آکاایران: فاطمه ذوالقدر: مطالبات زنان باید فاقد نگاه سیاسی دنبال و اجرا شود

زنان بیش از نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند و همیشه زمانی که به حضور آن ها نیاز است، مسئولان این قشر را به میدان فرامی خوانند ولی در مباحث مدیریتی و زمانی که سخن از حقوق آن ها به میان می آید برخی مخالفت ها صورت می گیرد که جای تامل دارد. در مجلس دهم شورای اسلامی عده ای از زنان این مرز و بوم به بهارستان راه پیدا کردند که در مسیر فعالیت های خود نیز موفق بودند.

 

یکی از این افراد فاطمه ذوالقدر است که در کنار پروانه سلحشوری و طیبه سیاوشی خوش درخشیدند. در همین راستا به سراغ او رفتیم و با وی به گفت وگو نشستیم. او می گوید باید همگی، اعم از مسئولان و مردم شریف، بزرگوار و صبور کشور مان با اتحاد و وحدت به یکدیگر کمک کنیم. در بحران ها وسختی های کشور، همراه و همکار باشیم. در ادامه مشروح گفت وگوی «قانون» با این نماینده مجلس را می خوانید.

 

شعارهایی در انتخابات داشتید و با توجه به اینکه از جمعیت زنان جامعه هستید تا چه حد توانستید برای این قشر فعالیت هایی داشته باشید؟

نیمی از جمعیت کشور را خانم ها تشکیل می دهند و با وجود حضور مؤثر در تصمیم گیری های مهم سیاسی کشور، همانند حضور در پای صندوق های رای در انتخابات های مختلف تعداد کمی از این بخش تاثیر گذار جامعه در ورود به دنیای سیاست علاقه نشان می دهندکه این موضوع دارای دلایل متعدد و در جای خود قابل بررسی است. پدرم چهار دوره به عنوان نماینده مجلس، منتخب مردم شریف و بزرگوار استان هرمزگان بودند و به همین جهت درخانواده ای سیاسی بزرگ شدم و با حال و هوای کار مجلس به خوبی آشنا و به دنیای سیاست علاقه مند هستم.

 

از سوی دیگر نیز باتوجه به تدریس در دانشگاه و حضور در جامعه کم وبیش با مشکلات به ویژه دختران و زنان آشنا هستم بنابراین این توانمندی را در خودم می بینم که بتوانم در بهارستان پیگیر خواسته های به حق و مشروع جامعه زنان ایران اسلامی باشم. برخی از زنان بزرگوار جامعه، با توجه به توانایی وقابلیت ها و تحصیلات تکمیلی، خواهان اخذ پست های مدیریتی هستند تا بتوانند دِینِ خود را به جامعه اَدا کنند ولی متاسفانه هنگام گرفتن پست های مدیریتی نگاه ها جنسیتی می شود.

 

دراین دوسال که درمجلس حضور دارم در حوزه انتخابیه یعنی استان تهران و در شهرهای دیگر که به دعوت مردم عزیز مان همراه کمیسیون متبوع خود برای سخنرانی ، بازدید وپیگیری مشکلات سفر کردم مهم ترین مساله ای که خانم ها مطرح می کردندوبه آن اعتراض داشتند این بود که با توجه به تحصیلات وسابقه کاری هیچ وقت دیده نمی شوند و حتی گاهی آقایان با تحصیلات پایین تر وحتی سابقه کاری کمتر برای پست مدیریتی در اولویت هستند. برای همین با پیگیری و رایزنی های متعدد درمجلس از سوی اینجانب و دیگر همکاران خانم به دنبال بهبود وضعیت زنان جامعه هستیم تا طبق آیین نامه ای که رییس محترم جمهور به همه وزارتخانه ها ابلاغ کرد در پست های مدیریتی از وجود خانم هایی که شرایط لازم را دارا هستند استفاده شود.

 

وضعیت حضور زنان در دولت چگونه است؟

به جز سه مشاور رییس جمهور، درحال حاضر هفت وزارتخانه معاون وزیر زن دارند. با پیگیری هایی که انجام دادیم شرایط برای خانم ها از این حیث نسبت به گذشته بهتر شده، تبعیض ها کمتر و میدان برای زنان بازتر است. در مجلس تاکیدات زیادی به صورت کتبی وشفاهی به وزرا و رییس جمهور داشتیم و هروقت رییس جمهور به مجلس آمد، ازمطالبات زنان به او گفتیم. فراموش نکنیم که هنوز وزیر خانم انتخاب نشده و این نیز جزو مطالبات جامعه زنان است. البته همان گونه که گفتم نسبت به گذشته وضعیت بهتر شده ولی تا شرایط مطلوب فاصله داریم .

 

حضور زنان در مجلس مناسب است؟

در مجلس ١٧ نفر خانم با گرایش های مختلف سیاسی هستیم که افتخار نمایندگی مردم شریف ایران اسلامی را داریم. با یکدیگر توافق کردیم در امور و مطالبات جامعه زنان و دختران، حمایت یکپارچه و متفقی داشته باشیم. لازم به ذکر است ازتمام وزرایی که به مجلس آمدند به صورت کتبی وشفاهی خواستار اعمال ٣٠ درصد پست مدیریتی در وزارتخانه ها بودیم و حتی با وزیر محترم امور خارجه جلسه ای برگزار کردیم و درخواست کردیم سفیر زن نیز داشته باشیم؛ آقای ظریف نیز بزرگوارانه پذیرفت و قول داد سه خانم واجد شرایط را گزینش و به عنوان سفیر به نقاط مختلف دنیا اعزام کند.

 

وضعیت عملکرد دولت روحانی در این زمینه چگونه بوده است؟

در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش های خوبی در زمینه مشکلات زنان صورت گرفت و حمایت های مناسبی نیز انجام شد. به ویژه در عرصه ورزش که همگی برای آن تلاش کردیم؛ برای مثال من به همراه با همکاران و خانواده های آنان در ورزشگاه ها حضور پیدا کرده و به حمایت از ورزشکاران کشور پرداختیم و حمایت کردیم و آنجا فضای خوبی ایجاد شده بود. وقتی به عنوان نماینده در مجلس حضور پیدا کردم در اولین مصاحبه ای که داشتم اعلام کردم حضور خانواده ها در ورزشگاه ها فضارا نشاط آور خواهد کرد و نکته مهمی که وجود دارد این است که حضور خانواده ها در چنین میادینی توان برخی سوء استفاده ها را از تماشا چی نما ها خواهد گرفت.

 

قرار بود جایگاه های اختصاصی برای خانم ها ساخته شود، این اقدام به کجا رسید؟

بودجه این مهم سال ٩٧ تخصیص یافته و کارهای اولیه آن در حال انجام است. امیدوارم هرچه زودتر خانم ها ورزشگاه اختصاصی برای خودشان دارا باشند تا بتوانند به راحتی به ورزشگاه بروند.

 

تابوی ورود خانم ها به استادیوم تا حدودی شکسته شده است،تا قبل ازاین حتی علما نیز نسبت به ورود زنان به استادیوم موضع گیری داشتند .آیا وقتی مراجع وعلما در مورد یک موضوعی صحبت می کنند سخت می شود آن را برگرداند؟

علما دراین زمینه فقط موضع گیری کردند، هنوز هیچ فتوایی صادرنشده است .با فراکسیون زنان خدمت حضرت آیت ا... جوادی آملی رسیدیم، در مورد نحوه حضورزنان به استادیوم توضیح دادیم و گفتیم قرار است در ورودی وخروجی خانم ها و همه امکانات بهداشتی ورفاهی جدا باشد و این گونه مشکلی ایجاد نمی شود. در ادامه از او سوال کردم آیا ورود زنان به استادیوم حلال است یا حرام ؟ که جواب صریحی نداد و اعلام کرد که خانم ها را نصحیت می کنم به کلاس های آموزشی دیگری بروند.

 

گفتم این خواسته نسل جوان است و نمی توانیم آن ها را قانع کنیم که از مراکز تفریحی وعمومی استفاده نکنند و در ادامه آقای جوادی آملی سکوت کرد. این را بدانید وقتی قرار است موضوعی به اطلاع بزرگان برسد بستگی دارد چه کسی و با چه دیدی آن موضوع را مطرح می کند. اگر دید منفی وجود داشت و فقط از بدی ها گفته شد نتیجه منفی خواهد بود و هرکسی باشد می گوید فلان اقدام حرام است.

 

در همه جوامع فاسد وجود دارد. درمراکز عمومی، کوچه و خیابان، در وسایل نقلیه عمومی و بسیاری جاهای دیگر فساد به راحتی مشاهده می شود، آیا فقط باید فساد و بدی ها را ببینیم و دراین اماکن حاضر نشویم وحتی مانع از حضور افراد دیگر شویم؟! افراد هنجارشکن در اقلیت هستند و در کنار آن ها بسیاری از افراد سالم به صورت مفید ازاین مکان ها استفاده می کنند. به قول معروف نمی توانیم برای اقلیتی نماز نخوان در مسجد را بست و تعداد زیادی از مردم را محروم و محدود کرد. با فراهم کردن امکانات و زیر ساخت ها و در نظر گرفتن دغدغه های به حق علما و متدینین جامعه و همچنین فاقد سیاست بازی و با فرهنگ سازی می توان بسیاری از مشکلات را به نفع جامعه و مردم حل و فصل کرد.

 

چندی پیش خبری مبنی بر فیلترشدن اینستاگرام به علت کارشکنی ها برخی افراد پخش شده است، آیا سرنوشت اینستاگرام ممکن است مثل تلگرام شود وآن را فیلتر کنند ؟

بسیاری از مسئولان موضوع فیلترشدن اینستاگرام را رد کردند. در این روزگار نمی توان جوانان را محدود کرد. در گذشته مگر توانستند ویدیو یا ماهواره ها را جمع کنند! به جای برخورد های هزینه ساز قهری بهتر است در این زمینه ها، فرهنگ سازی شود و به نسل جوان و جامعه نحوه صحیح استفاده از تکنولوژی های نو را آموزش دادکه به نظر من صدا وسیما با تقویت برنامه های مناسب و متنوع که با ذائقه و سلیقه افراد جامعه تناسب داشته باشد می تواند در این موارد نقش مهمی بازی کند.

 

مشکلات موسسات مالی در کشور معضلاتی را ایجاد کرده است. به نظر شما عامل این وضعیت چه بود؟

کیفیت عملکرد بانک ها وموسسات بانکی پایین بوده به گونه ای که باعث بی اعتمادی مردم شد. هرروز جلوی در مجلس تجمعاتی برای پیگیری کار مالباختگان صورت می گرفت.برای بررسی این مساله مدام جلساتی در فراکسیون امید برگزار می کردیم، در نتیجه کمیته ویژه ای تشکیل شد .چند بار به دفتر سیف رفتیم یا او به مجلس آمدو در ادامه خوشبختانه با همکاری سه قوه و برابر تاکیدات رهبری ، مساله تاحدود زیادی حل شده است.

 

آیا افراد متضرردر موسسات مالی به اصل پول شان رسیده اند؟

ازهمان ابتدا افراد سرمایه گذار برگه ای را امضا کردند مبنی براینکه درسود وزیان موسسه شریک هستند. این افراد چندین سال سودهای بالایی از ٢٧ درصد تا ٤٠ درصد می گرفتند و وقتی موسسات مالی متضررو ورشکسته می شوند طبق آن برگه ای که امضاکردند در ضررهم با موسسه شریک هستند. هیچ آدم عاقلی با چنین درصد سود بالا سرمایه گذاری نمی کند.

 

مردم باید کمی تحقیق و بعد اقدام به سرمایه گذاری می کردند هرچند تبلیغات رسانه ای نیز در این مساله دخیل بوده است. مساله بعد این است که این موسسات خصوصی هستند، هرسرمایه گذار باید این احتمال را می داد که شاید با مشکل برخورد کنند. بیشتر مالباختگان با توجه به برگه ای که پرکردند یک مقدار ازاصل سود سرمایه آن ها کم و باقی به آن ها پرداخت شده است.

 

اعتراضات کشور از ورشکستگی موسسات مالی واعتباری شروع شد ودر دی سال ٩٦ به صورت گسترده در کشور به وجود آمد. علت این اعتراضات را در چه می بینید؟آیا مجلس اقدامی برای حل مشکلات کرده است؟

بزرگ ترین معضل کشور بیکاری و عاملی برای اعتراضات است. این مشکل نیز به دلیل آن است که سیستم آموزشی کشور از ابتدا مشکل داشته و جوانان در رشته هایی تحصیل کردند که نیاز و بازارکاری برای آن رشته تحصیلی وجود نداشته است. متاسفانه در کشور ما کمتربه رشته های فنی وحرفه ای پرداخت می شود و مساله بعدی تاسیس بیش از اندازه دانشگاه است وهمین امر باعث افزایش تعداد افراد تحصیل کرده شده که اشتغال برای آن ها کم است.

 

از طرف دیگرکارخانه ها نیز با مشکلات متعدد مالی، بازاریابی وغیره روبه رو هستند و این روزها نمی توانند حقوق کارگران را پرداخت کنند که عاملی برای افزایش اعتراضات می شود. ازطرف دیگر نرخ دلار نیز بالا رفته، تحریم ها و تورم تشدید شده که فشار را روی مردم زیاد کرده است. یک نکته مهم دیگری نیز که وجود دارد این است که واردات بی رویه اجناس به ویژه از چین در دوران گذشته باعث شد تا کوهی از مشکلات رفته رفته روی هم انباشته و نتیجه آن بروز نارضایتی درجامعه شود؛ وقتی نارضایتی زیاد شود مردم برای مطالبات اولیه و عدم اطمینان و برخی مسائل جانبی و حاشیه ها به خیابان ها می آیند. دراین بین افرادی نیز دنبال سوء استفاده اقتصادی یا موج سواری یا انتقام گیری سیاسی بودند و می خواستند این اعتراضات را به سمت آشوبگری سوق دهند وبهره های سیاسی خود را دارا باشند که با هوشیاری مردم و نظام اهداف شوم آن ها محقق نشد.

 

شعار وافتخار دولت روحانی این بودکه توانسته تورم را ثابت نگه دارد ، درصورتی که تورم در حال حاضر بسیار بالااست،چرا؟

بله تورم بسیار بالا است. مردم با حقوقی که دریافت می کنند نمی توانند دخل وخرج را مدیریت کنند، البته برخی بی تدبیری ها، عدم پاسخگویی به موقع و شایعه پراکنی در فضای مجازی و ... باعث سرخوردگی شد که نتیجه آن در جامعه مشاهده می شود.

 

آیا جناح های مختلف در گسترش اعتراضات تاثیرگذار بودند ؟

مقام معظم رهبری همیشه درفرمایشات شان فرمودند تیم رقیبی که رای نیاورده ، کمک و پشت دولت باشد. در مصاحبه های اخیری که از سران اصولگرا پخش شده آن ها ازدولت حمایت کردند و مخالف سوء استفاده از مطالبات به حق مردم بودند ولی متاسفانه برخی افراد که در برخی جریانات سیاسی حضور دارند دنبال این هستند تا از مطالبات به حق مردم سوء استفاده کرده و با نقد ها و انتقادات غیر منصفانه دولت را ناکار آمد جلوه دهند، این قبیل سوءرفتار ها خواسته و ناخواسته همراهی با دشمنان قسم خورده کشور است و نتیجه آن به جای کمک به مردم، دولت و کشور برای رفع مشکلات ، ایجاد جنگ روانی و تهمت و شایعه ودروغ است و به مشکلات دامن می زنند تا آشوب به پا کنند.

 

شما موافق طرح سوال از رییس جمهور بودید،درست است؟

یکی از ابزارهای نظارتی نمایندگان مجلس سوال از رییس جمهور است و برای همین من نیز موافق طرح سوال بودم اما طرح را امضا نکردم زیرا برخی از این موضوع فقط برای اهداف و اغراض سیاسی خود سود می جستند. در همین راستا برخی، مسائل و مشکلات مردم راکه ریشه در گذشته دارد بهانه قرار دادند تا تسویه حساب های سیاسی کنند و این نوع تفکر متاسفانه به منافع ملی بسیار لطمه می زند. البته این موضوع را بیان کنم که نامه درخواست را امضاکردم که دراین نامه از رییس جمهور درخواست شد درمورد مشکلات پیش روشفاف سازی کند.

 

شما عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هستید، این کمیسیون برای ارتقای سطح فرهنگی کشور چه کارها انجام داده است؟

بااعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به استان ها و شهرهای محروم که کمتر به مسائل فرهنگی و ورزشی در آن ها پرداخته شده سفر کردیم؛ دراین سفرها سعی براین شد که کمبودها را بررسی، اولویت بندی کنیم وبرای بهبود وضعیت بودجه درنظر بگیریم.این نکته را اشاره کنم که در سال های گذشته در بحث فرهنگی کشورخوشبختانه رشد خوبی داشتیم و احداث مجموعه های فرهنگی، ساخت و تجهیز کتابخانه ها از جمله کارهایی بود که انجام دادیم.

 

دراین دوره تلاش کردیم طرح ولایحه های فرهنگی بیشتری در مجلس داشته باشیم و در همین راستا بررسی طرح مرمت آثار باستانی و میراث فرهنگی را شروع کردیم.باید اعلام کنم که طرح های فرهنگی در سه کمیته هنرورسانه، زن،خانواده وتربیت بدنی و ارشاد بررسی می شود. هر کمیته طرح های مخصوص به خود را دارد و بنده در کمیته زن، خانواده وتربیت بدنی فعالیت می کنم که در برنامه ششم دنبال قانون جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانواده و همچنین حق عائله مندی برای خانم های مجرد هستیم.

 

در جامعه، خانم های مجردی که تجرد آن ها قطعی است افزایش یافته اند، آیا برای آینده این زنان فکرشده است؟

طرح هایی مثل بیمه خود سرپرست وبیمه هایی دیگر وجود دارد؛ باید برای زنانی که هیچ حقوقی ندارند فکر وبرنامه ریزی شود. در کشورهای اروپایی زنان مجرد تحت سرپرست خانواده نیستند ولی در اسلام آمده زن واجب النفقه است تا وقتی مجرد وتحت سرپرستی پدر باشد نفقه او برعهده پدر است و اگر پدر نباشد برعهده فرزندان ذکور است و اگرآن ها نباشند قاضی شرع بایدکفالت را برعهده بگیرد.

 

در بحث فرهنگی برای تهران چه اقداماتی انجام شده است؟

شهرتهران به لحاظ تجهیزات فرهنگی شرایط خوبی دارد. در این زمینه برای شهرری بودجه خوبی دریافت شد و مجموعه فرهنگی بسیار بزرگی درشهرری در حال احداث است. از طرفی مجوز احداث ورزشگاه برای روستاهای بیش از پنج هزارنفر را گرفتیم و همچنین تصویب خانه ورزش در وزارت ورزش و جوانان را داشتیم و قرار شد ٩ درصد ازبودجه برای ساخت این خانه ها استفاده شود. در لواسانات نیز مجموعه فرهنگی خوبی درحال احداث است. چند کتابخانه درحال مرمت وبازسازی است ولی مهم ترین مساله تهران، حاشیه نشینی آن است. طبق آمارها سه الی چهار میلیون نفر در اطراف تهران با وضعیت بسیار بد وبدون امکانات زندگی می کنند که باید به آن ها رسیدگی شود...

 

چگونه در این دوره اصلاح طلبان در ریاست کمیسیون فرهنگی موفق شدند؟

حجت الاسلام مازنی با اختلاف یک رای به عنوان رییس کمیسیون انتخاب شد. در ادامه نیز ما با اعضای کمیسیون توافق کردیم گزینه از یک طیف خاص نباشد و در همین راستا برای نایب رییسی با چند نفر صحبت کردم. وقتی تایید دوستان را گرفتم کاندیدای نایب رییسی شدم و با برگزاری انتخابات درون کمیسیونی و رای همکاران به عنوان نایب رییس اول انتخاب شدم.

 

اوضاع سلامت روانی و اجتماعی شهر تهران خوب نیست. آمارهای عجیبی دراین زمینه به دست می رسد، آیا برای سلامت روانی جامعه فکری شده است ؟

آمارهایی قابل قبول هستند که باسند ومدرک باشند. در شهرهای صنعتی به دلیل آلودگی هوا واسترس های زیاد که پیرامون افراد است باعث شده اوضاع روانی واجتماعی دچار مشکل شود.البته تکنولوژی نیز به این مشکلات دامن می زند، روابط بین افراد و ارتباط کم شده، وقتی مردم کمتر به مسائل و معضلات مربوط به یکدیگر می پردازند دچار مشکلات فردی می شوند. تمام کشورهای صنعتی چنین مشکلاتی را دارند، باید برای نشاط و روان مناسب افراد جامعه برنامه ریزی و کار کردوباید بنیاد خانواده ها را تقویت کرد.

 

شما موافق طرح کوچک سازی دولت بودید، دراین زمینه توضیح دهید ؟

در دوره دولت آقای احمدی نژاد کوچک سازی دولت فاقد کارشناسی های لازم به مجلس ارائه شد. این طرح بلافاصله در مجلس مورد موافقت قرارگرفت و اجرا شد. وزارتخانه هایی که هرکدام یک حوزه تخصص خاصی داشتند با یکدیگر ادغام شدند اما برخی مسائل مانند جوانان به تنهایی دارای مسائل فراوانی است که در قالب یک وزارتخانه ترکیبی نمی توان مشکلاتش را رفع کرد.

 

چرا هنوز سازمان میراث فرهنگی وگردشگری تبدیل به وزارتخانه نشده تا پاسخگو باشد؟

تعداد زیادی از نمایندگان خواستار وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی وگردشگری هستند. این طرح به صحن آمده و رای آورده طبق دستور هیات رییسه مجلس کمیته ویژه و مشترکی از کمیسیون برنامه و بودجه، اجتماعی وفرهنگی تشکیل شده وآن ها درحال بررسی و رفع اشکالات هستند. تاحدودی کارها تمام شده است و با توجه به ارزآور بودن این سازمان و نیاز جامعه و کشور به آن و همچنین با توجه به توان و ظرفیت بی نظیر ایران باید زیرساخت های بهتر وتوجهات بیشتری به آن وزارتخانه صورت گیرد. باید بدانیم که درحق صنایع دستی کشور بسیاراجحاف شده است و باید روی آن بسیار کارکرد تا مانند گذشته در بعضی از صنایع برند شویم.

 

فرش دست بافت ایران در دنیا بی نظیر است ولی متاسفانه چین و تعداد دیگری از کشورها فرش ایران را از بازار اروپا گرفته اند. رکود فروش صنایع دستی ایران درجهان، رقابت محصولات بی کیفیت و نیروی ارزان توسط چینی ها، باعث شد رتبه این صنعت درسطح جهان بسیار افت کند. فراموش نکنیم که سازمان میراث فرهنگی می تواند با مشارکت بخش خصوصی از پروژهای نیمه تمام را کامل کند.

 

در طرف دیگر نیز باید بدانیم که آثار باستانی درایران بسیار زیاد است که بسیاری ازاین آثار حتی برای کشورهای همسایه شناخته شده نیست و می توان با برنامه ای مشخص از پتانسیل ها استفاده کرد. وقتی زیر ساخت های مناسبی ساخته شود، رونق ایرانگردی را خواهیم داشت وجلوی بسیاری از مسافرت ها خارجی وخروج ارز از کشور گرفته می شود و از طرفی نیز با ورود گردشگران خارجی ارز آوری خواهیم داشت.متاسفانه در حال حاضر سفربه کشورهای اطراف از سفرهای داخلی ارزان تر تمام می شود.

 

چرا از پتانسیل شهرهایی مانند بندرعباس که می توانند جاذبه گردشگری دارا باشند آن گونه که باید استفاده نمی شود؟

زیرا به این شهرها توجه نمی شود. درباره بندرعباس باید گفت که ساحلش همیشه کثیف وپر از زباله است.متاسفانه فرهنگ سازی نیز خوب نیست، بنابراین شهرداری هر قدر تلاش کند بی فایده است. باید روی فرهنگ سازی برنامه ریزی وکار کرد. در بندرعباس هتل ها و مهمانسراهایی در حال ساخته شدن هستند اما سوال اینجاست چرا وقتی پالایشگاه ونفت در بندرعباس وجودارد باید دنبال بودجه برای این شهر باشیم؟ چرا ازسرمایه های شهر برای ساخت شهر استفاده نمی کنند؟ نمی دانم چرا استاندارها، همیشه ضعیف عمل می کنند البته استاندار جدیدی به بندرعباس آمده که امیدواریم کارکرد خوبی داشته باشد.

 

استاندارهرمزگان غیر بومی است؟

بله مشکل اینجاست که بعضی اوقات دیده می شود بخشدار، فرماندار واکثر مدیران شهر غیر بومی هستند که این امرباعث شده تا حرف مردم را خوب متوجه نشوند و نارضایتی ایجاد شود. باید مسئولان استان ها، معاونان وبخشدار را بومی درنظر بگیرند تا پیشرفت های خوبی حاصل شود.

 

طرح تحقیق وتفحص از استقلال وپرسپولیس به کجا رسیده است ؟

این طرح درکمیسیون فرهنگی تصویب و گزارش آن در صحن قرائت شده است. اعضا وکارشناسان مشخص شده اند. بازه زمانی شش ماهه ای به کارشناسان داده شده تا مدارک لازم را جمع آوری کنند. برای خصوصی کردن این دو باشگاه منتظر گزارش ۱۰ ساله هستیم .مطالبات زیادی برای باشگاه ها وجوددارد و به نظرم اگر خصوصی شوند عملکرد بهتری خواهند داشت.

 

به نظر شما خانم های مجلس، دردور بعدی می توانند تعداد بیشتری رای بیاورند؟

اگر هر جناح وحزبی هنگام بستن فهرست انتخاباتی طرح ٣٠ درصد حضورزنان را درنظر بگیرد، بی شک شاهد حضور بیشتر بانوان خواهیم بود. غیر از تهران، تا حدودی شهرهای بزرگ از حضور زنان در فهرست های انتخاباتی استقبال کردند. دراین دوره ١٧ خانم در مجلس هستیم که تاکنون عملکرد خوب ورضایت بخشی داشتیم. دربازدیدی که از استان ها صورت گرفته مشاهده کردیم خانم های نماینده جایگاه خوبی دربین مردم وحوزه انتخابیه دارند. آقای لاریجانی درمورد فعالیت زنان در مجلس بارها گفته اند که شماها به اندازه چند مرد کار می کنید.

 

با یکدیگر عهد بستیم به دوراز جناح ومسائل سیاسی پیگیر مطالبات مردم به خصوص زنان و دختران باشیم. برای مثال بخشی از زنان جامعه خواستار بازنشستگی با سابقه کار ٢٠ سال بودند؛ دربرنامه ششم با ٢٠ سال ٢٠ روز فاقد شرط سن بازنشستگی آمده است. مطالبات زنان باید فاقد نگاه سیاسی دنبال واجرا شود. برخی خانم ها دنبال پست های مدیریتی بودند که با کمک وحمایت های ما این امر انجام شد. به ویژه در شهرستان ها مدیرکل ارشاد ، آموزش وپرورش و همچنین شهرداری ها از خانم ها انتخاب شده اند.

 

چرا خانم ها در بخش های اقتصادی وارد نمی شوند؟

این یک خلأ بزرگ در جامعه احساس می شود. خانم ها در اقتصاد خانواده نقش گسترده ای دارند و سابقه تاریخی که دارند نشان داده می توانند در فعالیت های اقتصادی نقش آفرینی خوبی دارا باشند. بی شک زنان متعهد تر و با حساب وکتاب بیشتری عمل می کنند.زنان اگر دربخش اقتصاد کشور وارد شوند جلوی بسیاری از اختلاس ها گرفته خواهد شد.

 

در آخر برای مخاطبان ما نکته ای دارید که بیان کنید؟

دراین دوسال طرح ها وکارکرد خوبی داشتیم وامیدوارم در دو سال باقی مانده طرح های بیشتری را بتوانیم ثبت واجرا کنیم. ما ١٧ خانم در مجلس عهدکردیم درمورد مشکلات ومطالبات زنان با دقت بیشترعمل کنیم. باید همگی، اعم از مسئولان و مردم شریف، بزرگوار و صبور کشور مان با اتحاد و وحدت به یکدیگر کمک کنیم. در بحران ها وسختی های کشور، همراه و همکار یکدیگر باشیم. باید با سوداگران واخلال گران در نظم و امنیت و اقتصاد و معیشت مردم و کشور به صورت شفاف و جدی برخورد شود. برای مثال اسامی افرادی که با ارزدولتی کارهای خلاف انجام دادند افشا شود و این افراد شناخته و در دادگاه محاکمه شوند ونظارت وکنترل صورت بگیرد.

 

فاطمه آقایی فرد/ مریم چهار دولی

 

gh​anoondaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com