کویت: در حال بررسی پیشنهاد واشنگتن برای ایجاد «ناتوی عربی» هستیم
«ایده هایی به کویت درباره ائتلاف استراتژیک در منطقه خاورمیانه ارائه شده که از آن استقبال شده و

آکاایران:  کویت: در حال بررسی پیشنهاد واشنگتن برای ایجاد «ناتوی عربی» هستیم

آکاایران:  کویت: در حال بررسی پیشنهاد واشنگتن برای ایجاد «ناتوی عربی» هستیم

معاون وزیر خارجه کویت ضمن تأیید خبر پیشنهاد آمریکا برای تشکیل «ناتوی عربی» گفت که کویت در حال بررسی این پیشنهاد است.

به گزارش فارس، «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت امروز دوشنبه در حاشیه شرکت در مراسم روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان، خبر پیشنهاد آمریکا درباره تشکیل «ناتوی عربی» را تأیید کرد.

 

الجارالله در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تمایل آمریکا برای تشکیل «ناتوی عربی» تصریح کرد: «ایده هایی به کویت درباره ائتلاف استراتژیک در منطقه خاورمیانه ارائه شده که از آن استقبال شده و مقامات کویت در حال بررسی آن هستند.»

 

به نوشته روزنامه «القبس» کویت، الجارالله اشاره کرد که در آینده تماس هایی با طرف آمریکایی برای درخواست توضیحات بیشتر درباره این ایده ها، برقرار خواهند کرد.

 

پیشتر وبگاه «خبرنی» ، تقریبا محافل امنیتی اردن به نقل از یک مسئول اردنی فاقد ذکر نام وی خبر پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل «ناتوی عربی» را تأیید کرد و گزارش داد که «هدف از این پیشنهادات آمریکا، فراهم کردن سازوکار هماهنگی مشترک بین آمریکا و برخی کشورهای از جمله اردن برای مقابله با چالش های امنیتی، دفاعی و اقتصادی است.»

 

خبرگزاری رویترز بامداد شنبه خبر داد که دولت آمریکا در صدد احیای طرح موسوم به «ناتوی عربی» برای مقابله با فعالیت های ایران در منطقه است. کاخ سفید  هم درباره تشکیل ناتو عربی اعلام کرد که همکاری های خود با کشورهای عربی در زمینه های دفاع موشکی، تمرینات نظامی، مبارزه با تروریسم و دیگر مسایل مانند حمایت از روابط اقتصادی و دیپلماتیک منطقه ای را تقویت می کند.

 

دولت ترامپ امیدوار است که درباره این ائتلاف که موقتا «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» خوانده می شود، در نشستی که قرار است طی روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر  (۲۰ و ۲۱ مهرماه) در واشنگتن برگزار شود، به شکل اولیه بحث و گفت وگو شود. کاخ سفید نیز تاکید کرد که چند ماهی است در حال بررسی طرح تشکیل این ائتلاف که در واقع تشکیل نسخه عربی از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، هستند.

 

صرف نظر از اهداف اعلامی کاخ سفید در راستای پروژه ایران هراسی، به نظر می رسد که دوشیدن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از مهمترین اهداف آمریکا از طرح ناتوی عربی باشد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :