آکاایران: افشای همکاری آمریکا و روسیه علیه فعالیت هسته ای آفریقای جنوبی

موسسه بین الملل "مطالعات استراتژیک" جزئیاتی از همکاری دیپلمات های آمریکایی و شوروی سابق برای ممانعت از اقدام آفریقای جنوبی در آزمایش یک بمب هسته ای در صحرای کالاهاری را به عنوان تاکیدی بر اهمیت همکاری بین المللی در جهان خطرناک امروز منتشر کرد.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه اکسپرس، اندیشکده "موسسه بین الملل مطالعات استراتژیک کتابی تحت عنوان "شرکای سابق و آتی: ایالات متحده، روسیه و عدم اشاعه هسته ای" منتشر کرد.      

 

فعالان این اندیشکده با استفاده از اسنادی که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده است، به تشریح بحرانی نه چندان شناخته شده پرداختند که در پشت پرده درگیری میان آفریقای جنوبی و آنگولا در ۱۹۷۷ فاش شد؛ آنگولایی که با شورشیان تحت حمایت شوروی سه سال پیش از آن دولت دست نشانده پرتغال را ساقط کرد.   در این گزارش آمده است: در دسترس بودن جنبه های جدیدی از این داستان از طرف مقامات سابق برنامه هسته ای آفریقای جنوبی و همچنین اسناد و مکاتبات محرمانه از سوی منابع دولتی ایالات متحده، جزئیات مهم دیگری را به معرض نمایش گذاشته است.

 

طبق این اطلاعات، آفریقای جنوبی در اواخر دهه ۵۰ میلادی یک برنامه انرژی هسته ای غیر نظامی را دنبال کرد. این کشور مملو از منابع اورانیوم است و طبق برنامه "اتم برای صلح" که آمریکا پیشگام آن بود، آماده دستیابی به فناوری رآکتور و سوخت هسته ای شد.

 

در ۱۹۶۰ وزارت خارجه آفریقای جنوبی برای دریافت مواد هسته ای ویژه از آمریکا اعلام آمادگی کرد که این طبق توافق دوجانبه میان پرتوریا و واشنگتن بود. آفریقای جنوبی در ۱۹۶۵ دو رآکتور هسته ای تحقیقاتی از آمریکا سفارش داد و در ۱۹۶۷ رهبری این کشور استفاده از انفجارهای هسته ای صلح آمیز را برای کار در معدن و سایر پروژه های غیر نظامی دنبال کرد. ظرف دو سال، تحقیقاتی درباره امکان اجرایی شدن ایده هیات انرژی هسته ای این کشور انجام شد و در ۱۹۷۱ برنامه انفجارهای هسته ای صلح آمیز اجرایی شد.

 

براساس یافته ها، دولت آمریکا تامین سوخت هسته ای یکی از رآکتورها را در ۱۹۷۶ متوقف کرد اما دانشمندان هسته ای آفریقای جنوبی توانستند راهی برای غنی سازی اورانیوم با درصد بالا که مناسب تسلیحات هسته ای باشد، بیابند؛ این تغییری از انرژی هسته ای صلح آمیز به سطح نظامی بود.

 

در این گزارش آمده است: در میان منابع، درباره تاریخ دقیق نظامی شدن برنامه هسته ای آفریقای جنوبی اختلاف نظر وجود دارد اما این باید به قبل از ۱۹۷۶ بازگردد. منابعی هم برای شناسایی و امن سازی یک سایت آزمایش هسته ای در مکانی دورافتاده در صحرای کالاهاری اختصاص یافت. انگیزه های پشت پرده تصمیم آفریقای جنوبی برای دنبال کردن یک برنامه نظامی از سیاست داخلی آپارتاید این کشور و ناآرامی سیاسی اطراف این منطقه در آن زمان ناشی می شد.

 

این گزارش می افزاید: در واقع، در این دوره منتهی به آزمایش هسته ای برنامه ریزی شده در کالاهاری، آفریقای جنوبی با درگیری هایی در مستعمره های سابق پرتغال شامل آنگولا و موزامبیک مواجه بود و درگیری های دیگری هم در نامیبیا و رودزیا در شرف وقوع بود.

 

طبق نتایج این گزارش، طرح مذکور برای خنثی سازی این آزمایش حاصل اطلاعات دیتر فلیکس گرهاردت، جاسوس شوروی بوده که از مقام های عالی رتبه داخل نیروی دریایی آفریقای جنوبی محسوب می شده است. نهایتا در اوایل ژوئیه ۱۹۷۷ یک ماهواره جاسوسی شوروی بر فراز سایت مذکور در کالاهاری شلیک شد و پس از مشاهده فعالیت های مشکوک، ماهواره دوم به فاصله چند روز به فضا رفت.

 

در هشتم اوت پیامی از جانب لئونید برژنف، رهبر شوروی برای جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا فرستاده شد. در این پیام آمده است: همکاری میان شوروی و ایالات متحده در راستای تقویت معاهده منع اشاعه هسته ای در حال رشد است. حال شرایطی ایجاد شده است که به شدت لازم است تا به سمت اهداف پیشگیری از ظهور کشورهای هسته ای نوین و عدم اشاعه خطر هسته ای حرکت کنیم.  

    

دو روز بعد، معاون وزیر خارجه وقت آمریکا تاکید کرد کشورش با جدیت مساله وجود پایگاه آزمایش هسته ای در کالاهاری را مورد بررسی قرار می دهد. در این پیام آمده است: "اگر شوروی هرگونه جزئیات احتمالی درباره این سایت آزمایش هسته ای را در اختیار ما قرار دهد، بسیار کمک کننده خواهد بود." در پی تحقیقات آمریکا، سفیر واشنگتن در آفریقای جنوبی به وزیر خارجه این کشور هشدار داد هرگونه فعالیت هسته ای نظامی تبعاتی را برای روابط دو کشور به دنبال خواهد داشت و تهدیدی جدی برای صلح محسوب می شود.  

 

متعاقبا در ۲۶ اوت پیامی از جانب وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی به سفارتخانه های آمریکا، فرانسه و انگلیس فرستاده شد مبنی بر اینکه "آفریقای جنوبی تسلیحات انفجاری هسته ای ندارد و تمایلی هم به دستیابی به آن با هر هدفی، چه صلح آمیز و چه غیر از آن، ندارد. تاسیسات کالاهاری هم سایت آزمایش هسته ای نیست و هیچگونه آزمایش هسته ای، به هیچ شکلی، در آفریقای جنوبی انجام نخواهد شد.

 

این گزارش تاکید کرد: با وجودی که این نوع همکاری مولد میان ایالات متحده و شوروی در زمینه عدم گسترش سلاح هسته ای، به هیچ وجه بی سابقه نبوده است، اما هوشیاری رهبران آمریکا و شوروی را در درک اینکه چگونه می توانند با یکدیگر در راستای منافع مشترک، آن هم با وجود شرایط چالش برانگیز در روابط دوجانبه همکاری کنند، نشان می دهد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com