آکاایران: چرا مجلس یازهم به بررسی پروند ه های شهرداری در دوره قالیباف رای نداد؟

دیروز نمایندگان مجلس به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای ندادند تا این طرح جنجالی برای دومین بار از دستور کار خانه ملت خارج شود . طرحی که سابقه آن به زمستان سال ١٣٩٥ برمی گردد . آن سال نمایندگان مجلس بعد از مطرح شدن پرونده املاک نجومی و بالا گرفتن بسیاری دیگر از شایعات در مورد وجود ابهامات فراوان در عملکرد شهرداری تهران، اعلام کردند که می خواهند طرحی با نام تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را کلید بزنند .

 

اما این طرح بعد از چند ماه خبرسازی در نهایت به شکل غیر منتظره ای از دستور کار مجلس خارج شد تا این شایعه که شهرداری لابی سنگینی برای مسکوت ماندن این طرح با اعضای مجلس کرده، بیش از پیش قوت بگیرد . آن زمان «محمدرضا رضایی» نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با افکارنیوز درخصوص محورهای این طرح عقیم مانده گفت: در جلساتی که با قالیباف داشتیم موضوع قراردادها و پروژه های شهرداری تهران، موضوع تغییر کاربری

 

و واگذاری املاک با تخفیف را بررسی کردیم.همان زمان رییس کمیسیون عمران مجلس با رد شایعات مطرح شده در مورد لابی شهردار با نمایندگان مجلس نیز گفت: متقاضیان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از جمله مصطفی کواکبیان و محمود صادقی نمایندگان تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس به کمیسیون مراجعه و اعلام کردند که به دلیل بررسی برنامه ششم توسعه در صحن مجلس و نداشتن فرصت، فعلا رسیدگی به این طرح به تعویق بیفتد.رضایی افزوده بود: بنا به تقاضای خود نمایندگان فعلا کمیسیون این طرح را به تعویق انداخت تا در فرصتی دیگر بررسی شود.

 

دور جدید طرح تحقیق و تفحص

با روی کار آمدن شورای پنجم و به دنبال آن تغییر مدیریت شهری آن هم بعد از ١٢ سال، دوباره زمزمه هایی برای طرح مجدد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در دوره پیشین، بلند شد . نیمه دوم سال گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس بار دیگر خواستار باز شدن پرونده تحقیق و تفحص از مدیریت شهری دوره قبل شدند که اتفاقا با استقبال خوبی از سوی اعضای شورای شهر و شهردار جدید تهران، محمد علی نجفی مواجه شد . این هشت نماینده مجلس شورای اسلامی دلایل خود را برای طرح مجدد این تفحص، تحقیق در خصوص نحوه ساخت و ساز و هزینه ها و مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری ها و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر را تقدیم هیات رییسه مجلس عنوان کردند .

 

گرچه این طرح با واکنش های تندبرخی از اعضای شورای چهارم نزدیک به طیف سیاسی قالیباف مواجه شد. مهدی چمران رییس سابق شورای شهر تهران آن را اقدامی سیاسی دانسته و گفت: مطرح کردن دوباره موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری قالیباف تنها تبلیغات سیاسی و سیاسی کاری برای فرار از واقعیت عدم پاسخگویی به مردم و انحراف افکار عمومی است.وی با تعجب انگیز خواندن طرح دوباره تحقیق و تفحص از شهرداری از سوی نمایندگان لیست امید عنوان کرد: مسلما با این توضیح می توان دریافت که آنچه به عنوان حسابرسی در شهرداری عنوان می شود سیر کاملی از حسابرسی است که توسط ماموران و ناظرین فن به دقت مورد بررسی قرار داده می شود؛ بنابراین نمی توان به آن شائبه ای وارد کرد یا خدای ناکرده تهمتی بدان زد.

 

اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تحقیق و تفحص از شهرداری هستند بسیار جای تعجب دارد واتفاقا سوال برانگیز است.وی خاطرنشان کرد: درهر حال از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار نمی رود در برابر مسائل مهم و اولویت دار امروز خود را مشغول موضوعات حاشیه ای کنند که هرگز مورد دغدغه و مطالبه مردم نیست.

 

خوشبختانه قوه قضاییه تک تک پرونده ها را مورد بررسی قرار داده و با عنوان تخلفات مطرح شده و اعلام نتایج نشان داده آنچه عنوان می شود تنها حاشیه پردازی و شلوغ کاری سیاسی است تا اظهار یک واقعیت تخلفاتی. مشخصا تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس که ارزش قضایی ندارد بنابراین برای تایید باید به قوه قضاییه ارجاع داده شود که قبلا این موضوع به روشنی وبه صورت کامل مورد بررسی قوه قضایه قرار گرفته است ازاین رو می توان عنوان کرد مطرح کردن دوباره موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری قالیباف تنها تبلیغات سیاسی و سیاسی کاری برای فرار از واقعیت عدم پاسخگویی به مردم و انحراف افکار عمومی است.

 

اما در مجموع واکنش ها به گونه ای بود که انتظار می رفت این طرح این بار در مجلس رای آورد و عملا وارد فاز اجرایی شود. مصطفی کواکبیان به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران دیروز در جلسه مجلس، با اشاره به هزار و ۳۰۰ مورد واگذاری املاک در شهرداری گفت: فقط ۲۰۰ مورد از اینها به قوه قضاییه رفته که تعیین تکلیف شود و آن هم منجر به نتیجه نشده است.وی افزود: هزار ملک فاقد ضابطه در شهرداری واگذار شده و برخی از آنها هزار میلیارد تومان ارزش داشته است. در حالی که کل رقم حقوق های نجومی ٤٠-٣٠ میلیارد تومان است.

 

موارد دیگری هم هست که رد پای آن در شهرداری نیست.در ادامه این جلسه رد تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۸۵ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند.همچنین در بخش دیگری از این جلسه اصل تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۰۵ رای موافق، ۸۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر مجددا با آن مخالفت کردند. بدین ترتیب این طرح بار دیگر از دستور کار مجلس خارج شد تا «اگر» و «اما» ها و ابهامات ناشی از عملکرد ١٤ ساله قالیباف، همچنان در هاله ای ابهام باقی بماند.

 

تحقیق شیشه ای

زهرا صدر اعظم نوری، عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با «اعتماد» با اشاره به سابقه این طرح گفت: در دوره قبلی شورا به دلیل برخی اقدامات ابهام برانگیز شهرداری و همچنین مسائل مالی مطرح شده، طرح تحقیق و تفحص از شهرداری کلید خورد اما به یکباره ماجرا، مسیر دیگری را پیدا کرد و از دستور کار مجلس خارج شد. وی با اظهار تعجب از رای نیاوردن دوباره این طرح در مجلس گفت: رای نیاوردن دوباره این طرح تامل برانگیز است. برایم جالب است که بدانم نمایندگان مجلس با چه استدلالی به آن رای ندادند.شاید دلیل آن باشد که هم اکنون هماهنگی خوبی بین مدیریت شهری و شهرداری و مجلس وجود دارد و ما هر اطلاعاتی که مجلس بخواهد را در اختیار عزیزان قرار می دهیم تا بررسی کنند.

 

صدر اعظم نوری تاکید کرد: اما با تمام این تفاصیل باز هم معتقدم که از آنجایی که این تحقیق و تفحص می توانست به بسیاری از سوالات جامعه و شهروندان پاسخ دهد و عاملان و مسببین آن را معرفی و تحویل قانون دهد، موضوع مهمی بود. چراکه اگر این طرح عملیاتی می شد، اولا برای هر دو طرف الزام ایجاد می کرد که با دقت موضوع را پیگیری کنند و ثانیا اینکه در صورت مشاهده متخلفان، به صورت قانونی می شد متخلفان را به مراجع قانونی معرفی کرد تا مطابق قانون با آنها رفتار شود.بدین ترتیب با توجه به واکنش های اعضای شورا، به نظر می رسد طرح سه باره این طرح در مجلس چندان دور از ذهن نباشد.شاید هم این، آخرین باری باشد که این طرح از طریق رسانه ها مطرح می شود و برای همیشه به بایگانی مجلس سپرده می شود تا دوران پر رمز و راز مدیریت شهری پیشین همچنان سر به مهر باقی بماند.

 

الان مدیریت شهری با مجلس هماهنگ است

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر نیز تقریبا استدلالش مانند همکار دیگرش در شورای شهر تهران است. وی در این زمینه معتقد است: تصورم این است که اصولا تحقیق و تفحص زمانی انجام می شود که اطلاعات مورد نیاز در اختیار نهاد خواستار تحقیق و تفحص قرار نگیرد. اما در دوره ما مدیریت شهری کاملا با مجلس هماهنگ است و هر اطلاعاتی که بخواهند به سادگی در اختیارشان قرار می گیرد. شاید به همین دلیل باشد که نمایندگان مجلس نخواسته اند به این طرح رای مثبت بدهند.وی ادامه داد: اما به هر تقدیر این به معنای بسته شدن پرونده تحقیق و تفحص نیست چرا که براساس آخرین ویرایش قانون شورا، شورا می تواند به طور مستقل از شهرداری تحقیق و تفحص کند و نتیجه را در صورت نیاز به مراجع قانونی نیز ارجاع دهد. درست مثل طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری. بنابراین هر وقت که احساس نیاز کند مسلما به مساله ورود پیدا می کند.

 

زهرا صدر اعظم نوری، عضو شورای شهر تهران: رای نیاوردن دوباره این طرح قابل تامل است. برایم جالب است که بدانم نمایندگان مجلس با چه استدلالی به آن رای ندادند.شاید دلیل آن باشد که هم اکنون هماهنگی خوبی بین مدیریت شهری و شهرداری و مجلس وجود دارد و ما هر اطلاعاتی که مجلس بخواهد را در اختیار عزیزان قرار می دهیم تا بررسی کنند.

 

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر: تحقیق و تفحص زمانی انجام می شود که اطلاعات مورد نیاز در اختیار نهاد خواستار تحقیق و تفحص قرار نگیرد. اما در دوره ما مدیریت شهری کاملا با مجلس هماهنگ است و هر اطلاعاتی که بخواهند به سادگی در اختیارشان قرار می گیرد. شاید به همین دلیل باشد که نمایندگان مجلس نخواسته اند به این طرح رای مثبت بدهند.

 

etemadnews​paper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com