آکاایران: هروی: درباره غیرقانونی بودن سوال از رئیس جمهور با لاریجانی مذاکره می کنیم

معاون امور نظارت و هماهنگی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری گفت: آنچه که در مورد سوال از رییس جمهور صورت گرفته کاری غیرحقوقی و حتی خلاف آیین نامه داخلی مجلس بوده و برای ما مبهم و غیرقابل پذیرش است.

جواد هروی در گفت وگو با ایلنا، با اشاره به غیر قانونی دانستن سوال از رییس جمهور گفت: روندی که مجلس در خصوص سوال چهارم از رییس جمهور طی کرده است، برخلاف رویه حقوقی است؛ چراکه زمانی که سوال چهارم از حد نصاب خارج شد، متاسفانه سوال کنندگان طریقی را پی گرفتند که بتوانند با انصرافِ انصراف دهندگان این حد نصاب را کنار بگذارند و سوال را به اعلام وصول بکشانند.

 

وی افزود: سوال حق مجلس است و شکی در این نیست اما آنچه که در این مورد صورت گرفته کار غیر حقوقی و حتی خلاف آیین نامه داخلی مجلس است. ما در سوال های اول تا سوم هیچ اعتراضی نداشتیم اما سوال چهارم از این جهت برای ما غیرقابل پذیرش است و ابهام دارد که برخلاف رویه سوالات گذشته، کسانی که انصراف دادند مجددا به انصراف دوباره اقدام کردند و این کار، کار درستی نیست. 

 

هروی در خصوص اقدام معاونت پارلمانی در این خصوص گفت: آنچه که در این مقطع انجام خواهیم داد این است که با مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم مذاکراتی صورت بگیرد تا ببینیم در نهایت چه اقدامات دیگری را باید انجام دهیم. 

 

معاون امور نظارت و هماهنگی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در توضیح این صحبت معاون پارلمانی رییس جمهور که گفت در پس سوال از رییس جمهور اهداف سیاسی دنبال می شود، گفت: اصل سوال از رییس جمهور بازگشت می کند به سوال از اعضای هیات دولتی که زمینه سوال به آنها واگذار شده و مجلس در هر زمینه ای که سوال دارد مثل اقتصاد یا آموزش یا هر موضوع دیگری باید وزیر مربوطه را زیر سوال ببرد؛ ما نمی توانیم سوال ها را به گونه ای مطرح کنیم که شخص رییس جمهور پاسخگوی همه سوال هایی باشد که پرسیده می شود.

 

هروی در خصوص اعلام وصول استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: درباره چرخه اداری امور مجلس ما هیچ دخالتی نداریم اما آنچه که می گذرد طبیعتا از جانب ما قابل پیگیری است.

 

وی ادامه داد: طبیعی است که اگر مواردی در این زمینه باشد، معاونت پارلمانی ریاست جمهوری حق خودش می داند که ورد و بررسی کند. من تصور می کنم با توجه به شرایطی که تا الان با مجلس شورای اسلامی داشتیم و تعامل مثبتی که وجود داشته بتوانیم با این تعامل؛ مسائلی که در این میان چه در خصوص سوال از رییس جمهور و چه اعلام وصول استیضاح آقای ربیعی وجود دارد را حل کنیم. 

 

 

.

منبع : sarpoosh.com