آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسین مدرس‌خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت در جلسه علنی امروز(دوشنبه، 4 آذر) پارلمان، در جریان ارائه گزارش درباره تنظیم بازار پس از افزایش و سهمیه‌‌بندی قیمت بنزین، گفت: برای تنظیم بازار در 3 حوزه اقدامات مهمی صورت گرفته تا تبعات افزایش قیمت بر سایر کالاها تأثیر نگذارد که اقدامات در حوزه تأمین، توزیع و کنترل بازار از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح، در بخش تأمین و فراوانی کالا اقدامات مهمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، افزود: براساس اصل تنظیم بازار فراوانی کالا به قیمت عرضه کالا تقدم دارد و ما اقدامات تأمین کالا را از ابتدای برج اول و دوم سال با همکاری بانک مرکزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی کشور و سایر دستگاه‌های مسئول انجام دادیم.

رئیس سازمان تعزیرات: آثار تشدید نظارت‌ها بر بازار قیمت‌ کالاهای اساسی مشهود است
گفت‌وگو|یک نماینده مجلس: ارقام مرکز آمار از وضعیت تورم با قیمت کالاهای اساسی همخوانی ندارد
گفت‌وگو|نهادهای نظارتی مانع افزایش قیمت کالاهای اساسی شوند

قائم‌مقام وزیر صنعت  تصریح کرد: میزان تأمین ذخایر کالای استراتژیک و راهبردی به قدری بود که انبارهای ما بیش از همیشه فراوانی کالا را تجربه کردند و این فراوانی کالا در نوع خود بی‌سابقه بود.

مدرس‌خیابانی افزود: بخش مهمی از تبعات افزایش قیمت بنزین را فراوانی کالا مدیریت می‌کند، زیرا بازار تابع دو متغیر موجودی کالا و کنترل قیمت است.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه توزیع نیز تمام تلاش‌ها صورت گرفت که با هماهنگی دستگاه‌های مسئول، بازیگران شبکه توزیع از جمله شبکه میوه و تره بار و عمده‌فروشان قیمت‌ها را با نرخ قبلی بین مردم توزیع کنند، حتی تأکید شد که هیچ‌یک از تخفیفاتی که فروشگاه‌های بزرگ پیش از اجرای طرح در نظر گرفته بودند، با اصلاح قیمت بنزین لغو نشود.

قائم‌مقام وزیر صنعت، حلقه سوم در تنظیم بازار را کنترل بازار دانست و عنوان کرد: 4 هزار و 600 بازرس پس از اجرای طرح از مراکز تولید و توزیع بازدید کرده‌اند تا افزایش قیمتی با موج سواری و اصلاح قیمت بنزین صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین تأثیر ناچیزی روی قیمت کالاها می‌گذارد، اضافه کرد: به همین منظور سامانه‌های نظارتی مختلفی برای مردم در نظر گرفته شده تا از این طریق شکایات خود را در خصوص گران‌فروشی به ما منتقل کنند.

مدرس‌خیابانی اضافه کرد: سامانه 124 فعالیتی شبانه‌روزی دارد، همچنین راه‌های ارتباطی سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده از طریق نرم‌افزارهای موبایلی، اتاق اصناف و دادستانی نیز در کنار هم تبعات طرح را به حداقل رسانده‌اند.

وی بر اختصاص سهمیه بنزین حوزه حمل و نقل کالا نیز تأکید کرد و گفت: در جلساتی که با مسئولان وزارت نفت داشتیم، بر تسریع در اختصاص سهمیه شبکه حمل و نقل کالا در بیرون شهر و درون شهر تأکید شد تا از این ناحیه کرایه حمل کالا افزایش نیابد و بر افزایش قیمت کالاها اثر نگذارد.

قائم‌مقام وزارت صنعت اضافه کرد: روزانه 100 قلم کالای اساسی و استراتژیک را رصد می‌کنیم که در میان 73 قلم کالا، 43 قلم نرخ ثابتی داشته و 30 قلم قیمت کاهشی داشته است همچنین 27 قلم کالای دیگر نیز بین یک تا 5 درصد افزایش و فقط 7 درصد از کالاها بالای 5 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

مدرس‌خیابانی تأکید کرد: اعتقاد ما بر این است که با کنترل قیمت کالاهای اساسی که تاکنون محقق شده است، می‌توان سایر کالاها را نیز کنترل کرد و به این ترتیب موجب شد تا هیچ افزایش قیمتی در بازار صورت نگیرد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com