قرار بازداشت 27 نظامی نیروی دریایی ترکیه صادر شد
که دادستان کل آنکارا قرار بازداشت 27 نظامی نیروی دریایی ترکیه از جمله یک سرهنگ را صادر کرده است

آکاایران: قرار بازداشت ۲۷ نظامی نیروی دریایی ترکیه صادر شد

آکاایران: قرار بازداشت 27 نظامی نیروی دریایی ترکیه صادر شد

رسانه های ترکیه اعلام کردند که دادستان کل آنکارا قرار بازداشت ۲۷ نظامی نیروی دریایی ترکیه از جمله یک سرهنگ را صادر کرده است.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه های کارار و خبر تورک، دادستان کل آنکارا در راستای تحقیقات و دستگیری عوامل فعال گروه گولن در داخل نیروهای مسلح، قرار بازداشت ۲۷ نفر از جمله یک سرهنگ، یک سرهنگ دوم و چندین درجه دار نیروی دریایی ارتش ترکیه را صادر کرده که در پی آن تاکنون پنج نفر از متهمان دستگیر شده اند و عملیات برای دستگیری سایر متهمان در هفت شهر این کشور همچنان ادامه دارد.

 

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به "فتو" و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

 

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵ اعلام شده و اعاده او که بیش از ۱۷ سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های ترکیه از آمریکا بوده که تاکنون با پاسخ منفی مقامات واشنگتن موجه و موجب تیره شدن روابط دو کشور شده است.

 

در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۵۱ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

 

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه همچنان در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

 

تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر به اتهام عضویت در گروه گولن و مشارکت در کودتای نافرجام ترکیه دستگیر شده و تقریبا ۱۳۰ هزار نفر از مراجع دولتی اخراج شده اند.

 

همچنین بیش از ۵۰ هزار نفر به اتهام عضویت در گروه گولن و مشارکت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای دو سال پیش ترکیه زندانی شده اند.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :