تشکیل نهاد عقیدتی در ارتش روسیه/ آیا پویتن دستور بازگشت به دوره شوروی را صادر کرد؟
به گزارش اعتماد، اتفاقاتی جدید در ساختار نظامی روسیه در حال رخ دادن است،ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور داده تا اداره ای جدید در

آکاایران: تشکیل نهاد عقیدتی در ارتش روسیه/ آیا پویتن دستور بازگشت به دوره شوروی را صادر کرد؟

آکاایران: تشکیل نهاد عقیدتی در ارتش روسیه/ آیا پویتن دستور بازگشت به دوره شوروی را صادر کرد؟

به گزارش اعتماد، اتفاقاتی جدید در ساختار نظامی روسیه در حال رخ دادن است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور داده تا اداره ای جدید در داخل ارتش روسیه راه اندازی شود که در آن ترویج وطن پرستی صورت گیرد، اتفاقی که بسیاری از تحلیلگران را یاد شوروی سابق می اندازد، زمانی که سربازان دیدگاه های مارکسیستی و لنینیستی را آموزش می دیدند. در آن دوره این اتفاق توسط کمیساریای سیاسی صورت می گرفت. این فرمان ریاست جمهوری رسما از سوی پوتین به مقام های ارتش روسیه ابلاغ شده است و گفته می شود حدود یک میلیون نفر از خدمه نظامی فعال را در بر می گیرد.

 

به گزارش رویترز به نظر می رسد مسکو قصد دارد سربازان خود را به نحوی تربیت کند که یک نوع مخالفت ایدئولوژیک با غرب دارا باشند و بر این مبنا ذهنیت آنها شکل بگیرد. الکساندر کانشین، که در یکی از موسسات روانشناختی غرب مشغول به فعالیت است در ماه فوریه اعلام کرد وقتی که فضا به سمت مقابله پیش می رود موجب می شود که نقش سیاست و اخلاق در جامعه و ارتش رشد پیدا کند. در اتحاد جماهیر شوروی اداره ای مشابه شکل گرفت تا از این موضوع اطمینان به عمل آید که ارتش به حزب کمونیست حاکم به آن وفادار است.

 

ولادیمیر پوتین که علاوه بر ریاست جمهوری فرماندهی کل قوای روسیه را نیز برعهده دارد همواره تلاش کرده ارتشی یکدست و وفادار تشکیل دهد تا بتواند سیاست های خود را برهمین مبنا پیش ببرد. او در ماه مارس برای یک دوره دیگر به عنوان رییس جمهور روسیه انتخاب شد و وعده داد تا سیاست های جدیدی را در پیش بگیرد. فرمان او موجب شد تا نهاد جدیدی در بدنه ساختار وزارت دفاع روسیه ایجاد شود که طی آن پوتین ژنرال آندری - کارتاپولف را که در جنگ روسیه در سوریه مجروح شده بود - مامور این کار کرد.

 

وزارت دفاع هنوز جزییاتی را از این اداره جدید منتشر نکرده است، اما یک منبع نظامی که نخواست نامش فاش شود به روزنامه کومورسانت گفت که ژنرال کارتاپولوف همچنین مسوول ساماندهی به فعالیت سازمان یونارمیا که به عنوان جنبش ملی جوانان ارتش شناخته می شود را برعهده خواهد داشت که کاملا تحت حمایت وزارت دفاع روسیه قرار دارد.

 

ارتش روسیه در سال ٢٠١٤ کریمه را ضمیمه خود کرد و این موضوع تبدیل به یک موفقیت بزرگ برای کرملین شد، هرچند که با مخالفت و تحریم های غرب مواجه شد. پس از آن ارتش روسیه به شکل چشمگیری حضور نظامی در سوریه پیدا کرد و عملا نقش یکی از اهرم های موثر در سیاست خارجی روسیه را ایفا کرد و اکنون این احساس به وجود آمده که حفظ وفاداری سربازان می تواند ابزاری اطمینان بخش برای پیشبرد اهداف روسیه در خارج از مرزها باشد.

 

اما از آنجایی که این اقدام با دوره شوروی مقایسه می شود که برای اولین بار کمیساریای سیاسی در سال ١٩١٨ شکل گرفت و در اواخر دوره شوروی سابق نیز برخی از افسران سیاسی سعی داشتند اطمینان حاصل کنند که سربازان به دکترین کمونیستی اعتقاد دارند و شناخت کافی نسبت به آن دارا باشند تا وفاداری آنها حفظ شود، اکنون نیز این گمانه زنی به وجود آمده که دولت پوتین در حال بازگشت به دوره شوروی است.

 

ولادیمیر شرباکوف، یک متخصص نظامی عنوان کرد: تصمیم پوتین برای احیای نسخه ای مربوط به دوران شوروی سوالاتی را مطرح کرده است. سوال اصلی این است که در دوران شوروی این اداره در عمل منافع کمیته مرکزی حزب را در نظر می گرفت و به طور کامل مشخص نیست که این اداره بناست احیا کننده چه چیزی باشد و منافع چه گروه و حزبی را تامین کند.

 

زیرا حتی شخص پوتین در آخرین دور رقابت ها نه به شکل حزبی بلکه به صورتی مستقل وارد کارزار انتخابات شد و به نظر می رسد این افراد بیش از هرچیز باید به پوتین وفادار باشند تا چیز دیگر؛ برخی دیگر این سوال را مطرح می کنند که آیا تشکیل این اداره جدید می تواند شروع یک رنسانس گسترده تر در آموزش ایدئولوژیک در مدارس و کالج ها باشد یا اینکه این ابزاری جدید برای ریشه کن کردن سربازان جوانی باشد که به نظر می رسد طرفداران غرب هستند؟ دمیتری دریز، معاون سردبیر کومرسانت می نویسد: همه اینها یادآور یک بازگشت تدریجی به اتحاد جماهیر شوروی است.

 

جوان سازی عقیدتی ارتش

در تشکیل ساختار جدید عقیدتی ارتش روسیه سازمان یوناریما که به عنوان جنبش ملی جوانان ارتش شناخته می شود اهمیت ویژه پیدا کرده است. سازمانی جوان که کاملا تحت حمایت و تامین مالی دولت روسیه قرار دارد و در اکتبر سال ٢٠١٥ تاسیس شد. این نهاد درراستای آموزش به پرسنل آینده ارتش تشکیل شده است که از همان ابتدای جوانی آموزش هایی مانند وطن دوستی، خدمت رسانی ملی، تاریخ ملی و نظامی کشور، تاریخچه عملیات های نظامی و مبارزات گذشته به آنها یادآوری می کند تا دولت بتواند جلوی کاهش نیروهای مسلح را به کمک رشد جمعیت و آموزش نیروهای جوان بگیرد.

 

گفته می شود بیش از ١١٧هزار نفر عضو این جنبش هستند که در سراسر کشور پراکنده هستند. این جنبش ملی به عنوان بخشی از گستره وسیعی از برنامه ها و سازمان های ملی جوانان بود که در تاریخ ٢٩اکتبر ٢٠١٥ با دستور ولادیمیر پوتین ایجاد شد.

 

هدف اصلی این نهاد نیز ارتقای سیاست دولتی در زمینه آموزش به جوانان بوده است که در این چارچوب بنا بوده است تا شرایطی مطلوب برای رشد هماهنگ شخصیت کودکان و نوجوانان به وجود بیاید که همه آنها با ارزش های اخلاقی و دستورالعمل های مشخص رشد پیدا کنند و همچنین آموزش و پرورشی نیز شکل بگیرد که ارزش های میهن پرستانه را به این افراد آموزش دهد.

 

کمیسر سیاسی

در ارتش دوره شوروی یک کمیسر سیاسی حضور داشت که نظارت بر آموزش سیاسی (ایدئولوژی) سربازان را برعهده داشت. سازمانی واحد که به این دلیل تشکیل شد تا از تفکرات غیر نظامی و عقیدتی سربازان مطلع شود. از زمان تاسیس ارتش سرخ در سال ١٩١٧، این افسران تقریبا مسوولیت داشتند تا بطور قطعی اطمینان حاصل کنند که حزب کمونیست می تواند به وفاداری ارتش اطمینان داشته باشد یا خیر.

 

شبیه این کمیساریا و نهاد در ارتش انقلابی فرانسه بین سال های ١٧٨٩تا١٧٩٩ نیز ظاهر شد. این نهاد در ارتش سرخ شوروی بین سال های ١٩١٨ تا ١٩٤٢ نیز وجود داشت و همچنین مشابه آن در نیروهای مسلح آلمان نازی بین سال های ١٩٤٣ تا ١٩٤٥ به وجود آمد. این نهاد همچنان در ارتش آزادی بخش خلق چین وجود دارد. گفتنی است این نهاد در دوره شوروی سابق در سال ١٩٤٢ هنگامی که متوجه شدند تاثیر آن محدود است عملا لغو شد و تبدیل به نهادی کلان تر تحت عنوان معاون امور سیاسی شد.

 

اگرچه دیگر افراد این ساختار به عنوان کمیسر شناخته نمی شدند، اما افسران سیاسی در تمام ساختار نیروهای مسلح شوروی مانند، نیروی زمینی، دریایی، هوایی، موشکی استراتژیک و... تا زمان فروپاشی اتحاد جماهی شوروی در سال ١٩٩١ حفظ شدند.

 

میثم سلیمانی

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :