آکاایران: ترامپ وانمود می کند که تصمیم گیریی را به تهران سپرده است

توپ مذاکره میان ایران و امریکا در هوا سرگردان و بازار شایعه و گمانه زنی های رسانه ای داغ است. دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا ژست مذاکره و توسل به دیپلماسی را به خود گرفته و می گوید آماده مذاکره نه از سر قدرت یا ضعف در هرمکان و هر تاریخی که رهبران ایران اراده کنند، است. همزمان قطار بازگشت تحریم های هسته ای (ثانویه) ایران به راه افتاده و با عبور از نخستین ایستگاه در تاریخ ٤ آگوست در حال حرکت به سمت دومین ایستگاه در چهارمین روز از ماه نوامبر است.

 

از تهران صداهای نسبتا متفاوتی به گوش می رسد: برخی از مقام های سیاسی بازگشت امریکا به برجام و احترام گذاشتن به تهران را پیش شرط مذاکره دانسته اند و برخی از چهره های نظامی می گویند خواب ترامپ برای مذاکره مستقیم با ایران هرگز محقق نخواهد شد. با این وجود برآیند صداهای برآمده از تهران گویای این است که ایران فعلا بنایی برای مذاکره با امریکای ترامپ ندارد.

 

با وجود اصرارهای ترامپ و انکارهای تهران، بسیاری از رسانه ها اخبارهای مثلا پشت پرده و غیررسمی را درباره مذاکرات ایران و امریکا و نامه نگاری میان مقام های دو کشور رد و بدل می کنند. درحالی که رسانه کویتی الجریده ادعا می کند ایران ٧ پیش شرط را تعیین کرده و یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان آن را به واشنگتن برده است، برخی از مقام های سیاسی نیز از احتمال دیدار میان روسای جمهور ایران و امریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر می دهند.

 

دونالد ترامپ در توییت ها و اظهارنظرهای خود هیچ ابایی از بیان برهنه اهداف و نیت های خود از تشدید فشارهای اقتصادی بر ایران ندارد. تحریم به ابزار دلخواه دونالد ترامپ بدل شده و وی آرزو می کند تشدید فشارهای اقتصادی بر ایران بتواند دولت را به پای میز مذاکره بکشاند. به نظر می رسد که تغییر محسوسی نیز در موضع گیری های ترامپ در قبال ایران ایجاد شده و به عنوان مثال وی در چند توییت و اظهارنظر اخیر خود ایده تغییر رژیم را تبلیغ نمی کند و صرفا تلاش می کند با این ادعا که ایران از منظر اقتصادی اوضاع نابسامانی را تجربه می کند، مذاکره با امریکا را تنها راه حل بداند. رییس جمهور امریکا روز شنبه به وقت امریکا در تازه ترین توییت خود درباره ایران نوشت: «ایران، و اقتصاد آن، دارد خیلی بد می شود؛ و خیلی هم به سرعت! مهم نیست من دیدار می کنم، یا دیدار نمی کنم - به آنها بستگی دارد!» وی در حقیقت با این توییت توپی را که ایرانی ها یک هفته قبل پس از سخنان ترامپ در حضور نخست وزیر ایتالیا برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران به زمین واشنگتن بازگردانده بودند مجددا در زمین ایران قرار داد.

 

پل زنی از نارضایتی اقتصادی مردم

در چنین شرایطی رسانه های امریکایی و در مجموع رسانه های غربی و عربی نیز به کمک ترامپ آمده اند و با انعکاس خبرهای مربوط به تظاهرات در ایران سعی در وخیم نشان دادن اوضاع اقتصادی ایران در عرصه بین المللی دارند. رسانه امریکایی نیویورک تایمز در گزارش روز یکشنبه خود درباره تحولات جاری در ایران نوشت: مردم در شهرهای متفاوت ایران برای اعتراض به وضعیت اقتصادی به خیابان ها آمده اند و این همان چیزی است که ترامپ را خشنود می کند چرا که وی امیدوار است ناآرامی های اجتماعی بتواند به عنوان اهرم فشار بر رهبران ایران عمل کند.

 

خبر و فیلم برخی اعتراض ها در ایران در شبکه های اجتماعی و همچنین ده ها شبکه فارسی زبان ماهواره ای پخش شده و بازتاب فراوانی پیدا کرده است. در حال حاضر ریال به عنوان واحد پولی ایران ارزش خود را در مقایسه با یک سال گذشته از دست داده است و برخی اعتقاد دارند که اصلی ترین دلیل این مساله خروج امریکا از توافق هسته ای با ایران است. حسن روحانی، رییس جمهور ایران این روزها نه تنها از سوی اصولگرایان بلکه از سوی چهره هایی که به وی در آخرین انتخابات رای دادند نیز تحت فشار قرار دارد.

 

اعتراض هایی که به شکل پراکنده در ٦ ماه گذشته در شهرهای مختلف ایران رخ داده به نسبت اعتراض هایی که در سال ٢٠٠٩ و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد، بسیار کوچک تر است در حالی که برخی از اقشار طبقه متوسط نیز در مکالمه های خود از وضعیت اقتصادی ایران راضی نیستند اما به دلیل ابهامی که در خط و خطوط دهی به این اعتراض ها وجود دارد، ترجیح می دهند بازی را از حاشیه نگاه کنند. نیویورک تایمز به نقل از بهمن امویی از فعالان سیاسی در ایران می نویسد: هیچ رهبری و آینده نگری در اعتراض ها دیده نمی شود و به نظر نمی رسد که این اعتراض ها به زنجیره ای از واکنش های عمومی منتهی شود.

 

نیویورک تایمز در ادامه می نویسد: برای ایران، کشوری ٨٠ میلیونی که یکی از آرام ترین کشورهای منطقه خاورمیانه بوده، افزایش لیست شهرهایی که در آنها اعتراض های عمومی رخ می دهد، نگران کننده است. در ایران اصولگرایان اعتقاد دارند که این اعتراض ها از بیرون از کشور هدایت و رهبری می شوند. چهره ای مانند حمیدرضا ترقی از تحلیلگران مسائل سیاسی در این باره می گوید: این اعتراض ها کار دشمنان ایران به خصوص ایالات متحده، عربستان سعودی و اسراییل و همچنین گروه های ایرانی ضدنظام در خارج از کشور است.

 

ابهام در نتیجه سیاست ترامپ

آسوشیتدپرس در گزارشی درباره ابهام در سیاست ترامپ در قبال ایران می نویسد: حداقل در این مقطع زمانی، ایالات متحده به دنبال تشدید فشار اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران است اما هیچ کس نمی داند که آینده این سیاست چه خواهد بود و آیا این ابهام می تواند ریسک تقابل را افزایش دهد؟ دونالد ترامپ پس از چندماه دویدن در مسیر تشدید تنش با تهران هفته گذشته از تمایل خود برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران سخن گفت و البته که این موضع وی همگان را شگفت زده کرد.

 

البته این درخواست وی تنها دو ساعت دوام داشت و مایک پمپئو وزیر خارجه اش شروطی را برای ملاقات رییس جمهور امریکا با همتای ایرانی مطرح کرد. با این وجود نکته قابل توجه این بود که پیشنهاد ترامپ برای دیدار با رییس جمهور ایران در حالی مطرح شد که وزیر خارجه امریکا ایده تغییر نظام در ایران را تعقیب می کرد. سوزان ملونی، از کارشناسان مسائل ایران و امریکا در این باره به خبرگزاری فرانسه می گوید: برای چهره هایی مانند جان بولتون، تشدید فشار بر ایران می تواند پایان همه چیز باشد. اگر این تشدید فشار به تسلیم ایران منتهی شود چه خوب و اگر به تغییر نظام منتهی شود چه بهتر.

 

با این وجود چهره های تندروتری مانند مارک دووبیتز اعتقاد دارند که فشارهای ترامپ بر ایران جواب داده است. وی در این باره به خبرگزاری فرانسه مدعی می شود: از زمان موضع گیری های تند وتیز ترامپ، ایران موشک های بالستیک کمتری را آزمایش کرده و می توان گفت که مواضع ترامپ در قبال ایران ریسک تنش میان تهران و واشنگتن را کاهش داده است.

در حالی که حسن روحانی و دونالد ترامپ هر دو در یک روز در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر سخنرانی دارند اما مشخص نیست که آیا دیداری میان دو رییس جمهور رخ خواهد داد یا خیر. جیم متیس وزیر دفاع امریکا در تاریخ ٢٧ جولای تاکید کرده بود که ایالات متحده هیچ برنامه ای برای براندازی در ایران ندارد. گروهی از کارشناسان غربی می گویند که سیاست فعلی دولت ترامپ می تواند چند نتیجه به دنبال داشته باشد: تحریم ها و فشار دیپلماتیک می تواند ایران را به پای میز مذاکره بکشاند که این نتیجه مطلوب ترامپ است.

 

بحران مالی در ایران می تواند تا آنجا پررنگ شود که اعتراض های گسترده در شهرهای مختلف ایران کار را برای دولت سخت تر کند. یک نتیجه محتمل دیگر هم این است که ایران به رفتارهای منطقه ای خود که مورد اعتراض امریکا است پایان دهد. مارک دووبیتز اعتقاد دارد که هرکدام از این نتایج می تواند مطلوب ترامپ باشد.

 

سارا معصومی

 

etemadne​wspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com