روز گذشته سومین استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و البته آخرین آن به فاصله کمتر از ۱۱ ماه در مجلس برگزار شد. استیضاحی که حتی تا ساعات اولیه جلسه علنی مجلس هم احتمال منتفی شدن آن وجود داشت. برخی نمایندگان از جمله عبدالحمید خدری به شدت به روند این استیضاح اعتراض داشتند و آن را مغایر با آیین نامه داخلی مجلس می دانستند؛ اما در نهایت جلسه استیضاح با تنفس ۳۰ دقیقه ای بعد از بالا گرفتن انتقادها برگزار شد تا علی ربیعی اولین وزیر دولت دوازدهم باشد که مجلس رأی اعتمادش را از او پس می گیرد.

 

شروع جلسه با تنفس ۳۰ دقیقه ای

در آغاز جلسه روز گذشته عبدالحمید خدری در تذکری به بررسی نشدن استیضاح در کمیسیون اجتماعی اعتراض کرد. به گزارش «ایسنا» خدری با استناد به ماده ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس گفت: متأسفانه بدعتی در مجلس پایه گذاری می شود که بسیار خطرناک است، چراکه آیین نامه درباره بررسی استیضاح در کمیسیون تصریح دارد و این اتفاق نیفتاده است. نماینده بوشهر فریاد زد که به خاطر حرمت و شأن و جایگاه مجلس نگذارید استیضاح برگزار شود. در مقابل این انتقادات رئیس مجلس گفت: روال ما این است که اگر کمیسیون گزارش نداد و استیضاح کنندگان هم پیگیری نکردند، ما این را حمل بر حل مسئله و موضوع را دنبال می کنیم. به هرحال کمیسیون اجتماعی در زمان مقرر به ما گزارش نداد و استیضاح کنندگان هم آمدند گفتند کمیسیون موضوع را بررسی نمی کند.

 

علی لاریجانی با بیان اینکه هیئت رئیسه این موضوع را در جلسه روز گذشته بررسی کرده، افزود: «فقط یک راه وجود دارد و آن اینکه همه متقاضیان امضایشان را پس بگیرند. فقط در این صورت منتفی شدن استیضاح امکان پذیر است». از طرفی درحالی که هیئت رئیسه بر قانونی بودن روند استیضاح تأکید می کرد و برخی نمایندگان همچنان اعتراض می کردند، هیچ کدام از ۱۱ نماینده ای که قرار بود به عنوان متقاضی استیضاح صحبت کنند، حاضر به صحبت نشدند. با پیش آمدن این اتفاقات و ادامه فضای ناآرام مجلس، لاریجانی ۳۰ دقیقه تنفس اعلام کرد تا دراین باره تصمیم گیری شود.

 

آغاز جلسه و شروع دوباره اعتراضات

آغاز دوباره جلسه علنی مجلس باز هم همراه با حاشیه هایی بود. وزیر کار هنوز وارد صحن نشده بود و علیرضا محجوب در این شرایط به شروع جلسه اعتراض داشت. به گزارش «ایسنا» او با حضور مقابل جایگاه هیئت رئیسه با استناد به ماده ۲۲۹ آیین نامه داخلی با فریاد گفت: آیین نامه صراحت دارد که شروع جلسه استیضاح باید هم زمان با حضوریافتن وزیر استیضاح شونده باشد، اما ایشان هنوز به داخل صحن برنگشته است. رئیس مجلس نیز در واکنش به اعتراض محجوب گفت هیچ جای آیین نامه صراحتی برای آغاز جلسه استیضاح با حضور وزیر استیضاح شونده ندارد. در ادامه نماینده مردم قم در مجلس از علی رستمیان در موافقت با استیضاح وزیر دعوت کرد. دقایقی هم بعد از اینکه جلسه آغاز شده بود و اعتراضات محجوب همچنان ادامه داشت، علی ربیعی همراه رضا انصاری، معاون منابع انسانی رئیس جمهور و جمعی از دولتمردان وارد صحن علنی مجلس شدند.

 

از ادعای رشوه تا انتقاد از سوءمدیریت وزیر

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت» علی رستمیان، نماینده سلسله و دلفان، به عنوان اولین موافق در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر کار گفت:  این جانب از طرف کمیسیون اجتماعی مجلس، مأمور رسیدگی به برخی از مشکلات و مسائل در سازمان بهزیستی در برخی استان های کشور شدم. در ادامه او مدعی شد: توسط یکی از فرستادگان جناب آقای بندپی [رئیس سازمان بهزیستی] به بنده گفته شد ۵۰۰ میلیون تومان به شما می دهیم به نام یک خیریه که هیچ حرفی درباره مشکلات بهزیستی مطرح نشود، یعنی ۲۰ میلیون تومان به آن خیریه داده شود و ۴۸۰ میلیون تومان را بنده برای توزیع بین فقرا و ایتام بردارم.

 

بعد از رستمیان محمود نگهبان سلامی، دومین نماینده موافق استیضاح، صحبت کرد؛ او خطاب به وزیر کار گفت: متأسفانه فساد در زیرمجموعه های اقتصادی تحت پوشش شما بیداد می کند و عده ای افراد بازنشسته و فرصت طلب اطراف شما را گرفته اند و ضمن گرفتن فرصت خدمت از جوانان این مجموعه، زمینه ای را برای ثروت اندوزی خود، اقوام و دوستانشان فراهم کرده اند. نگهبان سلامی ادامه داد: عدم واگذاری بنگاه های زیرمجموعه تأمین اجتماعی به بخش خصوصی واقعی، زمینه فساد در این مجموعه را فراهم کرده است. خصوصی سازی باید به معنای واقعی عملیاتی شود نه اینکه شما را به شکل شستا بشناسند.

 

نماینده دیگری که موافق استیضاح صحبت کرد، حسن سلیمانی بود. نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین به وجود ابهامات در اوضاع مدیریتی و درآمدزایی شستا اعتراض داشت و از اجرائی نکردن سند کار نیز انتقاد کرد. حسین مقصودی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس نیز در ادامه موافقت ها با استیضاح گفت: قرار نیست به هر قیمتی بمانیم و مردم بی قیمت و مفت، جان های عزیز خود را به خاطر سوءمدیریت ها و کابینه فرسوده تلف کنند. 

 

آمار و ارقامی که اعلام می شود دروغ است

جلسه علنی با نطق نمایندگان موافق استیضاح ادامه پیدا کرد. سید قاسم جاسمی در این راستا آمار بی کاری را دروغ دانست و گفت: هشت میلیون جوان بی کار در کشور وجود دارد؛ متأسفانه آمار و ارقام های دروغی که پشت تریبون اعلام می شود کشور را دچار مشکل کرده است. هدایت الله خادمی، نماینده ایذه و باغملک هم در این زمینه گفت: جوانان دهه شصتی بی کارند و دهه هفتادی ها هم به آن اضافه شده اند؛ از این رو باید با ارائه اعداد و ارقام بفرمایید سطح رفاه مردم چقدر ارتقا پیدا کرده است، درحالی که ما بین مردم هستیم و می بینیم چه وضعیتی را می گذرانند. انتقادهای نمایندگان به وزیر کار با نطق امیر خجسته، نماینده همدان ادامه یافت. خجسته گفت: بنا بود براساس برنامه ششم  بدهی وزارتخانه به سازمان بازنشستگان و تأمین اجتماعی تسویه شود آیا حق وحقوق را از دولت گرفتید و به بازنشستگان دادید؟ آیا کارگران متناسب با تورم و دلار ۱۰هزار تومانی تعیین تکلیف شده اند؟

 

دفاع تمام قد نایب رئیس مجلس از ربیعی

در موافقت با استیضاح علی ربیعی چند نماینده دیگر نیز صحبت کردند. علیم یارمحمدی، نماینده سیستان و بلوچستان از این گفت که سهم اشتغال زایی در استان متبوعش در یک سال گذشته در حد صفر است. همچنین حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: یکی از مسائلی که ربیعی باید پاسخ گو باشد، چرایی عدم عرضه دلار حاصل از فروش پتروشیمی در بازار است. بعد از صحبت نمایندگان موافق استیضاح نوبت به نمایندگان مخالف رسید. عبدالحمید خدری که از آغاز جلسه نیز نسبت به قانونی نبودن آن اعتراض داشت و مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که از وزیر کار دفاع کرد، از مخالفان بودند.

 

خدری در آغاز باز هم از هئیت رئیسه گله کرد و گفت شما به سوگند خود عمل نکردید. رئیس مجلس از او خواست که دوباره این بحث را مطرح نکند و گفت: در هیئت رئیسه بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که مسیر استیضاح کاملا قانونی است. پس از مسئله خدری در دفاع از وزیر و خطاب به خادمی، نماینده ایذه که گفته بود: «وزیر کارگر نمی خواهیم؛ وزیر مدیر می خواهیم» گفت: شما می گویید وزیر می خواهیم، کارگر نمی خواهیم؛ اما من عرض می کنم ما وزیری می خواهیم که کارگر باشد و این قشر را بفهمد. این عضو کمیسیون انرژی ادامه داد:

 

از آنجایی که گزینه مورد نظر شما در کمیته انتصابات رأی نیاورد، این گونه برآشفته اید، درست نیست. همچنین بیان شد برای تأیید صلاحیت در دی ماه ۹۸ پشت تریبون چنین صحبت هایی نداشته باشید. بعد از خدری، مسعود پزشکیان نیز گفت: اینکه گفتند نمایندگان لابی کردند و پول گرفتند، چه کسانی را زیر سؤال می بریم؛ یعنی اگر من به آقای ربیعی رأی دادم، پول گرفتم؛ متأسفانه جوی راه انداخته اند که اگر استیضاح رأی نیاورد، حیثیت مجلس از بین می رود. پزشکیان افزود: تقی زاده به من گفت: پسر من پسر ربیعی را نمی شناسد، این در حالی است که می گویند این دو نفر با هم شریک شدند و شرکت تشکیل دادند و در دوبی هم شراکت دارند؛ تهمت را نباید از پشت تریبون مجلس گفت. ما مسلمان هستیم به خدا و آخرت اعتقاد داریم. نایب رئیس مجلس در آخر هم گفت: آیا وزیر که برای مردم گریه می کند بد است؟

 

جنجال بین پزشکیان و نماینده کرمان 

بعد از پزشکیان دوباره باید یکی از نمایندگان موافق استیضاح صحبت می کردند. محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان گفت: در استیضاح قبلی از ربیعی به عنوان خدای لابی نام بردم. امروز استناد بنده این است که ایشان زمین و زمان را به تنگ آورده است که در وزارتخانه بماند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از این گفت که بخش عظیمی از اقتصاد کشور در اختیار وزارت تعاون است و این وزارت با عدم ارائه ارز پتروشیمی ها به بازار در اقتصاد کشور اختلال ایجاد کرده است. او در بخش دیگری از صحبت های خود با انتقاد از دفاع پزشکیان از وزیر کار افزود: زهرا پزشکیان، مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم چه نسبتی با نایب رئیس مجلس دارد؟

 

مسعود پزشکیان نیز بعد از اتمام صحبت های پورابراهیمی مهلت پاسخ به ادعای او را یافت. پزشکیان گفت که زهرا پزشکیان، دختر اوست که فوق لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف دارد و پروژه ای در پتروشیمی جم در اختیار دارد. نماینده تبریز اضافه کرد که حقوق او ۱۰ میلیون نیست و چهار میلیون است و قبل از حضور ربیعی در وزارت مشغول به کار بوده است. او تأکید کرد که می خواهند بررسی کنیم که بچه ها و دارودسته آنها بیشتر در سیستم مشغول به کار هستند یا فرزندان من؟! بگومگو بین دو نماینده داشت بالا می گرفت و رئیس مجلس نیز خواستار پایان دادن به این بحث شد. اما لاریجانی دوباره تریبون را در اختیار پورابراهیمی گذاشت تا جواب نایب رئیس مجلس را بدهد. در اینجا غلام رضا حیدری، عضو فرکسیون امید به سمت لاریجانی رفت و این طور که شنیده شد، به او گفت شما که خودت با استیضاح بودی، چرا دوباره تریبون را به پورابراهیمی دادی؟ با وجود این تریبون به نماینده کرمان داده شد و او گفت که از پزشکیان به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت می کنم.

 

آخرین دفاع ربیعی در مجلس

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در شرایطی به دفاع از خود پرداخت که آخرین بار با اختلاف بسیار کمی توانسته بود از مجلس رأی اعتماد بگیرد. به گزارش «خانه ملت»، او با انتقاد از صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر ایجاد اغتشاش در مجلس با هدف برهم خوردن جلسه استیضاح گفت: بنده در وقت مقرر در مجلس حضور پیدا کردم، اما دو نوبت؛ یعنی در جلسه غیرعلنی و علنی استیضاح شدم، ضمن اینکه حتی زمان خروج از صحن مجلس در جلسه غیرعلنی نیز خطاب به رئیس مجلس تأکید کردم که آمده ام تا به تمامی سؤالات پاسخ دهم. ربیعی با بیان اینکه با رفتن من فقر در جامعه کاهش نمی یابد، افزود: من نمی گویم اوضاع کارگران خوب است، اما در همه مواقع با آنها همراه بوده ام. از نمایندگان می خواهم در بررسی این موارد انصاف را رعایت کنند.

 

به تمامی مواردی که مطرح شده، چند ماه پیش نیز پاسخ داده ام. آیا طی چهار ماه گذشته اتفاقی رخ داده که من از آن در جهت بهترکردن شرایط استفاده نکرده باشم؟ وزیر کار با اشاره به اینکه وضعیت بازنشستگان از دغدغه های مهم وی بوده، ادامه داد: آیا منابعی برای همسان سازی در اختیار داشته ام یا به جز سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه ای برای تحقق این مهم در اختیار داشته ام یا این مبلغ را به خوبی اختصاص نداده ام؟ آیا روش پلکانی، روش ابداعی من نبود؟ آیا فاصله ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان با فاصله ای که امروز حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد حاصل تلاش این دوران نبود. در بین صحبت های ربیعی وقتی صدای او گرفته بود، رئیس مجلس خطاب به وزیر گفت که کمی آب بنوشید تا اذیت نشوید. وزیر کار در زمینه نرخ بی کاری نیز ادامه داد:

 

بی کاری محصول سیاست های تولید و مربوط به وضعیت بازار کار است و هیچ بند قانونی ای در آن نبود که نشان دهد بنده در این معضل نقش دارم، بااین حال خود را وزیر بی کاران نامیده ام. او در دفاع از عملکرد خود تأکید کرد که اگر امروز آب باریکه ای هم در اشتغال وجود دارد ناشی از سیاست ها، تلاش ها، برنامه ها و عملکرد ما بوده است. ربیعی درباره ادعای پورابراهیمی در مورد دختر نایب رئیس مجلس نیز گفت که ایشان قبل از ما آنجا مشغول به کار بوده است.

 

وزیر کار خطاب به  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، افزود: آقای پورابراهیمی شما آقای کهنوجی را می شناسید، رزومه ایشان دست من چه کار می کند، اگر ایشان از مدیران مس می شد، مشکل شما با بنده این چنین ادامه پیدا می کرد. آقای پورابراهیمی این نامه برای بنده نبوده و مربوط به اطلاعات نیروی انتظامی است. ربیعی ادامه داد: ۵۰ بنگاه به فروش گذاشته شده است، به طورحتم از بنگاه داری خارج می شویم. نباید ایدئولوژی اختلافات نوشته شود.

 

باید به مردم نشان دهیم که ما با فساد نبوده و با آن مبارزه می کنیم. ربیعی در ادامه با بیان اینکه نگذارید مبارزه با فساد سیاسی شود، خطاب به حسن نوروزی، نماینده رباط کریم که مطالبی را علیه او بیان کرده بود، گفت: انتظارم از یک روحانی بزرگ این بود که مطالب را به عدالت مطرح می کردند و مهم تر آنکه قبل از طرح این موضوعات تحقیقات لازم را انجام می دادند.   او در پایان گفت: اگر به بنده رأی هم ندهید، دست شما را می بوسم و قطعا در حوزه ای که به انجام امور خلق در حوزه اجتماعی بپردازد فعالیت خواهم کرد.  به گزارش «خانه ملت»، در مجموع آرای نمایندگان ۱۲۹ نماینده موافق استیضاح و ۱۱۱ نفر مخالف بودند. سه نماینده هم رأی ممتنع دادند و به این ترتیب علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کنار رفت. 

 

sharghdai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com