بشار جعفری: ادلب را در صورت عدم تحقق آشتی های ملی، به زور پس می گیریم
به گزارش ایسنا به نقل از روسیا الیوم، بشار جعفری، رئیس هیئت سوریه در مذاکرات آستانه در کنفرانس

آکاایران: بشار جعفری: ادلب را در صورت عدم تحقق آشتی های ملی، به زور پس می گیریم

آکاایران: بشار جعفری: ادلب را در صورت عدم تحقق آشتی های ملی، به زور پس می گیریم

رئیس هیئت دولت سوریه در دهمین دور مذاکرات آستانه که در حال حاضر در سوچی روسیه برگزار شده است، ترکیه را به عدم پایبندی به تعهدات خود در قبال دمشق و متهم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روسیا الیوم، بشار جعفری، رئیس هیئت سوریه در مذاکرات آستانه در کنفرانس خبری گفت: ترکیه تنها طرف در نشست امروز است که به تعهدات خود وفا نکرده است.

 

بشار جعفری عنوان داشت: روسیه و ایران به عنوان دو کشور ضامنِ دیگر در روند آستانه به تعهدات خود مبنی بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه پایبند هستند.

 

وی با بیان اینکه ترکیه به تعهدات خود در مورد ایجاد منطقه کاهش تنش در استان ادلب عمل نکرده است، خاطرنشان کرد: در توافق حاصل شده در چهارمین دور مذاکرات بر استقرار نیروهای پلیس نظامی با سلاح های سبک در ایست های بازرسی تاکید شد، اما آنکارا یگان های نظامی مجهز به سلاح های سنگین از جمله تانک ها و خودروهای زرهی را به این استان فرستاد.

 

بشار جعفری همچنین تصریح کرد: ما بر درخواست از واشنگتن برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه تأکید داریم، چراکه حضور نیروهای آمریکایی غیرقانونی بوده و دولت سوریه چنین درخواستی ارائه نداده است.

 

این مقام سوری عنوان داشت: تروریست هایی که به شهر السویداء حمله کرده بودند، از منطقه التنف آمده بودند که تحت کنترل نیروهای آمریکایی است.

 

وی ادامه داد: اگر ادلب با آشتی های ملی به دست دولت سوریه بازنگردد، این حق دولت سوریه است که به زور آن را پس بگیرد.

 

بشار جعفری ادامه داد: گروه تروریستی "کلاه سفیدها" حملاتی را در سوریه با حمایت سازمان های اطلاعات خارجی انجام داده است. روند خارج کردن کلاه سفیدها نفاق کشورهای حامی تروریسم را نشان می دهد.

وی افزود: منطقه کاهش تنش در ادلب امتحانی برای اعتبار و صداقت دولت ترکیه است. مسئله مناطق کاهش تنش دارای یک سقف زمانی است و تمدید آنها در گرو موافقت دولت سوریه و طرف های دیگر است.

 

بشار جعفری خاطرنشان کرد: در مورد کنترل کامل بر اراضی سوریه ما تاکید می کنیم که راه حل میانه موجود نیست.

 

این مقام سوری عنوان داشت: ما از جامعه بین الملل می خواهیم تا برای بازگشت آوارگان سوری به کشور کمک هایی ارائه داده و امکانات را بیشتر کنند. مانع اصلی برای بازگشت آوارگان سوری ادامه تحریم های اقتصادی یکجانبه علیه سوریه است.

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :