آکاایران: وزارت کشور:

ادعای جمعیت ۸ میلیون نفری در امر کولبری غیرصحیح و غیر علمی است

بر اساس مفاد آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیر رسمی موقت مرزی ساکنین روستا ها تا شعاع ۲۰ کیلومتری از نوار مرز در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و روستا های شعاع ۵۰ کیلومتری در استان سیستان و بلوچستان مشمول آین آئین نامه هستند.

به گزارش ایلنا، در پی انتشار خبری در یکی از رسانه ها با ادعای بیکاری ۸ میلیون کولبر، معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور توضیحاتی را ارائه کرد. در این جوابیه آمده است:

 

با توجه به ضرورت ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی (موسوم به معابر کولبری) به دلیل ایرادات دستگاه های نظارتی و بازرسی از روند و شیوه فعالیت معابر موصوف و فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا و هم چنین سیاست های راهبردی دولت در امر بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان به ویژه در استان های غرب و جنوب شرق کشور، آئین نامه "ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی "، براساس همکاری و هماهنگی دستگاه ها و بنا به پیشنهاد مشترک وزارت صنعت، معدن وتجارت، گمرک ایران، ستاد مبارزه باقاچاق کالا و ارز و این وزارت در سال گذشته در راستای افزایش تقویت بنیه اقتصادی مرزنشینان، کنترل و کاهش زمینه های ورود کالا های غیرضرور و غیراستاندارد، حفظ شان و کرامت انسانی کولبران و تثبیت و پایداری جمعیت مرزنشینان با روش استقرار دستگاه های اقتصادی و گمرکی در بازارچه های موصوف، تدوین و درنهایت منجر به تصویب نامه مورخ ۷-۵-۹۶ هیات محترم وزیران گردید. با توجه به مشکلات فرآروی اجرای آئین نامه موصوف و حسب بازدید های میدانی به عمل آمده و طرح موضوع در جلسات کمیته نظارت بر دستور العمل اجرایی آئین نامه یادشده به منظور رفع موانع و مشکلات اجرای کامل تصویب نامه و نیز افزایش بینه اقتصادی مشمولین طرح، با همکاری دستگاه ها وسازمان های اجرایی مرتبط برخی از مفاد آئین نامه موصوف بازنگری و در جلسه تاریخ ۹-۳-۹۷ هیات محترم وزیران مصوب گردید. از جمله مهم ترین امتیاز های اصلاحیه تصویب نامه و شرایط مترتب بر آن از این قرار است:

 

* سقف کلی میزان تخفیف سود بازرگانی در آئین نامه اولیه به میزان ۹ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده بود که با توجه به جمعیت مشمول طرح (حدود ۴۷۰ هزار نفر-۱۳۲ هزار خانوار)، تخفیف سود بازرگانی در اصلاحیه به میزان ۴۲ هزار میلیارد ریال به صورت سالانه افزایش و به همین تناسب سود بازرگانی برای مرزنشینان ماهانه به مقدار ۷ میلیون ریال تعیین و برای هر خانوار به مقدار ۲۸ میلیون ریال تعیین شده است.

 

*به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت ها و افزایش درآمد های حاصله برای خانوار ها و تجار و بازرگانان، عبور (ترانزیت) اقلام کالا های مورد نیاز مرزنشینان از سایر مبادی و نیز بازارچه های مرزی و گمرکات مجاز است.

 

* جهت ایجاد زمینه های اشتغال مولد، زود بازده و پایدار در مناطق مرزی مشمول طرح، در اصلاحیه مربوطه کار گروهی به مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران و با عضویت دستگاه ها و سازمان های اقتصادی و بازرگانی از جمله جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و... به منظور تدوین برنامه های جامع و مورد نیاز و جایگزین پیش بینی شده است.

 

* عملیاتی نمودن و فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل بر مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان، قصر شیرین و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه و سیستان و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک راهبردی اصلی در توسعه اقتصادی مناطق مرزی در اصلاحیه منظور شده است.

 

* به منظور توسعه گردشگری و فعالیت مناسب واحد ها و اصناف در شهرستان های مشمول طرح، امکان عمده فروشی، حمل و خروج تجمیعی و تجاری کالا های وارداتی مشمول در اصلاحیه آئین نامه به سایر نقاط کشور ممنوع شده است.

 

* تازمان استقرار کامل نمایندگی سازمان ملی استاندارد و سایر سازمان های مجوز دهنده بهداشتی، ایمنی و قرنطینه ای مورد نیاز در شهرستان های مشمول اجرای آئین نامه و در جهت تسهیل در ورود اقلام قابل ورود توسط تجار و بازرگانان و استمرار فعالیت مرزنشینان در بازارچه ها، رعایت ضوابط استاندارد های، بهداشتی و قرنطینه ای کالا های وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان یادشده انجام می پذیرد.

 

*بعلاوه آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های موقت مرزی، صرفاً ساکنین روستا های شعاع ۲۰ کیلومتری مرزی در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و ساکنین روستا های شعاع ۵۰ کیلومتری در استان سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد.

 

گفتنی است، ادعای جمعیت ۸ میلیون نفری در امر کولبری قطعاً غیر صحیح و غیر علمی است و با مرور سطحی نتایج سرشماری نفوس و مسکن کشوردر چند استان موضوع این شرایط، بطلان آن آشکار می شود.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com