یک رسانه غربی با توجه به ماجرای پیش آمدن بحث هایی درباره بستن تنگه هرمز، در گزارشی به وضعیت موشک های ایران اشاره کرده و مدعی شده که ایران موشک فکور ۹۰ را با استفاده از موشک های فونیکس AIM-54 آمریکا مهندسی معکوس کرده است.

به گزارش رویداد۲۴، نشریه نشنال اینترست آمریکا همزمان با جدی تر شدن بحث هایی درباره رویارویی نظامی ایران و آمریکا در ماجرای بسته شدن تنگه هرمز، در گزارشی به وجود موشک های فونیکس آمریکا در انبارهای ایران اشاره کرده و نوشته است موشک فونیکس اولین بار در سال ۱۹۷۴ به کار گرفته شد و در سال ۲۰۰۴ یعنی چند سال بعد از ورود جنگنده های اف-۱۸ از دور خارج شد اما ایران تولید انبوه این موشک های هوا به هوای دور برد را ادامه داده است. این نشریه آمریکایی مدعی شده که موشک فکور ۹۰ کپی موشک های فونیکس AIM-54 آمریکاست که اولین سلاح هایی بود که روی جنگنده های اف ۱۴ تامکت نصب می شد.

 

به گزارش رویداد۲۴ در دوران پهلوی دوم، آمریکا تعداد زیادی از سلاح های فوق پیشرفته اش را به ایران فروخت که جنگنده های اف-۱۴ و فانتوم های اف-۴، تانک های M60 و موشک های فونیکس از جمله این سلاح ها بودند و پس از انقلاب دولت نوین ضد آمریکا در ایران، سلاح های آمریکایی را تحلیل و مهندسی معکوس کرده است. تهران در دوران هشت سال جنگ با عراق و ممنوعیت دسترسی به سلاح های نوین غربی، در حفظ سلاح های آمریکایی اش از طریق بازار سیاه (نظیر آنچه در ایران کنترا رخ داد) و ساخت قطعات یدکی داخلی متخصص شد. فونیکس یکی از دستاوردهای آنها در این دوره است. موشکی با طول ۱۳ فوت و برد ۱۰۰ مایل. ترکیب تامکت-فونیکس همراه جنگنده های رادار گریز اف-۱۴، قرار بود بمب افکن های شوروی را قبل از رسیدن به ناوگان دریایی از بین ببرد.

 

ایران مدعی است که موشک فونیکس با سامانه های هدایت برتر با سرعت بیشتر و برد بالاتر ارتقا پیدا کرده و به موشک فکور تبدیل شده است. سامانه های راهیابی نوین تقریبا ۳۰ درصد هوشمندترند و وزن کمتری دارند و قابلیت حمل موشک های اضافی را نیز دارد و می تواند اهدافی را در فاصله ۲۲۰ کیلومتری هدف قرار دهد.

 

امیر حاتمی وزیر دفاع ایران از اینکه ایران با وجود تحریم های آمریکا علیه صنایع موشکی می تواند تولید انبوه موشک داشته باشد به خود می بالد و گفته است: امروز ما در فضایی زندگی می کنیم که با دشمنان بی شرم و مفلوکی مثل سران آمریکا و متحدان منطقه آنهت محاصره شدیم که هیچ چیزی جز زبان زور نمی فهمند.

 

نشنال اینترست نوشته است هنوز سوالاتی درباره این سلاح عجیب ایران وجود دارد؛ برای مثال چه هواپیمایی قرار است این موشک را حمل کند؟ فونیکس برای اف-۱۴ طراحی شده بود و رادارهای دوربرد آن که توسط یک افسر که تعیین می کرد آیا فونیکس به هدف نزدیک شده یا نه هدایت می شد. ایران هنوز تعدادی از اف-۱۴های قدیمی ۴۵ ساله خود را نگه داشته است. اما کارآیی یک موشک با صد مایل برد در برابر هواپیماهای پیشرفته نیازمند رادارهای پیشرفته است. این در حالی است که رسانه های ایران گزارش کرده اند که این موشک می تواند مستقل از رادارهای هواپیمایی راه اندازی و شلیک شود.

 

از همه اینها جالب تر این است که ایران در میان همه این سلاح ها، فونیکس را که رکوردش در ارتش آمریکا غیر قابل انکار بوده را انتخاب کرده است. فونیکس سه بار شاهد مبارزه بوده است. زمانی که نیروی دریایی آمریکا سه موشک AIM-54 را به سمت هواپیمای عراقی در سال ۱۹۹۹ شلیک کرد. هر سه این موشک ها از بین رفتند. با اینکه فونیکس برد بلندی داشت، این موشک سنگین و گران بود و فاقد قابلیت مانور در برابر اهدافی نظیر جنگنده ها بود. موشک های هدایت شونده AMRAAM آمریکا نصف فونیکس برد دارند اما بسیار انعطاف پذیرترند.

 

ایران مدعی است تعداد زیادی از فونیکس هایش را در جنگ با عراق از دست داده. اگر آمریکا با بمب افکن های کند و سنگین B-52 به ایران حمله کند، موشک های فکور موقعیت خوبی به دست آورده اند اما در برابر اف-۳۵ها و اف-۱۸های آمریکایی چه خواهند کرد؟

 

 

.

منبع : sarpoosh.com