جهانگیری: صمیمانه از پذیرایی دولت و ملت عراق از عاشقان اهل بیت(ع) سپاسگزاری می کنیم- اخبار سیاسی
معاون اول رئیس جمهور گفت: با رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری و ایستادگی مردم توانسته ایم طرح فشار همه جانبه دشمن را به شکست بکشانیم.

آکاایران: جهانگیری: صمیمانه از پذیرایی دولت و ملت عراق از عاشقان اهل بیت(ع) سپاسگزاری می کنیم

آکاایران: - اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روز سه شنبه در مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه، فیلم، عکس و سفرنامه اربعین گفت: اربعین در فرهنگ شیعی و اسلامی سنتی دیرینه برای حفظ و انتقال پیام نهضت عاشورا است که همواره تحت هر شرایطی برگزار شده و توانسته پیام این نهضت را که الهام بخش حرکت‌های آزادی خواهانه، عدالت‌طلبانه و نجات‌بخش بشریت بوده است، قرن‌های متمادی پابرجا نگه دارد.

درخواست جهانگیری از رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با خودروهای دیزلی
بررسی چندجانبه خدمت‌رسانی به زوار اربعین در نشست وزرای کشور ایران و عراق
خبرخوش رئیس کمیسیون عمران مجلس برای زائران اربعین
تاکید روسای جمهور ایران و عراق بر تسهیل سفر زوار اربعین حسینی

وی عدالت خواهی، آزادی‌خواهی، اصلاح‌دینی و ایستادگی در برابر ظلم و ستم را برجسته‌ترین پیام‌های حماسه عاشورا عنوان کرد و با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین تلاشی برای زنده‌نگهداشتن و انتقال این پیام‌ها به نسل‌های آتی است، گفت: هنرمندان باید با خلق آثار هنری فاخر پیام‌های حماسه اربعین را ماندگار کرده و به‌مثابه پلی آن را به نسل‌های آینده منتقل کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه نقش تاریخی اربعین در فرهنگ شیعه پیوندی ناگسستنی با حماسه عاشورا دارد، افزود: تعبیر اربعین یادآور اصلاح دینی، عدالت‌طلبی و آزادگی و ایستادگی در برابر ستم است و از همین رو علمای بزرگ همواره اصرار داشتند که این مناسک با وجود سخت‌گیری‌ها و مشکلات برگزار شود.

جهانگیری اظهار داشت: آنچه امروز اربعین را زنده نگه داشته و به یک سنت بزرگ اجتماعی تبدیل کرده عنصر آگاهی‌بخشی این مناسک به مردم دنیا است. مردم از هر قوم و مذهبی از شیعه و غیرشیعه، ایرانی و غیر ایرانی در راهپیمایی اربعین در کنار هم قرار گرفته و با گفتار و رفتار پسندیده درس آزادگی و مقاومت نهفته در دل عاشورای حسینی را یادآوری و بازآفرینی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در جمع راهپیمایان از همه اقشار مردم حضور دارند، گفت: از سنتی‌ترین افراد تا روشنفکران و از پیرترین تا جوان‌ترین افراد از هر نقطه‌ای از جهان خود را به مراسم اربعین رسانده تا در بین تفاوت‌های قومی و دینی پیام وحدت را از این رخداد بزرگ به جهان مخابره کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: چنین حرکت عظیم و با برکتی شایسته آن است که با انتشار آثار هنری در جهان بیشتر شناسانده و برای همیشه ماندگار شود. راهپیمایی باشکوه اربعین باید از ذهن و خلاقیت هنرمندان و اهالی قلم تدوین شود تا پلی بین ارزش‌های حقیقی عاشورا و زندگی امروز مردم جهان باشد.

جهانگیری افزود: هنرمندان متعهد باید تلاش کنند تا تصویر دقیقی از فلسفه این راهپیمایی به جهان مخابره کنند چرا که حتما در سوی مقابل افکار و قلم‌های مغرضی هستند که تلاش دارند تصویر مخدوش و ناصحیح از این واقعه عظیم ارائه دهند؛ لذا رسالت رسانه‌های مسئول انعکاس تصویر دقیق از راهپیمایی اربعین است که می‌تواند زبانی گویا برای تشویق عظمت اسلام و صلح‌خواهی و عدالت‌طلبی شیعه و فداکاری و مقاومت و آزادی‌خواهی جامعه اسلامی باشد.

وی با تشکر از تلاش‌هایی که در قالب جایزه هنری فیلم، عکس و سفرنامه اربعین برای ماندگاری حماسه اربعین انجام شده است، اضافه کرد: من حداقل از زمانی که در این مسئولیت قرار گرفته‌ام این توفیق را داشته‌ام که هرسال حداقل یک روز در این مراسم حضور پیدا کنم و به چشم خود شاهد این رویداد استثنایی و بی‌نظیر باشم. رویدادی که به شکلی استثنایی در مقطعی کوتاه با اجتماعی میلیونی از چند کشور در یک کشور دیگر برگزار می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: شاید اعداد میلیونی در سفر مردم کشورهای مختلف به کشورهای دیگر در طول 365 روز یکسال خیلی عجیب نباشد اما این که در یک مدت کوتاه چند میلیون نفر از ایران به عراق سفر می‌کنند و آنجا در کمال آرامش و امنیت به زیارت می‌پردازند قطعا بی‌نظیر است و البته از سوی دیگر نشان‌دهنده این واقعیت است که دولت‌های این کشورها نیز از صمیم قلب در خلق این حماسه هم پای مردمشان هستند.

جهانگیری تصریح کرد: این جابه‌جایی بزرگ جمعیت زائران کار بسیار بزرگی است که دولت ایران با عشق به اباعبدالله الحسین (ع) مقدمات آن را فراهم می‌کنند و در سوی دیگر دولت عراق مشتاقانه برای استقبال و پذیرایی آنان تلاش می‌کنند. در خلق این حماسه بزرگ مردم عراق نیز در کنار دولتشان کاری بزرگ و استثنایی انجام می‌دهند لازم است تا علاوه بر اعلام این پیام به زائران ایرانی که دولت کشورشان در همه شرایط در کنار آنهاست با زبانی رسا از دولت و ملت عراق تشکر کنیم و به نوعی سپاس رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران را از میزبانی سخاوتمندانه عراقی‌ها به گوش آنان برسانیم.

وی خاطر نشان کرد: هیچ کس تصور هم نمی‌کرد دو کشوری که هشت سال درگیر جنگی تمام عیار بودند با رفع یک مانع بزرگ به نام صدام به سرعت به جایی برسند که وقتی جمعیت میلیونی زائران ایرانی در عراق حضور پیدا می‌کنند مردم عراق مشتاقانه به استقبال آنها بیایند و حتی از اینکه نتوانند احیانا میزبان تعداد بیشتری از زائران ایرانی باشند آزرده خاطر شوند. اینها حوادث استثنایی است که به برکت اربعین شاهد آنها هستیم و صمیمانه از دولت و ملت عراق که با این پذیرایی‌ها، شکوه وحدت عاشقان خاندان عصمت و طهارت را در آن جا به نمایش می‌گذارند، سپاسگزاری می‌کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه کشورمان در شرایط خطیر و حساسی قرار گرفته است، گفت: امروز تحریم‌های ظالمانه و سیاست فشار حداکثری دشمنان از هر سو بر کشورمان وارد می‌شود و در منطقه نیز کشورهایی هستند که نه‌تنها با اعمال این فشارها بر علیه کشورمان همراهی می‌کنند بلکه آمریکایی‌ها را به تشدید این فشارها نیز تشویق می‌کنند و منطقه ما را در وضعیت پیچیده و دشواری قرار داده است که باید خیلی مراقب و هوشیار باشیم.

جهانگیری ادامه داد: با رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری و ایستادگی مردم توانسته‌ایم طرح فشار همه جانبه دشمن را به شکست بکشانیم اما لازم است از آموزه‌های عاشورا مثل همدلی، ایستادگی، مقاومت و تاب‌آوری در برابر فشارها درس بگیریم تا بتوانیم به طور کامل توطئه‌های کشور را خنثی کنیم.

وی تاکید کرد: اگر این آموزه‌ها را به خوبی تبیین کنیم می‌توانیم با وجود شرایط دشواری که با آن مواجه هستیم با وحدت و انسجام و سربلندی از شرایط پیش رو عبور خواهیم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه این مراسم علاوه بر بازدید از نمایشگاه عکس اربعین از پوستر فراخوان ششمین دوره مسابقه فیلم، عکس و سفرنامه اربعین نیز رونمایی کرد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه هیچ مناسک دیگری در دنیا موجود نیست که به اندازه اربعین گستردگی داشته باشد گفت: راهپیمایی اربعین به لحاظ گستره جنسیتی، گستره سنی، ملیتی و طبقاتی همه زنان و مردان، پیر و جوان،‌اتباع کشورهای مختلف و جمعیت طبقات مختلف را در خود گرد آورده است و از این لحاظ نظیری ندارد.

وی اظهار داشت: گستردگی بی‌نظیر مناسک راهپیمایی اربعین میدان عمل و تاثیر عمیقی به راهپیمایی اربعین بخشیده که فرصتی برای تقویت اقتدار دینی و شیعی و حتی فرصتی برای اقتدار ملت عراق است و باید بیش از گذشته مورد بهره‌برداری اجتماعی قرار گیرد.

ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست با تأکید بر این موضوع که در تمام صحنه‌های کربلا اثری از خودبینی نمی‌بینیم و هر آنچه است عشق به باقی است، گفت: ما امروز در پنجمین جایزه جهانی اربعین جمع شده‌ایم که مظاهر خیرخواهی و محبت امام حسین (ع) به خداوند را در صحنه کربلا ببینیم، گزارشی از چگونگی انتخاب برگزیدگان این دوره از مسابقات را ارائه کرد.

در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از برگزیدگان رشته های عکس،‌ فیلم و سفرنامه نویسی پنجمین دوره این مسابقات تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :