آکاایران: سیاستمدارانی که به جانشان سو قصد شد (تصاویر)

اگر اهل خبرهای سیاسی باشید حتماً چشم شما به خبر حمله تروریستی به رئیس جمهور ونزوئلا افتاده است. در تصاویری که از این مراسم مخابره شده نیکلاس مادور، رئیس جمهور ونزوئلادر حال سخنرانی است که مورد حمله یک پهپاد انفجاری قرار می گیرد.

به گزارش برترین ها، اگر اهل خبرهای سیاسی باشید حتماً چشم شما به خبر حمله تروریستی به رئیس جمهور ونزوئلا افتاده است. در تصاویری که از این مراسم مخابره شده نیکلاس مادور، رئیس جمهور ونزوئلادر حال سخنرانی است که مورد حمله یک پهپاد انفجاری قرار می گیرد.

 

بنا به اعلام مقامات ونزوئلا، مادور از این حمله جان سالم به در برده و آسیبی ندیده است. در این بین بعید می دانیم تاکنون از یک پهپاد برای کشتن چهره های سیاسی بزرگ دنیا استفاده شده باشد اما حمله های تروریستی به شخصیت های ملی و سیاسی چیز تازه ای نیست و تاریخ پر است از حمله های تروریستی که با هدف از بین بردن شخصیت های سیاسی صورت گرفته است.

 

 

جولیو سزار

 

آکاایران: سیاستمدارانی که به جانشان سو قصد شد (تصاویر)

اولین حادثه سوءقصد به جان یک چهره سرشناس را با ترور جولیو سزار شروع می کنیم به این دلیل که این واقعه به رغم قدمتی که دارد اما باز هم به عنوان یکی از مهم ترین ترورهای تاریخ به حساب می آید.

 

جولیو سزار یکی از مهم ترین چهره های سیاسی رم باستان بود که توسط چند نفر از همقطاران خود به خاک و خون کشیده شد.

 

انور سادات

 

سیاستمداران

این چهره سرشناس به عنوان یکی از بزرگترین سیاستمداران مصری شناخته می شود. انور سادات رئیس جمهوری بود که توانست با دولت اسرائیل صلح کند و به همین دلیل پس از اینکه مدت هاست از دنیا رفته است اما باز هم چهره ای بحث برانگیز در مجامع عربی شناخته می شود.

 

انور سادات در سال ۱۹۸۱ زمانی که در یک رژه نظامی شرکت کرده بود ترور شد و از دنیا رفت.

 

ماهاتما گاندی

 

اخبار سیاسی

این چهره سرشناس و دوست داشتنی به عنوان پدر هندوستان شناخته می شود و شیوه های غیر تهاجمی وی برای مبارزه و اعتراض واقعاً مثال زدنی است. بعید میدانیم آسیب ماهاتما گاندی حتی به مورچه رسیده باشد اما باز هم از آنجایی که تمامی چهره های سیاسی مخالف و موافقینی دارند ماهاتما گاندی، پدر سرزمین هفتاد و دو ملت نیز دشمنانی داشت که همین دشمنان کار دستش دادند.

 

در دی ماه سال ۱۹۸۴ ماهاتما گاندی مورد اصابت گلوله قرار گرفت، این بزرگ مرد تاریخ هندوستان به دنبال تقسیم هندوستان و پاکستان بود و جان شیرینش را به پای این سیاست ریخت.

 

جان . اف. کندی

 

سوءقصد به جان چهره  های سرشناس

پرونده ترور کندی به یکی از رازآلودترین پرونده های قتل رئیس جمهورهای بزرگ دنیا تبدیل شده است و از زمان ترور تاکنون هزار و یک نظریه مختلف را در خصوص سوء قصد به جان کندی شاهد بوده ایم.

 

گفته می شود شخصی با نام لی هاروی اوسوالد جان. ا ف . کندی را به قتل رساند. قاتل که فردی کمونیست بود از سیاست های کندی در برابر شوروی سابق دل خوشی نداشت و به همین دلیل کندی را از راه دور با تفنگ دوربین دار هدف قرار داد.

 

چند ساعت بعد اسوالد دستگیر شد اما مدعی شد که به کسی تیراندازی نکرده و از وی به عنوان طعمه استفاده کرده اند. اسوالد مجالی برای بیگناهی اش پیدا نکرد و دو روز بعد توسط فردی با نام جک روبی به قتل رسید تا پرونده ترور جان . اف . کندی برای همیشه به عنوان یکی از رمزآلود ترین ترورهای تاریخ شناخته شود.

 

آرشیدوک فرانتس فردیناند

 

حمله تروریستی

در بیشتر مواقع ترور شخصیت های سیاسی بازتاب های مختلفی را به دنبال دارد اما بعید به نظر می رسد تروری همانند سوءقصد به جان فرانتس فردیناند ابعاد جهانی داشته باشد چرا که ترور وی که در اسناد تاریخی به حادثه ترور سارایوو معروف است جنگ جهانی اول را به دنبال داشت و به همین دلیل یکی از مهم ترین واقعه های تاریخ به حساب می آید.

 

آرشیدوک فرانتس فردیناند در حدود ساعت ۱۱ صبح به همراه همسرش به قتل رسیدند و دنیا با تحمل جنگ جهانی اول هرگز به روزگار قبلی باز نگشت.

 

رجایی و باهنر

 

ماهاتما گاندی

شهریور ۱۳۶۰ انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران صورت گرفت. در این انفجار محمدعلی رجایی رئیس جمهور وقت ایران و محمدجواد باهنر نخست وزیر (در اثر انفجار) کشته شدند. آن ها برای شرکت در جلسه شورای امنیت کشور گردهم آمده بودند که این حادثه رخ داد و جز این افراد خسرو تهرانی مسئول اطلاعات نخست وزیری و جمعی از فرماندهان ارشد نظامی سرهنگ موسی نامجو وزیر دفاع، یوسف کلاهدوز مسوول سپاه پاسداران، تیمسار شرف خواه معاون نیروی زمینی، سرهنگ اخیانی معاون ژاندارمری و سرهنگ محمد مهدی کتیبه رئیس اداره دوم ارتش نیز در این نشست حضور داشتند که همگی با جراحاتی جان به در بردند.

 

در آغاز چنین تصور شد که مسعود کشمیری که آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود نیز در این انفجار کشته شده و قطعاتی از اجساد دیگران به عنوان بازمانده جسد وی دفن شد ولی پس از مدتی معلوم شد که وی از مرتبطان با سازمان مجاهدین و عامل اصلی انفجار بوده و به خارج از ایران گریخته است. طبق آخرین اخبار واسطه کشمیری زنده است و آخرین بار در دی ماه سال ۹۲ در آلمان رویت شده است.

 

بی نظیر بوتو

 

اخبار بین الملل

این بانوی پاکستانی اولین زن مسلمان در تاریخ اسلام بود که سرگذشت سیاسی پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و نهایتاً در شهر راولپندی در یک عملیات انتحاری ترور شد و جان به جان آ فرین تسلیم کرد.

 

بی نظیر بوتو در سال ۲۰۰۷ پس از انجام یک سخنرانی در حال برگشت بود که توسط مردی به رگبار گلوله بسته شد، گلوله ها به سینه و گردن بی نظیر بوتو اصابت کرد و سپس فرد تیرانداز بمبی که به همراه داشت را منفجر کرد تا بی نظیر بوتو و دست کم ۲۱ نفر دیگر در این حادثه دلخراش کشته شوند.

 

فیصل بن عبدالعزیز

 

جولیو سزار

پادشاه عربستان سعودی از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۵ ملک فیصل بود، این پادشاه سعودی در طول حدود یک دهه حکومت عربستان خود رابطه نزدیکی با غربی ها بر قرار کرد و به عنوان یکی از مهم ترین پادشاهان خاندان سعودی شناخته می شود.

 

ملک فیصل در سال ۱۹۷۴ از جانب مجله معروف تایمز به عنوان مرد سال شناخته شد و در میان جامعه سعودی به پادشاهی مدرن گرا معروف بود. فیصل بن عبدالعزیز در سال ۱۹۷۵ توسط برادرزاده خود ترور شد.

 

رفیق حریری

 

سو قصد سیاستمداران

رفیق حریری یکی لبنانی ثروتمندی بود که چندین سال سکان نخست وزیری لبنان را در اختیار داشت. بسیاری از کارشناسان امور خاورمیانه حریری را به عنوان شخصی مؤثر در بازسازی بیروت می شناسند.

 

تلاش های حریری خروج نیروهای سوریه از لبنان را به دنبال داشت و تغییرات سیاسی وی باعث تحریک مخالفین و در نهایت ترور وی شد. رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ ترور شد و در گزارش های هیئت تحقیقاتی که برای پیدا کردن تروریست ها از جانب سازمان ملل تشکیل شده بود مشخص گردید احتمال دست دولت های خارجی در ترور رفیق حریری وجود داشته است.

 

ایندیرا گاندی

رئیس  جمهور ونزوئلا

ایندیرا گاندی دختر جواهر لعل نهرو بود و بزرگ شدن در دامان این مرد بزرگ ایندیرا را راهی سیاست کرد. این بانوی سیاست مدار هندی به عنوان یکی از جنجالی ترین رهبران هندوستان شناخته می شود و جالب است بدانید به رغم تشابه فامیلی میان ایندیرا گاندی و ماهاتما گاندی هیچ رابطه خونی موجود نیست.

 

ایندیریا گاندی تنها نخست وزیر زن هندوستان بود که در طول دوران طولانی حضور خود در سیاست توانست سه دوره نخست وزیر هندوستان شود. ایندیرا گاندی در سال ۱۹۸۴ توسط دو نفر از محافظین شخصی خود که دل خوشی از سیاست های ایندیرا در قبال ایالت پنجاب نداشتند ترور شد.

 

در این قسمت به پایان فهرست چهره های بزرگ سیاسی دنیا رسیدیم که مورد حمله های تروریستی قرار گرفته اند، پیشنهاد می کنیم اگر شما هم به تاریخ علاقه دارید و چهره های سرشناسی را می شناسید که مورد سوء قصد واقع شده اند نام این چهره ها را به همراه توضیحات نحوه ترور آن ها در ادامه با ما به اشتراک بگذارید.

 

.

منبع : sarpoosh.com