آکاایران: توصیه امیدی ها به روحانی درباره سؤال از رئیس جمهوری

سؤال ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس از روحانی همچنان محل بحث است؛ او قرار است بعد از تعطیلات مجلس به بهارستان برود تا به سؤال نمایندگان پاسخ دهد. ازهمین رو او یکشنبه در نامه ای به لاریجانی گفت که به مجلس خواهم آمد تا حقایق را برای مردم بازگو کنم. نمایندگان عضو فراکسیون امید بر آن بخش از نامه روحانی به لاریجانی تأکید دارند که باید حقایق را به مردم بگوید.

 

«محمدجواد فتحی»، نماینده مردم تهران، هم گفته که «اغلب نمایندگانی که سؤالات را طرح کردند قصدشان کشف حقایق و حل معضلات و مشکلات کشور و مردم نیست. تصور من این است که اکثر دوستان سؤال کننده به دنبال تسویه حساب های انتخاباتی و جناحی هستند و قصد فرافکنی دارند، زیرا حتما یک نماینده مجلس باید میزان نقش و اثر رئیس جمهور و هیئت دولت را در ساختار حاکمیتی کشور بشناسد و تأثیر و تأثر قوه مجریه را در فرایندها و برایندهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر ساحت های حیات اجتماعی بداند». او افزود: «با لحاظ همه این مسائل، بدیهی است حدود اختیارات رئیس جمهور محدود است و میزان مسئولیت او را باید در همین حدود اختیارات تبیین و تعیین کرد.

 

نمی توان اختیار تعیین سیاست گذاری خارجی را از وزارت خارجه گرفت و نتایج اجتناب ناپذیر سیاست های غلط را به دولت منتسب کرد. همچنان که نمی توان به موجب قانون فاسد، اجازه تأسیس مؤسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه را فارغ از نظارت بانک مرکزی به وزارت تعاون داد و بعد چرایی فساد این مؤسسات را از بانک مرکزی پرسید و از او بازخواست کرد و بسیاری نمونه های دیگر». فتحی ادامه داد: «آنچه مسلم است پاسخ گویی و مسئولیت، در ارتباط وثیق و تنگاتنگ با حقوق و اختیارات، مشروعیت و مفهوم پیدا می کنند.

 

رئیس جمهوری باید تمام ایرادات ساختاری و رفتاری را که منجر به این وضعیت غیرقابل قبول در کشور شده با جسارت تمام به مردم بگوید و راه های اصلاح ساختار ها و قراردادن امور در مجاری صحیح را تبیین و بر اقامه آن ایستادگی و قیام کند و اگر به هر دلیلی می خواهد تحفظ و مصلحت سنجی کند، تنها راه باقی مانده کناره گیری از قدرت و استعفاست».

 

«علی ابراهیمی»، نماینده مردم شازند، گفته که «بهترین مطلبی که رئیس جمهوری می تواند در مورد آن صحبت کند این است که چرا دولت قادر نیست قاچاق را به صفر برساند. اگر همه چیز در این رابطه در اختیار دولت نیست، صادقانه برای نمایندگان این مطلب را مطرح کنند».

 

«شهاب الدین بیمقدار»، نماینده مردم تبریز، هم گفت: «رئیس جمهور باید حقایق را در مجلس بیان کند، به مردم بگوید در مملکت چه می گذرد و پول ها در دست کیست و ارزها را چه کسانی گرفته اند».

 

«عبدالرضا هاشم زایی»، دیگر نماینده مردم تهران، هم گفته که «سؤالی که رئیس جمهور باید مطابق آیین نامه داخلی مجلس، در مدت یک ماه آینده برای پاسخ گویی درباره آن به صحن علنی مجلس بیاید، مربوط به بیش از یک سال وچندماه قبل است که حالا از سوی رئیس مجلس اعلام وصول شده و آنچنان که در محور سؤالات می بینیم، مباحث اقتصاد کلان کشور مورد پرسش نمایندگان متقاضی سؤال است، اما واقعیت این است که انگیزه اصلی آن، مباحث جناحی و مربوط به امور سیاسی است».

 

او افزود: «به نظر می رسد اتفاقا رئیس جمهور در این مقطع شاید نتواند برخی از موانع و مشکلات دولت را که منجر به بروز مشکلاتی در پیشبرد اهداف دولت شده بیان کند. از طرفی در صورت عدم اقناع بیش از دوسوم نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور، قاعدتا موضوع به قوه قضائیه ارجاع می شود و عملا موضوع پیش از آن، در انتهای جلسه علنی مجلس به پایان رسیده و این طور نیست که مثلا عدم اقناع نمایندگان بخواهد مقدمه استیضاح یا عواقب آیین نامه ای از این دست باشد. درمجموع به شرطی که رئیس جمهور قرار باشد و بخواهد موانع و مشکلات واقعی کشور را شفاف و صریح با مردم در میان بگذارد، فرصت خوبی است».

 

«علی مطهری» نایب رئیس مجلس و نماینده تهران، هم به «ایرنا» گفته که «اگر موانع پیش روی دولت به بهانه مصلحت کشور پنهان بماند، هدف های دولت محقق نخواهد شد. بیان حقایق باعث فشار افکار عمومی برای رفع موانع خواهد شد».

 

او تأکید کرد: «اگر آقای روحانی همه حقایق را در مجلس مطرح کند، حضور وی مفید خواهد بود. البته من این شجاعت را در ایشان نمی بینم که همه موانع را بگویند؛ باز به بهانه مصالح کشور بخشی از آنها را مکتوم نگه می دارند».

 

«قاسم میرزایی نیکو»، نماینده مردم دماوند، هم گفته که «رئیس جمهوری باید با حضور در صحن از این فرصت برای شفاف سازی استفاده کند و با توجه به جمیع امور شاید این تنها حالتی است که این سؤال از رئیس جمهور به طورکلی مؤثر خواهد بود. بااین حال، امکان دارد آقای روحانی همچنان بنا بر مصالحی از شفاف سازی در برخی امور خودداری کند که در این صورت، همین فایده نیز در پی طرح این سؤال به دست نمی آید».

 

عارف: از نظر فراکسیون ضرورتی برای طرح سؤال از رئیس جمهوری نبود

 رئیس فراکسیون امید هم درباره سؤال از رئیس جمهوری گفته که «موضع فراکسیون امید این است که در شرایط فعلی ضرورتی برای طرح ضرورت سؤال از رئیس جمهور حس نمی کنیم؛ با وجود این باز هم طرح سؤال از رئیس جمهور را حق نمایندگان می دانیم؛ در عین حال از برخی از نمایندگان هم گله داریم که چرا کل مجمع نمایندگان تهران را برای امضانکردن سؤال از رئیس جمهور به چالش می کشند. مگر قرار است سؤال فرمایشی و دستوری باشد که یک نماینده یا رئیس مجمع دستور دهد و آنها سؤال را امضا کنند. مبنای تشخیص خود نمایندگان هستند و چون آنها ضرورتی به طرح سؤال در شرایط فعلی ندیدند، آن را امضا نکردند. کما اینکه کل اعضای فراکسیون امید هم از سؤال استقبال نکردند».

 

محمدرضا عارف ادامه داد: «به نظر بنده سؤال از رئیس جمهور در شرایط فعلی و این مقطع زمانی هیچ توجیهی ندارد؛ حتی اگر سؤالی باشد که رئیس جمهور باید به آن جواب دهد؛ چون در این باره راهکاری وجود دارد، اینکه رئیس جمهوری در جلسه خصوصی و غیررسمی دعوت شده و به سؤال پاسخ دهد. حتما توجه به شرایط منطقه و ضرورت انسجام، وحدت و هماهنگی در داخل ایجاب می کرد که سؤال با تأمل بیشتری مطرح می شد. نمی خواهم بگویم که سؤال سیاسی است؛ چون هنر ما این است که بتوانیم مسائل سیاسی را به راهبردهای غیرسیاسی تبدیل کنیم تا بتوانیم مشکلات را به صورت اجماعی حل کنیم. این همان کاری است که فراکسیون امید در دو سال گذشته به عنوان یک راهبرد دنبال می کند».

 

او افزود: «با وجودی که طراحان و امضا کنندگان سؤال از رئیس جمهوری از یک جریان خاص در مجلس شورای اسلامی هستند و آن را دنبال می کردند، باز هم بنده نمی خواهم برچسب سیاسی به آن بزنم. در عین حال معتقدم که باید سؤال را با تأمل بیشتری دنبال می کردند».

 

 

sharghda​ily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com