آکاایران: حاجی بابایی: امروز مسوولان از قوه قضاییه نمی ترسند و از خدا هم مقدار کمی می ترسند

باتوجه به اینکه بنابر آیین نامه داخلی مجلس تاکید شده درصورت قانع نشدن دو سوم نمایندگان از پاسخ رییس جمهور در صحن علنی، موضوع سوال به قوه قضاییه ارجاع خواهد شد، دستگاه قضایی اساسا امکان انجام چه اقداماتی را دارد؟ و اینکه انتظار شما چیست؟

 

ببینید به نظرم، مسوولان این روزها از قوه قضاییه نمی ترسند. از خدا هم که ای! مقداری! مسوولان امروز فقط از مردم می ترسند و اگر مردم در جریان قرار بگیرند و گوش بدهند، کافی است. درواقع همین که رییس جمهور به مجلس بیاید و سوالات نمایندگان مطرح شود و رییس جمهور هم جواب بدهد و مردم نیز بشنوند، کفایت می کند. مردم امروز سوال می کنند این مجلس چه کاره است؟! این مجلس چه هنری دارد؟

 

چرا فکر می کنید مسوولان از مردم می ترسند؟! منظورم این است که چرا فکر می کنید مسوولانی که تا دیروز از مردم نمی ترسیدند، امروز می ترسند؟

مردم صاحب مجلس هستند. مردم به این نمایندگان و به رییس جمهور رای داده اند. مجلس در قانون اساسی در راس امور است و هر آنچه را که بخواهد، می تواند انجام دهد. منتها اگر بخواهد. امروز می بینید که مجلس از رییس جمهور سوال می پرسد. آیا نمی تواند؟! در هیچ جای دنیا و در قانون اساسی هیچ کشوری، جایگاه مجلس تا این حد قدرتمند و مستحکم نیست. همین مجلس می تواند عدم کفایت رییس جمهور را اعلام کند. البته در حال حاضر بحث ما این نیست. بحثم درمورد اختیارات قانونی مجلس است.

 

مجلس قدرت بسیاری دارد اما هیچ کس نمی تواند مجلس را استیضاح یا برکنار کند. این اختیارات مجلس است اما متاسفانه امروز مجلس از امکانات و اختیارات خود به اندازه کافی استفاده نمی کند و این روزها کار مجلس رضایت بخش نیست. ببینید، ما این روزها در مجلس درباره چه مسائلی بحث کردیم. ما چند روز درباره کودکان حرف زدیم. البته همه این مسائل مهم هستند اما اینها مسائل و مشکلات امروز کشور نیست. امروز مجلس باید محلی باشد که هر روز رییس جمهور یا یکی از وزرا و مسوولان بیایند و پاسخگو باشند. اما آنچه این روزها در مجلس پیدا نمی شود همین مسوولان هستند.

 

باتوجه به اینکه اکثریت نمایندگان متقاضی سوال از رییس جمهور، اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی و اصولگرایان مجلس هستند و از آنجا که حتی درصورت عدم اقناع دو سوم نمایندگان از پاسخ رییس جمهور و ارجاع به قوه قضاییه، عملا اتفاق خاصی نمی افتد، این تصور ایجاد شده که بحث جناحی است و اصولگرایان صرفا می خواهند در یک نمایش تلویزیونی در صحن، به دولت فشار بیاورند.

من به سوال شما این طور پاسخ می دهم. امروز مردم درد دارند یا خیر؟! قاعدتا قبول دارید که دارند. وضعیت اقتصاد کشور بد است یا نه؟! همه می پذیرند که اوضاع بد است. مردم در سراسر کشور گله مند هستند یا نه؟! طبیعتا می دانید که گلایه دارند. مجلس در برابر مردم مسوول هستند یا نه؟! در این شرایط، اگر کسی از رییس جمهور سوال نپرسد، می گویند مجلس بی عرضه است. اگر بپرسد، می گویند هدف جناحی است. پس نمایندگان چه کار کنند؟! یک گروه از نمایندگان مجلس پشتیبان رییس جمهور هستند، به رییس جمهور رای دادند و پرونده شان با رییس جمهور گره خورده است. نمی توانند سوال بپرسند، عیبی هم ندارد. اما آیا دیگران هم نپرسند؟! معلوم است که باید بپرسند و بحث سیاسی هم نیست.

 

البته منظور این نبود که اگر سوال سیاسی باشد، اتفاق بدی افتاده. به هر حال مجلس و دولت محل سیاست است اما مساله این است که قبول دارا باشند، انگیزه سوال مباحث جناحی بوده و هدف نوعی تقابل با دولت.

هیچ تقابلی نیست. اصلا شما از مردم بپرسید که آیا اگر امروز از رییس جمهور سوال بپرسیم، تقابل با دولت است یا نه؟!

 

این طور که در گفته طراحان سوال می بینیم، موضوع فراتر از تقابل است. اخیرا آقای ذوالنور که طراح این سوال است مشخصا از واژه «زورآزمایی» برای توصیف فضای سوال از رییس جمهور استفاده کرد.

شما با دیگران چه کار دارید. طراح سوال هم آقای ذوالنور نیست. طراح سوال همه هستند. ایشان صرفا امور و کارهای مربوط به سوال را پیش می برد. هیچ کس طراح این سوال نیست.

 

بنابراین می گویید این فضای تقابلی را قبول ندارید؟

نه، قبول ندارم!

 

شما هم سوال را امضا کرده اید؟

بله. امضا کرده ام. ببینید، من قبلا هم این نگاهم درمورد امتناع از ایجاد فضای تقابل با دولت را اثبات کرده ام و اتفاقا هزینه سنگینی هم پرداخت کردم. چرا که اولین نفر در سراسر کشور بودم که با موضوع عدم کفایت رییس جمهور مخالفت کردم و بعد از من، برخی دنباله این حرف را گرفتند. بنابراین بنده به طرح عدم کفایت و استیضاح رییس جمهور اعتقاد ندارم. اعتقاد ندارم که باید رییس جمهور و دولت را تضعیف کرد. اعتقاد دارم که نباید چنین رفتاری داشته باشیم و در این برهه حساس این رویه خطرناک است و اگر کسی چنین قصدی داشته باشد، ما نمی گذاریم. اما اینکه رییس جمهور باید برای سوال نمایندگان مردم به صحن بیاید و پاسخگوی مردم باشد، بحث دیگری است و باید همچنین باشد.

 

سوال آخر، نمایندگان خواستار تغییر تیم اقتصادی دولت بودند. اگر ظرف یک ماهی که تا حضور رییس جمهور در صحن باقی مانده، شاهد تغییراتی آشکار در ترکیب یا رویکردهای اقتصادی دولت باشیم و تاثیر آن در بازار محسوس باشد، امکان دارد نظرتان برای طرح سوال عوض شود؟

چراکه نه؟! اگر این طور باشد که سالبه به انتفاء موضوع خواهد بود. قطعا اگر به جایی برسیم که هر آنچه موضوع سوالات مان بوده، تغییر کرده و اوضاع خوب شده، بیکار نیستیم که باز سوال بپرسیم. در آن صورت حتی خوب هم نیست که سوال بپرسیم و نباید هم دست به چنین کاری بزنیم.

 

امروز مجلس باید محلی باشد که هر روز رییس جمهور یا یکی از وزرا بیایند و پاسخگو باشند.

 

آنچه این روزها در مجلس پیدا نمی شود، مسوولان هستند.

 

اولین نفری بودم که با طرح عدم کفایت رییس جمهور مخالفت کردم و هزینه سنگینی پرداختم.

 

هدف طرح سوال از رییس جمهور تقابل با دولت نیست.

 

اگر هدف طرح سوال از رییس جمهور تقابل با دولت باشد، اشتباه است.

 

.

منبع : sarpoosh.com