آکاایران: کارشناس مسائل شبه قاره: ارتش پاکستان، یک کشور دارد!

به گزارش قانون، رای گیری در پاکستان برای گزینش ۲۷۲ نماینده مجلس ملی این کشور بامداد روز چهارشنبه برگزار شد که تکلیف بالاترین پست های سیاسی این کشور یعنی نخست وزیری و ریاست جمهوری را برای مدت پنج سال روشن خواهد کرد.برخی به آن لقب کثیف ترین انتخابات را داده اند و اتهامات گسترده ای در آن به نیروهای مسلح زده شده که گمان می رود از عمران خان حمایت می کنند.

 

در حالی که مقام های انتخاباتی پاکستان حزب عمران خان، سیاستمدار ۶۶ ساله طرفدار حقوق بشر و قهرمان پیشین ورزش کریکت را به عنوان برنده انتخابات پارلمانی چهارشنبه گذشته این کشور اعلام کردند، از روز جمعه به سراغ تشکیل یک دولت ائتلافی رفته چراکه اکثریت مطلق را به دست نیاورده است.

 

این به معنی آن است که حزب عمران خان موسوم به حزب تحریک انصاف پاکستان، درصدد یافتن هم پیمانانی به منظور ائتلاف با آن هاست، هرچند که او در اولین سخنرانی خود بعد از اعلام پیروزی اش در انتخابات در روز پنج شنبه موضعی سرسخت علیه فساد در پاکستان گرفت و این می تواند کار او را دشوار کند. جدیدترین نتایج انتخابات نشان داده که احزاب مذهبی که بیش از هر زمان در این انتخابات کاندیدا معرفی کرده بودند، در به دست آوردن کرسی مجلس شورای ملی پاکستان شکست خورده اند.

 

محمد پیرملازهی،کارشناس مسائل شبه قاره، معتقد است که عمران خان با تشکیل دولت نمی تواند به وعده های خود عمل کند.پاکستان دارای مشکلات زیادی است وارتش نفوذ زیادی در این کشور دارد.درادامه، گفت وگوی «قانون» با محمد پیرملازهی را می خوانید.

 

آیا ارتش از عمران خان برای پیروزی در انتخابات پاکستان حمایت کرده است؟

نشانه هایی از حمایت ارتش وجود دارد و همین حمایت می تواند او را در موقعیت مساعد قرار بدهد تا بتواند دولت ائتلافی خود راتشکیل و ادامه قدرت دهد.درمجموع احزاب مخالف که مدعی تقلب در انتخابات شدند ومعتقدند ارتش دخالت داشته و به نوعی پیروزی عمران خان مهندسی شده بود،تاحدی می توانند مقاومت بکنند.اگر مقاومت شان به اصطلاح از جنبه مدنی خارج بشود و برای اعتراض به خیابان ها بیایند و برای دولت جدید مشکلاتی را ایجاد بکنند،در این صورت ارتش وارد عمل خواهد شد واز این اقدام جلوگیری می کند.

 

به نظر بنده حتی احزاب سیاسی که بین خود رایزنی می کنند تا چه سیاستی را در پیش بگیرند،باتوجه به واقعیت های موجود در پاکستان نمی توانند به وحدت نظری برسند.دو گزینه پیش روی آن هاست :گزینه اول، وارد پارلمان می شوند ودولت تشکیل می دهند واپوزیسیون قدرتمندی را در مقابل دولت ایجاد می کنندو گزینه دوم دولت جدید را نمی پذیرند ودست به مقاومت می زنند که این خطر وجوددارد اگر اوضاع از کنترل خارج شود،ارتش قدرت را دردست بگیرد که ضررآن برای احزاب سیاسی بیشتر خواهد بود.ممکن است مدتی طول بکشد تا به جمع بندی برسند اما گزینه اول برای آن ها مناسب تر خواهد بود.

 

ارتش به عنوان قدرت اصلی در پاکستان نقش ایفا می کند؟

بله ؛ ضرب المثلی در پاکستان است که می گوید:همه کشورهای دنیا ارتش دارند اما در پاکستان این ارتش است که یک کشور را دارد.این نشان می دهد قدرت ارتش زیاد است که علت این است که درتمامی زمینه ها حرف اول و آخر را می زند.اگر تاریخ ٧٠ساله پاکستان را نگاه کنید ،تقریبا دوسوم این دوران ارتش در رأس قدرت بوده و هیچ گاه اجازه نداده احزاب سیاسی دوره پنج ساله قدرت خود را به پایان برسانند.تنها استثنا دوره قبلی حکومت حزب مردم است و اکنون دومین دوره بود که اجازه دادنداحزاب سیاسی دوره پنج ساله خود را به پایان برسانند.

 

علت این امر ناشی از شرایط داخل نبود بلکه از شرایط منطقه ای و بین المللی بود که ایجاب نمی کرد ارتش دست به کودتا بزند.اکنون که ارتش نمی توانست کودتا کند ،راه میانه ای را پیدا کردند و حزب سومی را در مقابل حزب مردم وحزب نواز علم کردندواز آن حمایت کردند تا بتوانند از طریق سیاسی و حزب انصاف اهداف خود را پیش ببرند.در یک کلام اگر خلاصه کنیم ارتش قدرت اول در پاکستان است واز لحاظ سیاسی و نظامی نفوذ دارد واز لحاظ اقتصادی بخش های اصلی بانک ها وبنگاه ها در اختیار ارتش است.

 

به نظر شما عمران خان موفق به تشکیل دولت ائتلافی خواهد شد؟

هرچند که دولت ائتلافی خواهد بود و این گونه دولت ها تا حدی شکننده هستند،عمران خان می تواند دولت تشکیل دهد.

 

سیاست خارجی و استراتژی های او چه خواهد بود؟با این نظرموافق هستید که عمران خان وعده های بزرگی را داده که توانایی عمل به آن را ندارد؟

اگر بپذیریم که ارتش حرف اول را در پاکستان می زند که در طول ۷۰ سال گذشته همین طور بوده و نشانه ای از تعدیل سیاست ارتش به دست نیامده است؛دراین صورت می توان گفت عمران خان سیاست و استراتژی مستقلی از ارتش نمی تواند داشته باشد.یک واقعیت وجود دارد که اکنون ارتش پاکستان بعد از آن که ترامپ سیاست واستراتژی خود را در رابطه با شبه قاره هندوجنوب آسیااعلام کرد؛ دیگرکمک های مالی و نظامی دریافتی از آمریکا را نداشتند.ارتش بر سر دوراهی قرار گرفته است و باید تصمیم بگیرد که آیا همچنان به عنوان متحد با آمریکا باقی می ماند و از کمک های مالی ونظامی آن برخوردار می شود یا به سمت نیروها و جایگزین های دیگر می رود.

 

به نظر می آید هنوز ارتش تصمیم قطعی خود را نگرفته است که به طور کامل از سمت غرب بیرون بیاید و به سمت روسیه و چین برود.هنوز فکرمی کنند توانایی ایجاد تعدیل در مناسبات منطقه ای میان ایران و عربستان،درسطح بین المللی میان چین و روسیه و آمریکا و اروپا دارند و از این راه منافع خود را تامین کنند.به نظر بنده تصمیم ارتش، خط مشی دولت عمران خان و حزب تحریک انصاف پاکستان را تعیین خواهد کرد.

 

باتوجه به اینکه هند ،پاکستان را متهم به حمایت ازچندین گروه شبه نظامی ضد هند می کند؛رابطه هند وپاکستان با آمدن عمران خان بهبود می یابد؟

گروه های اسلامی رادیکال که در کشمیر برای دولت هند می جنگند،همان گروه هایی بودند که در انتخابات از عمران خان حمایت می کردند.گروه هایی مانند لشکر طیبه وجیش محمد بخش سیاسی تشکیل دادند ودر انتخابات در کنار عمران خان شرکت کردند.

 

حمایت آن ها ازعمران خان باتوجه به پیوستگی ای که گروه های کشمیری با ارتش پاکستان و آی اس آی دارند،روابط پاکستان و هند پیچیده تر خواهد شد.حتی در حدی که نواز شریف از خود واکنش مثبت نشان داد، دیداری که با نارندرا مودی داشت و تجارت بین دوکشور را راه اندازی کرد؛به نظر بنده در این سطح هم متوقف خواهد شد و مناسبات هند و پاکستان در دوران عمران خان تیره ترخواهد شد.

 

به ساختن پاکستان جدید خوش بین نیستم.پاکستان از نظر اقتصادی تقریبا ورشکسته است(تصورکنید تمام کارخانجات پاکستان با کمترین ظرفیت به دلیل نبودن سوخت وانرژی به کارخود ادامه می دهند)،ازنظر اجتماعی ازهم گسیخته است،از نظرمناسبات خارجی وضعیت روشنی ندارد که همه این ها نشان می دهد وقتی تمام کارها به دست ارتش است، عمران خان نمی تواند در موقعیتی قرار بگیرد و این مشکلات را حل وفصل کند.

 

فاطمه خسروی

 

.

منبع : sarpoosh.com