نیاز دنیای اسلام و فقر از جمله مشکلاتی است که دنیای اسلام با آنها مواجه است.

رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و مالزی در زمینه مسائل منطقه ای و دنیای اسلام، نظرات مشترک فراوانی دارند، نظر هر دو کشور درباره ضرورت گفت وگو و مذاکره برای حل مسائل جهان اسلام و اسلام رحمانی و اعتدالی، مشترک است.

روحانی اضافه کرد: در ارتباط با این دو سیاست، در سال های گذشته طرح هایی را اعلام کردم که  اولین آن منجر به یک قطعنامه مهم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شد. 2 بار این قطعنامه جهان عاری از خشونت تصویب شد که تحت عنوان امنیت و تعاملی که مد نظر ما است، مطرح می شود و امسال در سازمان ملل مسأله صلح هرمز مطرح شد. این  طرح تحت عنوان طرح امید، مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان و همچنین نخبگان و روشنفکران قرار گرفت.

وی گفت: معتقدیم مسایل منطقه تنها از راه گفتگو حل وفصل خواهد شد، بنابراین این یک قدم مهم و جدیدی برای دنیای اسلام است با یک ترکیب خاص از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در دنیای اسلام که می دانیم برخی از این کشورها از لحاظ توسعه ای و نظامی و انرژی پیش رفته اند و جایگاه خاصی دارند، در مجموع برای این اجلاس جهت دنیای اسلام، اهمیت فراوانی قائل هستیم.

رئیس جمهور به ملاقات های حاشیه ای در این اجلاس اشاره کرد و گفت:  در حاشیه این اجلاس با نخست وزیر مالزی به عنوان کشور دوست و همچنین دیگر کشورهای شرکت کننده، گفت وگو خواهیم داشت.

روحانی به روابط ایران و ژاپن به ویژه از آغاز دولت یازدهم اشاره کرد و اظهار داشت: طی این شش سال روابط دو کشور به ویژه در دوران نخست وزیری آقای آبه توسعه یافته است. در همه سفرهایی که به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی داشته ام با نخست وزیر ژاپن دیدار و ملاقات کرده ام. در خردادماه امسال نیز ایشان به تهران آمدند، ملاقات با مقام معظم رهبری و اینجانب داشتند و بحث های بسیار خوبی راجع به روابط دوجانبه و مسایل مختلف داشتیم.

وی با یادآوری اینکه در سال جاری این سومین دیدار با نخست وزیر ژاپن خواهد بود، گفت: در حال حاضر نودمین سال در روابط سیاسی بین ایران و ژاپن است. ژاپن بعد از انقلاب در ایران فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری های خوب و مهمی داشته است. الآن هم راجع به مسائل زیست محیطی با هم مذاکرات تنگاتنگ و خوبی داریم. اگر امروز کاهش روابطی می بینیم این کاهش روابط موقت به دلیل فشار ظالمانه آمریکا و تحریم غیرقانونی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: این حرکت و تحریم، ناپایدار خواهد بود و همه کشورهای دنیا می خواهند با ایران رابطه نزدیک و خوب دارا باشند مخصوصاً کشورهایی که از لحاظ سنتی روابط خوبی با هم داشته ایم.

تکمیل می شود... .

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :