آکاایران: فعال سیاسی اصلاح طلب:

ضعف دولت در عکس العملی بودن تصمیمات آن است/ روحانی از مبتلا شدن به سرنوشت دولت احمدی نژاد غافل شد

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی گفت: ضعف عملکرد یک سال گذشته دولت در عکس العملی بودن آن بود؛ دولت نه در مواجه با مخالفت های داخلی و نه خارجی ابتکار عمل را در دست نداشته و عکس العملی رفتار کرده و فعال عمل ننموده است.

یک سال از آغاز به کار دولت دوازدهم گذشته است؛ حسن روحانی در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶موفق شد با کسب ۲۴ میلیون رای به عنوان رئیس جمهور دوازدهم انتخاب شود و در اواسط مردادماه بعد از تنفیذ و تحلیف، رسماً آغاز به کار کند. مهمترین اتفاقات برای دولت در یک سال گذشته خروج ترامپ از برجام، بحران های اقتصادی و کاهش اعتماد عمومی مردم به دولت بود.

 

محمدصادق جوادی حصار، فعال سیاسی اصلاح طلب هم معتقد است در یک سال گذشته یا به دست خود دولت یا توسط مخالفان دولت، اعتماد عمومی نسبت به دولت کم شده است.

 

او در گفت وگو با «اعتمادآنلاین» با بیان اینکه کاهش اعتماد عمومی مردم می تواند بزرگترین عامل در ناکامی ها و عدم موفقیت های دولت باشد، گفت: البته نمی توانیم بگوییم دولت هیچ کار خوبی نکرده ولی در حال حاضر نارضایتی از دولت بر تمام شئون دیگر آن می چربد.

 

او در ادامه افزود: دولت باید بتواند دوباره جلب رضایت عمومی و وضع موجود را که وضع مطلوبی نیست به وضع مطلوب تبدیل کند. همراهی مردم با دولت در گذشته به علت تحقق مطالبه ای ملی و رها کردن کشور از فشارهای بین المللی در زمان احمدی نژاد و تحریم های شکننده بود.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره زمینه های روی کارآمدن دولت یازدهم، مطرح کرد: دولت روحانی با وعده شکستن محاصره و تحریم روی کار آمد و در ابتدای کار موفق هم بود و حمایت مردم را هم با خود داشت. از سوی دیگر به خاطر افقی که پدیدار کرد نویدبخش اتفاقات خوب هم شد.

 

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: برجام در دولت یازدهم برگ افتخار آقای روحانی بود و در پناه خوش بینی و ایجاد اعتماد عمومی حاصل از آن، رونق اقتصادی ایجاد شد و تورم کاهش یافت کرد. این مسئله دولت و شخص آقای روحانی را دچار  این غفلت کرد که ممکن است همان بلایی که سر دولت احمدی نژاد آمد بر سر دولت روحانی هم می تواند بیاید؛ به سرعت این بلا را آمریکایی ها از یک سو و مخالفان آقای روحانی از سوی دیگر بر سر دولت آوردند. یعنی یک مطالبه ملی که دیروز به نفع آقای روحانی بود امروز به ضرر اوست. تجدید فشارهای بین المللی بر ایران از سوی آمریکا و ایجاد مطالبه نوین مردم برای برداشتن این تحریم ها از دولت.

 

جوادی حصار در ادامه افزود: برداشتن این تحریم های نوین و گشودن راه های جدیدی برای برون رفت از وضع موجود کاری است که دوباره یک عزم ملی را طلب می کند؛ یک راه، رفتن پای میز مذاکره با آمریکایی هاست که نه فقط در اختیار آقای روحانی است و نه در اختیار هیچ جریان مسلط و قوی دیگر به تنهایی و به معنای واقعی کلمه این موضوع نیازمند عزم ملی است. مردم این مطالبه را دارند که مشکل پیش آمده رفع شود و دولت می خواهد از این بازی نوین به عنوان برنده خارج شود و این ها باعث شده شرایط سختی به دولت تحمیل شود.

 

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: دولت نمی تواند تمام مشکلات را حل کند اما اگر بخواهد بخشی از آن را مرتفع کند، می تواند با گشودن گره سختی که دولت ترامپ به اقتصاد ایران زده و آغاز تحریم های نوین که به زودی آغاز می شود و پیش درآمد آن این بی ثباتی بازار ارز و سکه بود، کاری کند که شرایط عوض شود. امیدوارم تدبیر دولت جواب دهد اما در صورتی که موفق نشود سایر مشکلات کشور هم احتمالاً حل نخواهد شد و اعتماد از دست رفته مردم به آقای روحانی باز نخواهد نگشت.

 

این تحلیل گر مسائل سیاسی در پایان گفت: ضعف عملکرد یک سال گذشته دولت در عکس العملی بودن آن بود؛ دولت نه در مواجه با مخالفت های داخلی و نه خارجی ابتکار عمل را در دست نداشته و عکس العملی رفتار کرده است. آقای روحانی می دانست که در صورت روی کارآمدن ترامپ، او از برجام خارج خواهد شد اما دولت آقای روحانی این موضوع را به شوخی گرفت و هیچ کاری را برای کنترل برنامه ها و از بین بردن فشارهای ترامپ در نظر نگرفتند و ایستاد تا ترامپ کارهای خود را انجام دهد تا بعد عکس العمل نشان دهد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com