آکاایران: ادعای تکراری اصولگرایان درباره طرح عدم کفایت رئیس جمهوری

در حالی که هفته گذشته حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو فراکسیون ولایی مجلس از آغاز دوباره طرح عدم کفایت رئیس جمهوری سخن گفته بود، اما انگار این طیف نمی خواهند مسئولیت کارشان را بر عهده بگیرند؛ مانند دفعه قبل.این بار هم مانند بار اول که این موضوع را پیش کشیدند، یک نفر از این طیف موضوع را در رسانه ها مطرح می کند و بقیه شان می گویند که کار، کار اصلاح طلبان است. این بار هم به فاصله یک ماه همین سناریو را در پیش گرفته اند.

 

سیدحسین نقوی حسینی هم فراکسیونی حاجی دلیگانی باز هم این ادعا را تکرار کرد که طرح موضوع عدم کفایت کار اصلاح طلبان مجلس است. او در گفت وگو با خانه ملت گفت: «باید یادآور شد برخی از اصلاح طلبان و اعضای فراکسیون امید به دنبال عدم کفایت رئیس جمهور هستند تا طرح سؤال از رئیس جمهور؛ به عبارتی تندتر از منتقدان به دولت هستند». نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «اعتقاد داریم مطرح کردن موضوع عدم کفایت و همچنین سکوت در مقابل بی حالی و بی تحرکی دولت در شرایط کنونی که نیازمند وحدت و انسجام ملی هستیم، امر صحیحی نیست». دقیقا مانند دفعه قبل در اوایل تیرماه، مخالفان صریح رئیس جمهوری مانند اصولگرایان عضو جبهه پایداری یا نزدیکان به آنها، آن زمان این حرف را زدند اما پس از مدتی حرفشان را پس گرفتند و مدعی شدند که کار ما نبوده! 

 

مانند دفعه قبل

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو فراکسیون ولایی مجلس اوایل تیرماه گذشته از تشکیل اتاق فکر برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهوری در مجلس خبر داده و گفته بود: «ما در حال تنظیم طرح عدم کفایت رئیس جمهور هستیم و به نظر می رسد که هفته آینده بتوانیم به جمع بندی برسیم و جمع آوری امضا را دنبال کنیم. اتاق فکری برای بررسی عدم پایبندی روحانی بر اجرای قانون برنامه پنجم تشکیل شده».

 

ما نبودیم!

امیدی ها و بعضی از مستقلین اما همان زمان با طرح عدم کفایت مخالفت و اعلام کرده بودند که ایرادات به دولت در حدی نیست که بتوان طرح عدم کفایت را مطرح کرد. با این حال بعد از آن خبرگزاری های اصولگرا سعی داشتند تا طرح عدم کفایت را به اصلاح طلبان نسبت دهند. به عنوان نمونه خبرگزاری تسنیم در خبری به نقل از یکی از اعضای فراکسیون امید، او را طراح استیضاح از رئیس جمهوری معرفی کرد و این موضوع را به اصلاح طلبان نسبت داد. اما عارف رئیس فراکسیون بعد از آن اعلام کرد که این نظر شخصی نماینده بوده و به فراکسیون ارتباطی ندارد.

 

حالا اما در بحبوحه طرح سؤال از رئیس جمهور، گویا همان اتاق های فکر دوباره به راه افتاده و قصد دارند مجددا طرح عدم کفایت را مطرح کنند و آن را به امیدی های مجلس نسبت دهند. اینجا باز هم نام حاجی دلیگانی بر سر زبان هاست. او در هفته گذشته که سؤال از رئیس جمهوری اعلام وصول شد، دوباره از تهیه طرح عدم کفایت سیاسی و استیضاح حسن روحانی رئیس جمهوری در مجلس خبر داد. نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در گفت وگو با «الف» با بیان اینکه این طرح در جلسه سه شنبه مجلس تهیه شده، گفته بود: «نمایندگان از فراکسیون های امید، مستقلین و ولایی این طرح را تهیه کرده و در حال جمع آوری امضا برای آن هستند. این طرح ۱۰ محور اصلی دارد.

 

او افزایش بی رویه قیمت ها را یکی از محورهای اصلی این استیضاح ذکر کرد. عدم مدیریت بازار ارز، افزایش شدید قیمت سکه و طلا، گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی مردم، بی ثباتی اقتصادی و فساد در واردات کالاها از دیگر محورهای این استیضاح است». این بار هم سخنگوی فراکسیون امید، ادعای حاجی دلیگانی مبنی بر دخالت فراکسیون امید در طرح عدم کفایت رئیس جمهوری را رد کرد و این طرح را به نفع کشور ندانست.

 

همان زمان یعنی اوایل تیرماه وقتی اصولگرایان از طرح عدم کفایت رئیس جمهوری صحبت می کردند، امیر خجسته، نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه دولت اگر واقعا احساس می کند نمی تواند کشور را اداره کند، باید کار را به اهلش بسپارد، گفته بود «ما ۱۰ تا ۱۵ روز به دولت فرصت می دهیم تا برنامه های خود را برای مقابله با توطئه های دشمن در جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کند و اگر نتواند ما در مجلس استیضاح وزرای اقتصادی دولت و موضوع عدم کفایت رئیس جمهوری را کلید خواهیم زد».

 

پژمانفر از نمایندگان اصولگرای مجلس هم گفته بود که «با ادامه این روند مصلحت کشور در استیضاح رئیس جمهور است». اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه، هم با بیان اینکه برای حل مشکلات کشور به یک حزب سالم، قوی و پاک نیازمندیم تا مسئولیت را بر عهده بگیرد، گفته بود: «کسی می تواند کار را پیش ببرد که کارآمد، قوی و مقتدر باشد. هرچه به دولت ضعیف کمک کنیم، چون ناکارآمد است، نمی تواند پیش برود. به نظرم اگر اصولگرایان بیایند، وضعیت عوض می شود؛ چون شرایط فعلی حاصل کار اصلاح طلبان، امید و اعتدالیون است که نه در مجلس و نه در دولت نتوانستند کاری کنند». اما پس از مدتی ورق برگشت و با وجود همه این گفته ها، تقصیرات را بر گردن اصلاح طلبان انداختند.

 

سؤال و عدم کفایت؛ به موازات یکدیگر

بحث استارت عدم کفایت رئیس جمهوری در شرایطی است که چهارشنبه هفته گذشته، سؤال از رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس توسط هیئت رئیسه اعلام وصول شد؛ این طرح ۸۰ امضا دارد. علی لاریجانی در توضیح این طرح گفته بود: «طبق اصل ۸۸ و ماده ۲۱۲ آیین نامه، اگر بیش از یک چهارم نمایندگان تقاضای سؤال از رئیس جمهوری را دارا باشند، سؤال باید اعلام وصول شود که این سؤال بر اساس گزارش شماره د/۴۲۹۷۷۱۱۱۴ مورخ ۲/۵/۹۷ کمیسیون اقتصادی از حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد بررسی قرار گرفت که این با پنج محور اعلام وصول می شود.

 

این پنج محور شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بی کاری، رکود اقتصادی شدید چندساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است». حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری، در گفت وگو با ایسنا اما این طرح را مخالف با اصول قانون اساسی دانسته و گفته بود که سؤالات از رئیس جمهوری در کمیسیون بررسی شونده از نصاب افتاده بود، اما برخی نمایندگان باز هم با انصرافی ها صحبت کرده و مجددا امضای آنها را پای طرح سؤال از رئیس جمهوری نوشتند.

 

مطابق آیین نامه، رئیس جمهوری یک ماه فرصت دارد تا برای پاسخ گویی به صحن مجلس بیاید. اگرچه در این فاصله ممکن است امضاها از نصاب تعیین شده بیفتد و طرح هم ملغی شود.

 

روحانی سرزده به مجلس بیاید

در همین حال قاسم میرزایی نکو با تأیید تحرکاتی مبنی بر طرح عدم کفایت رئیس جمهوری در مجلس به «اعتمادآنلاین» گفته: «آقای روحانی سرزده به مجلس بیاید و با نمایندگان حرف بزند. نمایندگان سؤالات خودشان را مطرح کنند و رئیس جمهور جواب بدهد. در روز سه شنبه هفته گذشته طرح عدم کفایت رئیس جمهور را بار دیگر استارت زدند و شروع به جمع آوری امضا کردند. دولت باید در مجلس حضور پیدا کند و در این صورت است که اوضاع آرام می شود و شرایط راحت تر جلو می رود».

 

نماینده مردم دماوند با اشاره به تغییرنکردن کابینه با وجود انتقادات گسترده به تیم اقتصادی، گفت: «دولت فکر می کند باید مسائل را از کانال مجلس حل کند، اما رویکرد مجلس همین است و به تفکیک هر وزارتخانه ای که بیاید رأی نخواهد داد».

 

حالا باوجوداین باید دید این بار که اصولگرایان طرح عدم کفایت رئیس جمهوری و سؤال از روحانی را به صورت موازی پیش می برند، کدام یک را می خواهند به سرانجام برسانند؛ البته اگر باز هم طرح عدم کفایت را مانند دفعه قبل به اصلاح طلبان نسبت ندهند.

 

 

sharghdai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com