توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره صید ماهی در دریای عمان از سوی "چینی  ها"- اخبار سیاسی
وزیر جهاد کشاورزی گفت: حدود 90 کشتی با مالکیت ایرانی در دریای عمان مجوز صید ماهی های مخصوص آبزی پروری را دارند.

آکاایران: توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره صید ماهی در دریای عمان از سوی "چینی ها"

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 14 آبان) قوه مقننه درباره علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی به کشتی های با مالکیت چین در آب های خلیج فارس و دریای عمان، گفت: یکی از افتخارات نظام ما کاری است که در شیلات و در زمینه آبزی پروری در طول 40 سال گذشته انجام شده است، آمار شیلات در قبل از انقلاب 30 هزار تن بوده است که امروز بیش از یک میلیون و 200 هزار تن در صد و صیادی، آبزی پروری در آب های جنوب و شمال کشور انجام می شود.

کمبود کتب درسی و عدم اجرای رتبه بندی معلمان استیضاح "حاجی میرزایی" را کلید زد

وی تصریح کرد: آمار شیلات 40 برابر اضافه شده که این دستاورد نظام ما است، علیرغم تمام مشکلات و کمبودها صیادان و آبزی پروران در این زمینه بسیار کار کرد ه اند، البته ظرفیت های مغفول زیادی داریم که هنوز از آنها استفاده نکرده ایم، خصوصا در دریا و کشت ماهی در قفس البته متجاوز از 450 تن قفس در دریای شمال و جنوب داریم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در کشت میگو در دریای ظرفیت بالایی داریم و اخیراً هم در گمیشان کشت میگو هم بهداشتی است و هم بازار جهانی دارد؛ بازار روسیه و چین بازار بزرگی است.

حجتی تأکید کرد: صیدی که در دریای عمان وجود دارد، صید فانوس ماهی ها است که ظرفیت مناسبی است و تبدیل به پودر ماهی می شود و پودر ماهی در بحث آبزی پروری بسیار مهم است.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه آنچه که در مورد صید کشتی های چینی مطرح می شود، کشتی های مخصوصی است که برای صید فانو س ماهی در نظر گرفته شده است، افزود: تقاضا برای پودر ماهی با افزایش کشت میگو در کشور بیشتر هم می شود، البته در خلیج فارس مجوزی برای صید فانوس ماهی داده نشده است و این مجوز برای دریای عمان است و این ماهی در وسط آب دریا قرار دارد و کشتی و صید مخصوص برای آن لازم است.

وی با بیان اینکه 120کشتی برای  این صید مجوز گرفته اند، گفت: در موضوع کشتی های چینی قرار بود کشتی هایی مجوز صید بگیرند که پرچم ایران را دارا باشند، در این فرآیند مشخص شد که حدود 10 – 15 کشتی با مالکیت چینی اما با پرچم ایران مجوز صید گرفته اند که خوشبختانه با پیگیری هایی که انجام شد این مجوزها لغو شدند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در کارگروهی که تشکیل شده است مشخص شد کشتی ها یا باید مالکیت ایرانی دارا باشند و یا اجاره به شرط تملیک باشند که این موضوع در مورد کشتی ها مشخص شد، برخی مجوزهای داده شده لغو شده است.

حجتی تأکید کرد: حدود 90 کشور در دریای عمان مجوز دارند و مالکیت ایرانی دارند البته صید این ماهی به تخصص نیاز دارد که در گذشته حدود 500 نفر از افراد خارجی به عنوان خدمه کشتی ها حضور داشتند که الان به صد نفر تقلیل یافته اند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در رسانه ها و مطبوعات موضوع صید از کف رودخانه توسط کشتی های چینی بیان می شود که این درست نیست چرا که این ماهی عمدتاً در میان دریا یافت می شوند و صید آن به صورت ترال است و امکان صید کف دریا نیست. طبق قراردادها عمده ماهی که صید می شود هم از لحاظ کنترل ، هم نوع صید و هم فاصله از ساحل که به صیادان آسیب نرسد، ملاحظه شده است و 80 درصد صید این کشتی ها صید فانوس ماهی است و 20 درصد آن صید ضمنی بوده که طبیعی است.

وی افزود: نیروی انتظامی و سازمان بنادر فاصله کشتی ها از ساحل و بقیه موارد را کنترل می کنند، حدود 12 کشتی متخلف هم شناسایی شده اند و مجوز آنها لغو شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن تشکر از حسن نیت نماینده مردم بندرعباس گفت: این مجوزهایی که گفته می شود هم مراجع بین المللی آن را تأیید کرده اند و همین طور آثاری که در محیط زیست ایجاد می کند و شما اشاره می کنید، ما همه ملاحظات را در نظر می گیریم و بعد میزان ظرفیت ها آزاد می شود.

حجتی ادامه داد: یعنی اگر گفته می شود دو میلیون و 300هزار تن ظرفیت برداشت در دریای عمان وجود دارد، تا 300 هزار تن اجازه برداشت است و آسیبی به جایی وارد نمی شود و ما از صد هزار تن صحبت می کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در موضوع کشت ماهی در دریا دو میلیون تن ظرفیت امکان سنجی شده است و سازمان محیط زیست امروز به ما اجازه 400 هزار تنی را داده است و ما در چارچوب ظرفیت ها عمل می کنم.

وی مطرح کرد: در ارتباط با آبزیان و مسائل صید و صیادی در داخل دریاها در چارچوبی که مراکز توصیه می کنند، عمل می کنیم. سازمان های بین المللی هم ناظر هستند و تحت نظر پروتکل ها عمل می کنند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان عنوان کرد: ما هنوز در 20 یا 30 هزار تن هستیم و تا 200 هزار تن هنوز فاصله داریم که اجازه مسجل داده شده است، هر وقت به آن کرانه ها رسیدیم، آن موقع نگرانی نمایندگان درست و صحیح است.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :