آکاایران: داعش یک نیروگاه برق را در غرب کرکوک منفجر کرد

در پی گسترش اعتراضات مردمی به معضلات اجتماعی و اقتصادی از جمله کمبود برق، حملات گروه های مسلح تروریستی در مناطق مختلف عراق علیه خطوط انتقال نیرو نیز رو به فزونی نهاده است.

به گزارش ایرنا، این حملات به طور ویژه از شنبه هفته گذشته (۱ مرداد ۹۷) آغاز شده و از پنجشنبه گذشته (۴ مردادماه) به طور ویژه تشدید شده است.

 

وزارت برق عراق در بیانیه ای در اول مردادماه اعلام کرد که به دلیل حمله تخریبگران به شبکه برق در استان بصره، خط انتقال برق نیروگاه گازی "رمیله" به خور با ظرفیت ۴۰۰ کیلو وات از دور خارج شده است.

 

این بیانیه افزوده است که خارج شدن این خط انتقال برق باعث شده است که در تامین برق مورد نیاز دو استان بصره و استان میسان اختلال ایجاد شود.

 

از ۴ مردادماه گروه های مسلح تروریستی با تیراندازی به سمت خطوط فشار قوی انتقال برق و ایجاد قطعی در این خطوط باعث اخلال در تامین برق استان های جنوب و مرکز و همچنین استان های شمال بغداد شدند.

 

براساس اعلام وزارت برق عراق و رسانه های این کشور از جمله گزارش خبرگزاری "الغدپرس" در ششم مردادماه گذشته، گروه های تروریستی از بامداد پنجشنبه گذشته "خط انتقال برق ناصریه – بصره"، "خط انتقال برق دیاله – کرکوک"، "خط انتقال برق بسمایه – جنوب بغداد" و "خط انتقال برق امین – شرق الرصافه در بغداد" را هدف قرار دادند.

 

خط انتقال برق امین – شرق الرصافه که بخش شرقی بغداد را تامین می کند به دلیل حمله افراد تروریستی به این خط و قطع کابل های برق، بخش شرق پایتخت را برای ساعاتی با مشکل خاموشی مواجه کرد.

 

وزارت برق عراق اعلام کرده است که تروریست ها به سوی کابل های برق فشار قوی تیراندازی کرده و جریان برق آن را قطع کرده اند.

 

براساس این گزارش این حملات طی پنجشنبه تا شنبه (۳ روز) باعث شده است که تمامی نیروگاه های تامین برق جنوب و شمال عراق در انتقال برق دچار مشکل شده و اغلب استان ها با معضل ساعات طولانی قطع برق مواجه شوند.

 

شهرهای بصره، ناصریه (ذیقار)، العماره (میسان)، کرکوک، بعقوبه (دیاله)، موصل (نینوا) با مشکل ساعات طولانی قطع برق و تکریت (صلاح الدین)، السماوه (المثنی) و بغداد با قطعی جزئی مواجه شدند.

 

وزارت برق عراق اعلام کرده است که نیروهای فنی و مهندسی این وزارتخانه توانستند با کار فوق العاده تمامی قطعی کابل ها را برطرف کرده و میزان تولید برق به ۱۴ هزار و ۵۰۰ مگا وات در ساعت برسانند.

 

مشکل نوین حمله به خطوط انتقال برق و نیروگاه های تولید نیرو در عراق به نظر می رسد به عنوان تاکتیک نوین گروه های مسلح برای ایجاد هرج و مرج و گسترش اعتراضات مردمی ادامه دارد و این گروه ها امروز یکشنبه یک نیروگاه برق را در جنوب غربی کرکوک منفجر کردند.

 

یک مسوول در اداره برق استان کرکوک در شمال عراق اعلام کرده است که گروه های مسلح وابسته به داعش، امروز نیروگاه تامین برق "الفتحه" در جنوب غربی استان را منفجر کردند.

 

خبرگزاری "السومریه نیوز" به نقل از این مسوول که نامش ذکر نشده آورده است که گروه های وابسته به داعش نیروگاه برق روستای "قریه ذربان" در نزدیکی منطقه الفتحه (۵ کیلومتری جنوب غرب کرکوک) را با انفجار بمب به آتش کشیدند.

 

طبق این گزارش، این حمله تروریستی باعث شده است که به این نیروگاه که تامین کننده برق روستاهای شهرستان الحویجه است، آسیب های مادی وارد شود.

 

تیم های فنی و مهندسی وزارت برق در حال حاضر به این نیروگاه اعزام شده تا بعد از برآورد خسارت نسبت به فعال کردن مجدد نیروگاه اقدام کنند.

 

برخی گزارش های امنیتی حاکیست که گروه های تروریستی برای تاثیرگذاری بر تظاهرات های اجتماعی مردم عراق و از طرفی تخریب زیرساخت های این کشور، به طور هدفمند نیروگاه ها و خطوط انتقال برق را هدف قرار می دهند.

 

این اولین بار نیست که گروه های تروریستی خطوط انتقال نیرو و تاسیسات زیربنایی را در عراق هدف قرار می دهند و قبل از سقوط موصل در ۲۰۱۴ به دست گروه تروریستی داعش، به طور مرتب این تاسیسات ها در معرض حملات هدفمند تروریستی قرار می گرفت.

 

گزارش های امنیتی عراق که گروه های تروریستی با هدف قرار دادن خطوط انتقال برق و نیروگاه ها و تاسیسات زیربنایی عراق درصدد فلج کردن دولت این کشور از یکسو و به خشم آوردن مردم علیه دولت و در نتیجه ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در عراق هستند.

 

نخست وزیر عراق به منظور اهتمام بیشتر به مسئله تامین برق با توجه به اینکه یکی از خواسته های اساسی تظاهرکنندگان است، امروز در یک تصمیم غیر منتظره وزیر برق را بر کنار کرد.

 

عراق هرساله در فصل گرما که درجه دما با بالاتر از ۴۵ درجه می رسد، با کمبود تامین برق مواجه می شود و همین امر باعث شده است که هرساله تظاهرات موسمی مردم به مشکل برق از سرگرفته شود.

 

دولت عراق امسال توانسته است که میزان تولید برق را به ۱۵ هزار مگاوات در ساعت برساند اما ظرفیت مصرف برق در فصل گرما (تیر، مرداد و بخشی از شهریورماه) به بالای ۲۳ هزار مگاوات در ساعت می رسد. 

 

دولت عراق در حالی که از یکسو می خواهد ظرفیت تولید برق را بالا ببرد از طرفی ناچار است تا نیروهای امنیتی حفاظت از خطوط انتقال برق و نیروگاه های تولید نیرو را افزایش دهد تا از آنها در برابر تعرضات گروه های مسلح تروریستی حفاظت کنند.

 

تظاهرات اعتراضی مردم عراق علیه فساد دولتی و ضعف خدمات عمومی بویژه خاموشی های طولانی مدت برق، کمی آبی، مشکل اشتغال از اواسط تیرماه ابتدا در شهر بصره درجنوب عراق آغاز و بسرعت به استان های مرکزی و جنوبی و از جمله بغداد پایتخت این کشور سرایت کرد. 

 

این اعتراضات که به مدت دو هفته ادامه داشت و بعضا به درگیری و خشونت هایی نیز انجامید و طی آنها دو نفر کشته و دهها تن از معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند، اواسط هفته گذشته موقتا متوقف و روز جمعه دوباره برگزار شد. 

 

معترضان در بغداد و شهرهای بصره، کربلا، نجف، ذی قار، ناصریه، دیاله و میسان با سردادن شعارهای مختلف خواستار پاسخگویی هر چه زودتر دولت مرکزی و دولت های محلی (شوراهای استانی) به خواسته های خود در زمینه تامین خدمات ضروری شدند. 

 

 

.

منبع : sarpoosh.com