آکاایران: وزیر دفاع آمریکا از تشکیل فرماندهی فضایی در ارتش آمریکا حمایت کرد

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد، فاقد شک موافق است که پنتاگون باید فرماندهی جدیدی را مختص به فضا تشکیل دهد اما به طور کامل از تصمیم رئیس جمهور کشورش برای تشکیل یک نیروی فضایی نوین و کامل حمایت نکرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ژوئن سال جاری میلادی دستور تشکیل نیروی فضایی را صادر کرد که به گفته وی شاخه نوین و مجزایی در ارتش آمریکا خواهد بود. ارتش آمریکا اکنون به شاخه های نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی، نگهبان ساحلی و گارد ملی تقسیم می شود.

 

ترامپ گفته بود پنتاگون باید نیرویی را برای مبارزه با ضعف ها در فضا اختصاص دهد و بتواند در زمینه سلطه آمریکا در مدار زمین نیز ادعا داشته باشد.

 

انتظار می رود پنتاگون طی چند روز آتی پیشنهادهای خود را برای نحوه اجرای این دستور ترامپ به کنگره ارائه دهد.

 

براساس کپی پیش نویس این گزارش که به دست وب سایت نظامی "Defense One" رسیده، برنامه ریزان پنتاگون مشغول تهیه یکسری مقدمات لازم برای تشکیل یک نیروی فضایی هستند.

 

تشکیل یک شاخه نوین در ارتش نیازمند تایید کنگره است و پنتاگون در نظر دارد تا تشکیل یک فرماندهی نظامی نوین موسوم به فرماندهی فضایی آمریکا را پیشنهاد دهد که به فضا اختصاص داده خواهد شد.

 

ارتش آمریکا جهان را به فرماندهی های نظامی متعددی از جمله فرماندهی مرکزی در خاورمیانه، فرماندهی اقیانوس هند–آرام در آسیا، فرماندهی اروپایی، فرماندهی جنوبی، فرماندهی آفریقا و فرماندهی شمالی تقسیم کرده است.فرماندهی فضایی نوین هم از مشخصات مشابه فرماندهی های قبلی برخوردار خواهد بود.

 

یکی از گزارشگران پنتاگون از جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پرسید که آیا او از تشکیل فرماندهی نظامی حمایت می کند یا خیر و ماتیس در پاسخ گفت: بله، قطعا.

 

وی افزود: ما باید به فضا به عنوان یک حوزه جنگی در حال توسعه رسیدگی کنیم و یک فرماندهی نظامی چیزی است که ما می توانیم آن را تشکیل دهیم.

 

این در حالی است که ماتیس سال گذشته نسبت به نیاز تشکیل یک نیروی فضایی مجزا ابراز شک و تردید کرده بود.

 

وی در آن زمان در نامه ای به یکی از قانونگذاران آمریکایی گفته بود امیدوار است یک شاخه مجزا که ممکن است یک رویکرد محدودتر را به عملیات های فضایی داشته باشد، تشکیل نشود. این اقدام می تواند باعث بروکراسی های اضافی شود و هزینه گزافی برای پنتاگون داشته باشد.

 

اما ماتیس روز سه شنبه تغییر نظر داده و گفت: پنتاگون کاملا خودش را با نگرانی های رئیس جمهور درباره حفاظت از اموال و دارایی هایمان در فضا تطبیق می دهد.

 

اما ماتیس به این سوال که آیا از ایجاد یک شاخه نوین کامل ارتش حمایت می کند یا خیر، پاسخ نداد.

 

وی گفت: ما مشغول انجام مقدمات هستیم و به همین خاطر نمی توانم پاسخ های نهایی را به شما بدهم. ما هنوز در حال بررسی تمامی جوانب این مساله هستیم.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com