واکنش مقامات آمریکایی به پیشنهاد مجدد ترامپ برای مذاکره با ایران
چرخش موضع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و اعلام آمادگی مجدد برای گفت وگو با مقام های ارشد ایران،،برجام دستاورد التزام به گفت وگو است؛ باید آن

آکاایران: واکنش مقامات آمریکایی به پیشنهاد مجدد ترامپ برای مذاکره با ایران

آکاایران: واکنش مقامات آمریکایی به پیشنهاد مجدد ترامپ برای مذاکره با ایران

چرخش موضع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و اعلام آمادگی مجدد برای گفت وگو با مقام های ارشد ایران، واکنش های متفاوتی را در میان رسانه ها و سیاستمداران خارجی به همراه داشت؛ منتقدان وی را گرفتار در «بحران خودساخته» خواندند و هوادارانش موضع سیاسی او را ستودند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا که اردیبهشت ماه با خروج از برجام، به جامعه جهانی دهن کجی کرده بود؛ روز دوشنبه برای دومین بار طی یک هفته گذشته از آمادگی خود برای دیدار و مذاکره با مقام های ایران سخن گفت.

ترامپ که در یک کنفرانس خبری مشترک با«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا حاضرشده بود،درپاسخ به سوالی در این رابطه گفت که «در هر زمان» و «فاقد هرگونه پیش شرطی» حاضر به گفت وگو با مقام های ایرانی است.

این اظهارات واکنش های متفاوتی را در میان سیاستمداران آمریکایی به دنبال داشت.

 

«جان گارمندی» نماینده مجلس آمریکا ازحزب دمکرات درگفت وگو با شبکه تلویزیونی«سی ان ان» گفت که اختلاف ها باایران را«بحران خودساخته» ترامپ می داند.

 

وی در این رابطه تصریح کرد:رئیس جمهوری احتمالا خودش را زرنگ می پندارد و گمان می کند که می تواند فاقد هرگونه گفت وگوی قبلی، نشستی با رهبران ایران تدارک ببیند.

 

این نماینده با انتقاد از خروج آمریکا از برجام، آن را مسبب ایجاد مشکلات جدی دیپلماتیک دانست وافزود: ما پیش از این توافق هسته ای را داشتیم […] که نظارت شدیدی روی فعالیت های ایران ایجاد کرده بود. اکنون این نظارت ها به شدت مختل شده است.

 

شاید مهم ترین بخش اظهارات روز دوشنبه ترامپ که مورد توجه رسانه های آمریکایی قرار گرفت، پیشنهاد او برای دیدار «فاقد هرگونه پیش شرط» با سران ایران بود؛ رویکردی که ساعتی بعد «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا آن را زیر سوال برد.

 

پمپئو در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان بی سی» باز هم شرط هایی برای دیدار سیاستمداران ایران و آمریکا گذاشت و گفت: اگر ایرانی ها تعهد نشان بدهند که می توانند تغییرات اساسی در رفتار با مردمانشان دارا باشند، رفتارهای سوء خود را کاهش داده و وارد توافقی واقعی در حوزه منع گسترش تسلیحات هسته ای شوند، آنگاه می توان برای گفت وگو آماده شد.

 

این اظهارات از دید رسانه هایی چون«بلومبرگ» و «آسوشیتدپرس» به عقب نشینی ضمنی کاخ سفید و ارسال سیگنال های متناقض تعبیر شد.

 

«باب منندز»سناتور ارشد دمکرات ازجمله مقام هایی بود که به این موضوع توجه نشان داد و اظهارات ترامپ را به «یک نسخه ضررآفرین دیگر» تعبیر کرد.

 

منندز به خبرنگاران گفت: این هم مانند کره شمالی است؛ فاقد پیش شرط و فاقد آمادگی. نتیجه چه شد؟

سخنان ترامپ اما موافقانی هم داشت. 

 

«باب کورکر»رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و «داین فاینستاین» سناتور قدیمی دمکرات از جمله افرادی بودند که در گفت وگو با رسانه ها، موضع ترامپ را ستودند.

 

در همین رابطه، «تام روگان» تحلیلگر علوم سیاسی در یادداشتی در تارنمای خبری «واشنگتن اگزمینر»نوشت: رئیس جمهور ترامپ به خاطر اعلام آمادگی برای دیدار با همتای ایرانی خود مستحق تشویق است. 

 

وی گفت که معتقد است «اگر ترامپ مهره ها را خوب بچیند، ممکن است بتواند به توافق جدیدی با ایران برسد».

در میان مقام های ایرانی اما یکی از نخستین واکنش ها را «حمید ابوطالبی» مشاور رئیس جمهوری داشت.

ابوطالبی در صفحه توئیتر خود نوشت: کسانی که به گفت وگو به عنوان روش حل اختلافات در جوامع متمدن باور دارند، باید به ابزار آن هم ملتزم باشند. احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت ها و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است.

 

وی ادامه داد: گفت وگوی تلفنی روسای جمهور دو کشور در سازمان ملل متحد در ۱۳۹۲ بر این باور استوار بود که می توان با التزام به ابزار گفت وگو، در مسیر اعتمادسازی گام برداشت. برجام دستاورد التزام به گفت وگو است؛ باید آن را پذیرفت.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :